با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
۳٫۷ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب خانواده‌ی جهانی؛ سوره‌های نساء، حج  نوشته  مدرسه دانشجویی قرآن و عترت علیهم‌السلام دانشگاه تهران  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب خانواده‌ی جهانی؛ سوره‌های نساء، حج

قرآن کتابی است که برای تمامی بشریت نازل شده است. لذا گاهی در آیات قرآن خطاب‌ها به ناس می‌باشد. در اینگونه خطاب‌ها خداوند مؤمنین و کافرین و به عبارتی همه انسان‌ها را مخاطب خود دانسته و حقایق و احکام خود را برای همگان بیان می‌دارد. حقایق و احکامی که لازم است همه انسان‌ها بدانند، زیرا همه با آن حقایق و موضوعات مواجه هستند. لذا در اینگونه خطاب‌ها نوعاً حقایق و احکامی بیان شده است که با انسانیت و بشریت انسان‌ها مرتبط بوده و همچنین با روابط اجتماعی میان انسان‌ها در لایه‌های مختلف گره خورده و می‌تواند مجتمع‌های انسانی را به چالش بکشاند. بنابراین قرآن کتابی است که برای حفظ اجتماعات انسانی از ظلم و هرگونه فسادی در لایه‌های مختلف برنامه داشته و احکام و قوانین مبتنی بر حق را برایشان تبیین می‌نماید و سعادتمندی انسان‌ها و نیز سلامت جوامع و اجتماعات انسانی را به واسطه عمل به این احکام تضمین کند. این کتابچه با این هدف تدوین شده است تا نکاتی از دریای بیکران قرآن را از طریق تفسیر المیزان به عرصه زندگی وارد نماید تا بتواند راه و رسم عبودیت و بندگی را در زندگی روزمره ما وارد نماید. کتابچه حاضر به سوره‌های مبارکه نساء و حج پرداخته است. این سوره‌ها با خطاب یا ایها الناس آغاز شده است. در ابتدای ورود به نکات استخراج شده از تفسیر المیزان، شرحی پیرامون مباحث و موضوعات سوره مطرح گردیده تا خواننده دید کلی نسبت به مضامین این سوره عظیم الشأن نیز بیابد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
اللهم احفظ قائدنا الخامنه ای
۱۳۹۸/۰۷/۱۲

زیبا بود.مختصری منتخب از تفسیر زیبای المیزان.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵)
تفاوت نبی و رسول در لسان اهل بیت علیه السلام در کافی به سند خود از زراره از امام ابی جعفر علیه‌السّلام روایت کرده که در حدیثی فرمود: نبی کسی است که فرشته وحی را در خواب می‌بیند و صوت را می‌شنود، ولی در بیداری ملک را نمی‌بیند و رسول کسی است که هم صوت را می‌شنود و هم در خواب می‌بیند و هم در بیداری فرشته را مشاهده می‌کند.
اللهم احفظ قائدنا الخامنه ای
علت تفاوت سهم ارث زن و مرد در بیان امام صادق علیه السلام در کافی به سند خود از أحول روایت کرده که گفت: ابن ابی العوجاء- یکی از کسانی که به احکام اسلام خرده می‌گرفت- گفته بود: چرا در اسلام زن ضعیف و بیچاره یک سهم ارث می‌گیرد ولی مرد با اینکه قوی است دو سهم؟ و پاسخ این ضعیف‌کشی چیست؟ بعضی از اصحاب امامیه این سخن را نزد امام صادق علیه‌السّلام بازگو کرد، حضرت در پاسخ فرمود: برای اینکه نه جهاد بر زن واجب است و نه دادن نفقه و نه دیه جنایت خطایی دیگران و همه اینها بر مردان واجب است و لذا سهم زن یکی و سهم مرد دو تا شده است
اللهم احفظ قائدنا الخامنه ای
یکی از مصادیق نفاق این است که مؤمنی که اظهار ایمان می‌کند روش و مسیری را پیش بگیرد که در آخر منتهی شود به رد بعضی از آن معارف و احکام، مثلاً از مجتمع مؤمنین کنار بکشد و به طرف مجتمع کفار نزدیک گردد و آنها را دوست خود بگیرد و خرده‌گیری‌هایی که آنان به دین و اهل ایمان دارند تصدیق کند و یا اعتراض و استهزایی که آنان نسبت به حق و اهل حق دارند بپذیرد
اللهم احفظ قائدنا الخامنه ای
۱. منتهی شدن نسل حاضر به آدم علیه السلام در کتاب توحید از امام صادق علیه‌السّلام روایتی آورده که در ضمن آن به راوی فرموده: شاید شما گمان کنید که خدای عزّ و جل غیر از شما هیچ بشر دیگری نیافریده، نه، چنین نیست، بلکه هزار هزار آدم آفریده که شما از نسل آخرین آدم از آن آدم‌ها هستید. فی التوحید، عن الصادق علیه‌السّلام فی حدیث قال: لعلک تری أن الله لم یخلق بشرا غیرکم؟ بلی و الله لقد خلق ألف ألف آدم أنتم فی آخر أولئک الآدمیین.
منکسر
در کافی به سند خود از عبد الرحمن بن حجاج روایت شده که گفت: نزد امام صادق علیه‌السّلام سخن از بلاهای عموم مردم و بلای مخصوص مؤمن رفت، فرمود: از رسول خدا صلّی‌الله‌علیه‌وآله پرسیدند: بلای چه کسی در دنیا شدیدتر است؟ فرمود: اول انبیا و سپس آنکه شبیه‌تر از سایرین به انبیا است و بعد از آن، هر کس به هر مقدار که به انبیا شباهت داشته باشد، به آن مقدار بلا خواهد داشت و بعد از طبقه انبیا و اولیا، هر مؤمنی به مقدار ایمانش و حسن اعمالش به بلا مبتلا می‌شود. بنا بر این هر کس ایمانش صحیح و عملش نیکو باشد، بلای او شدیدتر است و هر کس ایمانش سخیف و عملش ضعیف باشد بلای او کمتر است.
منکسر

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۰۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۶,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۳/۱۵
شابکundefined
تعداد صفحات۱۰۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۶,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۳/۱۵