لوگو طاقچه

با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید

آشنایی لیست کتاب های پرفروش نیویورک تایمز

آشنایی با جدیدترین و پرفروش ترین کتاب های نیویورک تایمز در سال ۲۰۲۰

در 6 دقیقه بخوانید
21,443 بازدید

حتما اگر برای انتخاب و خرید کتاب، به سایت‌های مختلف سر می‌زنید یا عادت دارید پشت جلد کتاب‌ها را بخوانید، این عبارات به چشمتان آشنا هستند: راه‌یافته به لیست کتاب های پرفروش نیویورک! کتاب سفارش‌شده‌ی نیویورک تایمز ، Best seller و … اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که این لیست چگونه تهیه می‌شود، این یادداشت را بخوانید. با هم نگاهی به سازوکار نیویورک تایمز می‌اندازیم تا ببینیم این لیست معروف کتاب های پرفروش را چگونه آماده می‌کند؟

با نیویورک‌تایمز آشنا شویم

نیویورک تایمز ، روزنامه‌ی معتبر آمریکایی است که هم درآمریکا و هم در نقاط دیگر جهان منتشر می‌شود. روزنامه‌ی نیویورک‌تایمز به شرکت نیویورک‌تایمز تعلق دارد که مالک هجده روزنامه‌ی بین‌المللی دیگر هم هست. علاوه بر این، در طول سال‌های فعالیتش که از ۱۸۱۵ میلادی آغاز شده است، ۱۱۲ جایزه پولیتزر هم برند شده است. هیئت تحریریه‌ی نیویورک‌تایمز درباره‌ی کتاب‌ها، فیلم‌ها، تئاترها و … نقدهای مختلفی می‌نویسند. نیویورک‌تایمز همچنین لیستی از کتاب های پرفروش در زمینه‌های مختلف داستانی و غیر داستانی هم آماده می‌کند. این لیست مبنای کار بسیاری از فعالان این حوزه و همچنین منبع معتبری برای انتخاب بهترین کتاب‌های دنیا است.

چگونه نیویورک تایمز کتاب های پرفروش را معرفی می‌کند؟

کتاب‌فروشی‌ها، روزنامه‌فروشی‌ها، تمام سایت‌هایی که از طریق آن‌ها می‌توانید کتاب سفارش دهید و سایت‌هایی که کتاب الکترونیک در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند، هر هفته آمار مرتبط به فروش هرماه خود را به صورت محرمانه در اختیار نیویورک‌تایمز قرار می‌دهند. کتاب‌ها به صورت موضوعی در دسته‌های داستانی و غیر داستانی، داستان‌های کودکان و … دسته‌بندی می‌شوند. و البته قابل قبول بودن اطلاعات مختلف هم با دقت بالایی بررسی می‌شود. مبنای شمارش از زمانی است که کتاب به صورت رسمی منتشر می‌شود. فهرست نهایی هم شامل کتاب‌هایی است که نسخه‌ی فیزیکی دارند و هم کتاب‌های الکترونیک را در درون خودش جای می‌دهد. کتاب چه زمانی در لیست قرار می‌گیرد؟ زمانی که تراکنش‌ مالی به صورت کامل انجام شد، یعنی اگر خریدار از سایت کتابی خریده است، پول آن را پرداخت کرده تا از سبد خریدش خارج شود یا اگر به کتاب‌فروشی مراجعه کرده است، کتاب را خریده و کتاب از لیست موجودی فروشگاه خارج شده و در لیست فروش روز قرار گرفته است. هر چندوقت یکبار، لیست‌ها بازبینی می‌شوند. جالب است بدانید ناشران قراردادی مبنی بر محرمانه بودن اطلاعات، با نیویورک‌تایمز امضا کرده‌اند.

برای پیدا کردن کتاب‌های پرفروش نیویورک‌تایمز چه کنیم؟

برای پیدا کردن کتاب های پرفروش نیویورک تایمز کافی است سری به این صفحه بزنید. سپس تاریخ مورد نظرتان را از بالای صفحه انتخاب کنید. همچنین در کنار هر کتاب تعداد هفته‌هایی که کتابی در لیست پرفروش‌ها بوده، نوشته‌اند. اگر می‌خواهید بدانید کتابی به فارسی ترجمه شده است، پیشنهاد می‌کنیم وارد سایت کتابخانه ملی شوید و عنوان انگلیسی را در قسمت جستجو وارد کنید. اگر کتابی ترجمه شده باشد، می‌توانید نام نشر و نام نویسنده و عنوان فارسی آن را ببینید.

و اما بررسی این چند کتاب که عنوان پرفروش‌ترین آثار داستانی را از آن خودشان کرده‌اند. البته حتما همانطور که خودتان هم تا اینجای کار حدس زده‌اید، این لیست باید خیلی بیشتر از این حرف‌ها باشد اما فعلا نگاهی به چند کتاب داستانی و غیر داستانی پرفروش‌ در ماه ژوئن و جولای ۲۰۲۰ می‌اندازیم.

