معرفی رمان های پرطرفدار سایت طاقچه

معرفی رمان های پرطرفدار سایت طاقچه

2020-08-12 0 نویسنده بنوشه فرهت
در 7 دقیقه بخوانید

آیا هیچ به این فکر کرده‌اید که چرا رمان می‌خوانیم؟ اصلا چرا داستان‌هایی از مردمان سرزمین خودمان و یا کشورهای بیگانه و دوردست برای ما هیجان‌انگیز و دوست‌داشتنی است؟ به نظر می‌رسد هر زندگی و هر داستان در کنه خود درس‌هایی به همراه دارد که در لفافه و ناخودآگاه به خواننده منتقل می‌شوند. ما داستان می‌خوانیم چون تنها یک‌بار زندگی می‌کنیم اما ته قلبمان دوست داشتیم همین یک‌بار را بارها و بارها و به گونه‌های مختلف زیسته باشیم. ناچار به سراغ آثار نویسندگان می‌رویم و زندگی‌هایی را که آنها در رمان‌های خود نوشته‌اند می‌خوانیم و به‌نوعی آن زندگی را از نو از سر می‌گذرانیم. تجارب دیگران را از خلال لغات و جملات می‌شنویم و در کوله‌بار خود می‌اندازیم تا سر بزنگاه، درست همان‌جایی که گیر افتادیم از آنها استفاده کنیم. همین امر سبب شد تا تصمیم بگیریم در یادداشتی به معرفی رمان های پرطرفدار بپردازیم. این رمان های پرطرفدار بر اساس اطلاعات سایت طاقچه انتخاب شده‌اند. برای این کار سعی کردیم رمان هایی که بالاترین امتیاز را به دست آورده‌اند معرفی کنیم. اگر می‌خواهید آمارهای دیگری از سایت طاقچه بدانید، پیشنهاد می‌کنیم بخش «اخبار و رویدادهای طاقچه» را دنبال کنید.

آب‌نبات هل‌دار

کتاب «آب‌نبات هل‌دار» راوی داستان‌هایی است که در دهه ۶۰ اتفاق افتاده‌اند، آن‌هم با زبانی طنز. آنهایی که زندگی در آن دهه را به خاطر می‌آورند گواه‌اند که علی‌رغم وجود جنگ و سختی‌هایی که در پی آن بر زندگی‌های مردم سایه افکنده بود، زندگی روال عادی خود را داشت و مردمی که در پشت جبهه روزگار می‌گذراندند در کنار کمک‌هایی که به رزمندگان می‌رساندند، سرگرم ماجراهای عادی زندگی خود بودند. مهرداد صدقی در این کتاب ما را به آن دهه برده و با روایت‌هایش خنده را بر لبانمان می‌آورد. او درجایی گفته است «آرزویم این است که اگر خدای‌ناکرده کسی دمغ است، حال‌وروز خوشی ندارد و یا افسرده است، دکتر برایش خواندن کتاب‌هایم را تجویز کند و او هم حس کند در هنگام مطالعه، لحظات خوشی داشته‌ است». به نظر می‌رسد همین آرزو سبب شده تا او رویکرد طنز را در کارهایش حفظ کرده و پیش ببرد.

اگر طرفدار رمان‌های طنز هستید، پیشنهاد می‌کنیم یادداشت «از عزیز نسین تا عبید زاکانی؛ معرفی رمان‌های طنز» را هم بخوانید. در آن‌جا کتاب‌های طنز مهم و معروفی را معرفی کردیم که خواندنشان خالی از لطف نیست.

