با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
با کودکان خود طیب سخن بگوییم

دانلود و خرید کتاب با کودکان خود طیب سخن بگوییم

۴٫۳ از ۷ نظر
۴٫۳ از ۷ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب با کودکان خود طیب سخن بگوییم  نوشته  احمدرضا اخوت  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب با کودکان خود طیب سخن بگوییم

«با فرزندان خود طیب سخن بگوییم» نوشته محمدرضا اخوت درباره شیوه‌های نیکو سخن‌گفتن با کودکان  و تاثیر آن در تربیت شایسته آنها است. 

طیب سخن گفتن با کودک که تنها با رفتار و گفتار شایسته امکان‌پذیر است، اساس تعلیم و تربیت دوره اول رشد است و قواعدی دارد که از قواعد زبانی فطری قرآن تبعیت می‌کند. 

خلاصه کتاب «با کودکان خود طیب سخن بگوییم»

کتاب «با کودکان خود طیب سخن بگوییم» در صدد است تا الگوی جامعی از تربیت قرآنی که بر اساس روایات اهل بیت علیهم السلام به دست ما رسیده تبیین کند و چگونگی بذرپاشی ایمان را از قبل از تولد تا هفت سالگی در اختیار والدین و مربیان پیش‌دبستان قرار دهد.    

کتاب «با کودکان خود طیب سخن بگوییم» برای چه کسانی مناسب است

مطالعه این کتاب  برای تمام خانواده‌هایی که اعتقاد به تربیت اسلامی برای کودکان خود دارند سودمند است.

جملاتی از کتاب «با کودکان خود طیب سخن بگوییم»

شاید در وهله اول کسی باور نکند سخن گفتن در زندگی انسان چه نقشی دارد، زیرا آنقدر این نعمت الهی در اختیار بوده است که فواید منحصر به فرد آن فراموش شده یا به غفلت از آن گذر شده است.

اگر سخن گفتن نبود هیچ کس نمی‌توانست منظور خود را به کسی بگوید یا حتی آن را خود بفهمد.

و نمی‌توانست از نیاز و نیازمندی خود دیگران را خبردار کند.

و نمی‌توانست علمی را دریابد و به دیگران انتقال دهد.

و نمی‌توانست عواطفی را از خود به خوبی صادر کند...

انسان به نعمت سخن گفتن به نحو خاص تکریم شده است تا جایی که به هر اندازه از این نعمت بیشتر قدردانی کند، به توان بهره‌مندی بیشتری از سایر نعمت‌های خود دست می‌یابد.

خداوند با این نعمت علم را از دوره طفولیت روزی انسان کرده است و با آن اظهار وجود را از همان طفولیت نصیب او کرده است. طفل با کلمه کلمه‌ای که فرا می‌گیرد سنگ‌بنای انواع مشاهده و شنیدن در وجودش بنا می‌شود و با هر کلامی که یاد می‌گیرد اعتقادی در درونش حک می‌شود.بذر ایمان به خدا یا بی‌ایمانی به او به وسیله کلام به طفل منتقل می‌شود.

 فهرست کتاب «با کودکان خود طیب سخن بگوییم»

مقدمه

فصل اول: نافذتر کردن کلام طیّب والدین 

فصل دوم: اثرپذیرتر کردن کلام طیّب در کودک

فصل سوم: آموزش عواطف طیّب از طریق القاء و لحن

فصل چهارم: ارتباط با اشیای طیّب از طریق اسم و کلمه

فصل پنجم: ایجاد حدود طیّب از طریق حرف و قید

فصل ششم: ایجاد گزاره‌های پایه از طریق فعل و کلام

فصل هفتم: فعال‌سازی  تفکر از طریق عطف و فصل

فصل هشتم: باورمند کردن کودک از طریق فهم جهت و شرط

فصل نهم: فعال‌سازی مدیریت از طریق تقویت توجه در کلام

خاتمه: آموزش کلام از طریق آموزش  قرآن
نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
Maryam Bn
۱۴۰۰/۰۱/۱۳

