با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مفتی شمس نوش

دانلود و خرید کتاب مفتی شمس نوش

مثنوی و نظریات نو

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مفتی شمس نوش  نوشته  سکینه برناکی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مفتی شمس نوش

کتاب مفتی شمس نوش اثری از سکینه برناکی است که در انتشارات تیرگان به چاپ رسیده است و نگاهی به مثنوی و نظریات نو دارد.

درباره کتاب مفتی شمس نوش

مثنوی مولوی، یکی از مشهورترین آثار مولانا است. شش دفتر و حدود بیست و هفت‌هزار بیت که بعد از رفتن شمس سروده شده‌اند. در همان سالی که یکی از یاران مولانا، صلاح‌الدین زرکوب، وفات یافت. از طرف دیگر، تاخیری که در به نظم درآمدن مثنوی صورت گرفته است، به خاطر وفات همسر حسام‌الدین چلپی، یکی دیگر از یاران مولانا، بوده است، . همین امر سبب می‌شود تا او نظم مثنوی را به تاخیر بیندازد.

باری، این کتاب به یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین کتاب‌های عرفانی و شعری در سراسر جهان بدل شده است. کتابی که با نی نامه آغاز می‌شود و با این بیت مشهور که:

بشنو این نی چون شکایت می‌کند

از جدایی‌ها حکایت می‌کند

مولانا هرآنچه از عرفان را که سنایی به شعر آورده بود و عطار پرورده بود، به اوج رساند. در در جای‌جای این اشعار می‌توان تمثیل‌هایی دلنشین و حکایت‌های نابی را مشاهده کرد که مولانا استفاده کرده است تا به واسطه آن پیامش را به گوش جهانیان برساند. پیامی که امروز هم مانند زمان سروده شدنش، نو و بدیع است و طراوت و تازگی‌اش را حفظ کرده است.

شمس و مولانا مدتی را با هم گذراندند و مولانا عمیق‌ترین تحولات روحی را در این دوران تجربه کرد. شور و جوششی در وجودش رخ داد که در آثار او، در مثنوی معنوی و همچنین در غزلیاتش در دیوان کبیر نمایان شده است. بر مثنوی معنوی تا به حال بیش از هزاران سطر شرح و توضیح نگاشته‌اند و بسیار بیشتر، سعی در روشن کردنش داشتند. اما آیا می‌توان این اثر را در بستری نو و با عنایت به نظریات جدید، بررسی کرد؟

سکینه برناکی در کتاب مفتی شمس نوش این بررسی را انجام داده است و مقایسه‌ای میان افکار او و دیگران انجام داده است. علاوه بر این، مهم‌ترین افکار مولانا در مثنوی و پایه‌ها و بنیان‌های فکری او نیز در این اثر بررسی شده‌اند.

کتاب مفتی شمس نوش را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

علاقه‌مندان به آثار مولانا و همچنین پژوهشگران شعر و ادب فارسی را به خواندن کتاب مفتی شمس نوش دعوت می‌کنیم. 

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۹۵ صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۳/۰۸
شابک۹۷۸-۶۰۰-۳۲۴-۳۳۰-۹
دسته بندی
تعداد صفحات۱۹۵صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۰,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۳/۰۸
شابک۹۷۸-۶۰۰-۳۲۴-۳۳۰-۹