۴٫۵ از ۱۳ نظر

برای خرید و دانلود   عقل و دین و مسئله شر از نگاه استادان مسلمان و مسیحی  نوشته  چارلز تالیافرو  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

نظرات کاربران

Fereshte
خلاصه بخش اول: شک مقدمه یقین،پرسش مقدمه رسیدن و اضطراب مقدمه آرامش است.شک معبری خوب و لازم است هرچند منزل و توقفگاه نامناسبی است. اگر واقعا کسی شکاک است باید در شکاکیت نیز تردید کند یعنی شکاکیت خود را نابود کند لذا شک جایی نیست که بتوان در آن ماند.شک باید همراه با باور عمل کند تا خللی که در باور وجود دارد پر شود در غیر اینصورت هیچ باوری حاصل نخواهد شد. عمل مبتنی بر این است که راهی را راه درست تشخیص دهیم و در مسیرش اقدام نماییم توقف در شک بمعنای توقف در عمل است. برای ایمان لازم است از متعلق ایمان تصوری داشته باشیم و نسبت به آن درجه ای از معرفت کسب کنیم که این معرفت از راه شهود،فطری یا عقلی حاصل میشود. نوادری از انسان ها هستند که به شهود یا وحی راه دارند اما راه عقل در اختیار همگان قرار دارد. ایمان علاوه بر پذیرش معرفت خضوع نسبت به آن نیز هست.ایمان چیزی نیست جز ارتباط برقرار کردن با آنچه به نظر ما روشن است که وجود دارد. عقل آن است که کسی زندگی و اعتقاداتش را طبق چیزی که به نظر آشکار می آید اداره کند. منظور از عقل صرفا استدلال نیست. فیلسوف کسی است که دوستدار حکمت است.فلسفه مطلوب ضرورتا باید از اجبار به دور باشد و نمی تواند کلک داشته باشد و مخاطب را به اشتباه بیندازد. بسیاری از اعتقادات هستند که استدلالی برایشان نداریم لازمه استدلال گری همین است،یک دسته بدیهیات و مقدماتی وجود دارد که آن ها دیگر استدلالی نیست اگر همه چیز استدلالی باشد سر از دور و تسلسل در می آورد. عقلانیت دین یک معنای حداقلی دارد ۱/آموزه ها فاقد ناسازگاری درونی ۲/هیچ آموزه ای ناسازگار با یافته های یقینی عقل نباشد ۳/هر آموزه بر یک پایه معرفتی باشد وقتی از راه عقل وجود خدا،حقانیت و حجیت وحی ثابت شد می توانیم تمام آموزه های وحی را بپذیریم بدون اینکه لازم باشد برای تک تک آنها استدلال عقلی بیاوریم،عقل گرایی حداکثری را لازم نمی دانیم.دین باید به گونه ای باشد که هرکسی اعم از ساحت فطری شهودی و عقلی بتواند سراغ دین برود. فطری خوب و همگانی است اما معرفت عقلی کاری برتر است و اسرار نهفته آموزه ها را آشکار می سازد.انبیا با تقلید چیزی را نپذیرفتند بلکه از تحقیق و شهود به حقیقت رسیدند.تاکید دین این است که لزومی ندارد همه فیلسوف شوند ولی هرکس توانست به این ساحت برسد برتر است بستگی دارد وظیفه آن فرد در زندگی و دنیا چه باشد.
mlbarik
سلام سرعت کتابخوانی شیدا خانم فوق‌العاده هستش🌸🌷🌹 تو جامعه فعلی واقعا عالیه
صادق :)
کتاب برای علاقمندان به مباحث فلسفی و ادیان مفید و لذت بخش است.
S
از ابتدا ی خواندن کتاب نکته برداری کردم نمیتوان اذعان داشت که چه مطلبی مهم تر از دیگریست چون مطالب زنجیر وار به هم ربط دارند و نمیتوان قطعه ای از آن جدا کرد و به عنوان یک نکته مهم به اشتراک گذاشت .علاقمندان به مباحث فلسفی حتماً این کتاب را بخوانید.طاقچه جان فقط میتوان گفت دست مریزاد با این انتخاب شایسته و ممنون بخاطر رایگان قرار دادن کتاب.
mohammad
ای کاش همه کتاب هاش رایگان بود
صفحه قبل۱صفحه بعد