با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
دفاع مقدس در بیانات امام خمینی؛ صدام و حزب بعث

دانلود و خرید کتاب دفاع مقدس در بیانات امام خمینی؛ صدام و حزب بعث

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب دفاع مقدس در بیانات امام خمینی؛ صدام و حزب بعث  نوشته  حجر اردستانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب دفاع مقدس در بیانات امام خمینی؛ صدام و حزب بعث

کتاب دفاع مقدس در بیانات امام خمینی؛ صدام و حزب بعث،‌ اثری است که به همت حجر اردستانی در انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده است. این مجموعه دربردارنده نگاه امام خمینی (ره) به جنگ تحمیلی است.

درباره مجموعه دفاع مقدس در بیانات امام خمینی

مكاتب و انقلاب‌ها با رهبران آن‌ها شناخته می‌شوند و بدون نام پرآوازه آنان، ناشناخته می‌مانند: اسلام (حضرت محمد (ص))، مسیحیت (حضرت عیسی(ع)) یهود (حضرت موسی (ع))، ماركسیسم (ماركس)، انقلاب كمونیستی شوروی (لنین)، انقلاب چین (مائو)، انقلاب الجزایر (بنبلا)، فاشیسم (موسولینی)، نازیسم (هیتلر) و ... . اگر اسلام بدون پیامبر ناشناخته است، انقلاب اسلامی‌ نیز بی‌نام امام خمینی(ره)، نه در داخل و نه در جهان فروغی ندارد. انقلاب اسلامی‌ ایران در دوره تاریخی خود، از پیدایش تا پیروزی از استقرار نظام جدید تا پشت سر گذاشتن تجاوز عراق و دوران دفاع مقدس مرهون اندیشه، دیدگاه‌ها، تدابیر، تصمیمات و رهبری حضرت امام خمینی(ره) است. در طول دوران دفاع مقدس، امام خمینی توانست با تلفیق آموزه‌های وحیانی، الگو‌های تجربه شده تاریخ اسلام، كربلا و عاشورا، و نیز با توجه به تحقیر تاریخی ملت ایران در دوران تاریخ معاصر و سلطه قدرت‌های بزرگ بر جهان اسلام، گفتمان هویتی اسلام انقلابی را در عرصه‌های نبرد و در مقابل نظام سلطه جهانی به معرض نمایش بگذارد و با جوانان و آحاد مردم ایران از ارزش‌ها و تمامیت ارضی كشور دفاع نماید. این دفاع، كه با سختی‌ها و مرارت‌های ملی كم نظیر همراه بود، موجب شد كه ایران با اتكا بر توانایی‌های بومی‌ و تجربه بشری و نیز با رشادت و شهادت طلبی فرزندان خود، حیات جدیدی را آغاز نموده و تولد ایران جدید را نوید دهد.

به رغم تأثیر انقلاب اسلامی‌ در تاریخ جدید ایران، دفاع مقدس خاستگاه رفتار نوین ملی و بن‌مایه تبدیل حكومت به حاكمیت در پایان جنگ بود؛ زیرا پس از سقوط پهلوی دوم، و نفی سلطه خارجی و استبداد داخلی، امریكا به همراهی قدرت‌های بزرگ و متحدین منطقه‌ای درصدد حفظ سلطه خود بر حاكمیت ایران برآمد، اما پس از هشت سال دفاع مقدس كه امام خمینی و رزمندگان، طلایه داران آن بودند، حاكمیت تاریخی و از دست رفته ایران، بازگشت و تثبیت گردید و استقلال و آزادی به معنای واقعی در جمهوری اسلامی‌ تجلی یافت. مجموعه دفاع مقدس در بیانات امام خمینی در تلاش برای بیان دیدگاه‌ها و رهنمود‌های رهبر كبیر انقلاب اسلامی‌ درباره موضوعات مختلف جنگ تحمیلی است.

خواندن مجموعه دفاع مقدس در بیانات امام خمینی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این مجموعه را به تمام علاقه‌مندان به درک بهتر دفاع مقدس پیشنهاد می‌کنیم.

بخشی از کتاب دفاع مقدس در بیانات امام خمینی؛ صدام و حزب بعث

صدام حسین از مقامات بلندپایه حزب بعث (در عربی: حزبالبعث العربی الاشتراكی)؛ حزبی با مبانی نظری همچون پان‌عربیسم، نوسازی اقتصادی و سوسیالیسم است. بنیان‌گذار عقیدتی این حزب را میشل عفلق (۱۹۸۹ -۱۹۱۰ ( متولد سوریه و متوفی در پاریس می‌دانند كه به گونه سكولار ملی‌گرایی عربی قائل بود. از عفلق به عنوان پدر معنوی صدام نیز یاد می‌شود. در سوی دیگر امام خمینی واضع نظریه ولایت فقیه، رهبر انقلاب اسلامی ایران و نیز از مخالفان سرسخت جدایی دین از سیاست قرار دارد كه در اندیشه وی نظریات ناسیونالیستی، سكولار و چپ گرایانه در معنای كلاسیک آن هیچ جایگاهی ندارد. اهمیت نقش ایشان به عنوان رأس هرم سیاسی كشور در گفتمان سازی، تصمیم‌گیری و روابط ایران در دوران جنگ كاملاً آشكار است. در محیط ذهنی امام خمینی پیش از هر چیز اسلام با عنوان اسلام ناب محمدی قابل مطالعه است كه از اولویت اثرگذاری برخوردار بوده است. نشانه‌های این متغیر به عنوان سرچشمه گفتمان جمهوری اسلامی در ابعاد مختلف جنگ ایران و عراق قابل پیگیری و مشاهده است. در بعد داخلی تصمیم گیری‌های فرماندهان و مسئولان و از منظر سیاست خارجی مواضع مسئولان كشور و نیز واحدهای سیاسی، سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی در قبال ایران همواره متأثر از این گفتمان بوده‌اند. با توجه به آنچه گذشت می‌توان نتیجه گرفت كه درک و مواجهه امام خمینی با صدام حسین نیز از این نظرگاه قابل بررسی است.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۱۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳,۱۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۵/۲۳
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۲۵۸۳-۰-۷
تعداد صفحات۲۱۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۳,۱۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۵/۲۳
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۲۵۸۳-۰-۷