لوگو طاقچه
معرفی کتاب هایی برای معلم ها

معرفی کتاب‌هایی برای معلم‌ها

19,957 بازدید

هیوا علیزاده هستم و حدود بیست سال است یک معلم آزادم و دوستی از طاقچه از من خواست که برای معلمانی که به دنبال کتاب‌های خواندنی برای خواندن می‌گردند، کتاب معرفی کنم. برای تهیه لیست کتاب شروع کردم به تحقیق و بررسی، یک لیست آماده کردم و بعد با آشنایان مختلف از معلم، استاد دانشگاه، محقق، کتابدار، کودک و اولیا گفت‌وگو کردم تا آن‌ها هم کتاب‌هایشان را پیشنهاد بدهند.

 برای انتخاب کتاب‌های لیست، به پرسش‌هایی اندیشیدم که ممکن است در مسیر معلمی با آن روبه‌رو شد. از چراها گرفته تا چیستی‌ها و چگونگی‌هایش و در آخر به ده تا کتاب رسیدم که به نظرم می‌تواند به یافتن پاسخ برخی پرسش‌ها در مسیر پر فراز و نشیب معلمی کمک کند.

پیشنهاد می‌کنیم یادداشت‌های «کتاب‌هایی برای بهتر درس خواندن دانش‌آموزان» و «روز معلم چه روزی است؟» را هم بخوانید.

زبان نظریه انتخاب؛ با من اینگونه سخن بگویید

از آنجا که معلمی برپایه ساخت ارتباط بنا شده، اینکه به عنوان معلم با تعداد زیادی مسئله‌های ارتباطی روبه‌رو شویم بسیار طبیعی است. و از آنجایی که یکی از شیوه‌های معمول ارتباطی ما آدم‌ها گفت‌وگو است، کتاب «با من اینگونه سخن بگویید: زبان نظریه انتخاب» می‌تواند با نگاهش به موضوع ارتباط و راهکارهایی که پیشنهاد می‌دهد راهگشا باشد.

در بخشی از کتاب آمده: «بدون خلاقیت هر رابطه صمیمی و نزدیکی رو به نقصان می‌گذارد. تمام مردم استعداد خلاقیت دارند اما مردمی که از زبان کنترل بیرونی استفاده می‌کنند فرآیندهای زبان و تفکرشان فاقد خلاقیت است. در مقابل زبان تئوری انتخاب زبانی غنی، همراه با واژگانی خلاق، مشفقانه و بدون هر گونه تهدید است.»

ویلیام و کارلین گلسر در این کتاب گفت‌وگوهایی را شبیه‌سازی کرده‌اند. این چهار زمینه عبارتند از؛ گفت‌وگوی معلم و شاگرد، گفتگوی والدین با فرزندان، گفتگوی مدیر با کارمند، گفتگوی زن و شوهر.  به عنوان مثال در زمینه گفت‌وگوی معلم و شاگرد با زبان کنترل بیرونی این عبارت آمده است: «از فردا هر کس بدون دلیل موجه از مدرسه غیبت بکنه، پرونده‌اش را می‌فرستم اداره.» برای اینکه ببینید به زبان تئوری انتخاب این عبارت چه تغییری می‌کند از شما دعوت می‌کنم سری به خود کتاب بزنید.

مدرسه کیفی

کتاب بعدی در ادامه کتاب قبل است از این جهت که با مطالعه آن می‌توان با موضوع تئوری انتخاب با تمرکز روی کیفیت بخشیدن به کلاس درس و مدرسه  بیشتر آشنا شد. ویلیام گلسر در این کتاب با آوردن مثال‌هایی از موضوعات مرتبط با فضای آموزشی و تحلیل آن‌ها، فهم مطالب را تسهیل کرده. در جایی از کتاب آمده: «هنگامی که درباره معلمان بزرگ مطالعه می‌کنید، که البته امیدوارم فرصتی برای چنین کاری داشته باشید، شما بیشتر از نحوه توجه و سخت‌کوشی آن‌ها یاد خواهید گرفت تا از سبک سختگیرانه کارشان. برای آن که بتوانید یک راهبر موفق باشید، باید به سبک مخصوص خود دست یابید، این یگانه سبکی است که برای شما موثر و مفید خواهد بود.»

روشنگران تاریکی

کتاب «روشنگران تاریکی»  درباره زندگی «جبار باغچه‌بان» است. مردی که معمولا او را به خاطر تاسیس مدرسه ناشنوایان می‌شناسیم. او مردی است  که در راهش رنج های بسیاری متحمل شده، از تنبیه شدن‌هایش توسط پدر تا زندانی شدنش. از تجربه‌ی جنگ و فقر تا قطع شدن انگشت‌های پایش. در جایی از کتاب آمده: «دکتر بی‌درنگ و با نهایت علاقه به درمان پاهای من مشغول شد. چون کمک نداشت به تنهایی و بدون داروی بیهوشی یک روز درمیان، انگشتان پای من را می برید و زخم بندی می‌کرد، به امید اینکه همین که توانستم اندکی روی پاهایم بایستم، یک دبستان مختلط برای پسران و دختران راه اندازی کنم.»

