با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب روان شناسی رشد (نظریه ها، پژوهش ها و آزمون ها) اثر مهناز علی اکبری دهکردی

دانلود و خرید کتاب روان شناسی رشد (نظریه ها، پژوهش ها و آزمون ها)

۳٫۸ از ۵۱ نظر
۳٫۸ از ۵۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب روان شناسی رشد (نظریه ها، پژوهش ها و آزمون ها)  نوشته  مهناز علی اکبری دهکردی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

دیگران دریافت کرده‌اند

معرفی کتاب روان شناسی رشد (نظریه ها، پژوهش ها و آزمون ها)

کتاب «روان شناسی رشد (نظریه ها، پژوهش ها و آزمون ها)» نوشتهٔ مهناز علی اکبری دهکردی با استفاده از نظریه‌ها، پژوهش‌های خارجی و داخلی و آزمون‌ها تلاش کرده است که علم روان‌شناسی رشد را نه تنها به‌طور نظری، بلکه به شکل کاربردی به دانشجویان علاقه‌مند به این شاخه از علم روان‌شناسی معرفی نماید. این کتاب در انتشارات دانشگاه پیام نور چاپ شده است.

درباره کتاب روان شناسی رشد (نظریه ها، پژوهش ها و آزمون ها)

روان‌شناسی رشد از جمله شاخه‌های مهم علم روان‌شناسی است که در این راستا متخصصان روان‌شناسی تحولی، نه تنها نظریه‌های متعدد و بسیطی ارائه کرده‌اند، بلکه فرایند رشد در فراخنای زندگی را با استفاده از انواع روش‌های علمی و پژوهشی کاویده اند.

محتوای این کتاب به سه بخش اساسی تقسیم شده است که بخش اول شامل نظریه‌های ارائه شده در روان‌شناسی است. در این بخش یک فصل تحت‌عنوان رویکرد اسلامی به روان‌شناسی رشد وجود دارد. در بخش دوم در مورد دوره‌های رشد در جنببه‌های مختلف بحث شده است. در بخش سوم تلاش شده است که چند مؤلفه رشدی تبیین شوند و در همین راستا، چند آزمون علمی که در ایران استاندارد شده‌اند، جهت سنجش این جنبه‌های رشدی معرفی شوند.

کتاب روان شناسی رشد (نظریه ها، پژوهش ها و آزمون ها) را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب با توجه به محتوای آن می‌تواند یک منبع علمی نظری و کاربردی برای کلیه علاقه‌مندان به روان‌شناسی رشد باشد. همچنین، به‌عنوان کتاب فرادرسی برای دانشجویان مقطع کارشناسی رشته روان‌شناسی و منبع درسی در درس روان‌شناسی رشد کارشناسی ارشد پیشنهاد می‌شود.

بخشی از کتاب روان شناسی رشد (نظریه ها، پژوهش ها و آزمون ها)

نظریه‌های یادگیری را می‌توان به دو دسته کلی نظریه‌های محرک- پاسخ و نظریه‌های محرک- موجود زنده- پاسخ، تقسیم کرد. نظریه محرک- پاسخ به آن گروه از رفتارگرایان تعلق دارد که تنها به محرک‌های مشاهده‌پذیر و پاسخ آنها توجه دارند و به آنچه هنگام اجرای این کارها در درون فرد یا موجود زنده اتفاق می‌افتد، بی‌توجه‌اند. این صاحب‌نظران که رفتارگرایانی مانند واتسون و اسکینر در زمره آنان قرار دارند، مطالعات خود را به تأثیرات محیط بر موجود زنده محدود کرده و برای موجود زنده نقشی تأثیرپذیر در برابر محیط قائل‌اند. نظریه محرک- موجود زنده- پاسخ به رفتارگرایان جدیدی مانند سیرز و بندورا تعلق دارد. در این نظریه به‌کارهایی که هنگام ارائه محرک و بروز پاسخ توسط موجود زنده رخ می‌دهد، توجه می‌شود (سیف، کدیور، کرمی نوری و لطف‌آبادی، ۱۳۸۸).

رفتارگرایی آمریکا در اوایل قرن بیستم با مطالعات جان واتسون روان‌شناس (۱۹۵۸-۱۸۷۸) آغاز شد (برک، ترجمه سیدمحمدی، ۱۳۹۲). بنابراین، در این فصل تلاش شده است که در ابتدا با رفتارگرایی سنتی واتسون آشنا شده و در راستای آشنایی با این دیدگاه، نظریه پاولف و شرطی‌سازی کلاسیک وی نیز ارائه شود. در ادامه نظریه اسکینر و شرطی‌سازی عامل وی به‌عنوان یکی دیگر از نظریه‌های محرک- پاسخی یادگیری و همچنین، نظریه‌های بندروا و سیرز جهت آشنایی بیشتر با نظریه‌های محرک- موجود زنده- پاسخ مطرح شده و در پایان فصل نیز نکات مثبت و منفی نظریه‌های یادگیری در تبیین رشد ارزیابی شده است.

