معرفی ۴۰ کتابی که قبل از مرگ باید خواند

معرفی ۴۰ کتابی که قبل از مرگ باید خواند

2019-08-28 133 نویسنده پردیس جلالی
در 11 دقیقه بخوانید

 کتاب‌ها، چنان قدرتی دارند که به یک آن، ما را از جایمان، در یک پروژه‌ی سخت کاری یا روابط اجتماعی فرسایشی، جدا کنند و به سرزمینی ببرند که نوید آرامش یا هیجان می‌دهد. از فراز و نشیب‌های مطمئن داستان‌های کلاسیک انگلیسی مثل غرور و تعصب گرفته، تا وحشت رخنه کرده در راهروهای وزارت عشق در رمان ۱۹۸۴. سوال اینجاست که اگر تا به حال سراغ کتاب‌ها نرفته‌ایم یا دل نداده‌ایم به غرق شدن در جریانشان، باید از کجا شروع کنیم؟ شاید اولین کاری که باید انجام دهیم، پیدا کردن یک لیست راهنما از کتاب‌هایی است که آن‌قدر تاثیرگذار بوده‌اند که همیشه در لیست بهترین‌های مردم در سراسر تاریخ ادبیات قرار گرفته‌اند و باید آن‌ها را خواند. در این یادداشت وبلاگ طاقچه، ۴۰ کتابی را به شما معرفی می‌کنیم که حتما باید پیش از مرگ خواند. این کتاب‌ها به انتخاب سایت ایندیپندنت هستند. اصل یادداشت را در این لینک می‌توانید بخوانید.

کتاب‌های معرفی شده در این فهرست، غیر ایرانی هستند. پیشنهاد ما برای کتابهای ایرانی که باید خواند ، این است که از پرفروش‌ترین رمان‌ها و داستان‌ها شروع کنید. لطفا یادداشت «معرفی رمان های ایرانی پرفروش طاقچه» را بخوانید.همچنین پیشنهاد می‌کنیم اگر از کتاب‌های معرفی شده در این فهرست، نتوانستید کتاب مورد علاقه‌تان را پیدا کنید، نگاهی به یادداشت‌های زیر بیاندازید:

کتاب هایی که جوانان باید بخوانند

قصه‌ی «صد سال تنهایی» (گابریل گارسیا مارکز)

داستان جادویی و پر رمز و راز شش نسل از خانواده‌ی بوئندیا ور دل روستایی اعجاب‌انگیز به نام ماکوندو، در حالی روایت می‌شود که اتفاقات و شخصیت‌های آن به قدری واقعی و قابل لمسند که وقتی کسی ناپدید می‌شود یا پرواز می‌کند و به آسمان می‌رود، همه چیز طبیعی به نظر می‌رسد.

پیشنهاد می‌کنیم یادداشت «چرا باید صد سال تنهایی را خواند؟» را هم بخوانید. در این یادداشت این اثر مهم مارکز را بررسی کردیم.

همچنین می‌توانید ویدیو زیر را ببینید. در این ویدیو کتاب صد سال تنهایی را معرفی کردیم:

برای دانلود نسخه صوتی این کتاب هم با صدای گرم و دلنشین مهدی پاکدل، بازیگر سینما و تلویزیون، می‌توانید وارد صفحه معرفی کتاب صوتی صد سال تنهایی شوید:

راهی برای «کشتن مرغ مینا» (هارپر لی)

اتیکاس فینچ، وکیلی سفید پوست است که به خاطر تعهد کاری و قلب رئوفی که دارد، در برابر جامعه‌ی خود می‌ایستد و وکالت مردی سیاه پوست را به عهده می‌گیرد که به ناحق، متهم شده است. در این مسیر، مردم شهر با او همراه نمی‌شوند. او، در کنار معصومیت می‌ایستد. معصومیتی که نماد آن در این کتاب، مرغ مقلد است و کشتن آن، گناهی بزرگ.