خیلی برای مباحث تربیتی کودکان مفیده

maryhzd
۱۳۹۸/۰۹/۱۴

کل کتاب را میشه در ده صفحه و چند راهبرد کلی و برخی جزئی خلاصه کرد، آن هم مطالبی که تقریبا واضح اند. اما نویسنده انگار اصرار داشته اطاله کلام کند و مثلا دنبال روشمند کردن بحث بگردد که در

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۸)
براساس آیات نورانی قرآن و روایات اهل بیت علیهم‌السلام، کلام پدر و مادر برای اینکه بتواند بهترین و بیشترین اثر تعلیمی و تربیتی را داشته باشد، لازم است دارای ویژگی‌های زیر باشد: محتوای کلام منطبق با واقعیت و حقیقت باشد. محتوای کلام متناسب با فهم کودک باشد. کلمات استفاده شده در کلام طیب باشد. کلام به مقدار و میزان لازم باشد، نه کم و نه زیاد. کلام انتظار کودک را به خوبی پاسخ دهد.
مادر بزرگ علی💝
عن أَبَی عَبْدِ اللَّهِ علیه السّلام عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ علیه السّلام قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی‌الله‌علیه‌وآله وَ الَّذِی نَفْسِی بِیدِهِ لَوْ أَنَّ رَجُلًا غَشِی امْرَأَتَهُ وَ فِی الْبَیتِ صَبِی مُسْتَیقِظٌ یرَاهُمَا وَ یسْمَعُ کلَامَهُمَا وَ نَفَسَهُمَا مَا أَفْلَحَ أَبَداً إِذَا کانَ غُلَاماً کانَ زَانِیاً أَوْ جَارِیةً کانَتْ زَانِیةً وَ کانَ عَلِی بْنُ الْحُسَینِ‌علیه‌السلامإِذَا أَرَادَ أَنْ یغْشَی أَهْلَهُ أَغْلَقَ الْبَابَ وَ أَرْخَی السُّتُورَ وَ أَخْرَجَ الْخَدَمَ. امام صادق علیه السلام می‌فرماید که پیامبر فرمود: قسم به آنکه نفسم به دست اوست، همانا اگر مردی با زنش در حال روابط زناشویی باشد [در حالی] که کودکی در خانه بیدار باشد و آن دو را می‌بیند و کلام و نفس آنها را می‌شنود، [آن کودک] هیچ‌گاه رستگار نمی‌شود. اگر پسر باشد، زناکار می‌شود و اگر دختر باشد، زناکننده می‌شود. علی بن الحسین علیهماالسلام زمانی که می‌خواست با اهلش خلوت کند، در را می‌بست و پرده‌ها را می‌انداخت و خادم‌ها را بیرون می‌فرستاد.
کبوتر
کلام پدر و مادر برای اینکه بتواند بهترین و بیشترین اثر تعلیمی و تربیتی را داشته باشد، لازم است دارای ویژگی‌های زیر باشد: محتوای کلام منطبق با واقعیت و حقیقت باشد. محتوای کلام متناسب با فهم کودک باشد. کلمات استفاده شده در کلام طیب باشد. کلام به مقدار و میزان لازم باشد، نه کم و نه زیاد. کلام انتظار کودک را به خوبی پاسخ دهد. خداوند چنین کلامی را به نام عربی معرفی کرده که ویژگی کلام فطری بوده و اعتلا و تکامل انسان را موجب می‌شود.
کبوتر
ایجاد فضای با نشاط و پرتحرک نشاط برای کودکان با تحرک و دقت بر روی پدیده‌ها و دخالت در امور مختلف معلوم می‌شود و علی رغم تصور مرسوم، باید از القائات صوتی موسیقایی در این زمینه خودداری کرد؛ زیرا این قبیل حرکات برای کودک به سرعت عادی شده و به دلیل نداشتن مفاهیم ذهنی به ریتم‌های بی‌معنا تبدیل می‌شود. در عوض هر قدر کودک شاهد رفتارهای بانشاط و پرتحرک باشد، نشاط بیشتری دریافت می‌کند.
maryhzd
