با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کلمات علیّه غرا

دانلود و خرید کتاب کلمات علیّه غرا

شرح منظوم کلمات امیرمومنان علی (ع)

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب کلمات علیّه غرا  نوشته  مکتبی شیرازی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب کلمات علیّه غرا

کلمات علیّه غرّا (فارسی) ترجمه و شرح منظوم هفتاد سخن از امام علی(ع) اثر مکتبی شیرازی است که با مقدمه، تصحیح و تعلیقات محمود عابدی در نشر میراث مکتوب به چاپ رسیده است.

مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب در سال ۱۳۷۲ ش به قصد حمایت از كوشش‌های محققان و مصححان و احیا و انتشار مهمترین آثار مكتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مكتوب» و با كمك وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مركز نشر میراث مكتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ ش با دریافت مجوز چهار گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب» تغییر نام داد و علاوه بر كار نشر به كار پژوهشی نیز رو آورد.

فعالیت‌های موسسه میراث مکتوب بر تصحیح نسخه‌های خطی فارسی و عربی و تحقیق در متون، پژوهشهای متن شناسی، نسخه‌شناسی و فهرست‌نویسی، میراث‌های مشترک ایران و حوزة ایران فرهنگی، و تاریخ علم متمركز است.

میراث مكتوب آثار خود را در چند عنوان اصلی و بر اساس موضوع منتشر می كند. در حوزه متون كهن، منشورات مؤسسه به ۱۶ موضوع اصلی تقسیم می شود، از جمله زبان و ادبیات فارسی، علوم و معارف اسلامی، علوم و فنون، تاریخ و جغرافیا، متن‌شناسی، فهرست نسخه‌های خطی، نسخه‌برگردان، رسائل، ارج نامه‌ها، همایش‌ها و نكوداشت‌ها و ....

بخش اصلی این آثار به متون فارسی اختصاص دارد. بسیاری از این متون كه در سلسله­ ای غیر از زبان و ادبیات فارسی نیز منتشر شده اند، به عنوان یك متن كهن فارسی نیز دارای اهمیت بسیارند.

جدای از این آثار ، میراث مكتوب مجموعه‌ای با عنوان «كارنامۀ دانشوران اسلام و ایران» به چاپ می‌رساند. در این مجموعه متون كهن به قصد استفادۀ جوانان یا كسانی كه دانش استفاده از اصل متون كهن را ندارند، تلخیص، ساده‌نویسی و بازنویسی می شود

میراث مكتوب همچنین سه نشریه منتشر می‌كند:

«آینه میراث» كه دوفصلنامه است و هر شش ماه یكبار منتشر می شود و «ویژه کتابشناسی، نقد کتاب و اطلاع رسانی در حوزۀ متون» است. «گزارش میراث» كه فصلنامه است و به پژوهشهای «حوزۀ نقد و تصحیح متون نسخه شناسی و ایران شناسی» اختصاص دارد و میراث علمی ایران و اسلام که دوفصلنامه است و به «تاریخ علوم و فناوری دورۀ اسلامی» اختصاص دارد

افزون بر این، موسسه میراث مكتوب تا کنون نشست‌های نقد و بررسی متعددی دربارۀ مباحث متن پژوهی و متون كهنِ منتشر شده در مؤسسه با حضور استادان و صاحب نظران برگزار كرده است. همچنین همایش‌هایی را در حوزه ‌های مختلف ادبی و فرهنگی و پژوهشی برگزار یا در برگزاری آنها مشارکت كرده است.

 درباره کتاب کلمات علیه غرا

مکتبی شیرازی، شاگرد محمد دوانی، کلمات علیّه (سخنان حضرت علی (ع)) را در این کتاب به نظم کشیده است. او، این کلمات را از کتاب نثر اللئالی برگزیده و پس از ترجمه هر سخن در چند بیت، با حکایتی منظوم آن را شرح کرده است. 

بعضی از داستان‌های کلمات علیّه بازنویسی حکایتهایی از متون مشهور فارسی مانند شاهنامه، مرزبان نامه و منطق الطیر است. زبان اثر بی‌تکلف و نزدیک به محاوره است و مؤلف در آن به ایراد عباراتی موجز و به شکل امثال پرداخته، به گونه‌ای که تعداد قابل ملاحظه‌ای از آنها در امثال و حکم دهخدا راه یافته است. 

اثر دیگر وی لیلی و مجنون یکی از معروفترین و زیباترین نظیره‌های لیلی و مجنون نظامی است.

خواندن کتاب کلمات علیّه غرا را به چه کسانی پیشنهاد می کنیم

پژوهشگران علوم و معارف اسلامی و علاقه‌مندان به متون کهن فارسی مخاطبان این کتاب‌اند.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۹۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۷,۸۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۷۸/۰۱/۲۳
شابک۹۶۴-۶۷۸۱-۲۷-۶
تعداد صفحات۱۹۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۷,۸۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۷۸/۰۱/۲۳
شابک۹۶۴-۶۷۸۱-۲۷-۶