از عبید زاکانی تا عزیز نسین؛ معرفی کتاب طنز

از عبید زاکانی تا عزیز نسین؛ معرفی کتاب طنز

2019-06-08 2 نویسنده پردیس جلالی
در 4 دقیقه بخوانید

هرچقدر هم که آدم جدی و پر از چارچوبی باشید، هرچقدر هم که فقط سر و کارتان با فرهنگ و ادبیات فاخر باشد، بدون کمی چاشنی طنز، ادامه‌ی زندگی مشکل می‌شود. این چاشنی طنز را، البته می‌توانید در انواع سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی کمدی جست و جو کنید یا در جمع‌های دوستانه. اما اگر شما هم بیش از آن که اهل دیدن و شنیدن باشید، اهل خواندن هستید، ما به شما خواندن کتاب طنز را پیشنهاد کنیم.

در این یادداشت، 10 کتاب طنز ایرانی و غیرایرانی را گرد آورده‌ایم تا بسته‌ به سلیقه‌ی خودتان، یکی از آن‌ها را بردارید و یک دل سیر از جهان پیرامونتان جدا شوید!

کتاب طنز پیرمرد صدساله‌ای که از پنجره بیرون پرید و ناپدید شد

پیرمرد صدساله‌ای که از پنجره بیرون پرید و ناپدید شد

گشتی در تاریخ جهان همراه با «پیرمرد صدساله‌ای که از پنجره بیرون پرید و ناپدید شد»

همین‌طور که از اوضاع و احوال تاریخ معاصر باخبر می‌شوید، سرگرم یک داستان طنز درگیر کننده با قلمی روان خواهید شد. این در صورتی است که کتاب عجیب یوناس یوناسن سوئدی را از دست ندهید. این کتاب، داستان پیرمردی است که طی سفری دور و دراز به سر تا سر جهان، درگیر وقایع حقیقی تاریخ معاصر می‌شود و همین بستری را فراهم می‌آورد برای نویسنده، که با این وقایع مهم تاریخی شوخی کند. از حشر و نشر با استالین گرفته تا دستگیری توسط ساواک!

دانلود کتاب الکترونیکی پیرمرد صدساله‌ای که از پنجره بیرون پرید و ناپدید شد

کتاب طنز چگونه با پدرت آشنا شدم

چگونه با پدرت آشنا شدم

این بار باید بگویم که «چگونه با پدرت آشنا شدم؟»

اسم این اثر، ممکن است شما را به یاد سریال پر طرفدار «چگونه با مادرت آشنا شدم» بیاندازد. خب، باید بگوییم که مسیر را اشتباه رفته‌اید! ستون‌نوشت‌های هفتگی مونا زارع در روزنامه‌ی شهروند، که حالا به یک مجموعه داستان طنز تبدیل شده، مجموعه‌ای است از چندین نامه‌ی زنی به دخترش که از چگونگی آشنایی طنزآمیز خود با شوهرش برای او می‌گوید. این داستان‌ها، پر است از فضایی زنانه و لحظه‌های خنده‌آور.

دانلود کتاب الکترونیکی چگونه با پدرت آشنا شدم؟

کتاب طنز از پشت میز عدلیه؛ خاطرات طنز یک قاضی دادگستری

از پشت میز عدلیه؛ خاطرات طنز یک قاضی دادگستری

پشت سر گذاشتن تلخی‌های دادگاه با «از پشت میز عدلیه؛ خاطرات طنز یک قاضی دادگستری»

وقتی یک قاضی دادگستری بخواهد از ماجراهای کاری‌اش بنویسد و زمین و زمان را نقد کند، احتمالا انتظار داریم که با متن تلخ و سنگینی مواجه شویم. امین تویسرکانی اما اهل طنز است و هیچ نمی‌خواهد مخاطبانش را غمگین کند. این است که در این کتاب، از قالب تراژیک مورد نظر بیرون آمده و با کلامی طنز، به روایت خاطرات قضاوت‌هایش پرداخته است.

دانلود کتاب الکترونیکی از پشت میز عدلیه؛ خاطرات طنز یک قاضی دادگستری

کتاب طنز چرتوپیا تاریخ زوال یک اتوپیا

چرتوپیا تاریخ زوال یک اتوپیا

برای ورود به «چرتوپیا»، هندسه می‌دانید؟

چرتوپیا، مدینه‌ی فاضله‌ای است که  «سباستوس میکلانکوس»، وزیر اعظم «گذالفون»، فیلسوف‌-شاه آن، داستان‌هایش را روایت می‌کند. برای ورود به این مدینه‌ی فاضله، که بعد از بحران اقتصادی یونان، در جزیره‌ای در استرالیا بنیان گذاشته شده است، درست مثل اتوپیای افلاطون، باید هندسه بدانید. منتها از آنجایی که هندسه به آن سادگی‌ها نیست، در حد دانستن مساحت مربع هم کافی است! چرتوپیا، جهان آرمانی ساخته‌ی ذهن آیدین سیار سریع است و در قالب روایت داستان‌های طنزآمیز آن، سری به فلسفه، جامعه‌شناسی و عشق زده است.