جبار باغچه‌بان روی پاهایش ایستاد و مدرسه ساخت، بارها مدرسه ساخت و در مدرسه‌هایش روش‌های نوینی را در دوره خودش برای آموزش به کار برد. روش‌هایی مانند نقش‌آفرینی که با کشفیات امروز در عرصه آموزش همچنان بسیار تاکید می‌شود. عکس‌های سیاه سفیدی از فضای کلاس‌های باغچه‌بان در کتاب موجود است. یکی از نکات مهم درباره روش کار جبار باغچه‌بان این است که طراحی آموزشی‌اش را بر مبنای مسئله‌هایی که با آن روبه‌رو می‌شده، خلق کرده است. حال ممکن است این طراحی سرودن شعری باشد برای آموزش مفهومی به کودکان و یا پرداختن به مسئله‌ی کودکان ناشنوا. اگر این کتاب را مطالعه کردید پیشنهاد می‌کنم به مزار جبار باغچه‌بان در چشمه‌‌علی شهرری هم سری بزنید که خود کتابی نانوشته است.

معلم ژاپنی به مثابه رهبر

معلم ژاپنی به مثابه رهبر

نویسنده: یوشی تاکا ایشی کاوا

مترجم: علیرضا رضایی

موسسه مدارس یادگیرنده مرآت

اطلاعات بیشتر و خرید

یکی دیگر از کتاب‌هایی که می‌توان در آن با تجربه‌های یک معلم آشنا شد کتاب «معلم ژاپنی به مثابه رهبر» است. در این کتاب معلم یوشی تاکا ایشی کاوا از مسائل مختلفش به‌عنوان معلم می‌گوید او کتاب را با اندیشه‌هایش برای معلم شدن شروع می‌کند و در جریان کتاب شاهد این هستیم که او از خود چگونه معلم می‌سازد. در این مسیر با موضوع درس پژوهی که یوشی تاکا، گسترش آن را به عنوان رسالت خود انتخاب می کند، آشنا می‌شویم. یوشی تاکا برایمان از برنامه‌ریزی‌های کلاس‌هایش می‌گوید. از اینکه صبح را چطور با دانش‌آموزانش آغاز می‌کند. در این کتاب بارها با این صحنه روبه‌رو می‌شویم که یوشی تاکا کار خود را به عنوان یک معلم مورد ارزیابی و نقد قرار می‌دهد و آن‌ها را به مسئله‌هایی برای پژوهش تبدیل می‌سازد. در بخشی از کتاب آمده: «چرا در کلاس هایی که بازدید می کنم، همه چیز خوب پیش می‌رود اما در کلاس خودم این‌طور نیست، رمز موفق بودن آن کلاس‌ها چیست؟» یکی از نکات مهم این کتاب تاکیدی است که بر یادگیرنده بودن معلم می‌شود و اینکه هر معلم لازم است برای مسئله‌های کلاسش به مشاهده و مطالعه بپردازد و اینکه نسخه‌ی از پیش تعیین شده‌ای برای بسیاری از این مسائل وجود ندارد.

 روان شناسی تربیتی

وقتی معلمی پرسش‌های خود را راهنمای مطالعه و رشد خود قرار می‌دهد و مزه یادگیری در این مسیر را می چشد و لذت می برد، احتیاج دارد که از شیوه‌های مختلف برای کشف و ساخت پاسخ پرسش‌هایش کمک بگیرد. شاید در دوره‌های مختلف شرکت کند شاید به مشاهده کلاس همکارانش برود شاید به ادامه تحصیل در دانشگاه بپردازد و شاید انتخابش این باشد که تعدادی منبع مکتوب را به شکل تحلیلی و تطبیقی مطالعه کند. منظور از مطالعه تحلیلی این است که به بررسی موشکافانه کتاب بپردازد، گویی با نویسنده کتاب گفت‌وگو می‌کند. برای این کار ممکن است نظرات خود را در گوشه‌های کتاب یا دفترچه‌ای یادداشت کند، یا نظرات نویسنده را مورد پرسش قرار دهد و یا نقد کند. در ضمن مطالعه کتاب اگر با مفهومی روبه‌رو شد که از آن سردر نمی‌آورد به تحقیق درباره آن بپردازد. یکی از کتاب‌هایی که برای این موضوع پیشنهاد می‌دهم کتاب «روانشناسی تربیتی» اثر جان دبلیو. سانتراک است.

این کتاب از زمینه‌های مختلف رشدی تا نظریه‌های مختلف همچون ساخت‌گرایی را شامل می‌شود. در این کتاب می‌توان با اصطلاحاتی همچون برنامه‌ریزی و آموزش فراگیرمحور آشنا شد و یکی از جذابیت‌های این کتاب ایجاد ارتباط بین موضوعات تئوری و موضوعات عملی در کلاس درس است به این ترتیب که بخشی به عنوان «راهکارهای تدریس» در انتهای هر فصل وجود دارد که با توجه به موضوع فصل، به این مهم می‌پردازد. یکی دیگر از بخش‌های جالب این کتاب که می‌تواند بستر خوبی برای بحث‌های گروهی معلم‌ها باشد، قسمت‌هایی است که تحت عنوان «مسئله را بشکافید» مطرح می‌شود. در این بخش یک مسئله واقعی از کلاس درس که در ارتباط با مفاهیم مطرح شده در فصل است به بحث گذاشته می‌شود. در جایی از کتاب آمده «به کودکانی که مهارت‌های اجتماعی آنان ضعیف است کمک کنید اطلاعاتی درباره روش‌های بهبود این مهارت ها به‌دست آورند. در پژوهشی که روی دانش‌آموزان پایه‌های ششم و هفتم صورت گرفت، نشان داده شد که آگاهی از راهکارهای مناسب و نامناسب در دوست‌یابی نسبت مستقیم با پذیرفته شدن در جمع همسالان دارد.» در ادامه همین بخش کتاب به معرفی این راهکارها می‌پردازد. همچنین در این کتاب بخش‌هایی تحت عنوان «از دید معلمان» وجود دارد که در این بخش‌ها پیشنهادهایی از طرف برخی معلمین برای مسائل مطرح شده است.