در معیت آقای دارسی با «غرور و تعصب» (جین آستن)

یکی از کتاب‌هایی که باید پیش از مرگ خواند ، غرور و تعصب است. کتابی درباره ماجرای دختر سرکش و جذاب و در عین حال عجیب و غریب خانواده‌ی بنت، که بر خلاف عرف آن روز جامعه و تلاش بی حد و حصر مادرش، پی پیدا کردن همسری برای خود نیست و همین، او را درگیر عشق پر فراز و نشیب آقای دارسی می‌کند که مردی است به ظاهر خودپسند، مغرور و بدون شک متمول.

پیش چشم برادر بزرگ در «۱۹۸۴»(جرج اورول)

۱۹۸۴ تقریبا پای ثابت همه لیست‌های پیشنهادی برای خواندن کتاب است. این‌بار هم در لیست ۴۰ کتابی که پیش از مرگ باید خواند قرار گرفته است. جهان به کلی تغییر کرده و به فضایی امنیتی و ترسناک تبدیل شده است. ارزش‌های سفت و سخت و البته مجازات‌های سفت و سخت. دیگر نه تنها مخالفت علنی با برادر بزرگ جرم محسوب می‌شود، که حتی فکر مخالفت هم با مجازات سنگینی همراه است. پلیس ذهن همه جا را زیر نظر دارد و حتی عشق را به عنوان عنصری مبتذل، برنمی‌تابد.

«گتسبی بزرگ» کیست؟ (اسکات فیتز جرالد)

گتسبی بزرگ، به خاطر مهمانی‌های عظیم و باشکوهی معروف است که هر یکشنبه در خانه‌اش برگزار می‌کند. او که معلوم نیست از چه طریقی صاحب این حجم از ثروت شده، امیدوار است تا در یکی از این مهمانی‌ها، به طور اتفاقی، معشوقه‌ی سالیانش را ببیند که حالا همسر مردی دیگر است.

پیشنهاد می‌کنیم یادداشت «کتاب‌هایی که فیلم شدند» را هم بخوانید و قسمتی‌هایی از فیلم‌های سینمایی اقتباسی را هم ببینید. 

آقای «دراکولا» (برام استوکر)

ماجرای مرد متمولی که در قلعه‌ای ترسناک زندگی می‌کند و گفته می‌شود خون انسان‌ها را می مکد و از آن تغذیه می‌کند.

خانم معلمی به نام «جین ایر» (شارلوت برونته)

دختری فقیر و تنها که تحت آموزش‌های سختگیرانه در مدرسه‌ای شبانه روزی بزرگ شده، حالا در خانه‌ی مردی متمول، معلم سرخانه می‌شود. او که عاشق مرد است، متوجه می‌شود که او، پیش از این همسری داشته که حالا دیوانه شده و در طبق‌ی بالای عمارت، زندگی می‌کند. اما این تازه آغاز ماجرا است.

رسیدن به «آرزوهای بزرگ»(چارلز دیکنز)

پسرکی فقیر به نام پیپ، به خاطر عشق پر سوز و گدازی که به دختر خوانده‌ی صاحب کارش، خانم هاویشام، پیدا کرده، سرشار از آرزوهای بزرگی می‌شود که او را به پایتخت و یادگیری آداب اشراف می‌کشاند. او فکر می‌کند که اگر زندگی ثروتمندان را تمام و کمال بیاموزد، استلا، به عشق او پاسخ خواهد گفت. اما ماجرا به این سادگی نیست. این داستان، بخش زیادی از مسائل اجتماعی جامعه‌ی انگلستان را در قالب ماجراهای خود، بازمی‌نمایاند.

بر «بلندی‌های بادگیر»(امیلی برونته)

هیث کلیف، درگیر عشقی آتشین به دختری به نام کتی می‌شود. اما از آنجایی که یک کولی‌زاده است، نمی‌تواند به او برسد. پس از مرگ کتیف هیث کلیف در پی انتقامی سخت برمی‌آید.

قتل رازآلود «ربکا»(دافنه دوموریه)

آقای ماکسیمیلیان دووینتر، مردی است متمول و متشخص که به تازگی ازدواج کرده و زندگی معقولی دارد. اما در گذشته نزدیکش، زنی زیبا و باهوش، به طرزی مشکوک توسط او کشته و جسدش همراه با قایقی در دریا غرق می‌شود. پرده برداشتن از این راز توسط همسر دوم، او را وارد ماجرایی هولناک می‌کند. ربه‌کا داستانی ترسناک است که در هر فهرستی جرو کتابهایی ک باید خواند جای گرفته است.

