با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب مثل حبه های قند اثر محمدرضا رنجبر

دانلود و خرید کتاب مثل حبه های قند

۳٫۴ از ۱۲ نظر
۳٫۴ از ۱۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مثل حبه های قند  نوشته  محمدرضا رنجبر  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب مثل حبه های قند

کتاب مثل حبه های قند نوشته محمدرضا رنجبر است. کتاب مثل حبه های قند سخن از خداوند و اخلاق است. کتاب مثل حبه های قند به مخاطب کمک می‌کند درک زیباتری از شناخت خداوند داشته باشد.

درباره کتاب مثل حبه های قند

قرآن كریم «سخن خداوند» است و چنانكه راه‌های سخن گفتن با «خداوند» متنوع است، می‌توان انتظار داشت كه راه‌‌ها و شیوه‌های خواندن و مواجهه با «سخن خداوند» نیز متنوع و متكثر باشد؛ از خواندنِ فقیهانه گرفته تا خواندنِ عارفانه، از فهم كلمات و ظاهر آیات گرفته تا غور در باطن و كنه حقایق قرآن، و از خواندن ظرایف و تأملات تفسیری كه دغدغه عالمان و مفسران است تا دریافت پیام و راهنمایی گرفتن از آیات در زندگی معنوی، چنانكه مخاطب مشتاق و دلسپرده قرآن جستجو می‌كند کتاب مثل حبه‌های قند نیز در صحبت قرآن است و پدید آمده از مواجهه و خوانشِ سخنِ خداوند؛ خوانشی كه بیش از تعهدات تفسیری خود را با مخاطبِ مشتاق و جستجوگر پیام قرآن همراه می‌بیند و می‌كوشد تجربه فهم آیه را با تمثیل و تشبیه، آشنا و مأنوس مخاطب گرداند. به بیان دیگر، خوانش قرآن در «مثل حبه‌های قند» همراه شدن در تجربه تصویری آیات قرآن كریم است كه به لطف تمثیل و تشبیه‌های مؤلف آسان شده است . از منظری دیگر، مثل حبه‌های قند چنانكه با آیات قرآن همراه می‌شود، از گنجینه شعر حافظ و مولوی و سعدی نیز فراوان خوشه می‌چیند و پیشكش مخاطب می‌كند .مثل حبه‌های قند ادامه كلمات حجت‌الاسلام محمدرضا رنجبر، پس از مثل شاخه‌های گیلاس، محسوب می‌شود.

خواندن کتاب مثل حبه های قند را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به شناخت بهتر خداوند و درک زیبایی‌های قرآن پیشنهاد می‌کنیم.

بخشی از کتاب مثل حبه های قند

قدیم‌ها گرداگرد شهر‌ها دیوار می‌كشیدند. دیوار‌ها امنیت شهر را تأمین می‌كردند. به آن دیوار‌ها «سور» گفته می‌شد. وجود آدمی در نگاه قرآن كریم به شهر می‌ماند. سعدی هم می‌گفت: «وجود تو شهری است پر نیک و بد»

این شهر نیز نباید بی دیوار باشد وگرنه امنیت آن به خطر می‌افتد. آنچه برای این شهر شبیه دیوار است و مایه امان و امنیت آن خواهد بود، عمل به آیات الهی است.

كسی كه به آیات الهی عمل می‌كند، انگار كه گرداگرد خود دیوار‌های رفیع و بلند كشیده باشد. از همین رو به هر مجموعه از آیات الهی «سوره» گفته می‌شود، یعنی دیوار. آیات الهی دیوار دفاعی انسان در زندگی دنیا هستند. ندید‌ه‌ای برابر دروازه‌بان دیوار دفاعی تشكیل می‌شود، و همین باعث می‌شود كه دروازه و دروازبان در امن و امان باشند. خیال دروازه‌بان چه راحت است و كارش چه آسان وقتی كه برابر او یک دیوار دفاعی باشد. و چه سخت است و چه دشوار وقتی كه این دیوار نباشد

شب تا صبح بگو: آب! آب! سیراب می‌شوی؟ نه! صبح تا شب بگو: شراب ! شراب! مست می‌شوی؟ نه! نام آب یا نام شراب هیچ تأثیری ندارند.

نام‌ها عموماً اینگونه‌اند؛ جز نام خدا كه اثربخش است. نام خدا دل را روشن می‌كند تا چه رسد به خود او. «هر جا که هستی حاضری از دور در ما ناظری شب‌خانه روشن می‌شود چون یاد نامت می‌کنم» از اینرو گفته‌اند هیچ كاری را جز با نام خدا آغاز نكنید. و این یعنی نام خدا هم اثر دارد، وگرنه اگر بی اثر باشد این چه سفارشی است. اگر خدا نور است كه هست، نامش نیز از جنس نور است و مثل نور روشنی‌بخش است.

بدون نام خدا كاری را آغاز كردن، گویی بدون چراغ راهی را پیمودن است. شگفت است... با اینكه سوره‌های قرآن هم تمامی نورند، اما باز با نام خدا آغاز می‌شوند. انگار این نام نوری ویژه و منحصر دارد كه حتی آیات الهی هم از آن بی‌نیاز نیستند. و این یعنی «نورعلی نور.»  

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۰۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۷,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۵/۰۴
شابک۹۷۸-۹۶۴-۲۳۸-۶۸۹-۵
تعداد صفحات۲۰۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۷,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۵/۰۴
شابک۹۷۸-۹۶۴-۲۳۸-۶۸۹-۵