لوگو طاقچه

با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید

معرفی کتاب ملت عشق کتاب پرفروش این روزها

معرفی، تحلیل و خلاصه کتاب ملت عشق به همراه پیشنهاد کتاب‌های مشابه ❤️

در 6 دقیقه بخوانید
104,682 بازدید

ملت عشق کتابی است پرفروش در ترکیه و البته ایران. شاید پیش از منتشر شدن این کتاب در ایران و استقبال بی‌نظیر از آن کمتر کسی الیف شافاک نویسنده ترک تبار آن را می‌شناخت. کتاب ملت عشق روایتی عارفانه از همه‌ی زندگی است و نه فقط عشق. روایتی که در رفت و برگشت‌های پی‌درپی در زمان حال و گذشته به خواننده ثابت می‌کند که درک زندگی ورای زمان و مکان و حتی سن و سال است.

اگر کتاب ملت عشق را خوانده باشید، می‌دانید که یکی از شخصیت‌های اصلی و جذاب این داستان شمس تبریزی است. ما در یادداشت «معرفی کتاب هایی درباره شمس تبریزی» چند کتاب درباره او معرفی کردیم که برای شناخت بیشتر شخصیت او مفید هستند.

خلاصه کتاب ملت عشق

داستان ملت عشق در دو خط زمانی اتفاق می‌افتد. اولی در قرن هفتم هجری در قونیه دنبال می‌شود. زمانی که مولانا به عنوان عالمی بزرگ در شهر قونیه میان مردم شناخته می‌شد و مردم و طبقه‌ی حاکم برای او احترام بسیاری قائل بودند. از طرفی شمس در آستانه‌ی چهل سالگی احساس می‌کند به زودی از دنیا می‌رود و می‌خواهد از چهل قانون عشقی که در زندگیش درک کرده برای کسی بگوید. دیدار میان صوفی و عالم و ماجراهایی که در این میان میفتد خواننده را تا آخر داستان درگیر می‌کند.

دومین روایت داستان  در ۱۴ قرن بعد دربوستون آمریکا اتفاق می‌افتد. زمانی که اللا روبینشتاین در آستانه‌ی چهل سالگی است و به تازگی ویراستاری کتابی را پذیرفته است. اللا درگیر نوعی رخوت و روزمرگی است و زندگیش از جنبه‌های متفاوت با مشکلاتی روبروست اما این کتاب که «چهل قانون عشق» نام دارد و در واقع همان ماجرای دیدار شمس و مولاناست، به شدت زندگی او را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

الیف شافاک این دو روایت را با رفت و برگشتی ماهرانه به یکدیگر پیوند می‌دهد. تا حدی که برای لحظاتی حتی خواننده متوجه تغییر زمان نمی‌شود. اینکه عشق چگونه می تواند در هر زمانی بی هیچ کم و زیادی زیرِ زندگی کسی را رو کند، در کتاب ملت عشق محور داستان است.

الیف شافاک در این کتاب از تغییری صحبت می‌کند که عشق در زندگی انسان‌ها ایجاد می‌کند. از معنایی که به واسطه‌ی تجربه‌ی عشق انسان‌ها در زندگیان می‌توانند درک کنند.

ملت عشق

ملت عشق

نویسنده: الیف شافاک

مترجم: ارسلان فصیحی

گروه انتشاراتی ققنوس

اطلاعات بیشتر و دانلود

ملت عشق نامی است که در ایران برای کتاب الیف شافاک متداول شده است. در ترکیه این کتاب با عنوان «چهل قانون عشق» شناخته می شود. ملت عشق در سال ۲۰۱۰ به صورت هم‌زمان به دو زبان انگلیسی و ترکی منتشر شد. این کتاب تاکنون بیش از ۵۰۰ بار در ترکیه تجدید چاپ و به بیش از ۳۰ زبان زنده ترجمه شده و توانسته رکورد پرفروش‌ترین کتاب تاریخ ترکیه را نیز به دست آورد.

بهترین ترجمه‌ی کتاب کدام است؟

در ایران این کتاب چندین بار ترجمه شده است. از معروف‌ترین ترجمه‌های این کتاب، ترجمه‌ی ارسلان فصیحی با نام ملت عشق و انتشارات ققنوس است. ترجمه‌ی دیگری از این کتاب با نام «عشق» و با ترجمه‌ی عفت دیبایی از انتشارات نیماژ است. ترجمه‌ی دیگر این کتاب با عنوان «چهل قانون عشق» را نشر روزگار و با ترجمه‌ی راضیه عبدلی است.