کامینو آیلند

اینجا با یک داستان پرماجرا و جذاب طرف هستیم که کار جان گریشام است. داستانی که حس تحسینتان نسبت به نویسنده را حسابی برمی‌انگیزاند. فقط برای یک لحظه تصور کنید که نویسنده‌ی محبوبتان فقط یک نسخه دست‌نویس خیلی قدیمی از نوشته‌هایش دارد که آن هم باید در محفظه‌هایی که فشار هوا و هزارتا چیز دیگرش تنظیم شده است، نگهداری شود. اگر به سرتان بزند که آن‌ها را بردارید و با خودتان به خانه ببرید چه می‌شود؟ خب یک کارت شناسایی جعلی با یک اسم دهن‌پرکن و یک ریش چندروزه می‌تواند مجوز شما برای ورود به کتابخانه‌ای باشد که نسخه‌های دست‌نویس آنجا نگهداری می‌شوند. جان گریشام در کامینو آیلند، یک داستان جنایی را با ادبیات درآمیخته است. وقتی شروع به خواندن کتاب کامینو آیلند کنید، خرده حکایت‌ها و داستان‌های بسیاری از نویسنده‌های مختلف مثل فیتزجرالد، همینگوی، فاکنر و … می‌خوانید. طوری که انگار توی جمعشان نشسته‌اید و به حرفشان گوش می‌کنید.

جایی که خرچنگ‌ها آواز می‌خوانند.

«در توصیفش همین کافی است:‌ زیبایی سوزناک. رمانی برای پاسداشت طبیعت در خلال داستانی جنایی.» این همان جمله‌ای است که اگر به سایت نیویورک‌تایمز سر بزنید، در توصیف این اثر می‌بینید. دلیا اونز، یک داستان رمزآلود و جنایی را در دل طبیعت بکر کارولینا، در کنار مردابی زیبا، آفریده است. جایی که کیا کلارک به همراه پدرش زندگی می‌کند. کیا با طبیعت دور و برش احساس دوستی می‌کند و گل‌ها و گیاهان را دوست دارد. بعد کم‌کم سروکله‌ی مردان جوان و زیبایی پیدا می‌شود که شیفته‌ی زیبایی کیا کلارک می‌شوند. آن‌ها در وجود کیا، چیز منحصر به فردی می‌بینند که مهر شیفتگی را به وجودشان می‌زند. این حتما می‌تواند سرآغاز زیبایی برای یک زندگی متفاوت باشد. اما زمزمه‌های قتل، کیا را راحت نمی‌گذارد. در حاشیه‌ی مرداب، جسد مرد جوانی پیدا می‌شود و همه‌ی نگاه‌های به سمت کیا برمی‌گردد. انگار تنها مظنونی که وجود دارد، کیا است… جایی که خرچنگ‌ها آواز می‌خوانند، داستانی جذاب و خواندنی است که امید و ناامیدی، عشق و غرور، تنهایی و تلاش برای بقا را به تصویر کشیده است.

همه‌جا آتش‌های خُرد

شاید تصمیماتی که ما در زندگی برای خودمان می‌گیریم، آنچنان بر دنیای دور و برمان تاثیر بگذارند که شهری را دوپاره کنند. چیزی شبیه همان اتفاقی که برای میا وارن و النا ریچاردسون افتاد. میا وارن، همراه با دختر نوجوانش، به حومه‌ی کلیولند مهاجرت می‌کنند و خانه‌ی ریچاردسون‌ها را اجاره می‌کنند. جذابیتی که در این مادر و دختر وجود دارد، کاری می‌کند که هر چهار فرزند ریچاردسون‌ها، مجذوب و دلباخته‌ی آن دو بشوند. دوستان خانوادگی ریچاردسون‌ها در فکر قبول کردن سرپرستی نوزاد دورگه‌ی چینی – آمریکایی هستند، همان تصمیمی که شهر را بهم می‌ریزد. بحث داغ حضانت در میان است. النا و میا، هرکدام یک طرف دعوا ایستادند. النا ریچاردسون نمی‌تواند به میا و تصمیمات و گذشته‌ی او اطمینان کند. او می‌خواهد به هرقیمتی که شده، از گذشته‌ی میا سر دربیاورد. این کنجکاوی، بهای سنگینی به النا تحمیل می‌کند. زندگی خاص میا، بی‌اعتنایی‌اش به قوانین و رفتارهایش، همه و همه، جامعه‌ی آرام و قانونمند حومه‌ی کلیولند را تهدید می‌کند.

اگر به دنبال چند رمان عالی می‌گشتید تا برنامه‌ی کتابخوانی تابستانه‌تان را مشخص کنید، حتما این کتاب‌ها را در فهرستتان بگذارید. اما از کتاب‌های غیر داستانی چه خبر؟ کتاب‌های جذابی که داستان نیستند اما روایت قوی و محکمشان، پای آن‌ها را به لیست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز باز کرده است.

