با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
روان‌شناسی رشد (۱)

دانلود و خرید کتاب روان‌شناسی رشد (۱)

۳٫۲ از ۱۲ نظر
۳٫۲ از ۱۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب روان‌شناسی رشد (۱)  نوشته  منیژه کرباسی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب روان‌شناسی رشد (۱)

«روان‌شناسی رشد (۱)» نوشته دکتر منیژه کرباسی از مجموعه کتاب‌های آموزشی دانشگاه پیام نور در رشته روان‌شناسی است.

در فصل اول این کتاب خواننده با تعریف و موضوع روان‌شناسی رشد، اهمیت روان‌شناسی کودک و تاریخچۀ آن آشنا می‌شود. در فصل دوم، روش‌های پژوهش و جمع‌آوری اطلاعات در روان‌شناسی رشد مورد بررسی قرار می‌گیرد. عوامل مؤثر بر رشد، روش‌های مطالعۀ تأثیر هر یک و نابهنجاری‌های ارثی محور اساسی بحث‌های فصل سوم را تشکیل می‌دهد. اصول و مراحل رشد در فصل چهارم مورد بحث قرار می‌گیرد. مباحث رشد در دورۀ قبل از تولد، هنگام تولد و مخاطرات آن‌ها اساس فصل پنجم را تشکیل می‌دهد. در فصل ششم، مباحث رشد جسمانی و توانایی‌های حسی- ادراکی اطفال شیرخوار مورد بحث قرار می‌گیرد. فصل هفتم به بررسی رشد شناختی، عوامل مؤثر بر آن و بازی‌های کودکان اختصاص دارد. در فصل هشتم، رشد زبان، مراحل و اختلال‌های آن مطرح می‌گردد.

فصل نهم به معرفی رشد عاطفی و اجتماعی اطفال شامل دلبستگی، اختلال‌های آن، زندگی در مؤسسات، انواع ارتباط‌ها و خلق و خوی اطفال می‌پردازد. در فصل دهم، رشد جسمانی، حرکتی و عوامل مؤثر بر آن‌ها، همچنین آسیب‌های جسمانی در اطفال شیرخوار شرح داده می‌شود. محورهای فصل یازدهم را رشد شناختی در مرحلۀ اول کودکی، شامل تفکر شهودی، رؤیاها، بازی‌های وانمودسازی و نقاشی تشکیل داده و رویکرد پردازش اطلاعات نسبت به رشد شناختی کودکان معرفی می‌شود.

در فصل دوازدهم، رشد عاطفی و اجتماعی در مر حلۀ اول کودکی در خانه و محیط اجتماعی کودکان عنوان می‌گردد. رشد جسمانی در دورۀ کودکی بعدی در فصل سیزدهم مورد تأکید قرار می‌گیرد. مباحث اساسی فصل چهاردهم را رشد شناختی و اخلاقی و عوامل مؤثر بر آن‌ها در مرحلۀ بعدی کودکی تشکیل می‌دهد. فصل پانزدهم به معرفی رشد اخلاقی و اجتماعی و عوامل مؤثر بر آن‌ها در مرحلۀ بعدی کودکی در خانه و مدرسه اختصاص می‌یابد و سرانجام، رفتارهای نابهنجار کودکان شامل اختلال‌های عاطفی و اختلال سلوک نیز محور اساسی فصل آخر قرار می‌گیرد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۶)
hadi moshfegh
۱۳۹۹/۰۳/۱۵

مشکلی که با تمام کتاب های الکترونیک در اکثر نرم افزارهای کتابخوان داریم و همینطور در طاقچه این است که در صفحه بندی به متن اصلی کتاب چاپی وفادار نیستند.مثلا اگر کسی بخواهد به کتابی ارجاع بدهد و صفحه مورد

- بیشتر
کاربر ۶۷۹۷۸۱
۱۳۹۹/۰۴/۱۹

بسیار عالی بود

کاربر ۱۲۴۰۵۵۱
۱۳۹۹/۰۹/۰۳

من کتاب رو خریدم الان وارد میشم دوباره چرا باید پول بدم لطفا پیگیر باشید و برای من ارسالش کنید

سپیده
۱۳۹۹/۰۱/۱۴

باپست ارسال میشن ؟

فاطمه عععععع
۱۳۹۸/۰۷/۱۲

چرا انقد گرون شده؟

مهسا صفری
۱۳۹۹/۰۷/۱۵

چرا فهرست مطالب نداره. من واسه اینکه به مطلب دلخواه برسم چندصفحه باید رد کنم!!!!!

