چگونه احمق نباشیم و درست فکر کنیم

دانلود و خرید چگونه احمق نباشیم و درست فکر کنیم

معرفی ۴۰ خطا و سوگیری شناختی که موجب می‌شوند درست فکر و استدلال نکنیم؛ به همراه روش‌های کنترل آن‌ها

۴٫۲ از ۲۰ نظر
۴٫۲ از ۲۰ نظر

برای خرید و دانلود   چگونه احمق نباشیم و درست فکر کنیم  نوشته  بهنام مرادیان  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت
شماره ۵: باورگرایی یا آنچه را می‌گویم که با باورها و اعتقادات من هماهنگ است
کاربر ۲۳۳۸۹۷۹
مغز ما عادت دارد آن چیزی را ببیند که شما بر رویش تمرکز کرده‌اید و به آن احساس نیاز می‌کنید. یعنی اگر تمرکز شما به عنوان یک تحلیل‌گر ورزشی در تماشای یک مسابقه فوتبال، تعداد پاس‌ها باشد و بخواهید آنها را بشمارید، ممکن است تبلیغات بازرگانی کنار زمین را نبینید. ولی دوست شما که کنارتان نشسته و فوتبال را تماشا می‌کند، چون یک کارشناس تبلیغات و بازاریابی است، همه تمرکزش روی برندهایی است که کنار زمین تبلیغ می‌شوند و حتی ممکن است اطلاعات واضحی مانند تعداد کارت‌های زرد را به یاد نیاورد. چون ذهن هر کدام از شما دو نفر، به دنبال گروه خاصی از اطلاعات بوده است، اطلاعات دیگر را پس زده و اصلا به آن توجهی نکرده است.
احسان رضاپور
ذهن ما ادامه روند قبلی را آسانتر و بهتر از رویایی با مسیرهای جدید می‌بیند.
Ahmad
ما فکر می‌کنیم جهان را همانگونه که هست می‌بینیم و ارزیابی می‌کنیم.
texobook
همراستایی اجتماعی: یک رویداد تطابقی دیگر که در دوران نخستین زندگی انسان‌ها و اجداد ما پدید آمده، لزوم هماهنگی با جمع و قبیله برای بقا است. امنیت انسان کوچگرد، خوراک‌جو و گردآورنده باستانی، همراهی و هماهنگی با جمع است. پس ذهن ما گرایش مثبتی نسبت به همراهی با جمع دارد. چون به او حس امنیت می‌دهد. سوگیری‌هایی مانند رفتار گله‌وار، محصول این گرایش کهن است.
احسان رضاپور
هر چه قدر استقلال فکری و اعتماد به نفس افراد ضعیف‌تر باشد، گرایش به اینکه مانند اکثریت جامعه رفتار شود، بیشتر است. به همین سبب، احزاب و نظام‌های پوپولیستی، بیشترین بهره‌برداری و موج‌سواری را از اقشار کمتر آگاه جامعه می‌برند.
Ahmad
حقیقت این است که افراد تمایل دارند تصویر بهتری از خودشان ارائه دهند حتی به خودشان. یعنی ما نه تنها دوست داریم از دید جامعه و دیگران خوب و پسندیده به نظر برسیم، بلکه می‌خواهیم از دید خودمان هم فردی فرهیخته باشیم. به عبارتی حتی خودمان را هم فریب می‌دهیم. به همین سبب، ما به طور پیوسته، دیگران را بدفکر و متعصب و خودمان را بی‌طرف و حق‌گو می‌دانیم.
Ahmad
گاهی هم شما صرفا تحت تاثیر تبلیغات رسانه‌ای یک خرید هیجانی انجام داده‌اید. اما ذهن شما شروع می‌کند به «عقلانی‌سازی» انتخاب شما. نمونه دیگر زمانی است که ما درخواست کسی را در اثر تعارف و ناتوانی در گفتن «نه» می‌پذیریم، بعد برای خودمان استدلال‌های مختلف می‌تراشیم که پذیرش آن کار، برایمان سودمند بوده است.
Ahmad
آینده دچار فروپاشی نخواهد شد مگر اینکه خودمان بخواهیم!
Ahmad
مغز ما فرایندهای تکراری و ساده را دوست دارد و دوست دارد باقی کارها را هم تبدیل به فرایندهای تکراری کند. به چالش کشیدن تفکرات و اندیشه‌های قبلی با اطلاعات جدید، کار انرژی‌بری است. پس مغز از آن گریزان است. مگر اینکه ما خودمان به طور آگاهانه تمرین کنیم و این ورزیدگی ذهنی را پدید بیاوریم.
احسان رضاپور
صفحه قبل۱۲صفحه بعد