۲ـ۱. رفتارگرایی سنتی

همان‌گونه که اشاره شد واتسون بنیانگذار رفتارگرایی سنتی است. وی از بررسی‌های یادگیری حیوان که توسط ایوان پاولف، فیزیولوژیست مشهور روسی صورت گرفته بود، الهام گرفت (برک، ترجمه سیدمحمدی، ۱۳۹۲). بنابراین، ضروری است که در مورد چگونگی کار پاولف و شرطی‌سازی کلاسیک وی توضیحاتی ارائه شود.

۲ـ۱ـ۱. ایوان پاولف

ـ پاولف و شرطی‌سازی کلاسیک: فیزیولوژیست روسی، ایوان پاولف

(۱۹۳۶-۱۸۴۹) نخستین پیوند محرک و پاسخ را کشف کرد. او که بر روی ترشح بزاق در سگها تحقیق می‌کرد، متوجه شد که سگ نه تنها با مشاهده غذا، بلکه با صدای نزدیک شدن متصدی غذا نیز بزاقش ترشح می‌کند. سگ در واقع صدای نزدیک شدن متصدی را با غذا ارتباط داده بود. سپس پاولف دست به انجام آزمایشاتی زد تا ببیند چه روی داده است. او مترونوم صداداری را به سگ نشان داد و بلافاصله بعد از آن مقدار کمی پودر گوشت در دهان سگ پاشید تا بزاق او ترشح شود. سرانجام بعد از چندبار تکرار، دریافت که صدای مترونوم به تنهایی باعث ترشح بزاق سگ می‌شود. سگ رفته‌رفته صدای مترونوم را با عرضه بعدی غذا ارتباط داده بود. بهترین نتایج هنگامی به‌دست آمد که صدای مترونوم نیم ثانیه قبل از عرضه پودر غذا شنیده می‌شد. این نوع یادگیری از طریق ارتباط دادن، شرطی‌سازی کلاسیک نامیده می‌شود. در شکل ۲-۱ دستگاه به‌کار برده شده توسط پاولف، نشان داده شده است.

سایر کتاب‌های مهناز علی اکبری دهکردی

مشاهده همه

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱۸)
کاربر ۲۴۵۲۴۹۴
۱۳۹۹/۰۸/۱۹

این کتاب نزدیک ۸۰۰ صفحه است چرا نوشتید ۳۰۰ من فکر کردم ویرایش جدیده که کم شده دباره خریدم

کاربر ۲۵۷۴۱۰۶
۱۳۹۹/۰۹/۱۲

سلام،،من این کتاب خریدم...۸۰۰صفحه است، اما ۳۲۹ صفحه بیشتر برای من ارسال نشده...جریان چیست..چراناقص.

هستی
۱۳۹۷/۰۸/۰۹

چرا نمیشه تو گوشیم ذخیره شه؟

کاربر ۲۵۹۴۲۲۰
۱۳۹۹/۱۱/۱۴

کاش فهرست داشت مثلا میخواستیم فصل ۱۰ رو فقط بخونیم میزدیم روش و میرفت برای مثال:ورق زدن و مقایسه کردن فصل ۱با فصل ۱۰ خیلی مشکله

باهر شریفی
۱۳۹۹/۰۹/۰۸

سلام نسخه چاپی ۹۵ با ۹۴ فرق کرده است یا نه ممنون

کاربر ۱۸۳۰۴۱۹ فاطمه
۱۳۹۹/۰۹/۲۷

سلام رشته کارشناسی من روانشناسی نبوده میخواستم بدونم روانشناسی رشد با روانشناسی رشد پیشرفته فرق میکنه مولف هردو دکتر مهناز علی اکبری دهکردی. متشکرم

ریحان بانو
۱۳۹۹/۰۱/۱۵

سلام ممنون از برنامه خوبتون طاقچه میخواستم بگم من این کتاب رو درنسخه قبلی ازتون خریداری کردم ولی الان که بروزرسانی شده کتاب رو دیگه ندارم باید چکار کنم نکنه باید دوباره بخرمش؟! لطفا جواب بدید ممنون میشم🙇

Tinaa H
۱۳۹۸/۰۹/۱۸

عاااالی.سپاس

قنبرزاده
۱۴۰۱/۰۳/۱۵

با سلام و احترام، میبخشین من قصد خرید این کتاب رو برای مطالعه جهت فراگیر ارشد پیام نور دارم،فقط قبلش میشه بفرماین دقیقا چاپ چندم این کتاب هس؟ تاریخ نشر؟ و تعداد صفحات نسخه کاغذی؟

nowdel.nrn
۱۴۰۰/۱۲/۱۰

من اینو خریدم پول از حسابم کم شده ولی باز هم گزینه خرید میاره. لطفا سریع تر پیگیری کنید امتحان دارم باید بخونم

