از دراکولا تا فرانکشتاین؛ معرفی ۹ داستان ترسناک

از دراکولا تا فرانکشتاین؛ معرفی ۹ داستان ترسناک

2019-06-10 1 نویسنده پردیس جلالی
در 4 دقیقه بخوانید

در هر سنی که باشید، خواندن داستان ترسناک می‌تواند برایتان جذابیت خاص خود را داشته باشد. از شب‌های نوجوانی زیر پتو و همراه با چراغ‌قوه گرفته تا در عصر یک روز غیر کاری. ما همه به هیجانی که این کتاب‌ها به خونمان تزریق می‌کنند، نیاز داریم.

در این یادداشت،۹ کتاب ترسناکی را معرفی می‌کنیم که مو بر تنتان سیخ کرده و لذت ترشح آدرنالین را به زندگی باز می‌گردانند!

در جست و جوی «دراکولا»

دراکولا، داستان ترسناک و عاشقانه‌ای است که در سال ۱۸۹۰ نوشته شده. داستان یک کنت خون آشام که بر سرزمینی بزرگ، حکم‌فرمایی می‌کند. او به دنبال گسترش همنوعان خود است و توسط وکیلی انگلیسی که برای معامله با او وارد داستان شده، به چالش کشیده می‌شود. جالب است بدانید که استوکر، نویسنده این اثر، دراکولای خون‌خوار را، بر اساس شخصی واقعی به تصویر کشیده است. فرمانروایی رومانیایی که برای ایجاد ترس در دل مردم، لباس‌های تیره می‌پوشید، خانه‌اش را سراسر قرمز رنگ کرده بود و همیشه شراب سرخ می‌نوشید. او حالا، در قصر خود در رومانی، مدفون است.

شخصیت دراکولا در فیلم‌های ترسناک بارها استفاده شده است. فیلم «دراکولای برام استوکر» ساخته فرانسیس فورد کاپولا اقتباسی از این اثر است.

دانلود کتاب صوتی دراکولا

اختراع هولناک «فرانکشتاین»

رمان «فرانکشتاین»، پیوند بشر قرن نوزدهمی است با علم مدرن نوپا. شرح ماجرای دانشمندی بلند پرواز که با استفاده از جریان الکتریسیته و اعضای بدن مردگان، هیولایی غول پیکر، وحشتناک و خارج از کنترل می‌سازد. هیولایی که حتی خود سازنده‌اش هم توان غلبه بر او را ندارد. مری شلی، این داستان را برآمده از یکی از کابوس‌های شبانه‌ی خود می‌داند.

این کتاب ترسناک شهرت خود را مدیون اقتباس‌های سینمایی است. از این اثر بیش از ۳۰ اقتباس سینمایی ساخته شده که معروف‌ترین آن‌ها در سال ۱۹۹۴ با بازی رابرت دنیرو است. در سال ۲۰۱۴ نیز  با عنوان «من فرانکنستاین» اثری ساخته شده است.

دانلود کتاب صوتی فرانکشتاین

داستان ترسناک «دکتر جکیل و آقای هاید»

ماجرای این داستان ترسناک، از زاویه‌ی دید وکیلی به نام آقای اوترسون، در انگلستانِ قرن نوزدهم روایت می‌شود. او، مدام حرف از مردی به نام ادوارد هاید می‌شنود که بسیار شرور و وحشت‌آور است. این مرد، به ظاهر توسط دکتر جکیل، پزشکی درستکار مطالعه می‌شود و با او زندگی می‌کند. اما حقیقت چیز دیگری است. دکتر جکیل که بر روی دوگانه‌ی خیر و شر در وجود انسان کار می‌کند، موفق به ساخت دارویی شده است که تمام بدی‌های یک شخص را در وجود انسانی دیگر، مجزا می‌کند.

مضمون اصلی این کتاب دوگانگی شخصیت است. این داستان بیش از ۱۲۰ بار در تئاتر و فیلم‌های سینمایی مورد اقتباس قرار گرفته است.

عشق خوفناک یک «شبح اپرا»

حتما شما هم داستان‌های عاشقانه‌ی زیادی شنیده‌اید. اما تصور کنید چه می‌شود اگر یک شبح ترسناک و مخوف، عاشق شود؟! داستان کتاب ترسناک «شبح اپرا»، بر اساس شایعات پر رمز و رازی نوشته شده که در پاریس۱۹۱۰ بین مردم رواج داشت. شبحی ترسناک، عاشق بازیگر زنی به نام کریستین دائه شده است.بازیگری که در سالن اپرای پاریس، نمایشی را بر روی صحنه دارد. او، با توجه به ماهیت هولناک خود، تلاش می‌کند تا کریستین، بازیگری موفق باشد!

