با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
امنیت آب، تغییر اقلیم و توسعه پایدار

دانلود و خرید کتاب امنیت آب، تغییر اقلیم و توسعه پایدار

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب امنیت آب، تغییر اقلیم و توسعه پایدار  نوشته  آسیت کی بیسواس  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب امنیت آب، تغییر اقلیم و توسعه پایدار

امنیت آب، تغییر اقلیم و توسعه پایدار اثر آسیت کی بیسواس و سسیلیا تورتاخادا یکی از کتاب‌های تخصصی انتشارات دانشگاه شهیدبهشتی برای دانشجویان و پژوهشگران است.

دانشگاه شهید بهشتی یکی از معتبرترین دانشگاه‌های دولتی ایران است که از سال ۱۳۳۸ به عنوان یکی از مراکز علمی معتبر فعالیت خود را آغاز کرده است. این دانشگاه ۱۹ دانشکده، ۳ پردیس و ۱۶ پژوهشکده و مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی دارد.

انتشارات دانشگاه شهید بهشتی (دانشگاه ملی سابق) با نام اداره انتشارات در سال ۱۳۵۲ فعالیت خود را آغاز کرد، این مجموعه از سال ۱۳۵۳ مرکز فروش کتاب خود را هم در دانشگاه تاسیس کرد.

دکتر علی آموزش اولین مدیر این انشارات بود. این انتشارات سال ۱۳۵۴ با نام «دفتر انتشارات و تامین منابع درسی» فعالیت خود را به‌طور مستقل از اداره روابط عمومی دانشگاه گسترش داد.

فعالیت رسمی و سازمان یافته انتشارات و چاپخانه از سال ۱۳۵۹ با مدیریت دکتر رضا شعبانی شروع شد و بعد از چندین مرحله تغییر در سیستم، انتشارات دانشگاه شهید بهشتی در حال حاضر در زمینه چاپ و نشر آثار دانشگاهی و پژوهشی و مجلات بسیار توانمند است و آثار ارزشمندی در اختیار دانشجویان، اساتید و پژوهشگران قرار می‌دهد.

کتاب‌های انتشارات دانشگاه شهید بهشتی زیر نظر اساتید و متخصصین هر رشته منتشر می‌شوند و بهترین و جامع‌ترین اطلاعات را در اختیار خوانندگان قرار می‌دهند تا هم دانشجویان این دانشگاه و هم دانشجویان دانشگاه‌های دیگر و علاقه‌مندان بتوانند به راحتی به کتاب‌های مورد نیازشان دسترسی داشته باشند.

 درباره کتاب امنیت آب، تغییر اقلیم و توسعه پایدار

امروز، آب مهم‏ترین مسئلۀ کشور است که به‌دلیل مجموعه‌‏ای از عوامل گوناگون مدیریتی و طبیعی و اقتصادی و اجتماعی به بحرانی جدی تبدیل شده است. ریشۀ این امر را باید در درک نادرست ما از قرارداشتن کشورمان در منطقه‏ای خشک و نیمه‏‌خشک و بنابراین ضرورت «سازگاری» و نه «رویارویی» با خشکی و خشک‌سالی و کمبود آب دانست. 

از گذشته‌‏های دور تا چند دهۀ پیش، سبک زندگی و رفتار نیاکان ما مبنی بر همین شناخت درست از کم‌‏آبی ذاتی زیست‏‌بوم ایران و ضرورت بهره‌‏برداری بهینه و غیرمسرفانۀ آب بوده است و با بی‏‌توجهی به این سبک و الگوهای مدیریتی آن شاهد تشدید مشکل نیز بوده‌‏ایم. مسئلۀ تأمین آب و به‌دنبال آن «امنیت آبی» منحصر به ایران نبوده و نیست و در همه جای کرۀ زمین و در طول تاریخ شاهد تعارض‏‌ها و نزاع‌‏ها و درگیری‏‌های طولانی و فرساینده بوده‌‏ایم.

