با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
سالمندان کار

دانلود و خرید کتاب سالمندان کار

روایت هایی از زیست شغلی سالمندان تهیدست

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب سالمندان کار  نوشته  شیوا پروایی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب سالمندان کار

کتاب سالمندان؛ روایت هایی از زیست شغلی سالمندان تهیدست کار نوشته شیوا پروایی و امید بهشتی یکی از کتاب‌های تخصصی حوزه مطالعات اجتماعی شهری انتشارات همشهری است.

انتشارات مؤسسه همشهری در جهت ارتقا سطح فرهنگی و آگاهی‌های جامعه، از سال ۱۳۷۳ به فعالیت حرفه‌‏ای در بازار نشر پرداخته است. این مرکز با بهره‌گیری از توانمندی‌ها و امکانات مؤسسه همشهری، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مؤسسه‌های فرهنگی‌ ـ‌ ‌مطبوعاتی ایران، فعالیت خود را آغاز کرده است. این انتشارات در زمینه‌ چاپ و نشر کتاب‌های برگرفته از مجموعه نشریات مؤسسه، کتاب‌های حوزه علوم ارتباطات و کتاب‌های حوزه شهر و شهرنشینی و همچنین کتاب‌های تخصصی حوزه ارتباطات و رسانه و سایر حوزه‌های علوم انسانی فعالیت می‌کند.

درباره کتاب سالمندان؛ روایت هایی از زیست شغلی سالمندان تهیدست کار

جامعه ایران به سوی سالمندی جمعیت پیش می‌رود؛ براساس آمار سرشماری سال ۱۳۹۵،اگر افراد باالی ۶۰ سال را سالمند در نظر بگیریم، تعداد سالمندان ایرانی، هفت و نیم میلیون نفر بوده که ۳.۹ درصد جمعیت کشور است. همچنین، براساس آمار اعلام شده سال ۱۳۹۹،تعداد افراد باالی ۶۰ سال از هشت میلیون نفر نیز فراتر رفته است و این گروه سنی هم‌اکنون نزدیک به ۱۰درصد جمعیت کشور را تشکیل میدهند؛

اما اگر افراد بالای ۶۵سال را به عنوان سالمند در نظر بگیریم که مورد نظر پژوهش حاضر است، سالمندان امروز حدود ۵.۶ درصد جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند که شامل پنج و نیم میلیون نفر سالمند می‌شود.

سالمندانی که نه از کالای بازنشستگی بهره‌مندند و نه دارایی سرمایه‌ای انباشت کرده‌اند، در کهنسالی به دلیل از کارافتادگی و از دست رفتن نیروی فیزیکی، شکل‌های فرودستانه‌ای از زندگی سالمندی را تجربه می‌کنند؛ مشاهده آنها در موقعیت‌هایی چون کارتن‌خوابی، گدایی و سبک زندگی فرودستانه و غیرسالم بازنمای زیست غیررسمی سالمندان و مشکلات آن است. آنها علاوه بر اینكه مستمری بازنشستگی و دارایی‌های سرمایه‌ای ندارند، اغلب از حمایت‌های فرزندان و اعضای خانواده نیز بی‌بهرهاند و فقط به نیروی كارشان تكیه دارند، نیروی کاری که هر لحظه رو به فروپاشی و زمینگیری است. این سالمندان در برابر خطرات زندگی، بروز بیماری‌ها و هزینه‌های زندگی، خودشان شخصا مسئول هستند. درنتیجه در فقدان نظام کارآمد حمایتی، ناچار دست به ابتکار می‌زنند و چنین زیست شغلی را برمی‌گزینند.

کتاب حاضر محصول یک پژوهش کیفی است که روایت‌های عینی و ملموس از زیست شغلی گروهی از تهیدستان شهری یعنی «سالمندان کار» ارائه می‌دهد و پیچیدگی‌های زندگی سالمندی را در زمانه امروز رویت پذیر می‌کند.

هدف تحقیق حاضر، تحلیل اجتماعی وضعیت سالمندان کار در شهر تهران است تا از این طریق بتوان به صورتبندی جدیدی از سالمندان کار در اقتصاد غیررسمی دست یافت. علاوه بر این، مهمترین علل ظهور و گسترش پدیده سالمندان کار و مشکلات آنها را شناسایی کرد.

خواندن کتاب سالمندان؛ روایت هایی از زیست شغلی سالمندان تهیدست کار را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

پژوهشگران و دانشجویان مطالعات اجتماعی شهری و علاقه‌مندان به این رشته

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۱۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۳,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۲/۰۶
شابک۹۷۸-۹۶۴-۲۴۱-۲۸۷-۷
تعداد صفحات۱۱۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۳,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۲/۰۶
شابک۹۷۸-۹۶۴-۲۴۱-۲۸۷-۷