«آیا آندروئیدهاخواب گوسفندهای الکترونیکی را می‌بینند؟» (فیلیپ کی دیک)

پس از آخرین جنگ جهانی، تعدادی از افرادی که زنده مانده‌اند، به سایر سیاره‌ها فرار کرده‌اند و حالا درگیر بسیاری سوالات فلسفی و اخلاقی هستند. آن‌ها با شک و تردید، به بازنگری هویتشان می‌پردازند.

همراه با «چارلی و کارخانه‌ی شکلات‌سازی» (رولد دال)

چارلی فقیر و کوچک که به همراه خانواده‌ی پرجمعیت و مهربانش در لندن زندگی می‌کند. او، یک روز، برنده‌ی یک بلیط طلایی در بسته‌ای شکلات می‌شود که از طریق آن می‌تواند شانس خود را برای تبدیل شدن به وارث کارخانه‌ی شکلات‌سازی، امتحان کند. او به همراه ۵ بچه‌ی دیگر، به کارخانه می‌رود و در جریان آزمونی سخت قرار می‌گیرد.

 همه چیز از هم می‌پاشد (چینوآ چه به)

شاید همه ما درباره کشورهای آمریکایی و اروپایی چیزی خوانده باشیم و یا حتی فیلمی دیده باشیم. اما درباره کشورهای آفریقایی احتمالا کمتر می‌دانیم. کمتر کتابی از ادبیات آفریقا به چنین شهرتی رسیده است. در بسیاری از فهرست‌های پیشنهادی کتاب، نام «همه چیز فرو می‌پاشد» در بین کتاب هایی که ارزش خواندن دارند، آمده است.

داستان درباره اکنکوو، رئیس قبیله‌ای در یک روستای آفریقایی است. ماجرای روابط او با فرزندانش، سایر افراد قبیله و فرزندانش درون‌مایه این کتاب است. حقوق زنان و کودکان، باورهای خرافی، جادو و جادوگری و جنگ‌های قبیله‌ای در آفریقا، به خوبی در این کتاب گفته شده است. همچنین این کتاب پر است از حکایت‌ها و ضرب‌المثل‌های آفریقایی. همه این‌ها در کنار هم باعث می‌شوند این کتاب گزینه خوبی برای آشنایی بیشتر با کشورهای آفریقایی باشد.

ساختن هیولای «فرانکشتاین»(مری شلی)

دانشمندی کنجکاو به نام فرانکشتاین، با سر هم کردن اعضای بدن مردگان و اتصال جریان الکتریسیته به آن، موجودی غول‌آسا شبیه به انسان می‌سازد که هیچ‌کس حتی خود او، از پس کنترلش برنمی‌آید.

کرامول در «تالار گرگ» (هیلاری منتل)

پسر بچه‌ای که قربانی خشونت‌های وحشتناک پدر است، حالا در بزرگسالی به سلطنت رسیده و ما از طریق شرح زندگی او، به انگلستان در دوران حکومت هنری هشتم می‌رویم. این کتاب در سال ۲۰۰۹، برنده‌ی جایزه‌ی بوکرمن شد.

«خواب گران» آقای کارآگاه (ریموند چندلر)

فیلیپ مارلو، کارآگاهی است که توسط مردی استخدام می‌شود تا پرونده‌ی یک اخاذی را حل و فصل کند. او اما کم کم سر از ماجرایی درمی‌آورد که بسیار عظیم‌تر از یک اخاذی ساده است.

 تنبیه بزرگ «پرتقال کوکی» (آنتونی برجس)

پسر جوانی که به همراه دوستانش به ایجاد مزاحمت و شکنجه‌ی مردم در مکان‌های عمومی می‌پرداخته، حالا دستگیر شده و قرار است شیوه‌ی تنبیهی جدیدی را روی او پیاده کنند. آن هم این که برای ساعت‌های متوالی، چشم‌هایش را رو به صحنه‌های فجیع جنایت‌های انسانی مختلف، باز نگه دارند تا او تمام مدت شاهد باشد.

