لوگو طاقچه
معرفی کتاب‌هایی برای شروع فلسفه مانند تسلی بخشی‌های فلسفه و دنیای سوفی

معرفی کتاب برای شروع فلسفه

در 2 دقیقه بخوانید
72,897 بازدید

سال ۳۷۰ قبل از میلاد، آتن، در یک روز معمولی، مردی شوریده‌حال در میانه آگورا در حال معرکه‌گیری است. از شهروندان آتنی سوال می‌پرسد و جوابشان را با سوال دیگری ادامه می‌دهد. یکی از شهروندان آتنی در میانه میدان می‌گوید: «عدالت چیز خوبی است.» بلافاصله مرد شوریده می‌پرسد: «عدالت چیست؟ شرافت، فضیلت، اخلاق و وطن‌پرستی که از آن مدام صحبت می‌کنی، چیست؟»

همه این‌ها سوالاتی هستند که سقراط از شهروندان یونانی می‌پرسید. او از مردم می‌خواست بیشتر فکر کنند. جمله معروف سقراط این بود: «دانم که ندانم!»

فلسفه در نظر برخی از فیلسوفان باید از دسترس مردم عادی دور باشد و برای این حرفشان دلایل بسیاری دارند. اما به همان نسبت، هستند فیلسوفانی که فلسفه را از برج عاج پایین کشیده‌ و به متن زندگی روزمره آورده‌اند. اتفاقی که موافقان و مخالفان خودش را دارد. در این یادداشت وارد این بحث نمی‌شویم. اگر به این موضوع  علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم یادداشت مجله پوینت را با عنوان «آیا فلسفه عمومی خوب است؟» را بخوانید.

ما در این یادداشت تلاش می‌کنیم چند کتاب برای شروع فلسفه به شما معرفی کنیم. اما قبل از اینکه ادامه یادداشت را بخوانید، پیشنهاد می‌کنیم سری به یادداشت «معرفی ۷ رمان روانشناسی» بزنید و با کتاب‌های معرفی شده در این یادداشت هم آشنا شوید:

تاریخ فلسفه دامیز

تاریخ فلسفه دامیز

نویسنده: مارتین کوهن

مترجم: مهدی شفقتی

انتشارات آوند دانش

اطلاعات بیشتر و دانلود

مجموعه کتاب‌های دامیز در موضوعات مختلف به ما کمک می‌کنند اطلاعاتی کلی و اجمالی درباره موضوعات مختلف به دست بیاوریم. این کتاب‌ها مانند پیدا کردن سرنخ‌هایی هستند برای فهم کل یک معما. برای همین خیلی‌ها پیشنهاد می‌کنند برای شروع مطالعه در هر موضوعی حتما مطالعه یکی از کتاب‌های دامیز را در برنامه خود داشته باشید.

کتاب تاریخ فلسفه دامیز از مرور اجمالی مکاتب فلسفی عصر باستان شروع کرده سپس وارد عصر جدید می‌شود. در انتهای این کتاب هم فصلی با عنوان آشنایی با ایسم‌ها وجود دارد که در آن ماهیت «ایسم»ها را نشان داده است. در بخش آخر کتاب هم ۱۰ کتاب مرجع برای مطالعه فلسفه را معرفی و بررسی کرده است. با وجود چنین کتابی حتی می‌توانیم بگوییم دیگر ادامه این یادداشت را نخوانید و یک راست بروید سراغ مطالعه این راهنمای کامل و جامع!

چنین گفت زرتشت: کتابی برای همه کس و هیچ کس

چنین گفت زرتشت: کتابی برای همه کس و هیچ کس

نویسنده: فردریش نیچه

مترجم: مسعود انصاری

انتشارات جامی

اطلاعات بیشتر و دانلود

چنین گفت زرتشت داستانی فلسفی و شاعرانه از فیلسوف بزرگ و مشهور قرن نوزدهمی، فردریش نیچه است. نیچه در این داستان عقاید خود درباره ابرانسان، مرگ خدا و بازگشت جاودانه را بیان کرده است.

