با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
ملاصالح: سرگذشت شگفت‌انگیز مترجم اسرای ایرانی در عراق

دانلود کتاب ملاصالح: سرگذشت شگفت‌انگیز مترجم اسرای ایرانی در عراق

۴٫۷ از ۱۵۲ نظر
۴٫۷ از ۱۵۲ نظر
دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب ملاصالح: سرگذشت شگفت‌انگیز مترجم اسرای ایرانی در عراق

«ملاصالح» نوشته رضیه غبیشی (-۱۳۳۵)، به سرگذشت شگفت‌انگیز «ملاصالح قاری» مترجم اسیران ایرانی در عراق می‌پردازد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

یک روز مثل روزهای گذشته که گاهی با رعب و وحشت و انتظار رهایی می‌گذشت، دروازهٔ بزرگ ساختمان استخبارات باز شد و ماشین حامل اسیران تازه‌وارد داخل محوطهٔ حیاط شد. مثل هر بار به‌سرعت به حیاط رفتم تا پیش از رفتن اسرا به اتاق بازجویی آن‌ها را تحویل بگیرم و تخلیهٔ اطلاعاتی کنم. در حلقه‌شان ایستاده بودم:

- آقایان! من اسمم صالح البحّار است. مثل شما اسیر و مترجمتان هستم. با من همکاری کنید و هیچ نترسید. من در اتاق بازجویی کنارتان هستم و تا آنجا که بتوانم، با شما همکاری می‌کنم. به نفعتان است جواب سؤالاتشان را بدهید. البته من نیز چیزی که به ضرر شما باشد، برایشان ترجمه نمی‌کنم.

اسرا با نگرانی و ترس به من نگاه می‌کردند. خوف و وحشت و بی‌اعتمادی در نگاهشان موج می‌زد. خسته و گرسنه و بی‌رمق بودند. چاره‌ای نبود، باید آن‌ها را آماده می‌کردم. ادامه دادم:

- قبل از شما خیلی‌ها آمدند اینجا که اگر کمکشان نمی‌کردم، کارشان تمام بود. حواستان باشد، فریب وعده‌هایشان را نخورید. قول پناهندگی‌شان را قبول نکنید؛ چون شما را به خارج نمی‌فرستند. این‌ها فقط می‌خواهند از شما سوءاستفاده کنند و... .

توجیهشان می‌کردم؛ غافل از اینکه دو چشم ناپاک و خائن در لباس اسیر نگاهم می‌کرد. او سربازی از اهل شادگان بود که فریب وعده‌های بعثیان را خورده و خودش را تسلیم کرده و قاطی اسیران ایستاده بود.

علی رستمی
۱۳۹۹/۰۸/۱۹

کتاب خوبیه ولی ......شاید یه جاهایی می فهمی که تمام واقعیت گفته نشده

Zeinab
۱۳۹۹/۰۷/۱۶

کتاب ملاصالح خاطرات زندگی ملاصالح عزیز است که سالهای سال طعم تلخ اسارت را چشید ولی حتی یک لحظه ایمانش را از دست نداد سختی هایی که به روح و جسم ایشون روا داشته شده حتی خوندنشم عذاب آوره چه

- بیشتر
ar_kasmaei
۱۳۹۹/۰۷/۱۶

یکی از زیبا ترین یاد و خاطرات جبهه و جنگ هشت سال دفاع مقدس بود .

کاربر ۱۲۹۵۸۱۲
۱۳۹۹/۰۷/۱۳

این کتاب عااالی بود من کتاب های زیادی در زمینه دفاع مقدس مطالعه کردم، ولی این کتاب متفاوت و بسیار جذاب بود

sara*
۱۳۹۹/۰۶/۲۱

این کتاب خیلی وقت پیش خوندم واقعا عالی بود ولی خودم یه جاهایی میترسیم

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۳۵)
خودم را به دریای رحمت بی‌کران خدا سپرده بودم.
📓میرزا رضا📚
در دلم به قدرت خدا و الطاف خفیه‌اش که در بحرانی‌ترین لحظات بنده‌اش را رها نمی‌کند، شُکر گفتم
سیّدعلی
خدا هیچ‌گاه بندگانش را به حال خود رها نمی‌کند؛
سیّدعلی
اتاقی که بر سردرش جمله‌ای وحشتناک نوشته شده بود که مو را بر تن بیننده سیخ می‌کرد: «لا یدخل فیه انساناً حتی یخرجُ انساناً جدیداً».
سیّدعلی
<وَ جَعَلْنَا مِن بَیْنِ أَیْدِیهِمْ سَدّاً وَمِنْ خَلْفِهِمْ سَدّاً فَأَغْشَیْنَاهُمْ فَهُمْ لَا یُبْصِرُونَ>
سیّدعلی
<وَمَکرُوا وَمَکرَ اللَّهُ وَاللَّهُ خَیرُ الْمَاکرِینَ>
سیّدعلی
در یکی از این دیدارها سیّد رو به من کرد و گفت: - می‌دانی بعد از رفتن تو چه اتفاقی افتاد؟ - نه واللّه! چه شده؟ سیّد تبسمی کرد و گفت: - چقدر خدا دوستت دارد! - مگر چه شده سیّد؟! ایشان لبخندی زد و گفت: - بعد از رفتنت نمی‌دانم چطوری خبر فعالیتت به نفع اسرا و لو رفتنت به صدام می‌رسد. صدام چنان آتشی گرفت و به جان افسرانش افتاد که در جلسه‌ای فریاد می‌زند: - این ملعون پیش شما و در دستتان بود، آن‌وقت او را به‌عنوان مترجم پیش من آوردید! کنارم می‌ایستد و مترجمم می‌شود و در دلش به من می‌خندد و به این راحتی از دستتان می‌پرد و برمی‌گردانید ایران؟! ظاهراً بعد آن جلسه، دو نفر از افسران خاطی را اعدام می‌کند.
S
بدنی فرتوت و خمیده و چهره‌ای خسته داشت.
سید علی حسینی
چند روزی از رسیدنم به خانه گذشته بود که دوباره سر و کلهٔ مأموران ساواک پیدا شد. مادرم با دیدنشان نزدیک بود سکته کند. به وضوح می‌لرزید و رنگش پریده بود. یکی از مأموران که در حیاط قدم می‌زد، رو به من کرد و گفت: - خب، امیدوارم بعدِ این‌همه سال شیطنت از سرت افتاده باشد و آدم شده باشی. اول باید یک کاری برایت دست و پا کنیم تا دیگر شیطنت نکنی. دوم اینکه باید زن بگیری!
ادریس
از سویی در سال ۱۳۴۰ شمسی به علت روابط تنگاتنگ رژیم پهلوی با رژیم غاصب اسرائیل و ایجاد خط هوایی تهران - تل‌آویو و نشستن هواپیماهای اسرائیلی در فرودگاه بین‌المللی آبادان و تهران، روابط ایران و عراق تیره‌تر از قبل شد.
Alireza

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۸۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۱/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۲۰۰-۴۲-۰
دسته بندی
تعداد صفحات۲۸۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۵,۰۰۰تومان
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۱/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۲۰۰-۴۲-۰