تس دوربرویل (توماس هاردی)

تس ماجرای دختری زیبا و معصوم است که از شهر کوچکشان به شهری بزرگتر می‌رود تا خانواده واقعیش را ببیند. اما در آنجا مردی به نام الک به او تجاوز می‌کند و تس به خاطر این اتفاق باردار می‌شود. اما فرزند تس پس از چند هفته بعد از تولد، می‌میرد. تس دوباره به زندگی گذشته باز می‌گردد و در آنجا با کلر آشنا می‌شود.

 آرزوی تبدیل شدن به «ناطور دشت» (جی. دی. سالینجر)

هولدن کالفیلد، پسر نوجوانی است سرکش و عاصی که دیگر تاب تحمل زندگی‌ای که خانواده‌ی متمولش برای او ساخته‌اند را ندارد. بزرگ‌ترین آرزوی او این است که دست معشوقه‌ی دورش را بگیرد و ببرد به جایی که کسی آن‌ها را نشناسد تا بتواند آنجا، ناطور دشت شود.

تبصره ۲۲ (جوزف هلر)

تبصره ۲۲ رمانی به سبک کمدی سیاه است. ماجراهای این داستان در سال‌های جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد. تبصره ۲۲ اصطلاحی در زبان انگلیسی است که به موقعیت‌هایی گفته می‌شود که در آن باخت قطعی است. زمانی که فرد در شرایطی قرار می‌گیرد که گریزی از آن ندارد.

 «محاکمه»‌ی بی‌پایان (فرانتس کافکا)

احتمالا نام محاکمه فرانتس کافکا را بارها شنیده‌اید. کتابی که باید پیش از مرگ خواند. مردی ناگهان به جرمی نامعلوم دستگیر می‌شود و بی این که بفهمیم واقعا ماجرا چیست، تا انتهای کتاب به دفاع از خود و توضیح ماجرا می‌پردازد. کافکا، این کتاب را هرگز به پایان نرسانده است.

پیشنهاد  می‌کنیم یادداشت « ۱۰۰ رمان برتر جهان به انتخاب مجله تایم» را هم بخوانید.

در جزیره‌ی «سالار مگس‌ها» (ویلیام گلدینگ)

هواپیمایی حامل چندین کودک، سقوط می‌کند و آن‌ها در جزیره‌ای تنها می‌شوند و باید اداره‌ی امور خود را به دست بگیرند. آن‌ها به مرور می‌بینند که چطور تمامی مفاهیم انسانی، از خوبی‌ها گرفته تا رذیلت ها، در جامعه‌ی کوچکشان بازتولید می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم یادداشت «معرفی کتاب‌های پرفروش طاقچه در سال ۱۳۹۸» را هم بخوانید.

روسیه از نگاه «آنا کارنینا»(لئو تولستوی)

اختلافی خانوادگی، آنا کارنینا را از سن پترزبورگ به مسکو می‌کشاند و همین بهانه‌ای می‌شود برای مو به مو نشان دادن وضعیت فرهنگی و اجتماعی روسیه در آن سال‌ها. رمانی با درون مایه‌ی عاشقانه با دو شخصیت اصلی به نام‌های آنا کارنینا و لوین و دو قصه‌ی مجزا.

پیشنهاد می‌کنیم اگر به این کتاب علاقه دارید، یادداشت « چرا باید آنا کارنینا را بخوانیم؟» را هم بخوانید. 

در «بازار خودفروشی» (ویلیام تکری)

در توضیحات پشت جلد کتاب آمده است: «بازار خودفروشی داستان مردم عادی است نه داستان قهرمانی‌ها و رشادت‌ها و بزرگواری‌ها. بازار خودفروشی شرح دردها و شادی‌ها و پاداش‌ها و کیفرهایی است که طبقات گوناگون به همان حالت طبیعی و با همان بداهتی جذب آن‌ها می‌شوند که از آتش شعله به بالا می‌رود.»

بچه‌های نیمه شب

ماجرای «بچه‌های نیمه شب» در زمانی رخ می‌دهد که هندوستان به تازگی استقلالش را به دست آورده است. این رمان با سبک رئالیسم جادویی و به گونه‌ای تمثیلی تاریخ هندوستان در این برهه را برای همیشه ثبت کرده است.