رتشت پس از ده سال عزلت در کوه‌های آلپ از اعماق وجود حس می‌کند باید بخشی از خرد خودش را به مردم نشان دهد. برای همین میان مردم می‌رود. مردم ولی به صدای او گوش نمی‌دهند. بلکه برایشان بندبازی یک بندباز جذاب‌تر است! برای همین زرتشت تصمیم می‌گیرد برای خودش حواریونی پیدا کند تا از طریق آن‌ها صدایش را به مردم برساند و خرد خودش را برای آیندگان ثبت کند.

این کتاب با ترجمه داریوش آشوری به صورت صوتی هم تهیه شده است. پیشنهاد می‌کنیم اگر اهل گوش دادن به کتاب‌های صوتی هستید، به این کتاب هم با صدای مرحوم افشین یداللهی گوش کنید

بخشی از چنین گفت زرتشت رابشنوید.

چنین گفت زرتشت فردریش نیچه
گوینده: افشین یداللهی
اطلاعات بیشتر و دانلود کتاب صوتی

فلسفه‌ای برای زندگی: رواقی زیستن در دنیای امروزی

فلسفه‌ای برای زندگی: رواقی زیستن در دنیای امروزی

نویسنده: ویلیام اروین

مترجم: محمود مقدسی

نشر گمان

اطلاعات بیشتر و دانلود

فلسفه‌ای برای زندگی کتابی است که در آن راه و رسم رواقی زیستن در دنیای امروز را یاد می‌گیرید. رواقی گری یک فلسفه یا مکتب فلسفی است که فیلسوفی به نام زنون آن را مطرح کرده است. این مکتب بیش از چهارصد سال در یونان باستان و رم رونق فروان داشته. از بزرگان این مکتب می‌توان به سنکا و مارکوس آئورلیوس اشاره کرد. اصل اساسی این مکتب بر مستقل و تأثیرناپذیر بودن اراده آدمی بنا شده و این موضوع را مطرح می‌کند که هرچقدر تأثیرپذیری آدمی از اتفاقات و حوادث بیرونی خودش کمتر باشد، زندگی بهتر و سعادتمندی بیشتری را تجربه خواهد کرد. در این کتاب هم شما می‌توانید با تاریخچه و راهکارهای رواقی گری آشنا شوید و هم شادی و آرامش درونی را به کمک راهکارهای آن تجربه کنید.

دنیای سوفی

دنیای سوفی

نویسنده: یوستاین گاآردر

مترجم: مهدی سمسار

انتشارات جامی

اطلاعات بیشتر و دانلود

سوفی دختری ۱۵ ساله است که ذهن خلاقی دارد و همیشه با دوستانش درباره موضوعات مهم بحث می‌کند. او روزی نامه‌ای از شخص مرموزی دریافت می‌کند. در نامه فقط یک سوال نوشته شده بود: «تو کیستی؟» و داستان آغاز می‌شود. داستانی که در آن یوستین گردر تاریخ فلسفه را به زبان ساده برای نوجوانان گفته است. اما جذابیت کتاب برای بزرگسالان و همه کسانی که به فلسفه علاقه دارند، باقی‌ است.

یوستین گردر فارغ‌التحصیل رشته فلسفه، سال‌ها در دبیرستان‌ها به تدریس تاریخ فلسفه پرداخته است. گردر همیشه دنبال متن ساده‌ای بود که به کمک آن‌ها تاریخ فلسفه را به شاگردانش یاد دهد. در نهایت خودش دست به کار شد تا کتاب «دنیای سوفی» را بنویسد. پس از انتشار کتاب بااستقبال خوبی همراه شد و تا کنون به بیش از ۵۰ زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده است.

گردر در دنیای سوفی به سوالات اساسی زندگی بشر و نظرات فیلسوفان در دوره‌های مختلف تاریخی می‌پردازد. این کتاب با نثر روانی که دارد، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شروع فلسفه و تاریخ آن است.