مهارت های زندگی

معلم که باشی تقریبا روزی نیست که مسئله‌ای برای اندیشیدن نداشته باشی. یک نوع از مسئله‌هایی که معمولا همراه معلم‌هاست این است که چطور با دانش‌آموزی که با مسئله‌های مختلف روبه‌روست ارتباط بگیرند. چه‌طور به دانش‌آموز خود کمک کنند که احساسات خود را بشناسد و بیان کند. مثلا وقتی با موضوع قلدری مواجه است یا خشم خود را نمی‌تواند کنترل کند و یا اینکه وقت زیادی را در فضاهای مجازی می گذراند یا اینکه سطح اعتماد به نفسش پایین است و یا خیلی وقت‌ها دچار استرس می‌شود.

«مهارت‌های زندگی» یکی از مجموعه کتاب‌هایی است که در این زمینه در ارتباط با مهارت های زندگی با زبانی ساده می‌تواند به معلم در هر مقطع تحصیلی کمک کند. برخی از عناوین این مجموعه عبارتند از: «عصبانی شدن همیشه بد نیست»، «اندام من خوب است»، «زمانی دور از تکنولوژی» و … این مجموعه در ۲۳ جلد با عناوین مختلف توسط نویسنده‌های مختلفی نوشته شده. این کتاب از طرف ناشر برای مخاطب کودک به چاپ رسیده ولی به نظرم این کتاب برای مطالعه معلم نیز کتاب راهگشایی است، به خصوص که با کمک آن می‌تواند بنابر مسئله‌هایی که در کلاس با دانش آموزانش با آن مواجه می‌شود از مثال‌ها و راهکارهای کتاب استفاده کند. همچنین نحوه نگارش این مجموعه به گونه‌ای است که بر اساس آن می‌توان بسترهای خوبی برای گفت‌وگو و تبادل نظر در کلاس ایجاد کرد. به عنوان مثال در جایی از کتاب «عصبانی شدن همیشه بد نیست» آمده است: «طبیعی است دلت بخواهد کسی را که باعث خشمت شده است سرزنش کنی. اما این تو هستی که عصبانی هستی، پس فقط خودت می‌توانی حال خودت را بهتر کنی. به آن اتفاق بد فکر کن، سپس تصمیم بگیر چه کاری حال تو را بهتر می کند.» همین عبارت می‌تواند بستر گفت‌وگو باشد. به این ترتیب که از شاگردان پرسیده شود شما وقتی عصبانی هستید چه کاری انجام می‌دهید که حالتان بهتر شود؟ شما چطور یک نفر که از آن عصبانی هستید را سرزنش می کنید؟ و … چنین بسترهایی را تقریبا می توان با تک تک صفحات این مجموعه ۲۳ جلدی پیش برد.

ناطور دشت (ناتور دشت)

ناطور دشت (ناتور دشت)

نویسنده: جی. دی. سلینجر

مترجم: آراز بارسقیان

انتشارات میلکان

اطلاعات بیشتر و خرید

اگر می خواهی کتابی دستت بگیری که مرتبط با احساسات یک نوجوان است، نوجوانی که از مدرسه اخراج شده و قبلا هم این اتفاق برایش افتاده است و این بار خیال فرار از خانه را دارد ، کتابی که احتمالا اگر به دست بگیری پایین گذاشتنش سخت است، کتابی که می تواند تو را نه فقط به عنوان یک معلم که به عنوان یک انسان در فکری عمیق غوطه‌ور کند، پیشنهاد می کنم کتاب « ناتور دشت » را بخوانی. کتابی که از آن بیش از ۶۵ میلیون نسخه در دنیا منتشر شده. کتاب این چنین شروع می‌شود: «اگه آمده‌ای بشنوی متولد کدام شهرم و کودکی نکبتم چطور گذشته و مامان بابام قبل از به دنیا آمدنم چه می‌کردند و چه می‌دانم از این دیویدکاپرفیلد بازی‌ها … بی‌خیال! اذیتت نمی‌کنم، راستش اعصابش نیست. تعارف نکرده باشم این‌ها همه خمیازه آورند.»
و در جایی دیگر آمده: «تا درِ اتاق را بستم و رفتم طرف پذیرایی، صدای دادش بلند شد ولی نشنیدم چه گفت. هرچند که مطمئنم هوار زده «موفق باشی!» امیدوارم موفق نباشم. به عمرم سر کسی هوار نزدم موفق باشد! تو هم اگر خوب فکر کنی می‌بینی چقدر کار ضایع و مزخرفی است.»

ما به عنوان یک معلم چقدر به دانش آموزان نوجوان‌مان می‌گوییم: «موفق باشی!» و چقدر هر بار خود را جای نوجوانی قرار می‌دهیم که این عبارت را می‌شنود؟!

بخشی از کتاب صوتی ناطور دشت را بشنوید.