زندگی پر پیچ و خم «لولیتا»(ولادیمیر ناباکوف)

مردی که عشق کودکی خود را از دست داده، حالا عاشق دختری بسیار کم سن و سال به نام لولیتا می‌شود. این در حالی است که مادر دخترک، عاشق مرد است و همین، ماجرا را از آنچه به نظر می‌رسد، پیچیده‌تر می‌کند.

تلخی مهاجرت در «امریکانا» (چیماماندا نگزی ادیشی)

امریکانا ماجرای دو نوجوان است که در حالی عاشق یکدیگر می‌شوند که کشورشان نیجریه، تحت حکومت یک دیکتاتوری رعب‌انگیز است. یکی از آن‌ها به دنبال زندگی بهتر، به آمریکا مهاجرت می‌کند. غافل از این که نژاد او، همیشه همراهش خواهد بود.

مزرعه سرد آرامش‌بخش( استلا گیبونز)

مزرعه سرد آرامش‌بخش رمانی طنز است که از خواندنش لذتی غیرقابل تصور نصیبمان می‌شود. شخصیت اصلی این داستان زنی به نام فلورا است که بیش از ظاهرسازی و فریب به بهداشت اولیه علاقه دارد.

ماجرای «دلبند» (تونی مورسیون)

داستان، در تب و تاب برده‌های آفریقایی می‌گذرد که در این مسیر سخت، جان خود را از دست می‌دهند. قصه‌ی زنی که فرزند خود را می‌کشد تا مانند خود او برده نشود.

طبقه و «بار دیگر برایدزهد» (آرتور اِوِلین سنت جان وو)

ماجرای ملاقات، چالش‌ها و دیالوگ طولانی دو دانشجو در آکسفورد ۱۹۲۰. یکی از طبقه‌ی متوسط و دیگری، از طبقه‌ی متمول.

میدل مارچ (جورج الیوت)

یکی از کتاب هایی که باید خواند داستان میدل مارچ است. این رمان داستان زندگی مردم شهری کوچک در انگلستان قرن نوزدهم است. رمانی به سبک کارهای جسن آستین. اما مشهور شدن رمان مدیون ماجرایی عجیب است. کسی این رمان را به نام خود منتشر کرد و پس از آن جورج الیوت با این کار مقابله کرد.

جست و جو در زندگی نویسنده در «حباب شیشه»(سیلویا پلات)

تنها رمان سیلویا پلات، شاعر آمریکایی، شباهت عجیبی به زندگی خود او دارد. آن قدری که می‌توان آن را به نوعی یک خودزندگی نامه دانست. در این کتاب، تقریبا فقط نام اشخاص و مکان‌ها تغییر کرده است.

تل ماسه (فرانک هربرت)

تل ماسه داستانی تخیلی است که در آن وارد سیاره‌ای کاملا بیابانی آکاریس می‌شوید. فرانک هربرت داستانی حماسی از قبایل فئودالی در این سیاره با جزئیات فراوان نوشته است.

گشت و گذار با «یوزپلنگ» ( جوزپه تومازی دی لامپه دوزا)

این رمان، یکی از پرخواننده‌ترین داستان‌ها و کتاب هایی که باید خواند است که به اتفاقات بعد از جنگ جهانی و به تحول و افول خاندان‌های اشرافی و فئودالی در شهر سیسیل ایتالیا می‌پردازد. نویسنده، خودش بازمانده‌ی یکی از این خانواده‌های باشکوه است.

خاطرات سری آدریان مول (سو تاون سند)

این کتاب به شیوه خاطره نویسی برای کودکان و نوجوانان نوشته شده است. کتابی با درون‌مایه طنز که نه برای نوجوانان، که برای هر کسی می‌تواند جذاب باشد.

کد ووستر (پی جی وودهاوس)

این کتاب داستانی احمقانه و کمدی است درباره ماجراهای یک نجیب‌زاده و پیشخدمت دانای او. تقریبا شبیه آن چیزی که در شاهکار سروانتس یعنی دن کیشوت می‌خوانیم. اما با حال و هوایی مدرن.