از عواملی که در سالیان اخیر نقشی مهم در تشدید مسئلۀ آب در مناطق خشک و نیمه‌خشک جهان داشته، پدیدۀ تغییر اقلیم است. این پدیده با افزایش دما و افزایش تبخیر از سطح از یک‌سو و افزایش مصرف آب در کشاورزی، به‌عنوان بزرگ‏ترین مصرف‌‏کنندۀ آب در جهان، یکی از تهدیدات خطیر امنیت آبی در بسیاری از نقاط جهان بوده است.

در سال‏های اخیر، درخصوص تأثیر تغییر اقلیم در حوزۀ امنیت و مؤلفه‏‌های آن، ازجمله امنیت غذایی و امنیت آبی، بسیار بحث‏ شده است و تعدیل تأثیر و سپس سازگاری با تغییر اقلیم مهم‏ترین راهکارهای مدیریت پایدار این پدیده به‌شمار می‏‌رود. امروز گفتمان مهمی شکل گرفته است که بر اساس آن رویکرد «توسعۀ پایدار» بیش و پیش از هرچیز تحت‏‌الشعاع تغییر اقلیم و پیامدهای محلی و منطقه‌‏ای و بین‌‏المللی آن قرار دارد و برای دستیابی به توسعۀ پایدار ضروری است تا پدیدۀ تغییر اقلیم به‌درستی شناسایی و سپس به‌طور مؤثر مدیریت شود تا پایداری توسعه را تضمین کند.

کتاب حاضر به بررسی سه موضوع «امنیت آبی» و «تغییر اقلیم» و «توسعۀ پایدار» در کنار هم و در یک بستر به‌هم‌پیچیده و درهم‏‌تنیده می‌‏پردازد و به‌درستی آن‌ها را اجزای یک سامانه می‏‌داند؛ اجزایی که طبق تعریف سامانه بر هم تأثیر می‏‌گذارند و از هم تأثیر می‌‏گیرند. و این هر سه پدیده امروز از موضوعات پراهمیت و اثرگذار در ایران به‌شمار می‌‏روند و شیوۀ مدیریت مناسب آن‌ها، بررسی این سه پدیده در کنار یکدیگر و در قالب مجموعه‌ای یکپارچه است.

کتاب حاضر با محور قراردادن بحث امنیت آب و توجه به آن در کنار دو مقولۀ تغییر اقلیم و توسعۀ پایدار در منطقۀ غرب آسیا، با ظرافت و ورود به لایه‌‏های عمقی موضوع و با درنظرگرفتن ابعاد سیاسی و اقتصادی و اجتماعی بحث توانسته است، به‌خوبی موضوع را برای خواننده طرح و جنبه‌‏های گوناگون آن را واکاوی کند. ارائۀ مثال‏‌های تاریخی، نمونه‌‏های موفق ورود بخش‌‏های دولتی و غیردولتی و سازمان‏‌های مردم‏‌نهاد و تأکید بر ظرفیت‏‌های اجتماعی در مدیریت چالش‌‏ها و بحران‏‌های مرتبط با موضوعات پیش‏‌گفته از نقاط قوت کتاب به‌شمار می‏‌رود.

باتوجه‌به فضای عمومی کشور در حوزۀ آب، کتاب حاضر می‏‌تواند دیدگاه‌‏های جدیدی را به مخاطب ارائه کند و چگونگی توجه هم‏زمان به پدیده‌‏های گوناگون مؤثر بر امنیت آبی را پررنگ سازد.

 خواندن کتاب امنیت آب، تغییر اقلیم و توسعه پایدار را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

دست اندرکاران حوزه آب‌شناسی و اقلیم‌شناسی و جغرافیای آب‌ها مخاطبان این کتاب‌اند.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۵۹ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۶/۱۷
شابک۹۷۸-۹۶۴-۴۵۷-۴۱۷-۷
تعداد صفحات۲۵۹صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۶/۱۷
شابک۹۷۸-۹۶۴-۴۵۷-۴۱۷-۷