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۷)
یکی از راه‌هایی که به پژوهشگران امکان می‌دهد بتوانند صفات مشابه را در اعضای یک خانواده مشاهده کنند، مطالعۀ شجره‌نامۀ خانوادگی است. در یکی از مشهورترین این نوع مطالعات، هنری گُدارد (۱۹۱۲) ، به مطالعۀ مردی با نام خانوادگی مستعار «کالیکاک» پرداخت. این مرد دارای دو همسر بود که یکی همسر قانونی و دیگری خدمتکاری کودن در میخانه بود بدون ازدواج رسمی با او بود. کالیکاک از زن اخیر در طی پنج نسل، ۴۸۰ اولاد داشت که ۱۴۳ نفر از آنان عقب مانده، بسیاری دائم‌الخمر، شرور و نابکار و یا زنانی فاسد بودند. در حالی که از همسر قانونی خود، صاحب ۴۹۶ اولاد شده بود که بیشترشان مالک زمین، تاجر و معلم و تنها یکی بدکاره و دو نفر نیز شرابخوار بودند. هر چند گُدارد، چنین تفاوت‌هایی را به ارث نسبت داد اما نتیجه‌گیری وی، به‌دلیل بی‌توجهی به تفاوت در عوامل محیطی مورد انتقاد واقع شد. بدیهی است که اگر مطالعات مربوط به شجره‌نامۀ خانوادگی با دقت انجام شود، می‌تواند کمک بسیاری به روان‌شناسان بکند (کلارک- استیوارت و فرایدمن، ۱۹۸۷) .
hadi moshfegh
دوقلو‌های همسان که منوزیگوت (تک تخمی) نیز نامیده می‌شوند از یک سلول تخم به‌وجود می‌آیند و واجد ویژگی‌های ژنتیکی یکسانی می‌شوند
زینب دهقانی
در حالی كه رفتارگرایان انسان را موجودی منفعل و متأثر از عوامل محیطی و نضج گرایان وی را مقهور عوامل طبیعی و سرشتی می‌دانند، طرفداران رویكرد شناختی به او به عنوان موجودی فعال می‌نگرند كه مدام درگیر جمع آوری، اندوختن و تعبیر و تفسیر اطلاعاتی است كه از درون یا بیرون دریافت می‌كند
زینب دهقانی
بر اساس اصول نظریۀ اسكینر، می‌توان با به‌كارگیری تقویت مثبت، تقویت منفی، خاموشی و تنبیه به رفتار كودك شكل داد. امروزه نظریه‌پردازان زیادی، تعامل بین مادر و كودك را بر اساس اصل تقویت قرار داده‌اند.
زینب دهقانی
پیاژه همانند اریكسون معتقد به وجود مراحل در رشد است و موفقیت در هر مرحلۀ رشدی را شرط لازم برای شروع مرحلۀ بعد می‌داند. دیدگاه وی نسبت به رشد دیدگاهی متعادل است كه نه مانند لاك و واتسون بر تربیت و نه چون روسو و گزل بر عوامل ذاتی تأكید دارد. او رشد را حاصل كنش متقابل رسش (نضج) و تجربه می‌داند. بی‌تردید دیدگاه پیاژه نقطه نظر‌های افراطی دربارۀ مسأله‌ی طبیعت و تربیت را تغییر داده است.
زینب دهقانی
درك پیاژه از نوزاد به عنوان موجودی فعال و یادگیرنده به جای منفعل و متأثر از عوامل محیط، پژوهشگران رشد را متوجه توانایی‌های شگفت‌آور آنان كرد. یكی از این حوزه‌های جدید مطالعه، تفاوت‌های خُلقی نوزادان و تأثیر این تفاوت‌ها بر والدین، و حوزۀ دیگر، تأثیر تجارب اولیه بر رشد بعدی كودكان بوده است. پژوهشگران در دهۀ ۱۹۶۰، تحت‌تأثیر نظریه‌های فروید، اریكسون و باولبی، تأثیر تجارب منفی اولیه را غیرقابل بازگشت می‌دانستند. اما پژوهش‌های انجام شده در دهۀ ۱۹۷۰، نشان داد كه كودكانی كه از محیط‌های فقیر فرهنگی به محیط غنی برده می‌شوند می‌توانند از همان ابتدا از مزایای محیط جدید بهره‌مند شوند. امروزه بیشتر روان‌شناسان، دربارۀ تأثیر تجارب اولیه بر رشد، موضع متعادل‌تری در پیش گرفته‌اند و علاقه‌شان به درك این مطلب است كه اثرات ناگوار تجارب اولیه، تحت چه شرایطی و تا چه حدود غیر قابل بازگشت است. آنان به اثرات متقابل طبیعت و تربیت توجه دارند و از آسیب‌پذیری یا مقاومت افراد نسبت به اثرات محیط صحبت می‌كنند. مباحث مورد علاقۀ روان‌شناسان رشد در این سال‌ها تخصصی‌تر شده و بر روی ادراك عمق، یادگیری زبان، درك مفاهیم و اصول، همچنین تأثیر رشد عاطفی و اجتماعی بر رشد شناختی و كشف شناخت اجتماعی (دانش كودكان درباره‌ی دنیای اجتماعی) و … كودكان متمركز بوده است.
زینب دهقانی
روان‌شناسان، دورۀ طفولیت را دوره‌ای سرنوشت‌ساز برای رشد مغز دانسته‌اند (دی‌بورد، ۱۹۹۷) و این که هر کسی با تمامی ظرفیت مغزی خود متولد می‌شود و محیط نمی‌تواند بر آن تأثیر بگذارد را تنها یک افسانه می‌دانند (شور، ۱۹۹۷). در مجموع می‌توان گفت که ژنوتیپ ویژگی‌های اصلی، ظرفیت‌ها و محدودیت‌های افراد را مشخص می‌سازد و محیط به تعیین جهت و سرعت رشد یک فرد کمک می‌کند
زینب دهقانی

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۸۴ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۸/۰۹/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۸۷-۵۹۵-۴
تعداد صفحات۳۸۴صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۸/۰۹/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۸۷-۵۹۵-۴