با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
سرنوشت انسان: بهشت و جهنم

دانلود و خرید کتاب سرنوشت انسان: بهشت و جهنم

۴٫۹ از ۱۷ نظر
۴٫۹ از ۱۷ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب سرنوشت انسان: بهشت و جهنم  نوشته  مسعود  عالی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب سرنوشت انسان: بهشت و جهنم

«بهشت و جهنم» از مجموعه کتاب‌های سرنوشت انسان به قلم مسعود عالی(-۱۳۴۲) است.

در بریده‌ای از کتاب می‌خوانیم:

«آخرین مبحث از مباحث مربوط به معاد و عالم آخرت، بحث از بهشت و جهنم، و در حقیقت بحث از منزل ابدی و زندگی جاوید ماست.

پس از این‌که انسان در قیامت محشور شد و نامۀ عملش به او نشان داده شد و صراط و مواقف و دادگاه‌های مختلف را طی کرد و به حساب اعمالش رسیدگی شد، از دو حال خارج نیست؛ یا به بهشت و وادی رحمت الهی وارد می‌شود و یا جهنم جایگاه او خواهد بود.

درک ما نسبت به حقیقت عالم آخرت، به خصوص قیامت بسیار ضعیف و نارساست. به‌ناچار حقایق آخرتی را با همین عالم دنیا مقایسه می‌کنیم.

وقتی می‌شنویم بهشت باغی است که انواع میوه‌ها و درختان و نهرهای جاری و حور و قصور در آن وجود دارد، همین باغ‌های دنیا و میوه‌های آن به ذهن می‌آید.

وقتی از نغمه‌ها و آهنگ‌هایی که در بهشت نواخته می‌شود سخن به میان می‌آید، همین موسیقی‌هایی که در دنیا هست فهمیده می‌شود.

چاره‌ای هم نداریم. ذهنمان بیش از این کشش ندارد، طور دیگر و به زبان دیگر هم نمی‌توانستند به ما بگویند. فقط جسته و گریخته در لابلای آیات و روایات قرائن و شواهدی گذاشته‌اند که بدانیم مطلب فوق این چیزهایی است که تصور می‌کنیم.

مثلاً در برخی از رویات آمده است: اگر مردم دنیا یک حوریۀ بهشتی و یا حتی یک لباس اهل بهشت را می‌دیدند، یا یک نغمه و آهنگ از آهنگ‌های بهشت را می‌شنیدند، جان می‌دادند و قالب تهی می‌کردند.

همۀ این‌ها به خاطر این است که موجود مُلکی تحمل ملکوت را ندارد.»

این کتاب از مجموعه مباحث مطرح شده در برنامه تلویزیونی «سمت خدا» منتشر شده است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۷)
sara.sh
۱۳۹۹/۰۳/۱۳

حتی لحظه ای شک نکنید برای خوندن یا نخوندن این کتاب... واقعا لازمه خوندن این کتاب

محدثه
۱۳۹۷/۱۰/۳۰

عالیه. واقعا لذت بردم. مثل یک تلنگر میمونه و بعد از تموم شدنش پر از حس خوب میشه آدم!

amir7757
۱۳۹۹/۰۱/۱۳

کتاب های استاد عالی محشره

کاربر ۲۲۴۸۱۸۲
۱۳۹۹/۰۹/۱۷

کتاب خیلی خوب و عالی هست.

عمار
۱۳۹۹/۰۶/۰۱

لطفاً کتاب را در طاقچه بی‌نهایت قرار بدهید.

کاربر ۲۰۹۱۹۱۶
۱۳۹۹/۰۵/۲۸

این کتاب اطلاعاتی رو به ما میده که واقعا نیاز داریم بحث اخرت،اتفاقات بعد از مرگ و بهشت و جهنم بحث پیچیده ایه که درکش برای ما که فقط در دنیای مادی زندگی کردیم واقعا مشکل یا حتی غیر ممکنه

- بیشتر
kenema
۱۳۹۵/۰۷/۱۹

جهنم و بهشت بهانس تا این دنیای مان را جهنم کنیم.. در کشوری که قبرستانش بهشت است جهنمش کجاست نمیدانم

