با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
درباره الی

دانلود و خرید کتاب درباره الی

۳٫۷ از ۸۳ نظر
۳٫۷ از ۸۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب درباره الی  نوشته  الهام رحیمی ساردو  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب درباره الی

داستانی که می‌خوانید به مرحله داوری مردمی مسابقه بین‌المللی طنز «جهان تازه دم» راه پیدا کرده است. «جهان تازه دم» اسم بخش طنز کتاب‌های نشر چشمه است. این بخش از سال ۹۴ فعالیتش را شروع کرده و تمرکزش بیشتر روی داستان‌های طنز است.

این مسابقه با همکاری نشر چشمه و طاقچه برگزار شده و اولین دورهٔ آن است. هدف این مسابقه کشف استعدادهای جدید در طنزِ داستانی است.

۳ داستان طنز را داورها انتخاب می‌کنند و یک داستان نیز برنده جایزه مردمی می‌شود. جایزه نقدی برنده منتخب مردم؛ معادل ۱۰۰۰ بات تایلند است. علاوه بر این مجموعه کامل کتاب چاپی حرفه نویسنده را از طرف نشر چشمه دریافت می‌کند و یک سال اشتراک طاقچه بی‌نهایت نیز به او هدیه داده می‌شود.

چطور داوری کنیم؟

در مدت ۱۵ روز ۱۸۳ اثر برای این مسابقه فرستاده شد. داورها بعد از بررسی اولیه ۲۰ اثر را برای داوری مردمی انتخاب کردند. برای اینکه بتوانید در این رای‌‌گیری شرکت کنید، فقط کافی است که آثار رسیده به مرحله داوری مردمی را بخوانید و به اثر منتخبتان رای دهید.

از روز پنجشنبه ۶ خرداد تا ۹ خرداد وقت دارید در رای‌گیری شرکت کنید. نتایج مسابقه ۱۰ خرداد در شبکه‌ها اجتماعی طاقچه و نشر چشمه اعلام می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه از در جریان اطلاع‌رسانی‌های مسابقه قرار بگیرید، اینستاگرام طاقچه و نشر چشمه را دنبال کنید. پس از مشخص شدن برنده‌ها با آن‌ها تماس گرفته می‌شود تا برای فرستادن جایزه هماهنگی‌های لازم انجام شود.

برای شرکت در رای‌گیری روی تصویر بنری که با عنوان «رای دادن به داستان منتخب» در صفحه داستان‌های مسابقه قرار داده شده، کلیک کنید تا به صفحهٔ رای‌گیری بروید. در صفحه رای‌گیری می‌توانید به داستان‌ یا داستان‌های منتخبتان رای بدهید. اگر در طاقچه ثبت‌نام نکرده‌اید، قبل از ورود به صفحه رای‌گیری بهتر است در طاقچه ثبت‌نام کنید.

چند پیشنهاد برای اینکه داوری بهتری داشته باشید

شما در این مرحله یکی از داورها مسابقه هستید. برای اینکه بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم معیارهای برای خودتان در نظر بگیرید، تا بر اساس آن بتوانید آسان‌تر رای بدهید. این پیشنهادها شاید برای شما کمک کننده باشند؛

- اگر متنی غلط املایی و نگارشی داشت، نمره‌ای ازش کم نمی‌شود اما متنی که شسته‌ رفته باشد و اصول نگارشی را رعایت کرده باشد، می‌تواند به عنوان یک نکته مثبت به حساب بیاید.

- موضوع مسابقه داستان طنز است. بنابراین هر چه متن از لحاظ پرداخت داستانی، شوخی و موقعیت‌های طنز غنی‌تر باشد شانس بیشتری خواهد داشت. در این مسابقه حتی می‌توان گفت طنز بودن، بر داستانی بودن ترجیح بیشتری دارد و در موارد مشابه داستانی که موقعیت و زبان طنز بهتری دارد می‌تواند امتیاز بیشتری بگیرد.

- شوخی‌های تاریخ‌مصرف‌دار، مثل شوخی‌ها و اصطلاح‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌شود یا نوع طنزی که با اتفاق‌های روز شوخی می‌کند (طنز مطبوعاتی) برای این مسابقه چندان مناسب نیست و این شکل از طنزها می‌توانند امتیاز پایین‌تری داشته باشند.

- متن‌ها را با دید کشف استعداد بخوانید و آن‌ها را با شاهکارهای ادبی مقایسه نکنید.

- اگر می‌توانید ابتدا همهٔ آثار را بخوانید و بعد اثر محبوبتان را انتخاب کنید.

به جز رای دادن پیشنهاد می‌کنیم، وقتی متن‌ها را می‌خوانید نظر یا پیشنهادتان را زیر همان داستان در قسمت نظرها بنویسید. پیشنهادها و نظرهای شما می‌تواند به نویسنده‌های تازه‌کار کمک کند تا نقاط قوت و ضعفشان را بهتر بشناسند و بتوانند داستان‌های بهتری در آینده بنویسند.