شما می‌توانید ترجمه‌ی مشهور ارسلان فصیحی را در طاقچه خرید و دانلود کنید.

شما همچنین می‌توانید با خرید اشتراک ماهانه و یا حتی سالانه طاقچه بی‌نهایت، کتاب چهل قانون عشق را در کنار ۱۵ هزار کتاب دیگر به صورت رایگان دانلود کنید.

برای آشنایی بیشتر با طاقچه بی‌نهایت پیشنهاد می‌کنیم یادداشت « طاقچه بی‌نهایت چیست؟ پاسخ به سوالات متداول» را بخوانید.

درباره‌ی الیف شافاک

الیف شافاک پر استراسبورگ فرانسه در خانواده‌ای ترک‌تبار به دنیا آمد. در کودکی و پس از جایی پدر و مادرش به ترکیه بازگشت و در آنجا در رشته‌ی مطالعات زنان تحصیل کرد. شافاک در ترکیه دو فضای متفاوت را تجربه کرد. از طرفی مادرش که زنی تحصیلکرده و روشنفکر است مسئولیت بزرگ کردن او را داشت و از طرفی بخش زیادی از کودکیش را همراه با مادربزرگش که زنی سنتی و تا حدودی خرافاتی است، گذراند.

الیف شافاک در ترکیه به عنوان چهره‌ای مداقع حقوق زنان و فعال مدنی شناخته می‌شود.

شافاک صدای کسانی است که صدایشان شنیده نمی‌شود. درباره بی‌گناهان، اقلیت‌ها، آواره‌ها و تبعید می‌نویسد. او در جدیدترین صحبت‌های خود گفته است: «تمامی نویسندگان باید علیه سرکوب‌های ترکیه اعتراض کنند. ترکیه در صدر دستگیری روزنامه‌نگاران است. هزاران نفر صرفا به خاطر امضا کردن درخواست صلح شغل خود را از دست داده‌اند. در ترکیه تعداد خشونت‌های خانگی ۱۴۰۰درصد افزایش یافته است. ترکیه در میان ۱۴۹ کشور جهان در شاخص شکاف جنسیتی بنا به گزارش انجمن اقتصاد جهانی رتبه ۱۳۰ام را دارد. فقط حدود ۱۵درصد موارد سو استفاده جنسی کودکان در این کشور گزارش می‌شود. شمار کودک‌همسری در این کشور فاجعه است. ما باید به جای اینکه وانمود کنیم مشکلی وجود ندارد، باید درباره آن صحبت کنیم.»  اظهاراتی از این دست از شافاک کم نیست.

او در سال ۲۰۰۶ نیز به خاطر نوشتن رمان «حرام‌‌زاده استانبول» به دادگاه فراخوانده شد. داستان کتاب شافاک درباره رابطه خانواده‌ای ترک تبار با خانواده‌ای ارمنی-آمریکایی است. در این کتاب او به ماجرای نسل‌کشی ارامنه اشاره کرده است.

پیشنهاد می‌کنیم اگر به خواندن رمان های عاشقانه علاقه دارید، یادداشت «معرفی و دانلود بهترین رمان های عاشقانه» را هم بخوانید.

 دیگر کتاب‌های الیف شافاک

از الیف شافاک به جز کتاب ملت عشق و حرامزاده‌ی استانبول که پیش از این در موردشان صحبت شد، کتاب‌های دیگری هم وجود دارد. اسکندر، من و استادم، بعد از عشق و سه دختر حوا کتاب‌های دیگر شافاک هستند که همگی به زبان فارسی ترجمه شده‌اند. کتاب دیگری که الیف شافاک به تازگی نوشته و به زبان فارسی هم منتشر شده، «۱۰ دقیقه و ۳۸ ثانیه» نام دارد. این کتاب در سال ۲۰۱۹ نامزد دریافت جایزه من بوکر بود.

پیشنهاد می‌کنیم یادداشت « الیف شافاک؛ نویسنده ملت عشق را بیشتر بشناسیم» را هم بخوانید.

کتاب صوتی ملت عشق

انتشارات آوانامه تا به حال دو اجرا از کتاب ملت عشق به صورت صوتی منتشر کرده است. در اجرای اول پروین محمدیان به تنهایی روایت کرده است. در اجرای دوم گروهی از گویندگان به جای شخصیت‌های داستان ملت عشق صحبت می‌کنند. به نوعی اجرای دوم را می‌توان نمایش صوتی نامید. انتشارات آوانامه تا به حال کتاب‌های معروف بسیاری را به صورت صوتی تهیه کرده است. پیشنهاد می‌کنیم کتاب صوتی ملت عشق را بشنوید و لذت ببرید.

