لوگو طاقچه

با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید

معرفی کتاب هایی برای افزایش انگیزه کتاب انگیزشی

معرفی بهترین کتاب های انگیزشی

در 4 دقیقه بخوانید
6,028 بازدید

بحث درباره انگیزه برای اکثرمان جذابیت دارد؛ گاهی اوقات بی‌انگیزه می‌شویم، اما نمی‌دانیم این حالت چه دلایلی دارد. گویی انگیزه نداشتن، خود علت همه مشکلات است. البته نباید فراموش کنیم که زندگی در دنیای مدرن، علیرغم همه خوبی‌های خود، پیامدهایی هم دارد؛ ممکن است از افکار؛ باورها و عادات و رشد معنوی خود، غافل شویم. اما جای نگرانی نیست؛ به دلیل این‌که تمامی جوامع با بی‌انگیزه بودن اعضایشان دست به گریبان ‌اند. برای همین دست به کار شده‌اند و راهکارهای مختلفی را در قالب کتاب و سخنرانی و مقاله و … برای افزایش انگیزه ارائه  کرده‌اند.

در این یادداشت قصد داریم که با معرفی چند کتاب برای افزایش انگیزه معرفی کنیم. این کتاب‌ها به ما کمک می‌کنند تا:

 1. با عادات و کارهای غیر ارادی خود آشنا شویم.
 2. باور‌ها و نگرش‌های موجود در ذهنمان را بشناسیم.
 3. مداومت، سرسختی و پیگیری را بیاموزیم.
 4. به رشد معنوی و اخلاقی خودمان کمک کنیم

اثر مرکب

اثر مرکب

نویسنده: دارن هاردی

مترجم: شاهین بیات

انتشارات نسل نواندیش

اطلاعات بیشتر و دانلود

دارن هاردی کارشناس و مشاور کارآفرینی و سردبیر مجله موفقیت آمریکا کتاب اثر مرکب را تالیف کرده است. موضوع کتاب روش‌های دستیابی به موفقیتی فراتر از حد تصورتان است. در این کتاب هیچ حیله و اغراقی در کار نیست. این کتاب تنها حاوی حقایق است و این‌که چگونه موفقیت را کسب کنید.

این کتاب شامل اصولی برای به دست آوردن موفقیت است. اثر مرکب عصاره‌ای است که جویندگان موفقیت نیاز دارند بدانند و به آن‌ها عمل کنند. پس از به دست آوردن مهارت در این موارد، موفقیت‌های خارق‌العاده‌ای کسب خواهند کرد. اما اگر منتظر یک داروی شفابخش هستید که شبیه به چوب جادوگر با یک ورد زندگی‌تان را از این رو به آن رو کند، اصلا سراغ این کتاب نروید.

بیایید با هم صادق باشیم! شما هرگز با یک هفته تمرین مثبت اندیشی و تلاشی که عدم اشتیاق آن را در اعماق وجودتان حس می‌کنید، به موفقیت دست نخواهید یافت. درآمدهای میلیونی تنها با داشتن اینترنت پرسرعت امکان‌پذیر نیست. شما هرگز نمی‌توانید با نشستن روی مبل و تکرار عادت‌های قبل و جویدن قرص چربی‌سوز در طی یک ماه وزن کم کنید. هیچ کدام از چیزهایی که شما به دنبال آنها هستید به صورت یک بسته در فروشگاه‌ها عرضه نمی‌شود. بیایید برای یک لحظه از تمام فضای اطراف خود جدا شوید و بدون جنگ به این سوال جواب دهید: در کجای مسیر اهداف و زندگی‌تان ایستاده‌اید؟

موفقیت آسان نیست. هیچ کتابی بدون شما نمی‌تواند معنای عملی موفقیت را واقعیت ببخشد و هیچ رژیم غذایی بدون اراده‌ی صد در صدی شما نمی‌تواند باعث کم شدن وزن‌تان شود. صادقانه بگوییم، موفقیت اصلا راحت نیست. هیچ گاه در یک شب میلیاردر نخواهید شد و هرگز بدون شناخت و تمرین و تمرین و اشتیاق زندگی مخصوص به خود را نخواهید ساخت! اما باور این جملات نقطه شروع است.