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۷)
نامه‌ای از خداوند روایت بسیار زیبایی از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است که در بهشت فرشته‌ای نزد شخص بهشتی می‌آید و نامه‌ای از طرف خداوند به او می‌دهد. در آن نامه نوشته شده است: مِنَ الْحَیِّ الْقَیُّومِ الّذی لا یَمُوتُ اِلَی الْحَیِّ الْقَیُّومِ الّذی لا یَمُوتُ، اَمّا بَعْدُ فَاِنّی اَقُولُ لِلشَّیءِ کُنْ فَیَکُونُ وَ قَدَ جَعَلْتُکَ تَقولُ لِلشَّیءِ کُنْ فَیَکُون؛ از خدای زنده جاوید، به بندۀ زندۀ جاوید. اما بعد؛ پس من به هر چه بگویم بشو می‌شود و تو را هم به گونه‌ای قرار دادم که به چیزی بگویی بشو، پس بشود. نامه و خطاب از خدا به انسان چقدر لذت بخش است! بندۀ من همان‌طور که من هر چه را بخواهم بشود تا بگویم بشو می‌شود، تو هم که پرتوی از ارادۀ من را داری، آنچه را بخواهی و اراده کنی می‌شود.
علیرضا
روز قیامت روز است، اما روشنایی آنجا به خورشید و ماه نیست؛ چرا که خورشید و ماه به تاریکی گرایده‌اند. بلکه روشنایی آنجا به آشکار شدن حقایق و به کنار رفتن پرده‌ها و آشکار شدن غیب است.
sara.sh
در روایت آمده است که بلافاصله بعد از نماز سه مرتبه استغفار کنید. اَسْتَغْفِرُ اللهَ الّذی لا اِله الّا هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ ذُو الْجَلالِ وَ الْاِکْرامِ وَ اَتُوبُ اِلَیهِ؛ طلب آمرزش می‌کنم از خدایی که جزا و خدایی نیست. اوست زنده و پایندۀ ابدی، صاحب جلال و بزرگواری و به سوی او باز می‌گردم. شاید این استغفار‌ها از همین نمازی باشد که در عین شکر از انجامش استغفار هم دارد؛ چرا که لایق درگاه خدا نبود.
Younes Rahimi
آن‌ها مردانی هستند که در راه خدا شهید شدند، در حالی که نافرمانی پدرانشان را کرده بودند. چون شهید شدند داخل جهنم نمی‌شوند و چون نافرمانی پدرانشان را کرده‌اند داخل بهشت نمی‌شوند، بلکه بر دیواری بین بهشت و جهنم قرار می‌گیرند … هنگامی که خداوند از حساب خلقش فارغ می‌گردد و کسی جز آنان باقی نمی‌ماند، آن‌ها را مشمول رحمت خویش می‌سازد و وارد بهشت می‌کند.
Younes Rahimi
به هر حال اگر کسی می‌خواهد او را بالا ببرند، باید بنده باشد و بندگی کند. حالا نه به این نیّت که این چیزها را به او بدهند، بلکه برای خدا باشد. چیزی دادند، دادند. ندادند، ندادند. مهم همان درِ خانه خدا بودن و بندگی کردن است. تو بندگی چو گدیان به شرط مزد مکن که خواجه خود روش بنده پروری داند
Younes Rahimi
خودتان را محاسبه کنید، قبل از این‌که (در آخرت) به حسابتان رسیدگی کنند. و خودتان را توبیخ و ملامت کنید، قبل از این‌که (در آخرت) شما را توبیخ کنند. و (نیز) خداوند را بخوانید و از او بخواهید، پیش از آن‌که بر خدا وارد شوید و دیگر قدرت این کار را نداشته باشید.
Younes Rahimi
امام هادی علیه‌السلام و صحنه‌ای از بهشت متوکل، خلیفه عباسی برای اهانت به امام هادی علیه‌السلام ایشان را در خان الصعالیک، یعنی محلۀ گدایان جای داده بود. صالح بن سعید می‌گوید: بر حضرت ابوالحسن سوم، امام هادی علیه‌السلام وارد شدم. عرض کردم: فدایت گردم، هدف بنی عباس در همه کار خاموش کردن نور شماست. در حق شما کوتاهی می‌کنند، تا به حدی که شما را در این کاروانسرای پست جای داده‌اند. امام هادی علیه‌السلام فرمود: ای پسر سعید، معرفت تو در حق ما همین اندازه است؟ سپس با دست مبارک اشاره کرد و فرمود: نگاه کن! وقتی نگاه کردم، باغ‌های سرسبز با طراوت و شگفتی را دیدم که در میان آن‌ها حوریان خوشبو و عطرآگین چون لؤلؤ، پرندگان، آهوان، جویبارهای جوشنده و… چنان‌که مرا مدهوش ساخت و چشم خیره ماند. آن‌گاه فرمود: حَیْثُ کُنّا فَهذا عَتیدٌ وَ لَسْنا فی خان صَعالیکَ؛ ما هر جا باشیم این‌ها برایمان آماده است و در کاروانسرای گدایان نخواهیم بود.
sara.sh
امام صادق علیه‌السلام فرمود: لَیْسَ مِنْ شیعَتِنا مَنْ اَنْکَرَ اَرْبَعَۀ اَشْیاءَ: المِعْراجَ وَ الْمَسْاءَلَۀ فِی الْقَبِْر، وَ خَلْقَ الْجَنَّۀ وَ النّارِ وَ الشَّفاعَۀ؛ از شیعیان ما نیست کسی که چهار چیز را منکر شود: معراج، سؤال قبر، خلقت فعلی بهشت و جهنم و شفاعت را.
sara.sh
پیامبر اکرم(ص) دعای مجیر را می‌خواند و در هر بندی از هشتاد و شش بند آن این جمله را تکرار می‌کند: اَجِرنا مِنَ النّارِ یا مُجیرُ؛ ای پناه دهنده، ما را از آتش پناه ده! گفته‌اند: این دعا برای رفع غم و اندوه و شفای مریض و ادای دین خوب است، اما مهم همین رفتن در پناه خدا و اسماء حسنای اوست.
Younes Rahimi
غیبت‌کنندگان فرمودند: قومی را دیدم که از پوست و گوشتشان لقمه لقمه می‌گرفتند و در دهانشان می‌گذاشتند و می‌گفتند: کُلُوا ما اَکَلْتُمْ؛ بخورید آنچه می‌خوردید. گفتم یا جبرئیل این‌ها چه کسانی هستند؟ گفت: آن‌ها که غیبت مردم می‌کنند و پشت سر یکدیگر بدی هم را می‌گویند.
sara.sh

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۹۴ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۷/۰۳
شابک‭۹۷۸-۶۰۰-۶۲۸۱-۶۷-۴
دسته بندی
تعداد صفحات۲۹۴صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۷/۰۳
شابک‭۹۷۸-۶۰۰-۶۲۸۱-۶۷-۴