معرفی پرفروش‌ترین کتاب‌های روانشناسی

معرفی پرفروش‌ترین کتاب‌های روانشناسی

۱۳۹۸-۱۱-۰۷ 0 نویسنده بنوشه فرهت
در ۶ دقیقه بخوانید

کتاب‌های روانشناسی از آن دسته کتاب‌ها هستند که همیشه و همیشه مشتری خود را دارند. مردم در پی دستیابی به حال بهتر و روزگار خوش همواره در پی این دسته کتاب‌ها هستند. امید و ناامیدی، افسردگی، تنش‌های روزانه و راه‌های مقابله با آن و علاقه‌ی افراد به ساختن زندگی بهتر برای خود، همه و همه از عواملی هستند که افراد مختلف جامعه را به سمت این گروه از کتاب‌ها سوق می‌دهد و بااینکه خواندن تنها کافی نیست و اثرپذیری این مطالب علاوه بر زمان‌بر بودن نیاز به مداومت در خواندن مطالب گوناگون، یادداشت‌برداری و در نهایت عملیاتی کردن مطالب دارد، باز هم از مشتاقان این کتاب‌ها کاسته نمی‌شود. تغییر سرنوشت کاری بس دشوار است اما هنوز هستند کسانی که میل انجام چنین تغییر مثبتی در آنها بیدار باشد. این پست را برای همان دسته آدم‌ها نوشته‌ام. آن‌هایی که زندگی را دوست دارند و یا به دنبال بهانه‌ای برای این دوست داشتن هستند، آنها که سرنوشتشان برایشان مهم است و به دنبال توصیه‌های درست و حساب‌شده می‌گردند و آنها که فارغ از همه حرف‌ها و برخلاف رشته تحصیلی و تخصص حرفه‌ای‌شان، از علاقه‌مندان این حوزه‌اند؛ درست مثل خودم. این یادداشت پرفروش ترین کتاب های روانشناسی را به شما معرفی می‌کند.

انسان در جستجوی معنا

انسان امروزی به‌طور واضح و مشخص به این اصل رسیده است که برای ماندن و برقرار بودن به یک مفهوم، یک تعریف و یا معنایی مستحکم نیازمند است. او می‌داند که ادامه دادن زندگی و زندگی کردن و نه‌فقط زنده ماندن به این مهم گره‌خورده است و در بسیاری از اوقات حتی به حضور موثر چنین چیزی در زندگی خویش اعتراف کرده است. چیزی که سبب ادامه دادن زندگی و تحمل تمام رنج‌ها، مشقت‌ها و ناراحتی‌ها است. این مهم می‌تواند شخصی از بستگان و آشنایان، توانایی فرد در انجام کارها و امور خود در مقیاس خرد و کلان و یا حتی خاطراتی در ذهن او باشند. دکتر «ویکتور فرانکل» کتاب رواانشناسی «انسان در جستجوی معنا» را با تکیه‌بر همین نگاه و بر بستر تعریف‌شده‌ی این نیاز انسان مدرن نگاشته است. او که تجربه حضور در اردوگاه‌های کار اجباری آشویتس و نیز تجربه از دست دادن پدر، مادر، همسر و برادرش را در همان دوره داشته است، با درک عمیقی از فشار، درد، رنج و فقدان، معتقد بود اختلال‌هایی که فرد دچار آنها می‌شود ناشی از عدم توانایی او در یافتن معنایی برای زندگی است. روشی که دکتر فرانکلین در این کتاب پیش‌گرفته تاکید بر آینده و توجه به آن در کنار معنا و هدفی است که چشم‌انداز پیش روی انسان تعریف می‌کند. او «اراده‌ی معطوف به معنا» را محرکی قوی برای انسان‌ها برمی‌شمرد و به قدرت این انگیزه در پیش بردن روزگار افراد معتقد است. این کتاب جزو بسیاری از لیست‌های معرفی کتاب پرفروش فارغ از ژانر قرار دارد.

وضعیت آخر

دکتر «تامس ای هریس» روان‌پزشک مشهور آمریکایی، در این کتاب به شرح و توضیح کارکرد ذهن انسان پرداخته و رفتارهای مختلف انسانی را واکاوی می‌کند. او این روند را بر اساس پژوهش‌های واقعی پیش برده و به شرح و تفصیل آنها می‌پردازد. او در این کتاب تلاش کرده تا عوامل محرک روانی فرد را شناسایی کرده و بر اساس نوع رفتار، مسائل حل‌نشده‌ی پیشین را پاسخ گوید. «هریس» با تکیه‌بر اصل «کودک»، «والد»، «بالغ» که «اریک برن» پایه‌گذاری کرده بود، در این کتاب روانشناسی پرفروش تلاش کرده به خوانندگان راهکارهایی برای پیشبرد زندگی خود در خلال اتفاقات روزمره ارائه دهد. او معتقد است افراد مختلف و نه لزوما بیماران، با داشتن ابزار مناسب که همان روش‌های کاربری ارائه‌شده‌اند تا حدی می‌توانند خود از پس جریان‌های مختلف زندگی‌شان بربیایند. او با بهره‌گیری از روش «تحلیل رفتار متقابل» یا همان رویارویی با سه وجه مختلف یادشده فرد در موقعیت‌های مختلف، با زبانی ساده و روان روش‌هایی کاربردی ارائه می‌دهد.