بخشی از ملت عشق (اجرای جدید) را بشنوید.

ملت عشق (اجرای جدید) الیف شافاک
گوینده: شیما درخشش
اطلاعات بیشتر و دانلود کتاب صوتی

کتاب‌هایی مشابه ملت عشق

برای اینکه بتوانیم کتاب‌هایی مشابه با ملت عشق را معرفی کنیم باید اول از همه بتوانیم موضوع‌هایی که در این کتاب نقش محوری دارند، تفکیک کنیم. این کتاب در درجه‌ی اول درباره‌ی ماجرای اشنایی شمس و مولاناست. برای همین کتاب‌هایی درباره‌ی این دو شخصیت می‌تواند پیشنهاد خوبی برای خواندن باشند. در درجه‌ی دوم این کتاب روایتی از عشق و تاثیر آن در زندگی انسان‌هاست. همچنین این کتاب پر از جمله‌های الهام ‌بخش و زیباست. جمله‌هایی که می‌توانند به ما کنند در زندگی‌مان تغییری ایجاد کنیم. در نهایت این کتاب از ادبیات ترکیه و درباره‌ی دوره‌ای خاص از این کشور است. شاید کتابی که داستانش در دوره‌ای تاریخی و در کشور ترکیه باشد، گزینه‌ی خوبی برای خواندن باشد. در ادامه کتاب‌هایی از این دست را معرفی می‌کنیم.

رومی (جلال‌الدین محمد)

رومی (جلال‌الدین محمد)

نویسنده: بهمن شکوهی

انتشارات نگاه

اطلاعات بیشتر و دانلود

همه‌ی کسانی که کتاب ملت عشق را خوانده‌اند یادشان هست که در صحنه‌ی آشنایی کیمیا و مولانا، کیمیا روح گوهر خاتون را می‌بیند. علاوه براین صحنه‌ای که برای اولین بار شمس و مولانا یکدیگر را می‌بینند و زمانی که توانست برای اولین بار شعری بگوید. اما در کتاب ملت عشق به این موضوع‌ها کمتر پرداخته شده است. اگر دوست دارید، بیشتر با مرحله‌های مختلف زندگی مولانا آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب رومی را بخوانید.

‌‫ظرافت جوجه تیغی

‌‫ظرافت جوجه تیغی

نویسنده: موریل باربری

مترجم: مرتضی کلانتریان

انتشارات کندوکاو

اطلاعات بیشتر و دانلود

اللا در آستانه چهل سالگی و به واسطه‌ی یک کتاب با عزیز آشنا می‌شود. عشقی که زندگی اللا را از این رو به آن رو می‌کند. در کتاب ظرافت جوجه تیغی هم زن میانسال سرایداری که جهان درونی پیچیده و متفاوتی دارد، در میانه داستان با یکی از اهالی آپارتمان آشنا می‌شود و رابطه‌ای خاص را تجربه می‌کند. رابطه‌ای که به زن کمک می‌کند بیشتر خودش را بشناسد.

سه‌شنبه‌ها با موری

سه‌شنبه‌ها با موری

نویسنده: میچ البوم

مترجم: محمود دانایی

پندار تابان

اطلاعات بیشتر و دانلود

خیلی‌ها اولین بار با خواندن نقل قولی از کتاب ملت عشق وسوه شدند آن را بخوانند. در این کتاب ۴۰ قانون عشق گفته شده که شبیه به چهل جمله‌ی کوتاه و تاثیرگذار است. از این نظر این کتاب شباهت بسیاری با کتاب سه‌شنبه‌ها با موری دارد. در این کتاب موری استاد دانشگاهی است که آخرین روزهای عمرش را می‌گذراند. میچ شاگرد قدیمیش تصمیم می‌گیرد به عیادت موری برود. بعد از اولین ملاقات تصمیم می‌گیرند به یاد گذشته‌هایشان سه‌شنبه‌ها با هم ملاقاتی داشته باشند و موری توصیه‌ها و تجربه‌هایش درباره‌ی زندگی را بگوید. توصیه‌هایی که به ما هم کمک می‌کند اولویت‌های اصلی زندگیمان را پیدا کنیم.

نام من سرخ

نام من سرخ

نویسنده: اورهان پاموک

مترجم: عین‌له غریب

نشر چشمه

اطلاعات بیشتر و دانلود

نویسنده هم‌عصر الیف شافاک، برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبی، اورهان پاموک نویسنده کتاب نام من سرخ است. داستان این کتاب در عصر عثمانی می‌گذرد. این کتاب از زبان افراد مختلفی روایت می‌شود. از نقاش‌های دربار گرفته تا شکوره دختر یکی از نقاش‌های بزرگ و یک سگ و البته رنگ سرخ. بله، رنگ سرخ! این کتاب پررمز و راز داستانی دارد که می‌توانیم با آن همراه شویم و از روایت شرقی‌اش لذت ببریم.