هوشیار بودن به معنای: آگاهی از خود به عنوان بنده خداوند توجه به خداوند به عنوان ربّ و ارباب مطلق خود توجه به توانمندی‌ها و نعمت‌های عنایت‌شده به عنوان عواملی برای تقرب به خداوند توجه به دیگران به عنوان زمینه‌ساز تدارک عمل صالح و اسبابی برای قرب الهی توجه به موقعیت‌های پیش‌آمده برای استفاده بهینه از آنها در جهت سعادت
کبوتر
سوره مبارکه یس سوره‌ای برای بالا بردن خشیت و پذیرش هدایت است. خواندن این سوره و توجه به مضامین آن در خانه و خانواده در طول رشد فرزندان پذیرش هدایت را در آنها بیشتر می‌کند.
کربلایی
هر قدر والدین ذاکرتر باشند، هوشیاری در خانواده بیشتر به کودک انتقال می‌یابد و متقابلا غفلت آنها از ذکر خدا نیز بر ناهوشیاری فرزند به شدت تأثیر دارد. داشتن برنامه‌های عبادی به ویژه اقامه نماز و برنامه‌های ذکر و روضه و ... به طور طبیعی در هوشیار کردن کودک اثر گذاشته و زمینه ارتقای معنوی و ذاکرانه وی را فراهم می‌سازد. با توجه به آنچه گفته شد، هر خانواده‌ای لازم است در صدد فراهم کردن جلوه‌هایی از ذکر خدا در محیط کودک باشد.
کبوتر
سپردن کودک به دیگران موجب تخریب حس وابستگی زیبای او شده و باعث می‌شود او در موقع لزوم نتواند از وابستگی‌هایش رهایی یابد. در اختیار قرار دادن اشیای مطلوب، به صورت افراطی و همیشگی برای طفل، موجب تخریب حس تعلق او می‌شود. از طرفی، کودک وقتی بی‌تعلقی والدین خود به اشیا را می‌بیند می‌تواند به تدریج خود از تعلق‌های دنیوی بگذرد. همچنین کودک وقتی تعلق والدین به هم را می‌بیند، به تدریج می‌تواند بین انواع تعلق و وابستگی تمایز قائل شده و حس تعلق‌های حقیقی را بهتر و زودتر بشناسد
کبوتر
والدین می‌بایست به صورت صریح، او را به عدم تعلق به اشیا راهنمایی کنند و البته لازم است این امر بیشتر در رفتارها به کودک انتقال یابد، نه با سخن گفتن و تأکید و اصرار. تشویق در گذشت و ایثار مال و دستیابی به منافع محسوس بالاتر، یکی از وظایف والدین است. کودک به خوبی می‌تواند منافع بالاتر محسوس را مشاهده کرده و آن را بپذیرد و بدون مقاومت، از تعلق‌های خود بگذرد. از سوی دیگر لازم است تعلق او نسبت به برخی امور بیشتر شود که از جمله آنها تعلق او نسبت به توان‌های درونی خودش است که باید بیشتر شود تا بتواند روی پای خود بایستد و کارهای مربوط به خودش را، خود انجام دهد. توجه دادن به توان‌های درونی و نعمت‌ها و دارایی‌های خود و بالا بردن حس تعلق به آنها سبب استقلال طفل و بلوغ او می‌شود.
کبوتر
شاکله کودک در صورت بهره نبردن از قید، از حالت فرهیختگی خارج شده و شکل افراد تحقیر شده و خُرد شده را می‌گیرد و این حس حقارت، در جوانی به ناجوانمردی و طغیان تبدیل می‌شود.
کبوتر

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۰۱ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۶,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۲/۰۱
تعداد صفحات۲۰۱صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۶,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۲/۰۱