زندگی خود را دوباره بیافرینید

تغییر زندگی کار چندان آسانی نیست. به‌خصوص که جزءبه‌جزء آن با رشته‌هایی نه‌چندان ضعیف به الگوهای رفتاری هرکدام از ما گره‌خورده است. برای ایجاد تغییری هرچند کوچک و خرد بایستی به درون خویش رفته، سرنخ‌ها را پیدا کنیم. باید به ابزار مناسب مسلح باشیم تا بتوانیم گره‌های گاه کور این رشته‌ها را بازکرده و پیوندی نو برایشان خلق کنیم. این کار شدنی اما دشوار و زمان‌بر است.

مولفان این کتاب دو شناخت‌درمانگر هستند. «جفری یانگ» و «ژانت کلوسکو» در این کتاب ۱۱ الگوی مخرب رفتاری که تکرارشونده‌اند را بررسی کرده‌اند. الگوهایی که تاثیر آنها در امروز و در تمام بخش‌های فردی و اجتماعی زندگی ما تاثیرگذارند. آنها با بهره‌گیری از رویکردهای «شناخت‌درمانی» و «طرح‌واره‌درمانی» روشی موثر را در بهبود مشکلات اشخاص و بیماران، در پیش‌گرفته‌اند. بینش بالینی این دو به همراه تسلط و اشرافی که بر این علم داشتند، سبب شده محصول کار، کتابی کاربردی و قابل استفاده افراد مختلف باشد چراکه همواره این تله‌ها هستند که عوض ما زندگی می‌کنند، به‌جای ما تصمیم می‌گیرند و در مواقع مختلف و در برخوردها و گفتگوها، عکس‌العمل نشان می‌دهند و اینها همه در حالی است که اگر به این دانش مسلط نبوده و از آن آگاهی نداشته باشیم کلا از چنین جریانی بی‌خبریم. با خواندن این کتاب روانشناسی پرفروش روش‌های ردیابی تله‌های شخصیتی خود را فراگرفته، نحوه رویارویی و کنترل آن و در نهایت رهایی از آنها را می‌آموزیم.

مادر خوب مادر بد

پرورش یک انسان دیگر کار آسانی نیست. بخشی از مهارت‌ها را افراد به‌صورت غریزی دارند و در تربیت کودک خود از آن بهره می‌گیرند، برخی دیگر را اما باید آموخت. درون ما سرشار از احساسات مختلف است. برخی را می‌شناسیم، به وجودشان آگاهیم و در مقابله و یا در همراهی با آنها می‌دانیم باید چگونه باشیم و چه رفتاری از خود بروز دهیم. برخی دیگر را اما نه. برایمان احساساتی غریبه‌اند که در مواجهه با آنها نمی‌دانیم باید چه کنیم؟ دست و پایمان بسته می‌شود و در تنگنا می‌افتیم. راه اما بسته نیست. می‌توان آموخت. می‌توان از دانش و علم روان‌شناسی مدد گرفت و به ابزار مناسب تجهیز شد. کتاب «مادر خوب، مادر بد» در تلاش است تا به احساسات متناقض میان مادر و فرزند بپردازد. به همان احساساتی که مادرها را بر سر دوراهی قرار می‌دهد و گاه وجودشان را سرشار از عذاب وجدان می‌کند. چه مادر باشیم و چه بی‌آنکه مادر باشیم پرورش کودکی بر عهده‌مان باشد، خواندن این کتاب کمک شایانی برای آگاه شدن به این احساسات مختلف و مدیریت و کنترل آنهاست. این کتاب روانشناسی پرفروش یکی از بهترین گزینه‌ها برای خواندن هستند.

در یادداشت «چگونه بهترین کتاب روانشناسی را انتخاب کنیم؟» درباره‌ی این کتاب صحبت کردیم. پیشنهاد می‌کنیم این یادداشت را هم بخوانید.

