با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
چاله های زندگی

دانلود و خرید کتاب چاله های زندگی

آسیب‌شناسی ۲۰ چالش در سبک زندگی

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب چاله های زندگی  نوشته  سیدمهدی جوادی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب چاله های زندگی

کتاب چاله های زندگی نوشته سید مهدی جوادی و سید صابر امامی است. کتاب چاله های زندگی به  آسیب‌شناسی ۲۰ چالش در سبک زندگی می‌پردازد.

درباره کتاب چاله های زندگی

سبک زندگی در واقع شیوه زیستن است. زیست انسانی خواه اجتماعی باشد و خواه فردی پیرو سبک و سیاقی است و همین سبک و سیاق، متدلوژی زیست انسانی را بنا می نهد که به آن سبک زندگی می گوییم.

در مکتب های بشری که اصالت بر فرد است و مبنا سود، این انتخاب شیوه به آسانی صورت می پذیرد چرا که ساحت انسانی ساحتی تک بعدی است و سنجه سنجش صرفا بر لذت و سود استوار است. اما در باور مکتب های الهی همچون مکتب انسان ساز اسلام، صرف سود و زیان سنگ محک و ملاک اعتبار نیست و این سعادت و شقاوت اخروی است که مناط اعتبار امور دنیوی می‌شود.

سبک زندگی بر تمام مسائل زیستی هر فرد مثل خانواده، سبک ازدواج، نوع مسکن، مدل لباس، الگوی مصرف، نوع آشپزی و خوراک، تفریحات و نحوه گذران اوقات فراغت، کسب و کار، رفتار حرفه‌ای در محل کار، در دانشگاه و مدرسه، رفتار در فعالیت‌های سیاسی، رفتار در ورزش و رفتارهای رسانه‌ای اطلاق می‌شود. سبک زندگی در واقع همان الگوی زندگی است، و برای یک مسلمان کدام الگوی زیستی برتر و بهتر از الگوی حسنه زندگی پربار رسول اکرم (ص) است. واکاوی تهاجم فرهنگی نیز در این دوران نشان می دهد که هدفگیری دشمن همه متوجه همین مفهوم سبک زندگی است، روابط مرد و زن، حجاب، مصرف گرایی، مد گرایی و مواردی از این دست جملگی عناصر سبک زندگی هستند و برای استعمارگران فرهنگی چه چیزی بهتر از این که با غالب کردن مدل زندگی منطبق با خواست خود، سایر فرهنگ ها را از درون تهی کنند. کلام اسلام، فقه اسلام، اصول اسلام و نظام سیاسی، مدنی و تربیتی اسلام زمانی تجلی پیدا می کند که زی اسلامی در جامعه ساری و جاری باشد و الا از اسلام جز نامی نخواهد ماند.

از این رو رهبر فرزانه انقلاب همواره بر این مهم تاکید داشته اند و سوالاتی که در سفر به بیرجند پیرامون سبک زندگی مطرح کردند در واقع بیان رئوس شکل دهنده به این مفهوم بود و جواب آنها می تواند سند جامعی برای رسیدن به الگوی سبک زندگی شیعی باشد.

کتاب حاضر در واقع شرح و بسط ۲۰ موضوع طرح شده توسط مقام معظم رهبری است که سعی نموده است تا با ارائه شمای کلی از صورت مسئله و بیان گذرایی از راه کارها و اقدامات مورد نیاز اقدام به شرح و بسط آن نماید، بیان تخصصی و پرداخت عالمانه به هریک از این موضوعات خود چندین رساله مفصل می طلبد و از دیگر سو تعدد و تکثر آنها لزوم اظهار نظر علمای علوم مختلف را فراهم می آورد. 

خواندن کتاب چاله های زندگی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام کسانی که می‌خواهند یک زندگی شاد داشته باشند پیشنهاد می‌کنیم

بخشی از کتاب چاله های زندگی

سبک زندگی را می توان مفهومی، دانست که پژوهشگران حوزهٔ جامعه شناسی و مطالعات فرهنگی برای بیان پاره ای از واقعیت های فرهنگی جامعه آن را مطرح می کنند. در واقع سبک زندگی در رشتهٔ مطالعات اجتماعی به مجموعه رفتارها، مدل ها و الگوی کنش های هر فرد اطلاق می شود که معطوف به ابعاد هنجاری، رفتاری و معنایی زندگی اجتماعی او می باشد و دلالت بر ماهیت و محتوای روابط، تعاملات و کنش های اشخاص و آحاد مردم در هر جامعه دارد. از این رو سبک زندگی به عنوان یک عامل فردی و اجتماعی که سیر و سلوک فرد در جامعه در ذیل آن صورت می پذیرد، بسیار پر اهمیت است لذا شاهد آن هستیم که مقام معظم رهبری نیز به طرح بعضی از موضوعات محوری در مورد سبک زندگی پرداختند و با هدف برشمردن «پیشرفت» و تعریف آن به «تمدن‌سازی نوین اسلامی» به ضرورت بازنگری، تدوین و تغییر و تحول در «سبک و فرهنگ زندگی» تأکید نمودند.

از نظر مقام معظم رهبری در معارف اسلامی، اصطلاح عقل معاش در مفهوم جامع خود، مترادف مفهوم سبک و فرهنگ زندگی است و در قرآن کریم نیز آیات فراوانی در این زمینه وجود دارد اما متأسفانه تا کنون به این بخش توجه چندانی نگشته است در نتیجه این بخش نسبت به سایر زیر ساخت های علمی و صنعتی و حتی فرهنگی کشور پیشرفت چشمگیری نداشته، لذا با توجه به نشاط و استعداد جوانان، اگر گفتمانی در زمینه آسیب‌شناسی و چاره جویی مشکلات موجود در سبک و فرهنگ زندگی بوجود آید،، حتماً درخشندگی ملت ایران در این زمینه چشمگیر خواهد بود.

از این رو نه تنها خوب، بلکه لازم است تا همگان، از مسئولین سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و غیر دولتی و اصحاب بیان و قلم گرفته تا تک تک آحاد مردم، به ویژه جوانان، توجه به «سبک و فرهنگ زندگی» را سرلوحهٔ اندیشه، مطالعات، فکر و برنامه‌ریزی خود قرار دهند، تا با اصلاح نواقص و اکمال کاستی‌ها، خوب زندگی کردن را برای خود و دیگران به ارمغان آورند. 

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۱۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۶/۰۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۷۷۰۲-۲۸-۴
تعداد صفحات۳۱۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۶/۰۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۷۷۰۲-۲۸-۴

تجربه بهتر در اپلیکیشن