اگر تا اینجای قصه را می‌توانید بازی کنید برای شما یک پیشنهاد ردنشدنی داریم. پیشنهادی درست شبیه یک نوشیدنی گرم وقتی دست‌هایتان از شدت سرما بی حس شده است. پیشنهاد ما انجام تغییرات و روش‌هاییست که دارن هاردی در کتاب اثر مرکب برای شما نوشته است. این تغییرات به هیچ‌وجه اطلاعات جدیدی نیست. بلکه تمام کارهایی است که شما می‌دانید و انجام نمی‌دهید. اگر به دنبال یک برنامه عملی و نقشه‌ای جامع و ملموس هستید، اجازه دهید جملات این کتاب بر روی انتظارات شما تاثیر بگذارد و فرضیات قبلی شما را پاک کند، حس کنجکاوی‌تان را برانگیزد و به زندگی شما ارزش دهد.

در کتاب اثر مرکب در درجه اول تاکید شده که باید در ارزیابی نتایج زندگیمان، چندین فاکتور را در نظر بگیریم. در واقع موفقیت، فقط افزایش درآمد نیست! مجموعه‌ای از عوامل مانند سلامتی، ثروت، روابط اجتماعی و … در مجموع و در کنار هم، موفقیت واقعی هستند. همچنین در کتاب اثر مرکب گفته شده که با تغییر در عادت‌ها، رفتارها و انتخاب‌ها، تا مدت زمانی مشخص، یعنی ۲۷ ماه، ممکن است نتایج یکسانی با دیگران به دست آورید. اما بعد از این زمان، به صورت نمایی و فزاینده، از دیگران فاصله می‌گیرید و این یعنی اثر مرکب!

قدرت عادت (چرایی کارهایی که در زندگی و کسب وکار انجام می‌دهیم)

قدرت عادت (چرایی کارهایی که در زندگی و کسب وکار انجام می‌دهیم)

نویسنده: چارلز داهیگ

مترجم: پروین بیات

هورمزد

اطلاعات بیشتر و دانلود

مقاله‌ای در سال ۲۰۰۶ در دانشگاه دوک منتشر شد که در آن گفته شده بود: ” بیش از ۴۰ درصد از کارهایی که افراد در طول روز انجام می‌دهند، بر اساس تصمیم قاطع نبوده، بلکه فقط از روی عادت انجام شده است.” پس می‌توان گفت عادت‌ها بر ما تاثیر قابل توجهی دارند؛ قدرت عادت، نوشته چارلز داهیگ درباره ماهیت عادت‌ها و اثر آن بر زندگی ما صحبت می‌کند.

چارلز داهیگ  کتاب قدرت عادت را به ۳ بخش تقسیم کرده است. بخش اول قدرت عادت به عصب‌شناسی شکل‌گیری عادت، چگونگی خلق عادت‌های جدید، تغییر دادن عادت‌های قدیمی و  بررسی روش‌های مختلف مربوط به آن‌ها می‌پردازد. به طور خلاصه می‌توان گفت فرایند شکل‌گیری عادت‌ها در ذهن انسان‌ها در بخش اول قدرت عادت، توضیح داده می‌شود.

با خواندن بخش اول کتاب متوجه می‌شویم که:

 1. عادت‌ها چگونه عمل می‌کنند.
 2. چگونه عادت‌های جدید بسازیم.
 3. چرا دگرگونی رخ می‌دهد.

بخش دوم قدرت عادت به بررسی عادات شرکت‌ها و سازمان‌های موفق اختصاص دارد؛ آن‌گونه که در پیش‌گفتار کتاب آمده، نحوه عملکرد مدیر شرکت آلکوا، پاول اونیل شرح داده می‌شود؛ اونیل پیش از انتخاب به عنوان وزیر دارایی،  آلکوا  را که شرکتی در آستانه نابودی به حساب می‌آمد به صدر جدول میانگین صنعتی داو جونز رساند؛ آن‌هم با تمرکز بر یک عادت مهم و محوری.

با مطالعه‌ی بخش دوم قدرت عادت، متوجه می‌شویم که:

 1. عادت‌های دارای بیشترین اهمیت کدامند.
 2. چگونه رهبران به دنبال حوادث، عادت‌های جدید می‌سازند.
 3. چگونه  شرکت‌ها، عادت‌هایمان را پیش‌بینی و دستکاری می‌کنند.

بخش سوم قدرت عادت، به بررسی عادت‌های جوامع می‌پردازد و توضیح می‌دهد که چگونه مارتین لوتر کینگ( رهبر جنبش حقوق مدنی سیاهان در دهه شصت میلادی) با تغییر عادت‌های اجتماعی، به موفقیت‌هایی در جامعه محلی دست یابد.

