با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
ستیز با من

دانلود و خرید کتاب ستیز با من

بررسی تطبیقی بوف کور و فاوست از دیدگاه نقد اسطوره‌ای و روان‌شناختی

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب ستیز با من  نوشته  ژاله شهیدی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب ستیز با من

کتاب ستیز با من نوشته ژاله شهیدی است. کتاب ستیز با من رکه انتشارات تیرگان منتشر کرده است به بررسی تطبیقی بوف کور و فاوست از دیدگاه نقد اسطوره‌ای و روان‌شناختی می‌پردازد و اطلاعات جذابی در اختیار خواننده علاقه‌مند به نقد ادبی قرار می‌دهد. 

درباره کتاب ستیز با من

وقتی بوف کور را با تراژدی فاوست اثر گوته، با دو رویکرد نقد مدرن اسطوره‌ای و روان شناختی از دیدگاه یونگ بررسی کنیم به تفاوت‌ها و شباهت‌ها و نکات قابل تأملی دست می‌یابیم. آرزوی رهایی و نجات از تنگنای زندگی و تلاش برای رسیدن به جاودانگی، برای یافتن خود، وصال با روح و با خویشتن خویش، خواست هر انسانی است . این آرزوی قدیمی در آثار ادبی به صور ت‌های گوناگون تکرار شده است . درونمایه این دو اثر نیز به خاطر ارتباطی که با مسائل روحی بشر دارند، تکرار این خواسته آدمی است. در کتابی که پیش روی شماست به زبان بسیار ساده و به صورت گذرا و مختصر تاریخچه ادبیات و نقد تطبیقی در ایران و جهان و پس از آن دو رویکرد نقد مدرن: روان شناختی و اسطوره‌ای و به تبع آن نقد کهن الگویی، مفاهیم آرکی تایپ و صورت مثالی بیان شده است. پس از خلاصه هر دو اثر به مفاهیم « من، فرامن، نهاد، کهن الگوهای آنیما، پرسونا، سایه و تولد دوباره » پرداخته شده است. مفاهیم کیمیاگری و اسطوره‌ای در این دو اثر به دلیل زمان، مکان وپیش زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی هر دو نویسنده به گونه ای متفاوت بروز نموده است.

همانطور که می‌دانیم اسطوره‌ها در جزئیات با یکدیگر متفاوت هستند اما از نظر ساختار شباهت‌هایی به یکدیگر دارند؛ بنا براین طبیعی است که افراد و گروه‌هایی که مستقیماً از نظر فرهنگی و اجتماعی با یکدیگر ارتباطی ندارند، اسطوره‌هایی متفاوت را خلق کنند که در ورای همگی آنها کشف و تاًیید هویت و شخصیت خود و تثبیت هویت جمعی جامعه‌ای است که درآن زندگی می‌کنند. دو مفهوم بیداری و خواب که هر یک بازتابی از یکدیگرند، در هر دو داستان وجود دارد و قهرمانان هر د و اثر از سد زمان و مکان عبور می‌کنند و در سفر به درون خویش آیین گذر( تولد دوباره) را تجربه می‌کنند. هم چنین می‌توانیم با قهرمانان هر دو اثر در این سفر دشوار همراه شویم و سفر به دنیاي درون، دیدار با لایه‌های ناخودآگاهی جمعی و دست یافتن به آگاهی رهایی بخشی که کیمیاگران آرزوی آن را داشته‌اند؛ و با تمامیت هستی به یگانگی و هماهنگی رسیدن را تجربه کنیم و یا نظاره‌گر شکستی تلخ در وصال با روح و تضاد و کشمکشی درونی با خودخویشتن و با جهان و کیهان باشیم.

کتاب ستیز با من کتبی جالب در حوزه نقد ادبی است، به شما کمک می‌کند رویکردهای مختلف را بشناسید و با دیدی باز به سراغ دو اثر ادبی مهم در تاریخ ادبیات بروید. بوف کور صادق و هدایت و فاوست گوته هر دو اثری مهم در زمان خود و امروز در حوزه ادبیات هستند. این کتاب برای شناخت رویکردهای مدرن نقد ادبی هم کتابی کارآمد است. 

خواندن کتاب ستیز با من را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

کتاب ستیز با من را به تمام علاقه‌مندان به ادبیات و نقد ادبی پیشنهاد می‌کنیم. 

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۵۵ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۳/۰۸
شابک۹۷۸-۶۰۰-۳۲۴-۲۲۱-۰
دسته بندی
تعداد صفحات۱۵۵صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۵,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۳/۰۸
شابک۹۷۸-۶۰۰-۳۲۴-۲۲۱-۰