ناطور دشت جی. دی. سلینجر

گوینده: آرمان سلطان‌زاده
اطلاعات بیشتر و دانلود کتاب صوتی

ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر

ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر

نویسنده: لوییس سکر

مترجم: پروین علی پور

نشر افق

اطلاعات بیشتر و خرید

اگر در کلاس دانش‌آموزی داشته‌اید که هیچ‌کس دوست نداشته کنارش بنشیند، دانش‌آموزی که همیشه کمترین نمره را می‌آورد و برای انجام ندادن تکالیفش همیشه بهانه‌ای می‌تراشد، دانش‌آموزی که بدون اینکه شما بدانید آرزوی داشتن یک ستاره را دارد، پیشنهاد می کنم کتاب «ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر» را بخوانید و اگر قبلا خوانده‌اید، دوباره بخوانید و اگر دوبار خوانده‌اید سه باره بخوانید …

لوئیس سکر نویسنده‌ی کتاب شخصیت اصلی را این‌‌طور توصیف می‌کند: « یکی بهش لقب هیولا می‌دهد و بقیه کم کم به همین اسم صدایش می‌زنند و با او مانند یک هیولا برخورد می‌کنند. پس از مدتی، خودش هم باورش می‌شود! فکر می کند واقعا هیولاست! بنابراین عین هیولا رفتار می کند. با وجود همه‌ی این‌ها او هیولا نیست و خوبی‌های زیادی در عمق وجودش نهفته است.»

بخشی از کتاب صوتی ته کلاس ردیف آخر صندلی آخر را بشنوید.

ته کلاس ردیف آخر صندلی آخر لوییس سکر

گوینده: آرش راسخ
اطلاعات بیشتر و دانلود کتاب صوتی

شازده کوچولو

شازده کوچولو

نویسنده: آنتوان دوسنت اگزوپری

مترجم: احمد شاملو

انتشارات نگاه

اطلاعات بیشتر و خرید

اگر نه فقط به عنوان یک معلم بلکه به عنوان یک آدم بزرگ، دلتان می‌خواهد که یک دوست کودک داشته باشید تا همیشه یادتان بیاندازد مفهوم کودکی زنده است، اینکه می‌تواند یادتان بیاندازد که کودکان آدم بزرگ‌های کوچک نیستند بلکه موجودات شگرفی هستند که شناخت‌شان راحت نیست! اگر دلتان می‌خواهد دوستی داشته باشید که در هر سفری او را با خود ببرید چون با معاشرتش حال دلتان خوب می‌شود، پیشنهاد می‌کنم در هر سن و سالی هستید و در هر مقطع و زمینه‌ای که کار می کنید با کتاب « شازده کوچولو» شاهکار آنتوان دوسنت اگزوپری دوست شوید. در جایی دوست‌تان می گوید: «به خاطر آدم بزرگ‌هاست که من این جزئیات را برایتان نقل می‌کنم یا شماره‌اش را می‌گویم چونکه آن‌ها عاشق عدد و رقم‌اند وقتی با آن‌ها از یک دوست تازه‌تان حرف بزنید هیچ وقت ازتان درباره‌ی چیزهای اساسی‌اش سوال نمی‌کنند. هیچ وقت نمی پرسند: آهنگ صداش چطور است؟ چه بازی‌هایی را بیشتر دوست دارد؟ پروانه جمع می کند یا نه؟ می‌پرسند: چند سالش است، چندتا برادر دارد؟ وزنش چقدر است؟ پدرش چقدر حقوق می گیرد؟ و تازه بعد از این سوال‌هاست که خیال می‌کنند طرف را شناخته‌اند.»

بخشی از کتاب صوتی شازده کوچولو را بشنوید.

شازده کوچولو آنتوان دوسنت اگزوپری

گوینده: جمعی از گویندگان
اطلاعات بیشتر و دانلود کتاب صوتی

توتوچان

توتوچان

نویسنده: تتسوکو کورویاناگی

مترجم: سیمین محسنی

نشر نی

اطلاعات بیشتر و خرید

 اگر از آن معلم هایی هستید که بعضی وقت ها به رویا می‌روید و می‌خواهید بدانید دانش‌آموزانتان وقتی بزرگ‌تر شدند وقتی بزرگسال شدند وقتی به میانسالی رسیدند، شما را چطور به یاد می‌آورند و یا از خودتان می پرسید که دوست دارید آن موقع اگر از شما یاد کردند، چطور از شما یاد کنند و یا اینکه اگر نامتان را به یاد ندارند شما چه تاثیری با معلم بودن‌تان برایشان داشته‌اید، پیشنهاد می کنم کتاب «توتوچان، دخترکی آنسوی پنجره » اثر  تتسوکو کورویاناگی را بخوانید. کتابی که در آن نویسنده‌اش در حدود شصت سالگی از دوره دبستان‌اش و معلم و مدرسه‌ای می‌گوید که برای او و همکلاسی‌هایش تاثیر شگرفی داشته، نویسنده‌ای که امروز به عنوان کارهای خیرخواهانه‌اش و آموزش حرفه‌ای بازیگران ناشنوا، شناخته می شود. در کتاب آمده است: «آن قدر برای رفتن به مدرسه اشتیاق داشت که به نظرش می‌رسید، شب‌ها دیر به صبح می‌رسد.»

