با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
پروین؛ صدای خوشبو در ادب اردو

دانلود و خرید کتاب پروین؛ صدای خوشبو در ادب اردو

۳٫۵ از ۲ نظر
۳٫۵ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب پروین؛ صدای خوشبو در ادب اردو  نوشته  محمد فلاح‌نیا  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب پروین؛ صدای خوشبو در ادب اردو

«پروین، صدای خوشبو در ادب اردو» زندگی و شعر شاعر پاکستانی، پروین شاکر است که محمد فلاح‌نیا ان را گرداوری و ترجمه کرده‌است. زندگی و آثار این شاعر پاکستانی به طرز عجیبی با زندگی فروغ فرخزاد قرینه است. پروین شعر گفتن را در نوجوانی با سرودنِ اشعارِ کلاسیک عاشقانه آغاز کرد و در آخرِ عمر از شاعرانِ پیشرو در ادبیاتِ مدرنِ زبان اردو محسوب می شد. اشعارِ پروین هوایِ تازه‌ای در ادبیات اردو محسوب می‌شوند. او از اولین و تاثیرگذارترین افرادی بود که صدا و موضوعاتِ زنانه را در اشعار خود بازتاب داد که تا آن زمان در ادبیات اردو بی‌سابقه بودند. موضوعاتی مانندِ عشق و مشکلاتِ اجتماعیِ زنان که خود نیز با آن‌ها درگیر بود. فضایِ حاکم بر بیشترِ اشعار پروین فضایی بی‌پیرایه و ساده است. کتاب اول او «خوش بو» جایزهٔ «آدم جی» که از معتبرترین جوایز فرهنگی پاکستان است را به دست آورد. همچنین او در طول حیاتش به دریافتِ جایزهٔ «افتخارات فرهنگی» نایل شد که سالانه از طرفِ رییس جمهور پاکستان به هنرمندانی اهدا می‌شود که کارهایِ قابل قدردانی برای فرهنگِ کشورِ پاکستان انجام داده‌باشند.. زندگیِ کوتاه و مرگ زودهنگام و حتی شیوهٔ مرگِ پروین شاکر نیز از دیگر شباهت‌هایِ زندگیِ او با فروغ فرخزاد است، پروین در سال ۱۹۹۴ در سن ۴۲ سالگی هنگامِ رفتن به محلِ کارش در اسلام‌آباد با یک اتوبوس تصادف کرد و در گذشت. محلی که تصادف در آن صورت گرفت اکنون به اسمِ او نامیده می شود.
نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵)
دخترک بشنو: دقایق چون ابرند می گذاری که عبور کنند و آن ها می گذرند. در لمسِ رطوبتشان غوطه ور شو تر شو. حتی قطره ای را هم از دست نده
-Dny.͜.
اگرچه زندگی همیشه بر علیهِ من بوده است، اما سرخوشم که پروانه ام و بال هایم هنوز توانِ پریدن دارند!
-Dny.͜.
محبوبم، نامی که بر درِ خانه ات می نویسند، بی ارزش است جهان تو را تنها به یک نام می شناسد: نامِ مادرت!
-Dny.͜.
و هراس اکنون بیش از هر کجا در من لانه کرده است. هراس از نگاهِ زیبای او وحشت از فکر هایش و ترس از رقصِ اشتیاقِ سرکشم، پیشِ چشمانِ جستجو گرش.
fahime
می خواهی هم رنگِ جماعت شوی؟ تاریکی دیروز را پشتِ سپیدی امروز پنهان کنی؟ ملالی نیست، اما همه می دانند: "خورشید هم با شروعِ شب به خواب می رود."
مریم

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۶۰ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۷/۰۶
شابکundefined
تعداد صفحات۶۰صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۷/۰۶