با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
دفاع مقدس در بیانات امام خمینی؛ صلح

دانلود و خرید کتاب دفاع مقدس در بیانات امام خمینی؛ صلح

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب دفاع مقدس در بیانات امام خمینی؛ صلح  نوشته  حجر اردستانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب دفاع مقدس در بیانات امام خمینی؛ صلح

کتاب دفاع مقدس در بیانات امام خمینی؛ صلح،‌ جلد سوم اثری است که به همت حجر اردستانی در انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده است. این مجموعه دربردارنده نگاه امام خمینی (ره) به جنگ تحمیلی است.

درباره مجموعه دفاع مقدس در بیانات امام خمینی

مكاتب و انقلاب‌ها با رهبران آن‌ها شناخته می‌شوند و بدون نام پرآوازه آنان، ناشناخته می‌مانند: اسلام (حضرت محمد (ص))، مسیحیت (حضرت عیسی(ع)) یهود (حضرت موسی (ع))، ماركسیسم (ماركس)، انقلاب كمونیستی شوروی (لنین)، انقلاب چین (مائو)، انقلاب الجزایر (بنبلا)، فاشیسم (موسولینی)، نازیسم (هیتلر) و ... . اگر اسلام بدون پیامبر ناشناخته است، انقلاب اسلامی‌ نیز بی‌نام امام خمینی(ره)، نه در داخل و نه در جهان فروغی ندارد. انقلاب اسلامی‌ ایران در دوره تاریخی خود، از پیدایش تا پیروزی از استقرار نظام جدید تا پشت سر گذاشتن تجاوز عراق و دوران دفاع مقدس مرهون اندیشه، دیدگاه‌ها، تدابیر، تصمیمات و رهبری حضرت امام خمینی(ره) است. در طول دوران دفاع مقدس، امام خمینی توانست با تلفیق آموزه‌های وحیانی، الگو‌های تجربه شده تاریخ اسلام، كربلا و عاشورا، و نیز با توجه به تحقیر تاریخی ملت ایران در دوران تاریخ معاصر و سلطه قدرت‌های بزرگ بر جهان اسلام، گفتمان هویتی اسلام انقلابی را در عرصه‌های نبرد و در مقابل نظام سلطه جهانی به معرض نمایش بگذارد و با جوانان و آحاد مردم ایران از ارزش‌ها و تمامیت ارضی كشور دفاع نماید. این دفاع، كه با سختی‌ها و مرارت‌های ملی كم نظیر همراه بود، موجب شد كه ایران با اتكا بر توانایی‌های بومی‌ و تجربه بشری و نیز با رشادت و شهادت طلبی فرزندان خود، حیات جدیدی را آغاز نموده و تولد ایران جدید را نوید دهد.

به رغم تأثیر انقلاب اسلامی‌ در تاریخ جدید ایران، دفاع مقدس خاستگاه رفتار نوین ملی و بن‌مایه تبدیل حكومت به حاكمیت در پایان جنگ بود؛ زیرا پس از سقوط پهلوی دوم، و نفی سلطه خارجی و استبداد داخلی، امریكا به همراهی قدرت‌های بزرگ و متحدین منطقه‌ای درصدد حفظ سلطه خود بر حاكمیت ایران برآمد، اما پس از هشت سال دفاع مقدس كه امام خمینی و رزمندگان، طلایه داران آن بودند، حاكمیت تاریخی و از دست رفته ایران، بازگشت و تثبیت گردید و استقلال و آزادی به معنای واقعی در جمهوری اسلامی‌ تجلی یافت. مجموعه دفاع مقدس در بیانات امام خمینی در تلاش برای بیان دیدگاه‌ها و رهنمود‌های رهبر كبیر انقلاب اسلامی‌ درباره موضوعات مختلف جنگ تحمیلی است.

خواندن مجموعه دفاع مقدس در بیانات امام خمینی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این مجموعه را به تمام علاقه‌مندان به درک بهتر دفاع مقدس پیشنهاد می‌کنیم.

بخشی از کتاب دفاع مقدس در بیانات امام خمینی؛ صلح

مفهوم صلح در تئوریهای روابط بین‌الملل از دیدگاه‌های گوناگون بررسی شده است. برخی نظریه‌پردازان ایدئالیست آن را در كانون اندیشه‌های خود قرار داده‌اند و هر پویشی را در جهت دستیابی بدان تفسیر می‌كنند. در مقابل، رئالیست‌ها اساساا تحقق صلح جهانی را به دیده تردید می‌نگرند و توجهشان را بیشتر به عنصر قدرت معطوف می‌دارند. نظریه پردازان صلح دموكراتیک نیز به نوعی دموكراتیزه شدن كشورها را پیش شرط دستیابی به صلح و دوری از جنگ می‌دانند. در ایران، به موضوع صلح و جنگ بر پایه دین و با متغیر وحی توجه می‌شد كه در آن عنصر فقهی تكلیف هم مورد ملاحظه بود و در اصل با همین عنصر تكلیف است كه جنگ و صلح در مقابل دشمن یا مصلحت نظام تعریف می‌شود. به عبارت دیگر، تكلیف و مصلحت، ترجمان جنگ و صلح بودند. گفتمان تكلیف‌گرا و مقدس دانستن جنگ و صلح بیش از هر موضوع دیگری در آموزه‌های امام خمینی (اسلام ناب) مطرح شده است. در اندیشه‌ی ایشان، اصول جنگ و صلح و شرایط هر یک، از پیش، در قرآن، سیره‌ی پیامبر اسلام و امامان شیعه تعیین شده است و تصمیمات و مواضع زمامداران جامعه‌ی اسلامی بر اساس این بنیان‌هاست كه مشروعیت و معنا می‌یابد. خود ایشان نیز به این امر توجه كامل داشتند و این موضوع به خوبی از سخنانشان دریافت می‌شود. در اندیشه‌ی امام خمینی، صلح مفهومی خالی از ارزش و عرفی نیست كه بتوان آن را نسبی و تماماً مبتنی بر شرایط زمان دانست. از منظر دیگر، در اندیشه‌ی امام خمینی، صلح موقعیتی است كه تنها با نابودی كامل ظلم و فساد و غلبه‌ی نهایی خیر در عالم پدید می‌آید و تنها با درک این موضوع می‌توان دلیل حسرت ایشان و به تبع آن رزمندگان را از پایان جنگ و پذیرش قطعنامه فهمید. 

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۶۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴,۵۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۵/۲۳
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۱۷۵۷-۹-۶
تعداد صفحات۱۶۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۴,۵۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۵/۲۳
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۱۷۵۷-۹-۶