پی‌نوشت: از تمام عزیزانی که من را با نظراتشان در تهیه لیست کتاب هایی برای معلم ها یاری رساندند، کمال تشکر را دارم؛ شیبا ملک، شکوه حاج نصرالله، ریحانه صابری، اکرم صادقی، رضوان بیرجندی، سیمین بینا، کیان منصوری، دریا محسنی، ابراهیم طلایی و منصور وصالی.

چندین پیشنهاد کتاب دیگر برای معلم‌ها

به جز کتاب‌هایی که نویسنده‌ی مهمان ما پیشنهاد کرده، چند کتاب دیگر نیز به شما معرفی می‌کنیم که خواندن آن‌ها برای هر معلمی ضروری و البته جذاب است.

‌‌

معلم من یک هیولاست!

معلم من یک هیولاست!

نویسنده: پیتر براون

مترجم: نینا فراهانی

نشر کتاب چ

اطلاعات بیشتر و خرید

شاید بعضی دانش‌آموزان فکر می‌کنند معلمشان هیولاست. البته خود معلم‌ها هم از اینکه بفهمند دانش‌آموزانشان چنین فکری می‌کنند قطعا ناراحت می‌شوند اما واقعا باید چه کنیم که هم معلم‌ها با دانش‌آموزانشان راحت باشند و هم بچه‌ها چنین فکری نکنند؟

داستان کتاب معلم من یک هیولا است دقیقا درباره‌ی همین موضوع است: بابی پسربچه‌ای شیطان و بازیگوش است و در مدرسه دوست دارد مدام با بقیه‌ی بچه‌ها بازی کند. او در مدرسه با معلمش مشکل دارد. از او خوشش نمی‌آید و فکر می‌کند معلمش یک هیولای به تمام معناست. تا اینکه یک روز که پارک می‌رود معلمش را هم می‌بیند. هنگامی که کنار معلمش می‌نشیند باد کلاه معلم را می‌برد و بابی ناگهان دنبال کلاه می‌دود تا آن را پس بگیرد. همین باعث می‌شود با معلمش دوست شود و دیگر او را به شکل یک هیولا نبیند.

‌‌

معلم تازه کار

از آنجایی که بچه‌ها به معلمشان عادت می‌کنند اگر به هر دلیلی، معلمشان دیگر نتواند به کلاس آن‌ها بیاید عادت‌کردن به معلم جدید، سخت خواهد بود و مدتی زمان می‌برد. کتاب معلم تازه کار درباره‌ی همین موضوع است. ای‌جی که کلاس دوم است، از مدرسه تنفر دارد و به زور آنجا می‌رود. اما باوجود آنکه از مدرسه متنفر است اتفاقات جالب و هیجان‌انگیز و خنده‌داری در مدرسه رقم می‌زند. بقیه‌ی اعضای مدرسه هم آدم‌های جالبی‌اند. برای مثال مدیر لباس بابانوئل می‌پوشد و سرایدار هم از دیوار راست بالا می‌رود.

خانم دیزی معلم ای‌جی بوده اما دیگر نمی‌تواند به کلاس آن‌ها  بیاید. خانم تاد جای او را می‌گیرد. او عجیب‌غریب و پرانرژی است و هرکاری ای‌جی می‌کند فورا در دفترش یادداشت می‌کند. ای‌جی از خود می‌پرسد آیا ممکن است خانم تاد خانم دیزی را به قتل رسانده باشد؟

داستان‌های مجموعه مدرسه پرماجرا با زبان طنز دانش‌آموزان را با محیط مدرسه آشتی می‌دهد و همچنین به معلم‌ها کمک می‌‌کند چطور با بچه‌ها ارتباط نزدیک‌تری شکل دهند.

بخشی از کتاب صوتی معلم تازه کار را بشنوید.

معلم تازه کار دن گاتمن

گوینده: شرگان انورزاده
اطلاعات بیشتر و دانلود کتاب صوتی

‌‌‌‌‌‌

معلم ناپدید شده

معلم ناپدید شده

نویسنده: ژان فیلیپ آرو وینیود

مترجم: نیلوفر اکبری

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

اطلاعات بیشتر و خرید

مجموعه داستان‌های جست‌‌وجو در مدرسه، از زبان نوجوانی به نام «ماتیلد» روایت می‌شود. ماتیلد در یک مدرسه‌ی شبانه‌روزی درس می‌خواند. او هر بار با دوستانش ماجراهایی را خلق می‌کنند. در کتاب معلم ناپدیده شده دانش‌آموزها وارد ماجرایی عجیب می‌شوند؛ یک معلم ناپدیده شده و افرادی رفتارها و فعالیت‌های مشکوک دارند… وقتی چراغ‌ها در مدرسه خاموش می‌شود در راهروهای مدرسه اتفاق‌های جالبی می‌افتد که ماتیلد و دوستانش باید سر در بیاورند. اما آیا درنهایت معلم ناپدید شده پیدا می‌شود؟

‌‌‌‌‌‌‌‌

معلم آینده

معلم آینده

نویسنده: اولیا مون

مترجم: مرتضی سمیعی زفرقندی

انتشارات رشد فرهنگ

اطلاعات بیشتر و خرید

شاید از آن دست افرادی باشید که تازه می‌خواهند معلم شوند و تجربه‌ای در این زمینه به صورت عملی ندارند اما می‌خواهند کتابی وجود داشته باشد که به آنها کمک کند به صورت عملی با این شغل مواجه شوند. کتاب معلم آینده؛ راهنمای کاربردی برای معلمانْ مراحل و گام‌های مختلف تدریس مانند نخستین روز حضور سر کلاس، رفتار با دانش‌آموزان و مدیریت کلاس را شرح و آموزش می‌دهد.