دختری که رهایش کردی

اثری از «جوجو مویز» نویسنده‌ای که آثارش در دل خواننده جای می‌گیرند و طرفداران نسبتا زیادی نیز دارد. او که از سال ۲۰۰۲ نویسندگی را شروع کرده بود در سال ۲۰۱۲ برای این کتاب که فروش بالایی نیز داشت توانست نامزدی بهترین رمان سال را به دست بیاورد. او در این کتاب به روایت دو داستان در فاصله یک قرن می‌پردازد. نقطه اتصال این دو داستان یک تابلوی نقاشی است که طرح زنی بر آن نقش بسته است. تابلویی که در گذر سال‌ها از کشوری به کشور دیگر منتقل‌شده است. این رمان با بهره بردن از کشش‌های روایی و داستانی، خواننده را تا انتها با خود همراه می‌کند. به نظر می‌رسد سابقه نویسنده در امور رسانه نقطه قوت او در نوشتن این رمان بوده است. جوجو مویز تا به حال توانسته خودش را به عنوان نویسنده رمان های پرطرفدار و پرفروش در جهان ثابت کند، به حدی که سالهاست در هر دوره‌ای یکی از کتاب‌های مویز در لیست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز قرار دارد.

مردی به نام اوه

این کتاب نخستین اثر نویسنده‌اش «فردریک بک من» است. اثری که پرفروش‌ترین کتاب سال سوئد بوده، به زبان‌های بسیار ترجمه‌شده و توانسته مخاطبان بسیاری داشته باشد و در سال ۲۰۱۶ در فهرست پرفروش‌های آمازون قرار بگیرد. کتاب روایت داستان پیرمردی است که پس از فوت همسری که عاشقانه دوستش می‌داشته به‌تدریج تبدیل به پیرمردی عبوس و بدخلق شده است. او که به‌تازگی از محل کارش اخراج شده مسئولیت کارهایی را در محله زندگی خود می‌پذیرد و به‌تبع همین امور کنش و واکنش‌هایی با هم‌محله‌ای‌ها و همسایه‌هایی دارد که از گذشته او بی‌خبرند. این رمان تلنگری به ماست که افراد را بر اساس حال اکنونشان و نه آنچه بر آنها گذشته است، قضاوت می‌کنیم. خواندن این کتاب به ما یادآوری می‌کند که سرگذشتی که افراد از سر گذرانده‌اند و تجربیاتی که در طول زندگی داشته‌اند چه احوالی را برای آنها رقم خواهد زد. خیلی‌ها معتقدند وجود شخصیت ایرانی این داستان یعنی «پروانه» باعث شده این رمان در میان رمان های پرطرفدار در ایران قرار گیرد، اما واقعیت این است که این داستان به اندازه‌ای پرکشش و جذاب است که هر خواننده‌ای را فارغ از ملیتش تا آخر داستان با خود همراه می‌کند.

قمارباز

نام «فئودور داستایوفسکی» به‌عنوان نویسنده کتاب کافی است تا آن را برای خواندن انتخاب کنیم و وقتی نگاهی به نام مترجم بیندازیم، تصمیم قطعی برای خواندن آن خواهیم داشت. جلال آل احمد نویسنده‌ی توانا، این اثر را ترجمه کرده است. داستایوفسکی در برهه‌ای از زندگی خود تحت‌فشار زیاد برای پرداخت بدهی‌هایش قرار داشت و همین تجربه سبب پدید آمدن کتابی با عنوان «قمارباز» شد. داستان مردی که ثروت خود را در پی تکیه‌بر شانس ازدست‌داده و اکنون به امید رسیدن ارثیه خانوادگی کلان نشسته است. نویسنده کتاب را از دید معلم سرخانه‌ی این خانواده‌ی اشرافی روایت می‌کند. داستان به‌گونه‌ای پیش می‌رود که به‌تدریج نه‌تنها همین فرد که بزرگ خاندان نیز به قمار روی آورده و شانس خویش را در این راه می‌آزمایند. نقطه قوت این داستان شخصیت‌پردازی آن است. داستایوفسکی چنان‌که از او انتظار می‌رود در این امر بسیار موفق عمل کرده است.