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۱)
ما در به‌دست آوردن عشق و تأیید والدینمان موفق نخواهیم بود، مگر آنکه با معیارهای خشک والدین و اجتماع همنوایی کنیم. به ما می‌گویند که چه باید بکنیم و چگونه فکر کنیم و وقتی با معیارهای دیگران کنار نمی‌آییم، از ما انتقاد می‌کنند، اَنگ می‌زنند و طرد یا تنبیهمان می‌کنند و تردیدی نیست که در بسیاری از موارد شکست می‌خوریم که حاصل آن از دست دادن عزت‌نفس و بی‌مقدار شمردن خود واقعی و توانایی ما در تشخیص آنچه واقعاً هستیم، خواهد بود. درحالی‌که اعتقاد راجرز این است که این توجه مثبت مشروط، مانع رشد بهنجار ما خواهد شد و در ادامه می‌گوید وقتی که خودپنداره بسیار ضعیفی داریم یا رفتار بدی در پیش گرفته‌ایم، به عشق، تأیید، دوستی و حمایت دیگران حتی بیشتر از گذشته نیاز داریم؛ نه به دلیل آنکه سزاوار آن هستیم، بلکه به دلیل ارزش و منزلتمان به مثابه یک انسان. با برخورداری از این نوع توجه می‌توانیم پی به ارزش انسانی خود ببریم و خویشتن آرمانیمان را محقق سازیم. بدون برخورداری از این توجه نمی‌توانیم بر نقاط ضعف خود غلبه نموده و به قابلیت کارکردی کامل خود دست یابیم
کاربر ۶۳۰۳۹۵
مارسیا (۱۹۶۶) در ردیف نخستین محققانی بود که مطالعه تجربی مرحله هویت در برابر سردرگمی هویت اریکسون را عملیاتی کرد
محسن محمودی
زیگموند فروید (۱۹۳۹-۱۸۵۶) بنیانگذار نظریه روانکاوی بود
Mohammad Mohsenian Esfahani
جمعیت نوجوان (۱۵ تا ۲۹ سال)، ۳۱.۵ درصد جمعیت ایران را به خود اختصاص می‌دهد
Tinaa H
همبستگی روابط بین متغیرها مورد بررسی قرار می‌گیرد و پژوهشگران رشد با استفاده از مطالعات موردی به بررسی عمیق یک یا چند فرد در یک دوره زمانی معین می‌پردازند. این نوع روش مطالعه، انعطاف‌پذیرترین شیوه پژوهش است که برای شناخت رشد خصوصاً در کودکان در اختیار پژوهشگران است.
فرح کاظمی
دیگر، دیدار با پروردگار- از راه قلب- بالاترین حد کمال است که استعداد آن در انسان‌ها نهاده شده است.
کاربر ۶۳۹۴۰۶
برای مثال، زمانی‌که خود می‌خواهد با کتک زدن یک همبازی، اسباب‌بازی جالب او را بگیرد تا به این طریق تکانه نهاد را ارضا کند، فراخود هشدار می‌دهد که این رفتار غلط است. خود باید تصمیم بگیرد کدام‌یک از این دو نیرو (نهاد یا فراخود) این مبارزه درونی را ببرد و یا اینکه باید نوعی سازش معقول برقرار کند، مثلاً از همبازی بخواهد به نوبت با آن اسباب‌بازی بازی کنند. طبق نظر فروید، روابطی که بین نهاد، خود و فراخود در سال‌های پیش‌دبستانی برقرار می‌شود، شخصیت بنیادی فرد را تعیین می‌کند
زینب دهقانی
جزء دوم ساختار شخصیت، «خود» خوانده می‌شود که تکوین آن از سال اول زندگی آغاز می‌گردد. خود از فرایندهای ذهنی، نیروی استدلال و عقل سلیم تشکیل می‌شود که می‌خواهد به نهاد کمک کند تا بدون ایجاد دردسر راه ابرازش را پیدا کند. خود بر مبنای اصل واقعیت عمل می‌کند
زینب دهقانی
که کودکان پسر برای اینکه عقده ادیپ و کودکان دختر عقده الکترا (علاقه زیاد به جنس مخالف و تنفر از جنس همسان) را حل کنند، رقابت خود را با والد همجنس متوقف کرده و به جای آن شخصیت آنها را در خودشان درونی می‌کنند. در هر دو مورد، حل این عقده‌ها باعث شکل‌گیری فراخود می‌شود. پس از آن فراخود می‌تواند به‌عنوان نماینده والدین عمل کند. در این زمان است که بایدها و نبایدهای فرهنگی در سر کودکان به‌عنوان صداهای سختگیرانه والدین عمل می‌کند
زینب دهقانی
یعنی دیدن چهره دیگری در موقعیت
فرح کاظمی

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۴۰ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۵/۲۳
شابک۹۷۸۹۶۴۰۰۰۰۰۰۰
تعداد صفحات۳۴۰صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۵/۲۳
شابک۹۷۸۹۶۴۰۰۰۰۰۰۰