معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی| کتاب‌های غیر داستانی

معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی| کتاب‌های غیر داستانی

2019-09-11 5 نویسنده صبا محبی
در 2 دقیقه بخوانید

بچه که بودم دنیایم کتاب‌ها و مجله‌های کودک بود. هر هفته در انتظار مجله‌های جدید بودم و وقتی آن‌ها را می‌خریدم اولین کار این بود که صفحه پایانی آن که معرفی کتاب بود، می‌خواندم. بعد تصمیم می‌گرفتم که بروم کتاب را بخرم یا نه. اما کمی بزرگتر که شدم دنیایم به کلی عوض شد. درگیر درس خواندن برای کنکور شدم و دیگر سال به سال رنگ کتاب را هم نمی‌دیدم. بعد از کنکور هم چند سالی درگیر دانشگاه و کتاب‌های درسی شدم. روزی که دوباره تصمیم گرفتم که کتاب غیردرسی بخوانم را به خوبی خاطرم هست. رفتم به یکی از کتابفروشی‌های بزرگ و بین قفسه‌ها چرخیدم. اصلا نمی‌دانستم از کجا باید کتابخوانی را شروع کنم.

کمی که در فروشگاه چرخ زدم، یکی از کتابفروش‌ها پیشم آمد و گفت که می‌خواهد در انتخاب کتاب کمکم کند. برایش گفتم که خیلی وقت است کتاب نخواندم و شما فرض کنید که اصلا کتابی تا به حال نخوانده‌ام. او هم شروع کرد به سوال پرسیدن از اینکه چه موضوعی دوست دارم، دلم می‌خواهد از ادبیات چه کشوری بخوانم و از این دست سوال‌ها. بعد از پنج یا شش سوال هم کتابی را به من معرفی کرد. من هم به سرعت شروع کردم به خواندن کتاب. با اینکه الان بعد از گذشت سه سال می‌توانم بگویم از بدترین کتاب‌هایی بوده که خواندم، اما آن کتاب مزیت بزرگی برای من داشت. مزیتش این بود که برای شروع کتاب خواندن خوب بود.

وقتی این اینفوگرافی را دیدم ناخودآگاه یادم افتاد که سوال‌های کتابفروش چقدر به پیدا شدن کتاب مناسب برای شروع کتاب خوانی من کمک کرد. برای همین دست به کار شدم و بازطراحی اینفوگرافی را شروع کردم. اینفوگرافیکی که می‌بینید نسبت به حالت اولیه تفاوت‌هایی دارد، اما سعی کردیم به محتوای آن تا جایی که امکان دارد، وفادار باشیم.

برای اینکه طول آن بیش از اندازه زیاد نشود، در سه بخش این اینفوگرافی را منتشر می‌کنیم. می‌توانید نسخه انگلیسی و کامل آن را در اینجا بخوانید. بخش اول این پست را درباره رمان‌های کلاسیک بود. قسمت دوم هم درباره رمان‌های جدید. در این یادداشت سراغ کتاب‌های غیر داستانی رفتیم. علاوه بر این تصمیم گرفتیم با همین روش رمان و داستان‌های ایرانی را هم در قسمت بعد معرفی کنیم.

قسمت اول این مجموعه یعنی  «معرفی کتاب برای شروع کتاب‌خوانی | رمان‌های کلاسیک» را در این یادداشت ببینید.

قسمت دوم این مجموعه یعنی «معرفی کتاب برای شروع کتاب‌خوانی | رمان‌های جدید» را  در این یادداشت ببینید.

 

 

(5,081 بازدید تا امروز)
اشتراک گذاری