آب‌نبات پسته‌ای

مهرداد صدقی این رمان پرطرفدار  را در پی کتاب «آب‌نبات هل‌دار» نوشته است اما برای خواندن این کتاب لزومی به خواندن کتاب پیشین نیست چراکه روایت‌ها و داستان‌ها منتج از هم نیستند. صدقی در این کتاب داستان‌های کوتاه اما به‌هم‌پیوسته‌ای را روایت می‌کند که در دهه ۷۰ رخ‌داده‌اند. راوی این داستان‌ها به‌مانند کتاب پیشین پسربچه‌ای بازیگوش است. این کتاب را می‌توان گزینه‌ای مناسب برای نوجوانان دانست. قلم روان نویسنده بی‌شک آنها را درگیر کتاب کرده و ماجراهای واقعی آن برایشان جذاب و پرکشش خواهد بود.

کیمیاگر

«پائولو کوئیلو» در کتاب «کیمیاگر» روایتی از سیر به درون خویشتن دارد. او با رویکرد یافتن گنج نهایی که در درون هر فرد به ودیعه گذاشته‌شده، نگارش کتاب را پیش می‌برد و حین روایتی داستان‌گونه خواننده را مشتاق سفری درونی می‌کند. هدف غایی ترسیم‌شده رسیدن به آرامش درونی است. «کوئیلو» هوشمندانه با انتخابی موضوعی چنین فراگیر توانست این اثر خود را در بین پرطرفدارترین آثار جهان و به طبع رمان های پرطرفدار طاقچه جای دهد. او با بهره‌گیری از نمادها و نشانه‌های مختلف در طول داستانش تلاش کرده روایتی جذاب از زندگی و رازهایی که درون خود دارد برای ما بازگو کند. همین دستخط سبب شده تا ما همراه قهرمان داستان تا انتها پیش برویم. هدف غایی این کتاب بیان این نکته بسیار ظریف است که گوهر درخشانی که در پی آن هستیم و هر آنچه هست و نیست، درون خود ما جای گرفته و ما گاه به‌اشتباه در جهان پیرامون در پی آن می‌گردیم.

کتاب کیمیاگر را در یادداشت «چرا باید کیمیاگر را بخوانیم؟» به طور کامل بررسی کردیم و درس‌های اصلی که از خواندن این کتاب یاد می‌گیریم، گفتیم. همچنین کتاب‌های مشابه با کتاب کیمیاگر را برای علاقه‌مندان به این اثر معرفی کردیم.

پاییز فصل آخر سال است

کتاب «پاییز فصل آخر سال است» سه شخصیت اصلی از طبقه‌های اقتصادی و فرهنگی مختلف دارد و به روایت داستان زندگی آنها که ازقضا علاقه‌مندی‌های مشترکی دارند، می‌پردازد. دخترانی که هریک آرزوها و دل‌مشغولی‌های خاص خود را دارند و می‌خواهند جهان تازه خود را بسازند. مسائلی که پیش روی آنها قرار می‌گیرد برای دختران ایرانی ملموس و قابل‌درک است و همین امر سبب شده تا این اتفاق‌ها برای خواننده غریبه نباشند. ساده‌نویسی «نسیم مرعشی» کمک بسیار خوبی در جذب مخاطب بوده است. ضمن اینکه او نقش راوی را تا انتها حفظ می‌کند و در پی ارائه راهکار و پیشنهاد برنمی‌آید. این امر خواننده را مجاب می‌کند که نویسنده بی‌طرف است و تنها قصد بیان اتفاق‌ها را دارد. این رمان نخستین اثر نویسنده است و توانست جایزه جلال آل احمد را از آن خود کند.

