با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب ضیافت بلا اثر مهدی  میرباقری

دانلود و خرید کتاب ضیافت بلا

مقامات سلوکی در زیارت عاشورا

۴٫۷ از ۱۱ نظر
۴٫۷ از ۱۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب ضیافت بلا  نوشته  مهدی  میرباقری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب ضیافت بلا

ضیافت بلا، مقامات سلوکی در زیارت عاشورا اثر سیدمحمدمهدی میرباقری است.

مجموعهٔ حاضر، تنظیم متن دو دوره سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمّدمهدی میرباقری پیرامون مقایسهٔ ارکان و مراحل سیر و سلوک متعارف و سیر و سلوک با بلای معصومین علیهم‌السلام است که در سال ۱۳۷۷ ارائه شده است.

خواندن کتاب ضیافت بلا را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

این اثر مراحل سیر و سلوک را از منظر زیارت عاشورا بررسی کرده است و علاقه‌منان به مباحث عرفانی و مذهبی مخاطبان این کتاب‌اند.

جملاتی از کتاب ضیافت بلا

اولین فایدهٔ محاسبه این است که انسان را در هر قدم، با گناهانش آشنا می‌کند. اگر انسان خود را موجود خوبی بداند، سقوط می‌کند؛ اما اگر خود را بدهکار بداند، موجب ارزشمندی او می‌شود. در احوالات مرحوم «زاهد تهرانی» نقل شده که فرموده بودند: «فلان عالم حتماً اهل بهشت است؛ چون وقتی می‌خوابد، خود را مثل یک گبر، بدهکار خدا می‌داند».

خروج از عُجب و توجه به گناهان و خسارت‌ها از محاسبه آغاز می‌شود. آشنایی با گناهان مقدمهٔ توبه و استغفار است. انسانی که از گناهانش غافل است، اصلاً به توبه رو نمی‌آورد. اگرچه توبه مقدمات دیگری هم دارد، اما قدم اول در توبه، توجه به گناهان است که آن هم با محاسبه اتفاق می‌افتد. اگر محاسبه تکرار شود، انسان به لغزشگاه‌های خود بصیرت پیدا می‌کند و زمینهٔ جبران ضعف‌هایش فراهم می‌شود. خطاط موفق، درس‌خوان موفق، منبری و یا امام جماعت موفق، اگر اهل محاسبه باشد کم‌کم عیوب کارش رفع می‌شود؛ ولی اگر اهل محاسبه نباشد رشد چندانی نخواهند داشت. مثلاً کسی که بیست سال درس خوانده و نقصی که از ابتدا در تحصیل داشته امروز هم دارد، این نقص به‌دلیل عدم محاسبهٔ اوست.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴)
سید حسین موسوی
۱۴۰۰/۰۵/۰۱

با خوندن این کتاب، عمق فعل حضرت سیدالشهداء سلام‌الله‌علیه در روز عاشورا را بیشتر خواهید دید. فعل و کار حضرت ، عمقی به مساحت همه ی تاریخ دارد و دامنه اش حتی تا قیامت هم ادامه دارد..

فاطمه زند
۱۴۰۰/۰۵/۲۷

موضوع کتاب در مورد شیوه سلوک و نزدیکی به خدا از مجرای امام حسین علیه السلام است. همچنین بخش‌های مهم زیارت عاشورا را به طور کامل و ترجمه و تفسیر میکند. در کل این کتاب عشق به امام حسین و

- بیشتر
کاربر کمیل
۱۴۰۱/۰۲/۰۶

میشه کتب آیت الله میرباقری رو در بینهایت قرار بدین

کاربر ۲۱۳۰۱۶۲
۱۴۰۱/۰۲/۳۱

طبق نظر علامه قاضی قدس سره را رسیدن به حضرت حق جا جلاله و عظم شانه حضرت ارباب اباعبدالله الحسین علیه السلام است و پیشکار ایشان حضرت ابوالفضل علیه السلام است

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۹)
با صدهزار جلوه برون آمدی، که من با صدهزار دیده تماشا کنم تو را
فاطمه زند
مادامی که انسان در محبتْ مشرک است، دچار ناامنی و ترس از مرگ خواهد بود؛ تغافل هم سودی به حال او نخواهد کرد.
کاربر ۱۱۴۶۳۲۵
دنیاپرستان چه در گذشته و چه امروز، تغافل می‌کنند؛ قبرستان‌ها را به بیرون از شهر می‌برند و به‌جای آن‌ها پارک می‌سازند تا به یاد مرگ نیافتند، اما این کار مشکل را حل نمی‌کند.
سجاد
انسان عادت کرده است که به امور ساده اعتنا نکند و تصور می‌کند که راه خدا حتماً باید راهِ سخت و پیچیده‌ای باشد.
سجاد
سه احساس در پیدا شدن حال توبه در انسان جایگاه مهمی دارند: «احساس وسعت ذنب و درک از آن»؛ «درک وسعت رحمت حق» و «انتساب ذنوب به خود و نه به خداوند؛ و تنزیه و تسبیح حضرت حق». یکی از راه‌های رسیدن به این احساس‌ها، مداومت بر مناجات‌های معصومین علیهم‌السلام است.
سجاد
از گوناگونی‌ها و اختلاف‌ها فهمیده می‌شود که خدا قصد دارد در هر چیزی خود را به آدمی نشان دهد، تا هرگز از او غافل نباشد.
safaeinejad
ما معمولاً در دنیای متحول و روی امواج، خانه می‌سازیم و به محض ساختن نیز خدای متعال آن را خراب می‌کند. دوباره جای دیگری را می‌سازیم و باز هم خدا آنجا را خراب می‌کند! اگر عاقل باشیم، پس از خراب شدن، دوباره آن را نمی‌سازیم. اگر از روی موج پا برداریم، خداوند ساحل را به ما نشان می‌دهد.
safaeinejad
مؤمنین می‌دانند که دنیا دار امتحان و لغزشگاه است؛ ممکن است کسی تا بالای کوه هم برود، اما سقوط کند.
safaeinejad
استاد بزرگوار ما می‌فرمودند: «اگر برای کسی که بارِ ماشین هندوانه را تحویل می‌گیرد، در لحظهٔ غفلتْ هندوانه بیندازند، هم هندوانه ضایع شده و هم انسان کثیف می‌شود؛ همین‌طور اگر اهل شکر نباشیم، ظرفیت پذیرش نعمت بالاتر را نخواهیم داشت. اما انسانی که نعمت‌های قبلی را دیده، رابطهٔ آن‌ها را با خداوند فهمیده، و بدون معجب شدن از آن‌ها بهره‌مند شده است، قابلیت افزایش نعمت را هم پیدا خواهد کرد.»
بَچِّه‌خَفَن

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۰۳ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۸/۲۲
شابک۹۷۸۶۰۱۰۰۰۰۰۰۰
دسته بندی
تعداد صفحات۲۰۳صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۸/۲۲
شابک۹۷۸۶۰۱۰۰۰۰۰۰۰