این کتاب نکات بسیار مهم و حیاتی و ضروری که هر معلمی باید بداند را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد تا به‌ویژه در نخستین تجربه‌شان اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند و کمتر به فرسودگی شغلی برسند. درضمن، اولیا مون، نویسنده‌ی کتاب، بیست سال تدریس کرده و رشته‌ی تحصیلی‌اش روان‌شناسی کودک بوده است.

‌‌‌‌‌

معلم درمانی (فارسی – انگلیسی)

معلم درمانی (فارسی – انگلیسی)

نویسنده: کارن کتافیاس

مترجم: مهدی سجودی مقدم

انتشارات مهراندیش

اطلاعات بیشتر و خرید

شاید تا به حال به معلمی به عنوان «درمان» نگاه نکرده باشید. اما درحقیت معلمی نوعی درمان است، هم برای خود شخص و هم برای دانش‌آموزها. کتاب معلم درمانی از مجموعه کتاب‌های کمک پریان، با معلم‌ها به صورت مستقیم صحبت می‌کند و به آن‌ها می‌گوید که در شغل معلمی چه کارهایی باعث می‌شود حال خودشان و بقیه بهتر شود و همچنین چه کارهایی باعث می‌شود اندوهگین یا عصبانی شوند. این کتاب با حجم کم، نقاشی‌های زیبا و دو زبانه، شما را با همان حس اولین روزی که پا به کلاس گذاشتید، مواجه می‌کند. همان حس شیرین مواجهه با چندین دانش‌آموز که قرار است برای مدتی همه‌ی دنیای آن‌ها شوید و آن‌ها را با دنیاهای جدیدی آشنا کنید.

‌‌‌‌‌

معلم روایت نگار

معلم روایت نگار

نویسنده: آرزو امیری کفشگری

نشر تیرگان

اطلاعات بیشتر و خرید

کتاب معلم روایت‌نگار نتیجه‌ی روایت‌پژوهی یک دانشجومعلم در چهار دوره کارورزی دانشگاه فرهنگیان است. در این کتاب دانشجومعلمان می‌آموزند چگونه تمامی موقعیت‌های درون مدرسه اعم از فیزیکی، سازمانی، عاطفی و آموزشی را موشکافانه بررسی کرده و در جهت رسیدن به اهداف آموزشی و تربیتی از آن بهره جویند. همچنین با توصیف نویسنده به عنوان یک معلم واقعی امروز و توصیف او به عنوان یک معلم آرمانی فردا، راه‌های رسیدن به آرمان‌ها و ایدئال‌های حرفه‌ای خود را شناخته و مسیر رسیدن به آن گام بردارند.

‌‌‌‌‌

آنچه در مدرسه به شما یاد نمی دهند

آنچه در مدرسه به شما یاد نمی دهند

نویسنده: آلن دوباتن

مترجم: توران عالی

انتشارات کتاب‌سرای نیک

اطلاعات بیشتر و خرید

آلن دوباتن از چهره‌های شناخته‌شده در حوزه‌ی فلسفه عملی و روان‌شناسی و سبک زندگی است. او در کتاب آنچه در مدرسه به شما یاد نمی‌دهند بر این نکته‌ی مهم صحه می‌گذارد که مدرسه‌ها و معلم‌ها آنقدر درگیر مسائل آموزشی می‌شوند که فراموش می‌کنند (یا به عمد) بعضی نکته‌های مهم درمورد ذات زندگی را به دانش‌آموزان یاد نمی‌دهند.

این نکته‌ها از این قرار هستند:

زیر سوال بردن مدرسه، به اجازه احتیاج ندارید، هیچ کس اهمیت نمی‌دهد، هیچ کس نمی‌داند، کودکی خود را دریابید، خودتان را دوست بدارید، دیگران خیلی شبیه شما هستند، مهربان باشید، روابط خود را ترمیم کنید، خلق و خوی خود را کنترل کنید، به فرد بالغ درون گوش کنید، بلوغ احساسی را هدف قرار دهید، بیشتر خودخواه باشید، قید دیگران را بزنید، همسر خود را با دقت انتخاب کنید، بهبود پذیری روابط عاطفی، همیشه برنامه جایگزین وجود دارد، زمان محدود است، آزاد باشید، مقصدی وجود ندارد، زندگی را جدی نگیرید.

بخشی از کتاب صوتی آنچه در مدرسه به شما یاد نمی‌ دهند را بشنوید.

آنچه در مدرسه به شما یاد نمی‌ دهند آلن دو باتن

گوینده: افروز هاشمی
اطلاعات بیشتر و دانلود کتاب صوتی

‌‌‌‌‌‌

معلم ها بلد نیستند

معلم ها بلد نیستند

نویسنده: داگلاس وود

مترجم: صبا رفیع

انتشارات فنی ایران (کتاب های نردبان)

اطلاعات بیشتر و خرید

محیط زندگی امروز ما بسیار پیچیده است. بنابراین برای زندگی سالم و موفق، کسب آموزش‌های اجتماعی ضرورت دارد. تنها گذاشتن دانش‌آموزان و بچه‌ها در رویارویی با مشکلات، ناهنجاری‌های روانی و اجتماعی زیان‌آوری به دنبال دارد. این نارسایی‌ها برای کودکان و نوجوانان فرساینده و برای جامعه بسیار پرهزینه است. کتاب معلم‌ها بلد نیستند می‌کوشد گام‌های نخستین را در آموزش‌های اجتماعی کودکان و نوجوانان بردارد.

