با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
ارج نامه ذبیح الله صفا

دانلود و خرید کتاب ارج نامه ذبیح الله صفا

نقد و بررسی آثار و جستارهای متن‌شناسی

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب ارج نامه ذبیح الله صفا  نوشته  سیدعلی آل داود  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب ارج نامه ذبیح الله صفا

کتاب ارج نامه ذبیح الله صفا نوشته سید علی آل داود است. کتاب ارج نامه ذبیح الله صفا را انتشارات میراث مکتوب منتشر کرده است و به نقد و بررسی آثار و جستارهای متن‌شناسی ذبیح‌الله صفا می‌پردازد.

مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب در سال ۱۳۷۲ به قصد حمایت از كوشش‌های محققان و مصححان و احیا و انتشار مهمترین آثار مكتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مكتوب» و با كمك وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مركز نشر میراث مكتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ با دریافت مجوز چهار گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب» تغییر نام داد و علاوه بر كار نشر به كار پژوهشی نیز رو آورد.

فعالیت‌های موسسه میراث مکتوب بر تصحیح نسخه‌های خطی فارسی و عربی و تحقیق در متون، پژوهش‌های متن شناسی، نسخه‌شناسی و فهرست‌نویسی، میراث‌های مشترک ایران و حوزه ایران فرهنگی، و تاریخ علم متمركز است.

میراث مكتوب آثار خود را در چند عنوان اصلی و بر اساس موضوع منتشر می‌كند. در حوزه متون كهن، منشورات مؤسسه به ۱۶ موضوع اصلی تقسیم می‌شود، از جمله زبان و ادبیات فارسی، علوم و معارف اسلامی، علوم و فنون، تاریخ و جغرافیا، متن‌شناسی، فهرست نسخه‌های خطی، نسخه‌برگردان، رسائل، ارج نامه‌ها، همایش ها و نكوداشت ها و ....

بخش اصلی این آثار به متون فارسی اختصاص دارد. بسیاری از این متون كه در سلسله‌ای غیر از زبان و ادبیات فارسی نیز منتشر شده اند، به عنوان یک متن كهن فارسی نیز دارای اهمیت بسیارند.

جدای از این آثار، میراث مكتوب مجموعه‌ای با عنوان «كارنامۀ دانشوران اسلام و ایران» به چاپ می‌رساند. در این مجموعه متون كهن به قصد استفادۀ جوانان یا كسانی كه دانش استفاده از اصل متون كهن را ندارند، تلخیص، ساده‌نویسی و بازنویسی می‌شود.

میراث مكتوب همچنین سه نشریه منتشر می‌كند:

«آینه میراث» كه دوفصلنامه است و هر شش ماه یک‌بار منتشر می‌شود و «ویژه کتابشناسی، نقد کتاب و اطلاع رسانی در حوزۀ متون» است. «گزارش میراث» كه فصلنامه است و به پژوهش‌های «حوزۀ نقد و تصحیح متون نسخه شناسی و ایران شناسی» اختصاص دارد و میراث علمی ایران و اسلام که دوفصلنامه است و به «تاریخ علوم و فناوری دورۀ اسلامی» اختصاص دارد

افزون بر این، موسسه میراث مكتوب تا کنون نشست‌های نقد و بررسی متعددی دربارۀ مباحث متن پژوهی و متون كهنِ منتشر شده در مؤسسه با حضور استادان و صاحب نظران برگزار كرده است. همچنین همایش‌هایی را در حوزه ‌های مختلف ادبی و فرهنگی و پژوهشی برگزار یا در برگزاری آنها مشارکت كرده است.

درباره کتاب ارج نامه ذبیح الله صفا

دکتر ذبیح‌اللّه صفا در شمار نخستین استادان برجسته ادبیات در دانشگاه تهران و از ادیبان نامدار معاصر ایران است؛ شهرت عمده او مرهون تاریخ ادبیات مفصّلی است که آن را در هشت مجلد تا ابتدای دوران قاجار نوشته است. افزون بر این، وی متون مهمی از ادب کهن فارسی را تصحیح کرده و همراه با تعلیقات و توضیحات به چاپ رسانده است.

دکتر ذبیح‌اللّه صفا در سال ۱۲۹۰ در شهمیرزاد سمنان دیده به جهان گشود و از نخستین کسانی بود که از دانشگاه تهران رتبه دکتری گرفت و سال‌ها ریاست دانشکده ادبیات را بر عهده داشت و سرانجام در سال ۱۳۸۷ در لوبک آلمان چشم از جهان فروبست.

ششمین دفتر از مجموعه ارجنامه‌های مرکز پژوهشی میراث مکتوب به بررسی و نقد آثار و متونی اختصاص یافته است که از سوی این استاد فقید تصحیح و منتشر شده است.

خواندن کتاب ارج نامه ذبیح الله صفا را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به ادبیات پیشنهاد می‌کنیم

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۶۴۵ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲۶,۸۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۲/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۰۳-۰۰۶-۱
تعداد صفحات۶۴۵صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲۶,۸۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۲/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۰۳-۰۰۶-۱