لوگو طاقچه
چگونه آشپزی یاد بگیریم؟

چگونه آشپزی یاد بگیریم؟

در 2 دقیقه بخوانید
17,086 بازدید

چگونه آشپزی یاد بگیریم؟ سوالی است به قدمت زندگی بشر. آشپزی دنیای بزرگی دارد. از گذاشتن یک سیب‌زمینی در آتش گرفته تا پخت فسنجان آشپزی به حساب می‌آید. برخی از زیست‌شناسان کشف کرده‌اند که شروع آشپزی با پیدایش آتش گره خورده است. دومین اتفاق مهمی که باعث شد آشپزی تحول پیدا کند، پیدا شدن مبادله و تجارت بین‌المللی بود. چرا که باعث شد دایره مواد اولیه برای پخت غذاها بیشتر شود. مثلا زمانی که کریستوف کلمب آمریکا را کشف کرد، گوجه فرنگی، سیب‌زمینی و ذرت به دست آشپزهای بقیه دنیا رسید. اتفاقی که اگر برای بشر رخ نمی‌داد، این روزها حداقل برای ما ایرانی‌ها نه از آبگوشت خبری بود و نه قیمه!

حالا که در هر فروشگاهی قدم بگذاریم، پر است از مواد غذایی مختلف و رنگارنگ، می‌توانیم غذاهای مختلفی را امتحان کنیم. اما برای پخت یک غذا، فقط داشتن مواد اولیه کافی نیست. دستور پخت جدید، رمز رهایی از غذاهای تکراری است. در این یادداشت می‌خواهیم در پاسخ به سوال چگونه آشپزی یاد بگیریم؟ چند کتاب و مجله‌ی آشپزی معرفی کنیم. این کتاب های آشپزی به ما کمک می‌کنند در هر وعده غذایی، انتخاب‌های بسیاری برای پختن غذا داشته باشیم و یا غذاهای قدیمی را با روش‌های جدیدتری بپزیم.

دایره‌المعارف ابزار و مواد اولیه آشپزی

دایره‌المعارف ابزار و مواد اولیه آشپزی

نویسنده: سانیا شریفی

انتشارات ساناز سانیا

اطلاعات بیشتر و خرید

قدم صفر در فهمیدن اینکه چگونه آشپزی یاد بگیریم؟ این است که  نکات اولیه آشپزی کردن را بدانیم. مثلا نکات ایمنی و بهداشتی، ابزارهای آشپزی و انواع مواد اولیه و طریقه نگه‌داری آن‌ها. خیلی از ما چنین نکاتی را به صورت تجربی و با نگاه کردن به بزرگتر‌هایمان یاد گرفته‌ایم. اما اگر بخواهیم کمی حرفه‌ای‌تر با این مهارت برخورد کنیم لازم است آموز‌ش‌های بیشتری ببینیم. دایره‌المعارف ابزار و مواد اولیه ساناز و سانیا کار ما را راحت کرده است. دیگر نیاز نیست هرروز در شبکه‌های تلویزیونی و کانال‌های تلگرامی به دنبال برنامه‌های آشپزی باشیم. این کتاب نوشته سه آشپز معروف یعنی ساناز مینایی، ساناز شریفی و سانیا شریفی است.

دایره‌المعارف آشپزی ایرانی (جلد ۱)

دایره‌المعارف آشپزی ایرانی (جلد ۱)

نویسنده: سانیا شریفی

انتشارات ساناز سانیا

اطلاعات بیشتر و خرید

حالا که با ابزارهای آشپزی و مواد غذایی آشنا شدیم، وقت آن سیده که غذایی بپزیم و از خوردنش لذت ببریم. این بار هم کتابی از سه آشپز معروف ساناز مینایی، ساناز و سانیا شریفی بهترین انتخاب است. دایره‌المعارف آشپزی ایرانی در دو جلد برای همه وعده‌های غذایی ما پیشنهادی دارد. ۹ غذا برای صبحانه، طریقه پخت ۳۴ نوع مرباو ۱۱ مارمالاد، ۲۴ دستور پخت پیش غذا، ۱۳ دستور پخت آش، ۴۶ دستور پخت آبگوشت و اشگنه، طریقه پخت ۱۵ نوع کوکو و  ۱۵ نوع شامی، دستور پخت ۱۲ نوع کتلت، دستور پخت ۱۱ نوع دلمه، ۱۲ نوع کوفته و ۲۵ نوع خوراک تنها در جلد اول این مجموعه آمده است.