کتاب معلم‌ها بلد نیستند با نقاشی‌ها و تصاویر زیبا به کودکان نشان می‌دهد چه کارهایی می‌توانند و نمی‌توانند انجام بدهند مثلا اسکیت سوار نمی‌شوند اما املای قسطنطنیه را بلدند. محتوای کتاب برای معلم‌ها جالب است چون به آن‌ها نشان می‌دهد کودکان چه تصوراتی درموردشان دارند و آن‌ها چگونه می‌توانند با رفتارشان دانش‌آموزان و کودکان را تحت تاثیر خود قرار دهند و باعث شوند ارتباط صمیمانه‌ای بین آن‌ها شکل بگیرد.

‌‌‌‌‌‌‌

تربیت کودکی حیرت انگیز به روش مونته سوری

تربیت کودکی حیرت انگیز به روش مونته سوری

نویسنده: تیم سلدین

مترجم: پریناز پورعلی

موسسه مدارس یادگیرنده مرآت

اطلاعات بیشتر و خرید

اگر معلم مهدکودک هستید و دوست دارید از اصولی صحیح در نگهداری کودکان استفاده کنید کتاب تربیت کودکی حیرت انگیز به روش مونته سوری را حتما بخوانید. مونته سوری از شخصیت‌های مهم و تاثیرگذار در خصوص تعلیم و تربیت کودکان است. روش او باعث شد دگرگونی بزرگی در زمینه‌ی تربیت کودکان به سبک سنتی ایجاد شود و دیگر آن روش‌‌های صلب و سخت گذشته از بین برود.

صلح را باید از کودکی آموخت

صلح را باید از کودکی آموخت

نویسنده: پریچهر نسرین‌پی

انتشارات کارگاه کودک

اطلاعات بیشتر و خرید

توران میرهادی از شخصیت‌های تاثیرگذار در حوزه‌ی آموزش و پرورش ایران است. کتاب‌های او حاصل سال‌ها تجربه در مدرسه‌ی فرهاد و هم‌نشینی با کودکان و کارکردن با آن‌هاست. صلح را از کودکی باید آموخت درمورد موضوعی که این روزها در دنیا حر اول را می‌زند، سخن می‌گوید: «صلح» و اهمیت آن.

توران میرهادی معتقد است که صلح را باید از دوران کودکی به کودکان آموزش داد تا وقتی بزرگ شدند این موضوع در آن‌ها نهادینه شده باشد. درحقیقت، تمام افرادی که در بزرگ‌سالی به سمت خشونت و جنگ کشیده می‌شوند، کودکی سختی را پشت سر گذاشتند و درمورد صلح نمی‌دانند.

معلم‌ها با خواندن این کتاب می‌آموزند که چگونه صلح را به کودکان یاد دهند و درمورد آن با دانش‌آموزها صحبت کنند. این شاید بزرگ‌ترین هدف یک معلم باشد.

‌‌

گوشه دنج کلاس

گوشه دنج کلاس

نویسنده: دبورا هاپکینسن

مترجم: پریا لطیفی‌خواه

انتشارات پرتقال

اطلاعات بیشتر و خرید

گوشه دنج کلاس کتابی لطیف و زیباست. این کتاب داستان دختربچه‌ای است که حالا بزرگ شده و به شغل معلمی مشغول است و برای معلم دوران کودکی‌اش نامه می‌نویسد. او از احساساتش به معلمش و روزهایی که خجالتی بود می‌گوید. کتاب گوشه دنج کلاس سرشار از احساسات است و جایگاه معلم را به خوبی نشان می‌دهد. درضمن اگر همیشه عاشق معلمتان بوده‌اید و دلتان برای او تنگ شده این کتابْ شما را به آن دوران زیبا و خاطره‌انگیز می‌برد.

‌‌‌

دست یاریگر

دست یاریگر

نویسنده: لیو لارسون

مترجم: پیام یزدانی

انتشارات اختران

اطلاعات بیشتر و خرید

در جایگاه یک معلم شاید بارها تجربه کرده باشید که دانش‌آموزها باهم دعوا می‌کنند یا مشکل خاصی بینشان به وجود می‌آید که رابطه‌ی قبلی‌شان را خدشه‌دار می‌کند. در این زمینه کتاب دست یاریگر به شما کمک می‌کند به عنوان یک میانجی رفتار کرده و مشکلات بین بچه‌ها را برطرف کنید.

میانجیگری فرایندی است که در آن شخص ثالثی به طرفین اختلاف کمک می‌کند از زاویه‌ی دیگری به اختلافشان نگاه کنند، فراتر از اختلافشان بنگرند، آن را به چشم فرصتی برای رشد ببینند و به‌اتفاق هم به توافقی برسند که می‌خواهند در آینده چه ارتباطی با هم داشته باشند. کرد.