پس از به پایان رسیدن این بخش قدرت عادت، می‌توانیم به این سوالات پاسخ دهیم:

 1. جنبش‌ها چگونه پا می‌گیرند؟
 2. آیا ما مسئول عادت‌های خود هستیم؟

قدرت عادت به ما می‌گوید که ” عادت‌ها می‌توانند تغییر کنند به شرط ‌آنکه ما بفهمیم چگونه عمل می‌کنند.”

پیشنهاد می‌کنیم اگر به کتاب‌های ژانر موفقیت و خودیاری علاقه دارید، یادداشت «معرفی بهترین کتاب‌های صوتی موفقیت» را هم بخوانید.

طرز فکر

طرز فکر

نویسنده: کارل دوک

مترجم: شهلا ثریاصفت

نشر نوین

اطلاعات بیشتر و دانلود

همه ما، باورها و نگرش‌هایی داریم که به تصمیمات ما جهت می‌دهند و زندگی ما را هدایت می‌کنند. تغییر باورهای به ظاهر ساده، می‌توانند اثرات عمیقی بر زندگی ما بگذارند؛ اگر از کتاب قدرت فکر آموخته باشیم که با تغییر بعضی رفتارهای ساده، تغییرات مهمی در زندگی‌مان رخ می‌داد؛ در کتاب طرز فکر یاد می‌گیریم که شناخت باور و بررسی عمیق‌تر و تغییر طرز فکرها، زندگی خودمان را متحول کنیم.

هاوارد گاردنر در کتاب ذهن‌های فوق‌العاده، این‌گونه نتیجه‌گیری می‌کند که استثنایی‌ترین افراد، دارای استعداد خاصی برای شناسایی نقاط قوت و ضعف خود هستند.” این کتاب به ما یاد می‌دهد تا ما نیز  با تغییر طرز فکرمان، به نقاط قوت و ضعف خود پی ببریم و با داشتن شناخت بیشتر درباره خودمان در مسیر افزایش انگیزه در زندگیمان قدم برداریم.

کتاب طرز فکر  اثر دکتر کارل اس دوک، محقق برجسته در زمینه شخصیت و روان‌شناسی اجتماعی و  استاد روان‌شناسی دانشگاه استنفورد و کلمبیا، تالیف شده است. یکی از آثار کارل اس دوک به نام ” نظریه‌های خویشتن، نقش آن‌ها در انگیزش، شخصیت و توسعه ” توانسته به عنوان کتاب برگزیده سال توسط سازمان همیاری آموزشی جهان، انتخاب شود.

سرسختی؛ قدرت اشتیاق و پشتکار

سرسختی؛ قدرت اشتیاق و پشتکار

نویسنده: آنجلا داکورث

مترجم: سیده سمانه (سیمین) سیدی

نشر نوین

اطلاعات بیشتر و دانلود

” سرسختی به ما یاد می‌دهد که هدف‌های والای زندگی را لزوما نخبه‌ها فتح نمی‌کنند، بلکه این موفقیت‌ها بیشتر به کسانی تعلق دارد که شکیبایی نشان می‌دهند، طوفان‌ها را پشت سر میگذارند و دوباره تلاش می‌کنند. ” عبارت بالا متعلق به دیوید شنک درباره کتاب سرسختی، قدرت اشتیاق و پشتکار به کار برده است. سرسختی به ما می‌گوید که تلاش، پشتکار و مداومت است که حرف اول را می‌زند نه استعداد. اگر کتاب قدرت عادت، به تمرکز برعادت‌ها و کتاب طرز فکر به شناخت باورهایمان می‌پردازد؛ این کتاب به طور خلاصه می‌گوید که “سرسختی بیشتر از استعداد اهمیت دارد.”
سرسختی نوشته دکتر آنجلا داکورث استاد روان‌شناسی دانشگاه پنسیلوانیا و برنده سال ۲۰۱۳ فلوشیب مک آرتور است. آنجلا داکورث سابقه تدریس ریاضی در مدارس راهنمایی و دبیرستان را نیز در کارنامه خود دارد. او راجع به سرسختی و سایر ویژگی‌هایی تحقیق می‌کند که به موفقیت در زندگی ارتباط دارند.