بخشی از کتاب ملت عشق

– بهشت و جهنم را فقط در آن دنیا جست و جو نکنید. هرگاه بتوانیم یک نفر را بدون حساب و کتاب دوست داشته باشیم، آن زمان در بهشت‌ایم و هرگاه با کسی منازعه کنیم و دچار حسد و کینه و نفرت شویم آن زمان در جهنم سقوط کرده‌ایم.
– برای آن‌که به حق نزدیک شوید باید قلبی به نرمی مخمل داشته باشید. و البته هر انسانی سرانجام نرم شدن را یاد می‌گیرد. بعضی‌ها وقتی دچار تصادف می‌شوند، بعضی‌ها وقتی به بیماری مهلکی دچار می‌شوند و بعضی‌ها وقتی درد جدایی را می‌چشند. همه‌مان فرصتی به‌دست می‌آوریم تا قساوت قلبمان را نرم کنیم. اما فقط بعضی‌ها هستند که به دنبال حکمت آن می‌گردند و دلشان را نرم می‌کنند و بعضی‌ها هم متاسفانه سنگدل‌تر می‌شوند.
– تمام حجاب‌های بینتان را بردار تا به خداوند با یک عشق صاف و بی‌ریا متصل شوی. قوانینی داشته باش، اما از آن‌ها برای طرد کردن و تحقیر دیگران استفاده نکن. از بت‌ها دوری جوی، هیچ‌وقت از باورهایت بت نساز. ایمان بزرگی داشته باش اما با ایمانت در پی بزرگی نباش.
– نگران مکر و دسیسهٔ دشمن نباش. اگر کسی برای تو دامی گسترده باشد و بخواهد ضرری به تو برساند، خداوند هم بر سر راه آن‌ها دام پهن می‌کند
– عاشق حقیقی خداوند حتی اگر وارد میخانه شود آنجا می‌شود نمازخانه. اما اگر آدم دائم‌الخمری وارد نمازخانه بشود، آنجا می‌شود میخانه. در این دنیا هر کاری که می‌کنیم، بر اساس نیت‌مان است. پس آنچه که مهم است نیتمان است.

مفهوم کتاب ملت عشق چیست؟

کتاب ملت عشق منبع مناسبی برای مطالعه درباره مولانا و شمس نیست، اما بدون شک داستان خوبی است که به ما یاد می‌دهد از زندگی در لحظه لذت ببریم و بتوانیم بدون ترس و شک در راه عشق قدم بگذاریم.

نام اصلی کتاب ملت عشق چیست؟

نام اصلی این کتاب «چهل قانون عشقن است. اما در زبان فارسی با استفاده از اشعار مولانا این عنوان انتخاب شده است. البته به غیر از عنوان ملت عشق، در ترجمه‌های دیگر عنوان‌هایی مانند عشق و چهل قانون عشق انتخاب شده است.

بهترین ترجمه‌ی کتاب کدام است؟

همانطور که در این یادداشت هم گفتیم، معروف‌ترین ترجمه، ترجمه ارسالان فصیحی است. اما برای بررسی دقیق‌تر ترجمه لازم است متن ترکی کتاب با متن فارسی تطبیق داده شود که از کیفیت ترجمه مطمئن شویم. اما اگر بخواهیم بر اساس روان بودن و قابل درک بودن به ترجمه‌ها امتیاز دهیم، همه آن‌ها از کیفیت یکسانی برخوردارند.

کتاب ملت عشق درباره چیست؟

همانطور که در قسمت‌های قبل یادداشت مفصل‌تر توضیح دادیم، کتاب ملت عشق درباره زنی به نام اللاست که در آستانه چهل سالگی درگیر حس ملال شده و زندگی شخصی‌اش چندان اوضاع مساعدی ندارد. او به تازگی ویراستاری کتابی به نام ملت عشق را قبول کرده. این کتاب درباره ماجرای آشنایی شمس و مولاناست.

اگر این مطلب را دوست داشتید، پیشنهاد می‌کنیم که مطلب زیر را هم مطالعه کنید

104,682 بازدید

Avatar

صبا محبی


اشتراک گذاری یادداشت
4 4 رای
امتیاز مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
18 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش همه کامنت ها
یادداشت های مشابه

دانلود کتاب از اپلیکیشن طاقچه

نصب طاقچه