شدن

شدن، میشل شدن یا میشل اوباما شدن، پرفروش‌ترین کتاب سال آمریکا است. کتابی آنقدر خواندنی و جذاب که در تمام دنیا، طرفدار دارد. در ایران، در همان یک ماه اول به چاپ هفدهم رسید، در جهان به بیست‌وچهار زبان ترجمه شد و در مدت پانزده روز، دو میلیون نسخه فروخت. اما چه چیزی در زندگی یک زن آفریقایی آمریکایی وجود دارد که اینطور محبوب است؟ میشل اوباما، هشت سال، بانوی اول آمریکا بود. شاید عده‌ای او را فقط به عنوان همسر رئیس جمهور آمریکا بشناسند، اما نمی‌توان نقش او را در موفقیت‌های باراک اوباما و فعالیت‌های گسترده‌ی دیگرش، نادیده گرفت. میشل اوباما در خانواده‌ای فقیر به دنیا آمد. با تلاش بسیارش توانست از دو دانشگاه پرینستون و هاروارد مدرک حقوق بگیرد و وقتی بیست‌ و هشت‌ساله شد، با باراک اوباما ازدواج کرد. فعالیت‌های او در آن دوران هم به شدت روی زندگی مردم تاثیر گذاشت. کارزار عمومی بهداشت، فعالیت‌های او در راستای حفظ محیط‌زیست و حمایتش از حق تحصیل و فقرا، از چیزهایی بود که او را به زنی تاثیرگذار و قدرتمند تبدیل کرد. زنی که البته هرگز از حمله‌ی هرزنگاران دور نماند، اما نماد و الگوی زنان بسیاری در تمام دنیا شد. میشل اوباما در کتاب شدن، مسیر پر فراز و نشیب زندگی‌اش را تصویر کرده است. مسیری که می‌تواند الهام‌بخش ما باشد.

تحصیل‌کرده

تحصیل‌کرده، شاید در نگاه اول نام نچسبی به نظر برسد. چه چیز یک تحصیل‌کرده می‌تواند آنقدر جذاب باشد که کتابش را به لیست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز بفرستد؟ شاید مسیری که قهرمان این کتاب برای تحصیل کردن طی کرده است، پاسخ ما را بدهد. تارا وستور، در خانواده‌ای فوق مذهبی به دنیا آمده است. با پدری که در تمام عمرش تلاش کرده تا فرزندانش را برای آخرالزمان تربیت و آماده کند، آن‌ها را منزوی بار بیاورد، تا هفده‌سالگی به مدرسه نفرستد و حتی تا نه‌سالگی برایشان شناسنامه‌ای هم نگیرد. در حالت عادی، دولت باید هزینه‌های مربوط به تحصیل را پرداخت کند. اما دولت چگونه از تولدهایی که در خانه اتفاق می‌افتند و گواهی برایشان صادر نمی‌شود، خبر داشته باشد؟ تارا با چنگ و دندان برای تحصیل کردن تلاش و مبارزه کرده است. در حقیقت تارا، بیشتر از هرچیزی تلاش کرده تا در یک محیط غیرعادی، در خانواده‌ای غیرعادی، عادی باشد! سخت‌ترین کار دنیا. بهرحال تلاش‌های او بی‌نتیجه نمانده و حالا کتابش را جز ده کتاب برتر دنیا و خودش را به عنوان یکی از صد چهره‌ی تاثیرگذار دنیا، می‌شناسند.

از ما بهتران

باز هم موضوع جذاب موفقیت! اینبار قرار نیست کتابی بخوانیم که یک نسخه‌ی کلی برای هفت میلیارد آدم متفاوت روی کره‌ی زمین بپیچد و تنها راه رسیدن به موفقیت را، همان توصیه‌ی خودش بداند. اتفاقا قرار است سرکی به زندگی افراد موفق بکشیم و تمام راهی که طی کرده‌اند را ببینیم. این کار اصلا چه فایده‌ای دارد؟ خب اول از همه اینکه نمی‌توانیم فقط موفقیت را ببینیم، آن‌هم بدون اینکه نقش خانواده، زمینه‌های تربیت، فرهنگ و تجارب خاص هرکس را در نظر نگیریم. اما حتی اگر شما تصمیمتان را هم گرفته باشید و به عنوان مثال بخواهید یک کارآفرین موفق باشید، از کجا می‌دانید که دقیقا چه مسیری را باید پیش بگیرید؟ مالکوم گلدول، کتاب از ما بهتران را داستان موفقیت می‌داند. داستانی که خواندنش به ما کمک می‌کند به راحتی سبک زندگی‌مان را تغییر بدهیم و به همان موفقیتی برسیم که لایقش هستیم.

اگر برایتان مهم است که کتابی که انتخاب می‌کنید، ارزش خواندن داشته باشد و در حقیقت برای وقت و انرژی که هزینه می‌کنید، احترام قائل هستید، همیشه می‌توانید به لیست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز که با دقت بالایی تهیه شده است، اعتماد کنید.

21,443 بازدید

Avatar

صدف کاظمی


اشتراک گذاری یادداشت
3.7 6 رای
امتیاز مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش همه کامنت ها
یادداشت های مشابه

دانلود کتاب از اپلیکیشن طاقچه

نصب طاقچه