دانلود کتاب الکترونیکی چرتوپیا

کتاب طنز مادربزرگت رو از این‌جا ببر

مادربزرگت رو از این‌جا ببر

سفر به گذشته در «مادربزرگت رو از اینجا ببر»

دیوید سداریس یکی از مشهورترین طنزنویسان معاصر امریکاست. کتاب‌هایش تیراژ میلیونی دارند و جوایز زیادی دریافت کرده. با مجلاتی مثل نیویورکر هم همکاری دارد و مقالات طنز بسیاری برای‌شان تألیف کرده. در این کتاب مجموعه‌ای از ۱۱ داستان کوتاه طنز  به صورت پیوسته و پشت سر یکدیگر روایت می‌شوند. سداریس، در این داستان‌ها، ماجراهایی از گذشته‌ی خود تعریف می‌کند و بعضا خاطراتی از خانواده و فامیل یونانی خود در آن‌ها می‌آورد.

دانلود کتاب الکترونیکی مادربزرگت رو از اینجا ببر

کتاب طنز تاریخ روی تردمیل

تاریخ روی تردمیل

دور تا دور تاریخ در «تاریخ روی تردمیل»

پدرام ابراهیمی که احتمالا موضوع مورد علاقه‌اش تاریخ است و پیش از این هم به سراغ آن رفته، این بار در تاریخ روی تردمیل، از دور تکراری تاریخ و اشتباهات تاریخی با لحنی طنزآمیز می‌گوید که در ایران اتفاق افتاده است. در این کتاب، مسائل تاریخی ایران، از زبان شخصیت‌هایی چون هیتلر و موسولینی، روایت می‌شوند.

دانلود کتاب الکترونیکی تاریخ روی تردمیل

کتاب طنز محمود و نگار

محمود و نگار

سفر به ترکیه با «محمود و نگار»

مجموعه‌ای از بهترین داستان‌های طنز عزیز نسین، نویسنده‌ی اهل ترکیه در «محمود و نگار» جمع شده‌اند. او که معمولا با طنز تلخ خود، مسائل اجتماعی، سیاسی و اقتصدی کشورش را به چالش می‌کشید، در این داستان‌ها نیز بیشتر از نابرابری‌های اجتماعی می‌گوید. داستان محمود و نگار، در مورد عشقی نافرجام است که با کلامی طنز بیان می‌شود.

دانلود کتاب الکترونیکی محمود و نگار

دانلود کتاب صوتی محمود و نگار

کتاب طنز ۱۳ خاطره شیرین از سربازی

۱۳ خاطره شیرین از سربازی

خاطرات تمام نشدنی در «۱۳ خاطره‌ شیرین از سربازی»

روایتی طنزآمیز از ماجراها و پستی و بلندی‌های دوران سربازی، در کتاب خاطرات رضا باباخانلو، گرد آمده است. همان دورانی که تقریبا تمامی پسرانی که قرار است راهی آن شوند، به هر ضرب و زوری که شده، خواسته‌اند راهی برای در رفتن از آن پیدا کنند اما در نهایت، تا آخر عمر، شیرین‌ترین و تمام نشدنی‌ترین خاطراتشان، خاطرات همین دوران است.

دانلود کتاب الکترونیکی ۱۳ خاطره شیرین از سربازی

دانلود کتاب صوتی ۱۳ خاطره شیرین از سربازی

کتاب طنز کلیات عبید زاکانی

کلیات عبید زاکانی

خنده‌های کهن با «کلیات عبید زاکانی»

اگر به روایت‌های کهن از ماجراهای طنز یا بیان طنزآمیز نقدهای اجتماعی علاقمند باشید، طبیعتا اولین کسی که باید سراغش را بگیرید، عبید زاکانی است. او با استفاده از اصطلاحات و کلمات مورد استفاده‌ی عامه‌ی مردم زمان خود و داستان‌های ساده، به نقد جامعه می‌پردازد و ما در این کتاب طنز، می‌توانیم گلچین کاملی از تمامی آثارش را یکجا در دست داشته باشیم.

دانلود کتاب الکترونیکی کلیات عبید زاکانی

کتاب طنز روزنامه‌ی سفر میمنت اثر ایالات متفرقه‌ی امریغ

روزنامه‌ی سفر میمنت اثر ایالات متفرقه‌ی امریغ

خاطرات پادشاه قاجار در «روزنامه‌ی سفر میمنت اثر ایالات متفرقه‌ی امریغ»

سفرنامه‌ی یکی از پادشاهان فرضی قاجاری، در بلاد فرنگ و حماقت‌های معمول او، برای همه‌ی ما آشناست. اگر تلخی تاراج ایران و از دست رفتن خاک، منابع و فرصت‌های آن را که به مدد این حماقت‌ها به دست آمده‌اند را در نظر نگیریم، خواندن سفرنامه‌ها و خاطرات این شاهان، هیچ‌گاه خالی از خنده نیست! احمد شاملو، در خاطرات شاه فرضی مخلوق خود، تمام این‌ها را با کلامی طنز بیان کرده است.

دانلود کتاب الکترونیکی روزنامه سفر میمنت اثر ایالات متفرقه‌ی امریغ

این‌ها، تنها ۱۰ مورد از تمامی کتاب‌های طنزی است که ممکن است در طول زندگی بخوانید.  برای خواندن و گوش دادن به کتاب‌های طنز می‌توانید سری به صفحه‌ی کتاب‌های طنز طاقچه بزنید. کتاب‌های الکترونیکی و صوتی طنز متنوعی در این بخش منتشر شده است، از رمان گرفته تا داستان کوتاه، مجموعه مقالات و شعر.

فرقی نمی‌کند سراغ کدام یک از این کتاب‌ها می‌روید، مهم زنده نگه داشتن نبض خنده است در روزمرگی‌های زندگی 🙂

(863 بازدید تا امروز)
اشتراک گذاری