کتاب سرسختی به ۳ بخش تقسیم می‌شود. در بخش اول، ماهیت سرسختی و دلیل اهمیت داشتن آن، توضیح داده میشود؛ بخش دوم، رشد سرسختی از درون به بیرون نامگذاری شده و در آن با تقویت و شناخت مولفه‌های علاقه، تمرین، هدفمندی و امید این رشد حاصل می‌شود و بخش نهایی رشد سرسختی از بیرون به درون است به این صورت که چگونه می‌توانیم سرسختی را به فرزندان یا  کسانی‌ را که دوستشان داریم؛ یاد بدهیم.

فراتر از سفرکرده‌ی بی‌جاده (سفری بی‌انتها به سوی رشد معنوی)

فراتر از سفرکرده‌ی بی‌جاده (سفری بی‌انتها به سوی رشد معنوی)

نویسنده: ام. اسکات پک

مترجم: اعظم عزیزی

انتشارات نسل نواندیش

اطلاعات بیشتر و دانلود

فراتر از سفر کرده‌ی بی‌جاده نوشته اسکات پک و ترجمه اعظم عزیزی است. این کتاب به خودشناسی ما و یافتن معنا در زندگی کمک می‌کند. اسکات پک در این کتاب یادآوری می‌کند که برای دستیابی به رشد معنوی، پاسخ ساده‌ای وجود ندارد و خودشناسی می‌تواند مسیر سختی داشته باشد. در فراتر از سفر کرده‌ی بی‌جاده به مسائل مختلفی اعم از سرزنش و بخشش، موضوع مرگ و معنا، اساطیر و طبیعت انسانی، معنویت و طبیعت بشر، نقش مذهب در رشد معنوی، جسم و روح و… پرداخته می‌شود.۱۲ فصل این کتاب در سه بخش مجزا اما مرتبط به یک‌دیگر قرار گرفته اند.

” برای اینکه افرادی خوب و سلامت باشیم، باید گاهی بهای کنار گذاشتن عزت نفس خود را بپردازیم و عمیشه در مورد خودمان احساس خوب نداشته باشیم. اما همیشه باید خود را دوست بداریم و برای خود ارزش قائل باشیم، حتی اگر همیشه لازم نباشد برای خودمان احترام قائل شویم. “

از ما بهتران، داستان موفقیت

از ما بهتران، داستان موفقیت

نویسنده: مالکوم گلدول

مترجم: حامد رحمانیان

نشر نوین

اطلاعات بیشتر و دانلود

از ما بهتران، داستان موفقیت اثر مالکوم گلدول به این مسئله می‌پردازد که افراد موفق از کجا آمده‌اند، به چه فرهنگی تعلق دارند و چگونه تربیت شده اند. متعلق به چه نسلی هستند و چه تجربیاتی را پشت سر گذاشته‌اند؛ این کتاب عمیق و سرگرم کننده، فقط به عادات رفتاری افراد یا گروه‌های موفق نمی‌پردازد؛ بلکه نگاهی ریشه‌ای به ‌زندگی و پیشینه ‌آن‌ها دارد. مقدمه کتاب به جامعه ای از ایتالیایی‌های مقیم ایالات متحده امریکا اشاره می‌کند که در آن‌جا اثری از بیماری‌های قلبی و گوارشی نیست؛ علت نه در ژنتیک ساکنان رزتو است نه در تغذیه و نه در محیط! ارتباطات اجتماعی گسترده و رابطه صمیمانه اهالی رزتو نه تنها منجر به کاهش بیماری‌ها شده بود؛ بلکه ثمرات دیگری نیز داشت در این جامعه، اثری از اعتیاد به الکل و ورشکستگی دیده نمی‌شد و کسی به یارانه‌های دولتی وابسته نبود.

تا به این‌جا راجع به کتاب هایی نوشتیم که بیشتر به باورها، عادات و رفتارهای فردیمان می‌پرداختند؛ از ما بهتران تلاش می‌کند تا به تاثیر رفتارها و مولفه‌های جمعی بر موفقیت‌های ما بپردازد. در واقع دانستن این نکته مهم است که برای افزایش انگیزه لازم است بدانیم که محیط هم چقدر می‌تواند تاثیرگذار باشد و این موضوعی است که با خواندن کتاب از ما بهتران متوجه آن می‌شویم.

6,028 بازدید

Avatar

محمدمهدی صارمی


اشتراک گذاری یادداشت
3 2 رای
امتیاز مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش همه کامنت ها
یادداشت های مشابه

دانلود کتاب از اپلیکیشن طاقچه

نصب طاقچه