روابط خطرناک (پیر شودقلو دوکلو)

مارکیز و ویکونت اشراف‌زاده‌هایی هستند که سابقا دلباخته یکدیگر بودند. اما حالا تصمیم گرفتند وقتشان را صرف کشیدن نقشه‌های تلافی‌جویانه از یکدیگر کنند.

قلب تاریکی (جوزف کنراد)

آیا انسان میان خیر و شر حق انتخاب دارد؟ این سوالی است که هنگام خواندن قلب تاریکی باید مدام از خودمان بپرسیم. رمان ماجرای ملوانی به نام مارلو است که از کودکی عاشق رودی در یک منطقه بی نام و نشان در آفریقاست. حالا این فرصت را پیدا کرده به این منطقه برود اما آن منطقه را سکوتی رعب‌آور فرا گرفته است. مارلو به دنبال کورتس، نماینده سابق شرکت می‌گردد. اما هیچ رد و نشانی از او نیست.

این رمان را کنراد زمانی نوشته که دولت‌های استعمارگر به بهانه ترویج تمدن وارد خاک کشورهای آفریقایی می‌شدند و در آن دست به انتقاد در این باره می‌زند.

به خاطر «خدای چیزهای کوچک» (ارونداتی روی)

دختر و پسر کم سن و سال به نام‌های «استا» و «راهل»، طی دو فاجعه‌ی دردناک در مسیر زندگی‌شان، ناگهان کودکی شیرین خود را از دست رفته می‌بینند. این کتاب، بازتابی است از سرگذشت خانواده‌ای هنجارشکن.

تاریخ سری (دونا تارت)

تاریخ سری ماجرای شش دانشجو ممتاز مطالعات کلاسیک است. روزی به طرز مرموزی یکی از این شش نفر به قتل می‌رسد و ماجراهای این داستان آغاز می‌شود. سبک این داستان معمایی و پلیسی است. تاریخ سری تا به حال در ایران ترجمه نشده، اما جزو کتابهایی ک باید خواند در این فهرست قرار گرفته است. پیشنهاد می‌کنیم نسخه‌ی انگلیسی این رمان معروف را تهیه کنید و بخوانید.

با خواندن این ۴۰ کتابی که پیش از مرگ باید خواند کمی از اول راه فاصله می‌گیرید و تازه دستتان می‌آید که کتاب یا کتاب صوتی مورد علاقه‌ی شما چیست.

پیشنهاد می‌کنیم اینفوگرافیکی که برای انتخاب کتاب برای شروع کتابخوانی تهیه کرده‌ایم را هم، در این یادداشت ببینید.

کتاب‌های معرفی شده در این یادداشت بر اساس نظر چه کسانی است؟

همانطور که در مقدمه هم گفتیم، این لیست پیشنهادی روزنامه ایندیندنت است. معمولا روزنامه‌ها و مجلات بزرگ و معروف دنیا جمعی از منتقدین ادبی را انتخاب می‌کنند و از آن‌ها می‌خواهند لیست پیشنهادیشان را ارائه کنند. در نهایت برایند لیست‌های آن‌ها را به عنوان لیست نهایی انتخاب می کنند.

آیا لیست کتاب‌های دیگری هم مانند این لیست تهیه شده است؟

بله. فهرست‌های این چنینی بسیاری در سطح دنیا تهیه شده است. از مهم‌ترین لیست‌های مشابه، می‌توان به لیست ۱۰۰ رمان برتر جهان به انتخاب مجله تایم، ۱۰۰ رمان برتر جهان به انتخاب مجله گاردین، رمان های برتر دنیا بر اساس امتیاز کاربران گودریدز و کتاب‌های برنده جایزه من بوکر اشاره کرد. همه این لیست‌ها را هم در وبلاگ طاقچه می‌توانید پیدا کنید.

چرا همه این کتاب‌ها را برای دانلود قرار نداده‌اید؟

بخشی از کتاب‌های معرفی شده در این یادداشت به طور کلی به فارسی ترجمه نشده‌اند. بخشی هم هنوز به صورت الکترونیکی امکان انتشار آن را نداریم. اما به این دلیل که هدف ما از این یادداشت آشنایی قشر کتابخوان با بهترین کتاب‌های دنیاست، آن‌ها را معرفی کردیم.

(498,963 بازدید تا امروز)