در جلد دوم این کتاب آشپزی نیز طریقه پخت انواع کباب‌ها، پلوها و چلوها، خورش‌ها و چند غذای متفرقه مانند مرغ شکم‌پر آمده است. در جلد دوم طرز تهیه انواع چاشنی‌ها، ترشی‌ها، چای، دمنوش و نوشیدنی‌ها آمده است. نکته دیگری که درباره این کتاب لازم است بدانیم این است که اگر شیوه پخت غذایی در شهرهای مختلف متفاوت باشد، در این کتاب‌ها به تفکیک شهر آمده است. این کتاب‌ها با بیانی ساده و استفاده از علائم گرافیکی کار را برای همه علاقه‌مندان آشپزی راحت کرده است. این کتاب یکی از بهترین کتاب های آشپزی است که به زبان فارسی در بازار وجود دارد.

دستپخت گیلانی: آشپزی اصیل و سنتی گیلانی خورشت، پلو، کوکو و …

دستپخت گیلانی: آشپزی اصیل و سنتی گیلانی خورشت، پلو، کوکو و …

نویسنده: طیبه پورسعید

انتشارات کدیور

اطلاعات بیشتر و خرید

گیلان از نظر تنوع خوراک بالاترین رتبه در ایران را دارد. بسیاری از غذاهای گیلانی ثبت میراث فرهنگی شده‌اند. غذاهایی که بر اساس محصولات زراعی و دامی این استان است. اما پختن خیلی از غذاهای گیلانی برای غیر گیلانی‌ها هم جذاب است. در کتاب دستپخت گیلانی انواع خورشت‌ها، خوراک‌ها، ماهی و کباب، پلوها، کوکوها، آش‌ها، شیرینی و دسرهای، رب‌ها، چاشنی‌ها، ترشی و مرباهای گیلانی آمده است. این کتاب آشپزی ساده و مختصر روش پخت همه این غذاها را یاد داده است.

اگر این مطلب را دوست داشتید، پیشنهاد می‌کنیم که مطلب زیر را هم مطالعه کنید

روش طبخ برخی غذاهای رژیمی

روش طبخ برخی غذاهای رژیمی

نویسنده: صفورا سادات اخوت

انتشارات پژوهش اخوت

اطلاعات بیشتر و خرید

رژیم گرفتن بعد از اراده و رسیدن شنبه موعود، نیاز به برنامه غذایی مشخص دارد. بسیاری از کسانی که رزیم گرفته‌اند همیشه ماشین حسابی به دست دارند و کالری غذاها را حساب می‌کنند. اما رژیم گرفتن می‌تواند راحت‌تر از این‌ها باشد. داشتن لیستی از غذاهای رژیمی و مواد لازم و طریقه پخت آن‌ها می‌تواند کمک بسیاری به برنامه‌ریزی برای دوران رژیم کند. کتاب آشپزی «روش طبخ برخی غذاهای رژیمی» مجموعه نسبتا مفصلی از غذاهای رژیمی را گرد هم آورده است. در این کتاب علاوه بر غذاهایی که بر پایه مواد اولیه کم کالری هستند، روش‌هایی برای غذاهایی مانند الویه و کوفته تبریزی هم گفته شده که مناسب دوران رژیم باشند.

گیاهان جادویی

گیاهان جادویی

نویسنده: جولی متکاف کول

مترجم: الهه پویان فر

نشر کتابدار

اطلاعات بیشتر و خرید

آشپز و متخصص تغذیه خبره آمریکایی جولی کول نتیجه تجربه‌های چندین ساله‌اش را در کتاب‌های مختلف آشپزی گرد هم آورده. این کتاب درباره شیوه طبخ غذاها با گیاهان  است. اما فقط به دستور پخت اکتفا نکرده. او در این کتاب روش‌های کاشت و برداشت محصول در خانه را گفته و در کنار آن روش‌های تهیه ادویه‌های مخصوص را هم گفته. جولی کول دستور پخت انواع غذا و نوشیدنی از اسنک و پیش‌غذا گرفته تا دمنوش و چای در این کتاب نوشته است. کتابی که به کمک آن می‌توانیم یاد بگیریم از جادوی گیاهان حض کنیم.

جدیدترین غذاها

تا اینجای کار کتاب‌هایی معرفی کردیم که اغلب بر اساس تحقیق روی فرهنگ غذایی نوشته شده‌اند. اما شاید بخواهیم غذایمان را از میان جدیدترین غذاهای دنیا انتخاب کنیم. برای اینکار بهتر است پای ثابت مجله‌های آشپزی باشیم. اگر ستون آشپزی مجله‌های مختلف مانند زندگی ایده‌آل را کنار بگذاریم، دو مجله ساناز و سانیا و آشپزی مثبت بهترین گزینه برای علاقه‌مندان آشپزی است.