اگر نظری در مورد برگزاری خود مسابقه نیز دارید در شبکه‌های اجتماعی طاقچه و نشر چشمه می‌توانید پیام بگذارید.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴۱)
haniyeh
۱۴۰۰/۰۳/۰۷

بین داستان هایی که تا الان خوندم این یکی طنز جالبی داشت و شروع و پایان قشنگی داشت هر چند جمله آخر کتاب یه ذره ناجور بود ولی بار طنز قضیه رو اگا در نظر بگیریم در کل به دلم

- بیشتر
الهام رحیمی ساردو
۱۴۰۰/۰۳/۰۷

نسبت به همه داستان هایی که تا اینجا خواندم میتوان گفت این داستان واقعا یک داستان طنز است تقریبا طنز را میتوان در هر جمله ای پیدا کرد داستان با طنز خوبی شروع میشود و با طنز شاهکاری تمام میشود

- بیشتر
tadai
۱۴۰۰/۰۳/۰۷

جمله آخرش کمال بی حیایی بود، متاسفانه بی حیایی خیلی وقتها جای طنز شکیل رو گرفته

فریبا
۱۴۰۰/۰۳/۰۸

خیلی خوب مخصوصا از خرافات محلی ولهجه محلی (اسپریچو واژه کرمانیه)استفاده شده بود . الی ادامه بده موفق باشی

پویا
۱۴۰۰/۰۳/۰۸

نه افاده‌ی خنده کرد، نه افاده‌ی لذت و نه معرفت. فقط وقتمان را هدر داد.

هنک
۱۴۰۰/۰۴/۱۸

با اینکه خنده دار بود ولی شوخی هاش زیادی غیر اخلاقی بود... :/

مریم
۱۴۰۰/۰۳/۰۹

غلط املایی: خواستگاری. مستقیم گویی در داستان رو دوست نداشتم یا معنا کردن لغات رو، در داستان این شیوه صحیح نیست. دیالوگ ها یک دستی زبان نداشتند محاوره و معیار میشدند! اما داستان طنز خوبی داشت و تعلیق مناسبی داشت، برای همین امتیاز

- بیشتر
mehrsam
۱۴۰۰/۰۳/۰۸

کتاب خوب کتابیه که مخاطبو تا اخر جذب کنه؛ این کتاب خوب نییست بلکه خارق العادست. درود بر نویسنده ...ببخشین ایشون اثرهای دیگه هم داره؟

danial_marezi
۱۴۰۰/۰۳/۰۶

بیشتر طنز ها سطح متوسطی داشتند با این حال چهار یا پنج تا از طنز ها خیلی عالی بودند. داستان شروع خوبی داشت. اواسط داستان خسته کننده میشه. ولی باز پایان داستان خوبتر از شروعش بود و جمله اخر طنز

- بیشتر
maryam mafakheri
۱۴۰۰/۰۳/۰۷

اسم جالب و طنزی دوست داشتنی دارد.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۱)
تصمیم دارم یک پیج در اینستاگرام بزنم و بترکانم! مگر من چی از این احمق‌های ایسنتاگرامی کمتر دارم؟! ملیحه بی‌انکه نگاهم کند، می‌گوید هیچی! تازه تو احمق‌تر هم هستی!
Elahe_Dnp
" گاهی شروع به فهمیدن، شروع به تحلیل رفتن تدریجیست!"
"یک رهگذر"
این که در این دنیا هنوز چیزی است که ما را به یاد کسی می‌آورد، باید ارزشمند باشد
"یک رهگذر"
گاهی شروع به فهمیدن، شروع به تحلیل رفتن تدریجیست!"
کاربر ۲۴۷۴۱۴۹
همه که نباید نان بازویشان را بخورند، باید ببینند کجایشان بهتر از بقیه جاهایشان کار می‌کند، نان همان جایشان را بخورند!
هنک
سجاد سرمدی: همونجای همیشگی که در میدان دید تو باشه! گورانی: دیوانه است این دختر! دقت کرده‌ای هر وقت می‌خواهم وارد کلاس شوم، طوری ورودش را تنظیم می‌کند که با من داخل شود!؟ می‌خواهد هر جور شده به هر بهانه‌ای یک گپ چند ثانیه‌ای با من داشته باشد! همه دانشکده فهیمدن این دختره حواسش به من است! دوستانش تا مرا می‌بینند شروع می‌کنند به پچ پچ کردن!! شده‌ام سوژه دانشکده! همه را برق می‌گیرد ما را چراغ نفتی! این هم شانس ماست که بین این همه دختر، این اِسپریچو (نماد انسانی لاغر و باریک) فقط جزوه می‌نویسد! سجاد سرمدی: بهتر است همین امروز و فردا به همه اعلام کنی که به ملیحه علاقه‌مندی و گرنه این دخترهٔ کنه، کم‌کم برایت دردسرساز می‌شود، مخصوصا که رفیق ملیحه هم هست!)
آسو:))) سهمیه
او هم مثل من وسط سرمای کُچک سوزی بدنیا آمده بود که به قول بی‌بی گوهر "در آن سرما، سگ بیرون نمی‌آمد"، اما ما خواستیم که بیاییم و آمدیم!!
M a r i a m
اینکه خیلی دلش می‌خواست در راستای حفظ محیط زیست قدمی بر دارد؛ اما تنها کاری که انجام داد، این بود که به کمپین "نه به ماهی قرمز" پیوست و آن سال به جای خرید یک ماهی قرمز، چهارده عدد ماهی سیاه خرید!
Baran
ملیحه تکلیفش با خودش و بقیه روشن بود، معتقد بود آدم نباید زیادی خوشبخت و یا بدبخت باشد! اگر کسی مشکلی داشت، روزی هزار بار جوشن صغیر می‌خواند تاحالش خوب شود و اگر کسی حالش خیلی‌خوب بود، روزی هزار بار دعای جوشن کبیر می‌خواند تا حالش بد شود!
eli.rhm
ملیحه تکلیفش با خودش و بقیه روشن بود، معتقد بود آدم نباید زیادی خوشبخت و یا بدبخت باشد! اگر کسی مشکلی داشت، روزی هزار بار جوشن صغیر می‌خواند تاحالش خوب شود و اگر کسی حالش خیلی‌خوب بود، روزی هزار بار دعای جوشن کبیر می‌خواند تا حالش بد شود!
Baran

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۸ صفحه
نوع فایلEPUB
شابکundefined
تعداد صفحات۸صفحه
نوع فایلEPUB