با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تغذیه و عملکرد ورزشی  نوشته  ذبیح‌اله شهرستانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دیگران دریافت کرده‌اند

معرفی کتاب تغذیه و عملکرد ورزشی

کتاب تغذیه و عملکرد ورزشی از ذبیح‌اله شهرستانی، اکبر رحیم‌زاده، یعقوب یوسفی حصاری، سیامک محمدی و فاطمه صغری نقی‌زاده نمرو در  انتشارات نوروزی به چاپ رسیده است.

درباره کتاب تغذیه و عملکرد ورزشی

 این کتاب که به قلم دکتر ذبیح‌الهه شهرستانی، دکترای فیزیولوژی ورزشی و همکارانش که کارشناسان ارشد این حوزه هستند، نوشته شده در شش فصل به  ارتباط تغذیه با عملکردهای ورزشی می‌پردازد.

 سیستم تامین انرژی در عضلات، تغذیه و عملکردهای ورزشی، کلیات و تاریخچه داروها و مکمل‌های ورزشی، پروتئين‌ها و استروئيدها، داروهای نورون، بتابلوکر و دیورتیکی و شل‌کننده‌ها و ویتامین‌ها از مباحث عمده کتاب حاضرند.

خواندن کتاب تغذیه و عملکرد ورزشی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

متخصصان تغذیه و تربیت بدنی مخاطبان این کتاب‌اند.

 بخشی از کتاب تغذیه و عملکرد ورزشی

ساختار و عملکرد عضله اسکلتی

عضله اسکلتی اندامی است که از سلول‌های مختلف، از جمله سلول‌های بافت عضلانی، بافت عصبی، بافت پیوندی و غیره تشکیل شده است. در این زمینه، عضله‌ی اسکلتی بزرگترین عضو (اندام) در بدن انسان می‌باشد که ۴۰ تا ۵۰ درصد وزن کلی بدن را تشکیل می‌دهد. بیش از ۶۰۰ عضله در بدن ما وجود دارد که همگی دارای عملکردهای مشترکی می‌باشند:

۱- انجام حرکات بدن

۲- حفظ وضعیت بدن

۳- ذخیره کردن و حرکت دادن مواد در درون بدن

۴- تولید گرما

عضله‌ی اسکلتی از آن‌جهت بدین نام معروف می‌باشد که در درجه‌ی اول برای حرکت دادن استخوان‌های اسکلتی به‌کار می‌رود و به‌همین‌دلیل، بافت عضله توسط بافت پیوندی که تاندون نامیده می‌شود، به استخوان‌ها متصل می‌گردد. یک سر هر عضله اسکلتی به یک استخوان ثابت (اصطلاحاً سرابتدایی گفته می‌شود) و سر دیگر به یک استخوان متحرک (اصطلاحاً سرانتهایی گفته می‌شود) متصل شده است. برای مثال، سرابتدایی و انتهایی عضله‌ی دو سر بازویی به‌ترتیب به استخوان‌های کتف و زند اعلا متصل شده‌اند.

ساختار آناتومیکی عضله اسکلتی

ساختار آناتومیکی یک عضله اسکلتی در شکل ۱ نشان داده شده است. به یک عضله کامل در یک غلاف محکم به ‌نام فاسیا احاطه شده است. سه لایه جداگانه از بافت هم‌بند وجود دارد که از خارجی‌ترین لایه تا تارهای عضلانی گسترده شده‌اند و از آنها محافظت می‌کنند. اولین لایه که یک بافت هم‌بند به‌نام اپی‌میزیوم است، کل عضله را احاطه می‌کند. اگر ما لایه اپی-میزیوم را برداریم به یک لایه دیگر به‌ نام پری‌میزیوم روبه‌رو می‌شویم. پری‌میزیوم، گروه‌های ۱۰ الی ۱۰۰ تایی تارهای عضلانی را احاطه کرده است و برای جداکردن این دسته تارهای عضلانی (فاسیکول) از یکدیگر ضروری است. همچنین هر تار عضلانی در این دسته‌ها از یکدیگر جدا هستند که هر کدام از تارها به‌وسیله یک بافت هم‌بند دیگر به ‌نام اندومیزیوم احاطه می‌شوند.


نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۴۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۸,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۴۰۰/۰۲/۱۲
شابک۹۷۸-۶۲۲-۰۲-۱۶۹۹-۵
تعداد صفحات۱۴۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۸,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۴۰۰/۰۲/۱۲
شابک۹۷۸-۶۲۲-۰۲-۱۶۹۹-۵