لیو لارسون مربی رسمی ارتباط بدون خشونت است و معلم او مارشال روزنبرگ بنیان‌گذار NVC بوده است. لارسون در مدارس خانواده‌ها و سازمان‌ها میانجیگری می‌کند و به تدریس میانجیگری و حل اختلاف در حوزه‌های مختلف مشغول است.

ارتباط بدون خشونت، زبان زندگی

ارتباط بدون خشونت، زبان زندگی

نویسنده: مارشال بی. روزنبرگ

مترجم: کامران رحیمیان

انتشارات اختران

اطلاعات بیشتر و خرید

کتابی که ممکن است زندگی کاری و شخصی هر فردی را تغییر دهد، «ارتباط بدون خشونت» نام دارد. مارشال بی روزنبرگ چهره‌ای شناخته‌شده در تمام دنیاست که با اصولی که در کتابش معرفی کرده، به تمامی انسان‌ها کمک می‌کند قدم به قدم تغییر کنند و جهان را جور دیگری ببینند.

ارتباط بدون خشونت (nvc) روش تعاملی است که تبادل اطلاعات و حل صلح‌آمیز اختلافات را تسهیل می‌کند. این نوع ارتباطی بر ارزش‌های مشترک انسانی و نیازها تکیه می‌کند و افراد را به پرهیز از زبانی که سبب مقاومت یا کاهش عزت نفس می‌شود و استفاده از زبانی که سلامت را افزایش می‌دهد تشویق می‌کند.

ارتباط بدون خشونت باور دارد که به جای ایجاد ترس، گناه، سرزنش و شرم می‌توان به گونه‌ای رفتار کرد که مشکلات و سوءتفاهم‌ها به کمترین حد خود برسد. این روش حتی وقتی طرف مقابل آن را نمی‌داند نیز موثر است. 

شش شاگرد تازه

شش شاگرد تازه

نویسنده: فرانتس براندنبرگ

مترجم: وحید نیکخواه آزاد

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

اطلاعات بیشتر و خرید

اگر معلم کلاس اول هستید و روز اول کاری برایتان سخت ترین روز است، کتاب شش شاگرد تازه برای شماست. روز اول مدرسه برای شاگرد کلاس اولی‌ها سخت و گاهی ترسناک است. معلم کلاس اول باید به گونه‌ای رفتار کند که این احساسات سخت کم‌کم برطرف شود.

کتاب شش شاگرد تازه درباره‌ی بچه‌موشی است که همراه پنج خواهر و برادر دیگرش به یک مدرسه‌ی تازه می‌روند. موشْ قهرمان داستان کلاس اولی است. روز اول مدرسه برای او سخت است و نمی‌تواند با محیط و فضا و درس‌ها ارتباط برقرار کند. بنابراین سر زنگ هر درس جدید بهانه‌ای می‌آورد تا با بچه‌ها و کلاس همراهی نکند؛ اما خانم معلم دانا با روش‌هایی هوشمندانه او را بدون اینکه بداند به همراهی با درس و کلاس وا می‌دارد. در نهایت وقتی بچه موش می‌فهمد که هر کاری در کلاس انجام داده در حقیقت همان درس‌ها بوده‌اند. می‌فهمد که چقدر از مدرسه و درس خوشش می‌آید.

‌‌‌‌

کاش معلمم می دانست

کاش معلمم می دانست

نویسنده: کایل شوارتز

مترجم: حمیده عرب‌نژاد

انتشارات میلکان

اطلاعات بیشتر و خرید

آدم‌ها را به دو دسته می‌توان تقسیم کرد: کسانی که از مدرسه متنفرند و هرگز حاضر نیستند به عالم مدرسه برگردند و کسانی که عاشق دوران مدرسه‌شان هستند.

اگر معلم هستید شاید دوست داشته باشید راه‌هایی را امتحان کنید که باعث شود دانش‌آموزانتان از مدرسه متنفر نباشند و خاطرات خوشی از این ایام در یادشان بماند. کتاب کاش معلمم می‌دانست دقیقا درباره‌ی همین موضوع است. کایل شوارتز در بچگی از مدرسه فراری بود. قلدر کلاس بود و بقیه از دستش کفری بودند. اما وقتی بزرگ می‌شود معلم می‌شود؛ آن هم معلمی که با بقیه متفاوت است. او سعی می‌کند دقیقا جوری رفتار کند که معلم‌های خودش رفتار نمی‌کردند. یعنی برعکس آن‌ها باشد.

برای مثال، او به حرف‌های تک تک بچه‌ها گوش می‌کند و به آن‌ها اهمیت می‌دهد. بین خودش و بچه‌ها همدلی و همبستگی به‌ وجود می‌آورد. برای او شرایط بچه‌ها مهم است؛ شرایطی مثل فقر، مشکلات خانواده و … . او می‌خواهد بچه‌ها از همان بچگی حس همدلی نسبت به هم داشته باشند.

 کتاب کاش معلمم می‌دانست خطاب به تمام معلم‌هایی است که می‌خواهند عملکرد بهتری داشته باشند و همیشه دوست دارند بدانند بچه‌ها چه احساساتی در دل نسبت به آن‌ها دارند و خواسته‌ی واقعی‌شان چیست.

19,957 بازدید
برچسب ها

Avatar

مهمان


اشتراک گذاری یادداشت
3 4 رای
امتیاز مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
3 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش همه کامنت ها
یادداشت های مشابه

دانلود کتاب از اپلیکیشن طاقچه

نصب طاقچه