جالب است بدانید این رمان در ابتدا فروش خوبی نداشت. اما زمانی که چند فیلم و نمایش بر اساس آن ساخته شد، تبدیل به رمانی پرفروش شد. معروف‌ترین نسخه سینمایی آن در ۲۰۰۴ ساخته شده که نامزد دریافت چندین اسکار نیز شده است.

«معمای ماری روژه»، روایت یک قتل واقعی

بدون شک ادگار آلن پو یکی از مهم‌ترین نویسندگان در ژانر ادبیات جنایی و ترسناک است. او سرنخ تمام ماجراهای جنایت را از اول دراختیار خواننده قرار می‌دهد، اما از زاویه‌ای که برایشان پنهان بماند. معمای قتل ماری ژوزه، ماجرای یک قتل واقعی است. تنها تفاوت آن با واقعیت این است که پو داستان را از نیویورک به پاریس منتقل کرده. روایت داستان نیز از خلل بریده‌های روزنامه صورت گرفته است. قتلی که در جولای ۱۹۴۱ اتفاق افتاد و همه ابتدا تصور کردند به راحتی راز آن برملا می‌شود، اما فقط با گذشت یک هفته، پیچیدگی‌های آن خود را نشان دادند. این اثر را می‌توان به جرات سرآغاز تحول در شیوه روایت‌های جنایی دانست.

قتل مرموز توسط یک «بیگانه»

استیون کینگ در یکی از چندین و چند داستان ترسناک خود، این بار به سراغ یک معلم بیسبالِ محبوب می‌رود. تری میتلند که مربی بیسبال بچه‌هاست، ظاهرا پسری یازده ساله را به طرزی غم‌انگیز کشته است. حالا، پدر یکی از شاگردان او، که کارآگاهی کارکشته است، در پی آن است که راز قتل را کشف کند. اما سیری از ماجراهای هولناک، به مرور، خودی نشان می‌دهند. در سال ۲۰۱۸ این داستان در دستور کار شبکه HBO قرار گرفته است تا سریالی با همین عنوان ساخته شود. اگر می‌خواهید با دیگر آثار این نویسنده آشنا شوید می‌توانید به سایت استیون کینگ مراجعه کنید.

زندگی ترسناک «مستاجر» تازه

مردی معقول و معمولی، به دنبال خانه‌ای برای اجاره می‌گردد. وقتی بالاخره آپارتمان مناسبش را پیدا می‌کند، می‌فهمد که مستاجر قبلی این آپارتمان، چندی قبل از آمدن او، خود را از پنجره پرت کرده و مرده است. او، با دیدن رفتارهای مشکوک ساکنین ساختمان، فکر می‌کند که توطئه‌ای درکار است و حالا قرار است گریبان او را بگیرد. او که به مرز جنون رسیده است، می‌خواهد جلوی جریان این اتفاقات را بگیرد. رومن پولانسکی در سال ۱۹۷۶ فیلمی بر اساس این رمان ساخته است.

نزاع میان خیر و شر در «ما همیشه قلعه نشینان»

این رمان داستان زندگی دو خواهر به همراه عموی بیمارشان در یک روستای مرموز را روایت می‌کند. هذیان‌گویی‌های عموی این دو دختر پرده از راز جنایت والدین این دو دختر، برادر کوچک آنها و عمه‌شان بر می‌دارد. شرلی جکسن در این رمان با تاکید بر مفهوم نزاع خیر و شر داستان خود را روایت کرده است. این کتاب مانند دیگر کتاب‌های جکسن مضمونی روانشناسانه دارد و این‌بار او بر موضوع «غیریت یا دگربودگی» دست گذاشته است.

سفر به درون «در قلمروی وحشت»

داستان‌های کوتاه، گاهی کوبندگی بیشتری از رمان‌های بلند دارند. این، در مورد کتاب‌های ترسناک، حتی می‌تواند بیشتر حس شود. کتاب «در قلمروی وحشت»، مجموعه‌ای است از هشت داستانِ کوتاه رعب‌انگیز در سبک گوتیک که به درونیات و کابوس‌های شخصی می‌پردازد. در میان نویسندگان این کتاب، نام افراد سرشناسی چون جک لندن و ادگار آلن پو به چشم می‌خورد.

این‌ها، تنها چند مورد از کتاب‌های وحشتناکی هستند که می‌توانید در ادبیات جهان، سراغشان را بگیرید. کتاب ترسناک اما، گاهی می‌تواند به شدت اعتیادآور باشد. به شکلی که با تمام کردن هر کتاب، بخواهید سریعا مشغول خواندن کتاب بعدی شوید. اگر این‌طور شد، خودتان ادامه‌ی مسیر را پیدا خواهید کرد!

(2,591 بازدید تا امروز)