چگونه یک فرد را مثل یک کتاب بخوانیم

از «زبان بدن» چه می‌دانیم؟ هیچ حواسمان هست که هنگام صحبت، کار، مراوده‌های ساده‌ی دوستانه، تعاملات اجتماعی مختلف، تجارت و… به‌جز زبانمان با دیگر اعضای بدنمان نیز در حال فرستادن اطلاعات مختلف به فرد مقابلمان هستیم؟ همین موضوع ساده می‌تواند دست‌مایه کتابی مفید باشد. «جرالد آی. نیرنبرگ» و «هنری اچ. کاسرو» نویسندگان کتاب «چگونه یک فرد را مثل یک کتاب بخوانیم» در این اثر به همین موضوع پرداخته‌اند. اهمیت خواندن این کتاب و در کل داشتن اطلاعاتی از این دست آنجا مشخص می‌شود که نه‌تنها بر حرکات و سکنات خود به‌خوبی آگاه می‌شویم که در تمامی رودررویی‌های روزانه، چه شخصی و چه غیر از آن، می‌توانیم با آگاهی از این ویژگی‌ها و داشتن اطلاعاتی که فرد ناخودآگاه به ما داده است؛ طرف مقابل خود را بهتر درک کنیم، از صحت‌وسقم حرف‌هایش مطمئن شویم و یا حتی بی‌آنکه به زبان بیاورد بتوانیم در برخی مواقع پشتیبان خوبی برای او باشیم. داشتن این اطلاعات به‌قدری شیرین و لذت‌بخش است که بی‌شک در ادامه به سراغ منابع دیگری که در این زمینه نوشته‌شده‌اند و یا فیلم‌هایی که با این موضوع ساخته‌شده‌اند، خواهید رفت.

خوش‌بینی آموخته‌شده

در مواجهه با اتفاقات مختلف زندگی خود چه می‌کنیم؟ وقتی به نقطه‌ای می‌رسیم که انگار ته خط است، وقتی به بن‌بستی می‌رسیم که دیگر زورمان به آن نمی‌رسد، راهکار چیست؟ بالاخره باید راهی پیدا کرد و از آن موضع رها شد. یک‌راه بهره بردن از سخنرانی‌ها و یا خواندن کتاب‌هایی است که آنها را به‌اصطلاح «انگیزشی» می‌نامند. گزینه بدی نیست اما همیشه جوابگو نیست چراکه گاه توان گرفتاری ما بیشتر از میزان آن انرژی برانگیخته‌شده است! راه دیگر این است که از پیش خود را برای چنین وضعیتی آماده کرده باشیم. بایستی به دانش و علم مربوط به آن مسلح بوده و در زمان مناسب از آن بهره جوییم. توانایی انسان در تغییر نحوه تفکرش امری ثابت‌شده است. بهره‌گیری از این توان امکان تغییر در نگرش و مواجهه درست و مناسب با اتفاق‌های پیش رو را مهیا می‌سازد. «مارتین سلیگمن» در کتاب روانشناسی پرفروش «خوش‌بینی آموخته‌شده» تلاش کرده تا چنین مهارتی را به ما بیاموزاند. او این اثر را بر پایه تحقیقات بی‌شماری که در طول سال‌ها داشته نگاشته است و همین امر موثق بودن داده‌ها و موثر بودن این روش در مواقع خاص را تایید می‌کند.

واقعیت؛ ده دلیل برای اینکه درباره‌ی جهان اشتباه فکر می‌کنیم

در مورد جهان چه تصوری داریم؟ درباره آن چه فکر می‌کنیم؟ آیا دانش ما پاسخگوی نیازمان به دانستن در مورد جهان پیرامون هست؟ این کتاب با نام اصلی «واقعیت»، از پرفروش های فهرست نیویورک‌تایمز و آمازون بوده است. «هانس رزلینگ»، «اولا رزلینگ» و «آنا رزلینگ رونلاند» در این کتاب از جهان ما به‌گونه‌ای سخن گفته‌اند که بهتر از چیزی است که ما تصور می‌کنیم. آنها ۱۰ دلیل برای اثبات این حرف خویش ارائه کرده‌اند. علم پیشرفت کرده، بیماری‌های بسیاری درمان شده‌اند و… درحقیقت و بر مبنای دلایل ارائه‌شده جهان در روند گذار خود تا به امروز جایی به‌مراتب بهتر برای زندگانی نوع بشر شده است؛ بسیار بهتر از چیزی که در مخیله ما می‌گنجد و یا در تصورمان می‌آید. شاید این کتاب را نتوان به راحتی در فهرست روانشناسی قرار داد، اما به هر حال ما را با لایه‌های پنهانی از تصور و باورهایمان روبرو می‌کند.

(۹۱۱ بازدید تا امروز)
اشتراک گذاری