ماهنامه آشپزی مثبت جدید _ شماره ۷۳_ آبان ۹۶

ماهنامه آشپزی مثبت جدید _ شماره ۷۳_ آبان ۹۶

نویسنده:

ماهنامه آشپزی مثبت

اطلاعات بیشتر و خرید

با وجود این که مجله آشپزی مثبت دیگر منتشر نمی‌شود، اما آرشیو شماره‌های قدیمی این نشریه در طاقچه موجود است.

ماهنامه ساناز سانیا ـ شماره ۱۳۵ ـ تیر ۹۸

ماهنامه ساناز سانیا ـ شماره ۱۳۵ ـ تیر ۹۸

نویسنده:

ماهنامه ساناز سانیا

اطلاعات بیشتر و خرید

مجله ساناز و سانیا هر ماه در طاقچه قرار می‌گیرد و می‌توانید همراه این مجله باشید. در این مجله علاوه بر دستورپخت غذاها و دسرها می‌توانید روش تزئین آن‌ها را هم یاد بگیرید.

مجله ناداستان ـ شماره ۰۰۶ ـ فروردین ماه ۱۳۹۹

مجله ناداستان ـ شماره ۰۰۶ ـ فروردین ماه ۱۳۹۹

نویسنده:

ناداستان

اطلاعات بیشتر و خرید

اشتباه نکنید، در این مجله قرار نیست دستور پخت غذا پیدا کنید. مجله ناداستان مجله‌ای است که در آن افراد مختلف تجربه‌های واقعی خودشان را درباره موضوعی می‌نویسند. شماره ششم این مجله درباره غذاست. در این شماره جستاری از دختر رزا منتظمی، نویسنده معروف‌ترین و پرتیراژ‌ترین کتاب آشپزی ایران می‌خوانیم. همچنین در جستاری دیگر با فرایند تهیه و چاپ یکی از نشریات معروف آشپزی اشنا می‌شویم. جستاری که با خواندنش دیگر به یک مجله آشپزی به چشم مجموعه‌ای ساده از دستور پخت‌ غذا نگاه نمی‌کنیم. با خواندنش می‌فهمیم چه جزئیاتی در تهیه این مجله رعایت می‌شود. خلاصه که پیشنهاد می‌کنیم این مجله را بخوانید. شاید با خواندنش آشپز نشوید، اما بعد از آن حتما به آشپزی جور دیگری نگاه خواهید کرد.

چگونه آشپزی یاد بگیریم؟ بهتر است با قی‌قناق شروع کنیم!

قبل از اینکه بخواهید کتابی را انتخاب کنیم، بهتر است اول از همه مطمئن شویم چه قدر میانه‌مان با دستور پخت غذاها و آشپزی از روی کتاب‌ها خوب است. برای همین ما دستور پخت قِی‌قناق، دسری از آذربایجان شرقی انتخاب کرده‌ایم. این دسر یا شیرینی برای صبحانه مناسب است.

مواد لازم برای پخت این غذا برای ۴ نفر عبارتند از:

تخم‌مرغ: ۴عدد

آرد گندم: ۱ قاشق سوپ‌خوری

شکر: ۳ قاشق سوپ‌خوری

مغز گردو خرد شده: به مقدار لازم

پودر هل: به مقدار لازم

پودر دارچین: ۱ قاشق چایی‌خوری

پودر قند: به مقدار لازم

روغن مایع: به مقدار لازم

روش تهیه:

۱-در ظرفی تخم مرغ، آرد، شکر، گردو و هل را بریزید و هم بزنید.

۲-در تابه‌ای حاوی روغن داغ، مواد را بریزید، روی حرارت ملایم قرار دهید و درِ آن را بگذارید تا تخم‌مرغ‌ها بسته شود. قِی‌قناق را با پودر دارچین و پودر قند تزیین و سرو کنید.

پی‌نوشت: در صورت تمایل، می‌توانید برای تزیین قِی‌قناق، از پودر پسته نیز استفاده کنید یا در زمان سرو روی آن عسل ریخته و میل کنید.

اگر تا به حال از یک کتاب آشپزی استفاده کرده‌اید، لطفا نامش را بنویسید تا دیگران هم از تجربه شما استفاده کنند.

17,086 بازدید

Avatar

صبا محبی


اشتراک گذاری یادداشت
0 0 رای
امتیاز مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد داخلی
نمایش همه کامنت ها
یادداشت های مشابه

دانلود کتاب از اپلیکیشن طاقچه

نصب طاقچه