من پیش از تو

این کتاب ازجمله پرفروش‌های نیویورک‌تایمز بود که در ایران نیز با استقبال زیاد خوانندگان مواجه شد و به سرعت در لیست رمان های پرطرفدار طاقچه هم قرار گرفت. کتاب روایتی غم‌انگیز از یک داستان عاشقانه است. روایت مواجهه پسری جوان، ثروتمند و ورزشکار که در پی یک سانحه قطع نخاع شده و دست‌ها و پاهایش فلج شده‌اند با دختری شاد و سرزنده از طبقه‌ای مختلف که زندگی متفاوتی داشته است. آشنایی این دو و تفکر زندگی کردن در حالِ دختر، به‌تدریج پسر را به این سمت‌وسو سوق می‌دهد که هرلحظه برای شروعی تازه مناسب است و هیچگاه دیر نیست. این کتاب را می‌توان به‌نوعی واقع‌گرا دانست. سرنخ‌های واقع‌گرایانه در کنار تم عاشقانه ماجرا سبب شده تا کتاب مخاطبان بسیاری از طیف‌های مختلف اجتماع داشته باشد. نویسنده در خلال روایت خود درس زندگی می‌دهد.

من پیش از تو را در میان کتاب‌های لیست «۲۰ رمان عاشقانه برای دوران عاشقی» معرفی کردیم. پیشنهاد می‌کنیم کتاب‌های دیگر این لیست را هم ببینید.

چشم‌هایش

«چشم‌هایش» را می‌توان در زمره رمان‌های عاشقانه دسته‌بندی کرد. «بزرگ علوی» که نام کامل او «سید مجتبی آقابزرگ علوی» است همیشه در نوشته‌هایش تلاش داشته وضعیت جامعه را به‌درستی به تصویر بکشد و در آثار او رگه‌هایی از اوضاع سیاسی و اجتماعی زمانه پیداست. او در کتاب «چشم‌هایش» نیز بر همین منوال پیش رفته و با شرح داستانی عاشقانه بر بستر احوال حاکم بر جامعه آن زمان خواننده را با مسائل روز آشنا می‌کند. البته جنبه‌ی عاشقانه‌ی داستان چنان پررنگ و قوی روایت می‌شود که دیگر جنبه‌ها را در هاله‌ خود قرار می‌دهد. روایت عاشقانه این کتاب پیرامون یک تابلوی نقاشی با نام «چشم‌هایش» است که جستجوها پیرامون مرگ استاد نقاش را به یک زن و عشقی عمیق می‌رساند.

چشم‌هایش را در کنار کتاب‌های عاشقانه ایرانی معروف دیگری معرفی کردیم. پیشنهاد می‌کنیم یادداشت « حس ناب عاشقی با خواندن و شنیدن ۶ رمان عاشقانه ایرانی » را هم بخوانید تا با کتاب‌های دیگری آشنا شوید.

پیرمرد صدساله‌ای که از پنجره بیرون پرید و ناپدید شد

در نگاه اول این عنوان طولانی و آکنده با طنز کتاب است که ما را به‌سوی خود می‌کشاند و حتی ترغیبمان می‌کند تا آن را ورقی بزنیم و یا آن را داشته باشیم و این دقیقا همان اتفاقی است که از اصل و بنیاد سرنوشت این کتاب را ورق زده و آن را به دست ما رسانده است. کتاب «پیرمرد صدساله‌ای که از پنجره بیرون پرید و ناپدید شد» در ابتدا روی خوشی از ناشران ندید و آنها تمایلی به انتشار از خود نشان نداده بودند تا اینکه همین عنوان طنز نگاه یکی از آنها را به خود جلب کرد و پسندیدش. با انتشار کتاب اما اتفاق جالبی افتاد و خوانندگان به‌شدت آن را پسندیدند و این کتاب در صدر پرفروش‌های سال ۲۰۰۹ نشر جهان جای گرفت. همین نشان می‌دهد که خلاقیت نویسنده در مواجه ساختن قهرمان داستانش را شخصیت‌های شناخته‌شده‌ی مختلف موفق بوده است.

این کتاب جلد دومی هم دارد که در یادداشت «آشنایی با ۷ رمان طنز جدید» آن را معرفی کردیم.

(2,149 بازدید تا امروز)