دانلود رایگان کتاب صوتی ضلع ششم: رقیه حسین با صدای سید جواد شرافت
با کد تخفیف OFF30 اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۳۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.

معرفی کتاب صوتی ضلع ششم: رقیه حسین

کتاب صوتی «ضلع ششم: رقیه حسین» اثری است از سید جواد شرافت و احمد علوی و مرتضی حیدری‌آل کثیر و محمدرضا نادعلیان که در گروه فرهنگی هنری یم منتشر شده است. این اثر دفتر سوم از هفتاد و دو شعر عاشورایی است و شاعران این دفتر هرکدام اثر خود را می‌خوانند.

درباره کتاب صوتی ضلع ششم: رقیه حسین

مجموعه شعر صوتی ضلع ششم دربردارندهٔ ۷۲ شعر عاشورایی در ۱۰ دفتر است که گروه فرهنگی هنری یم آن را به مناسبت فرارسیدن محرم ۱۴۴۵ هجری‌ قمری منتشر می‌کند. دفتر سوم این کتاب شعر صوتی به نام رقیه حسین شامل اشعاری است که برای حضرت رقیه، سروده شده است. در این دفتر سید جواد شرافت و احمد علوی و مرتضی حیدری‌آل کثیر و محمدرضا نادعلیان اشعار خود را می‌‌خوانند.

واقعهٔ کربلا جنگی بود که در تاریخ ۱۰ محرم سال ۶۱ هجری قمری (برابر با ۱۳ اکتبر ۶۸۰ میلادی) اتفاق افتاد. روز نبرد به روز عاشورا معروف شده است. این جنگ میان سپاه کم‌تعداد «حسین بن علی»، نوهٔ پیامبر اسلام و سپاه اعزامی از سوی «یزید»، خلیفهٔ اموی و در نزدیکی محلی به نام «کربلا» رخ داد. دلیل «یزید بن معاویه» برای جنگ، بیعت‌نکردن حسین بن علی با او بود. در مقابل حسین بن علی حکومت و زمام‌داری یزید بن معاویه را غیرشرعی و غیرقانونی می‌دانست؛ حکومتی که برخلاف پیمان صلح «امام حسن مجتبی» و «معاویه بن ابی‌سفیان» بود و به‌شکلی مورثی به یزید رسیده بود. امام حسین (ع) حکومت اموی را ظالم و گمراه می‌دانست و برای تغییر جهت جامعهٔ اسلامی به‌سوی مسیری دیگر قیام کرد.

این واقعه سرشار از حاشیه‌ها و خرده‌روایت‌هایی دردناک است که طی قرن‌ها به شیوه‌های گوناگون روایت و بازتعریف شده است. از این واقعه بارها و بارها برای تولید آثار ادبی (داستان، رمان و شعر)، نمایشی (فیلم سینمایی، سریال‌های تلویزیونی، نمایش و تئاتر)، موسیقی و هنرهای تجسمی در ایران و کشورهای دیگر برداشت و اقتباس شده است.

دانشنامهٔ اسلام، از جمله ویژگی‌های بارز اخلاقی امام حسین (ع) را بردباری، تواضع، فصاحت و در نهایت صفاتی می‌داند که از رفتارهای وی می‌توان برداشت کرد؛ مانند خوارشمردن مرگ، بیزاری از زندگی ننگین، غرور و... در بسیاری از روایات، به شباهت امام حسین (ع) به حضرت محمد (ص) اشاره شده است. امام حسین (ع) در مدینه به بخشندگی معروف بود و غلامان و کنیزانش را در صورت مشاهدهٔ خوش‌رفتاری آزاد می‌کرد. گفته شده است که امام حسین (ع) به معلم فرزندانش مال و پوشاک فراوان هدیه داد و دهانشان را پر از دُر کرد؛ درحالی‌که اذعان می‌داشت که این، جبران‌کنندهٔ ارزش کار معلم نیست. مردی شامی، یک بار به امام حسین (ع) و امام علی (ع) ناسزا گفت، اما حسین (ع) از او درگذشت و او را مورد مهربانی و لطف خود قرار داد. امام حسین (ع) امام سوم شیعیان و شخصیتی تاریخی و جهانی است.

کتاب صوتی ضلع ششم: رقیه حسین را به چه کسانی پیشنهاد می‌شود

این اثر به دوستداران مطالعهٔ اشعار عاشورایی پیشنهاد می‌شود.

نظرات کاربران

Z҉a҉h҉r҉a҉
۱۴۰۲/۰۸/۲۶

درباره ی دختر ۳ ساله امام حسین بود از زبان حضرت رقیه کلمات و مداحی های زیبایی کفته شده بود

کاربر 4423320
۱۴۰۳/۰۲/۱۲

عالی سلام بر رقیه حسین

زمان

۲۱ دقیقه

حجم

۲۸٫۱ مگابایت

قابلیت انتقال

دارد

زمان

۲۱ دقیقه

حجم

۲۸٫۱ مگابایت

قابلیت انتقال

دارد

قیمت:
رایگان