اگر اهل گوش دادن به کتاب‌های صوتی هستید، پیشنهاد می‌کنیم از شنیدن نسخه صوتی این کتاب غافل نشوید.

بخشی از دنیای سوفی رابشنوید.

دنیای سوفی یوستین گوردر
گوینده: سارا فیض
اطلاعات بیشتر و دانلود کتاب صوتی

تسلی بخشی‌های فلسفه

تسلی بخشی‌های فلسفه

نویسنده: آلن دوباتن

مترجم: عرفان ثابتی

آوانامه

اطلاعات بیشتر و دانلود

عدم محبوبیت، کم‌پولی، ناکامی، ناتوانی، قلب شکسته، سختی و رنج مشکلاتی هستند که هر انسانی در زندگیش ممکن است با آن‌ها مواجه شود.  اما فلسفه چه کمکی می‌تواند به ما کند. یا به عبارت دیگر فیلسوفان چه پیشنهادی برای ما دارند؟ آلن دوباتن در تسلی‌بخشی‌های فلسفه هرکدام از این رنج‌ها را در فصلی جداگانه مورد بحث و بررسی قرار داده است.

دوباتن دوره دکتری فلسفه در دانشگاه هاروارد را رها کرد تا رویایش را دنبال کند. رویای آشنا کردن همه مردم دنیا با فلسفه. او شروع به نوشتن کتاب‌های فلسفه به زبان ساده کرد. در سال ۲۰۰۸ نیز سازمان جدید آموزشی با نام «مدرسه زندگی» تاسیس کرد. دوباتن در کتاب تسلی‌بخشی‌های فلسفه در شش فصل، زندگی فیلسوفان را در برابر باورهایشان قرار داد تا بتواند به خواننده‌های کتابش کمک کند با رنج‌هایشان کنار بیایند. فصل‌ها ارتباطی به هم ندارند. بنابراین می‌توانید متناسب با حال و هوای خودتان انتخاب کنید که کدام فصل را زودتر بخوانید. نثر کتاب روان است و هر کسی می‌تواند تا پایان کتاب با آن همراه شود.

الفبای فلسفه

الفبای فلسفه

نویسنده: نایجل واربرتون

مترجم: مسعود علیا

آوانامه

اطلاعات بیشتر و دانلود

«فلسفه چیست؟» سوالی که پرداختن به آن به اندازه کافی برای شروع کتاب جذاب است. این کتاب همان‌طور که از اسمش پیداست، قرار است ما را با الفبای فلسفه آشنا کند. نایجل واربرتون این کتاب را در ۷ فصل نوشته است: خدا، درست و نادرست، جهان خارج، علم، ذهن و هنر. واربرتون در هر فصل به کمک سوالاتی که مطرح می‌کند و شیوه پاسخ به آن‌ها، به مخاطبش شیوه فکر کردن و فلسفیدن را نیز یاد می‌دهد.

این کتاب برای ورود به دنیای فلسفه کتاب مناسبی است. از یک طرف نویسنده با زبانی ساده اهدافش را پیگیری کرده و از طرفی دیگر از کنار موضوعات به شکلی سطحی گذر نکرده و عمق مطلب را هم در نظر گرفته است. همه این‌ها باعث می‌شود گوش دادن به این کتاب را جدی بگیریم.

خودآموز فلسفه

خودآموز فلسفه

نویسنده: مل تامپسون

مترجم: بهروز حسنی

نشر نو

اطلاعات بیشتر و دانلود

مل تامپسون فیلسوف معاصر انگلیسی است که کتاب‌های بسیاری با موضوع فلسفه نوشته است. خودآموز فلسفه کتابی است که نویسنده در ۷ فصل نوشته. این کتاب همانطور که از نامش پیداست، قرار است به کسانی کمک کند که می‌خواهند به صورت خودآموز فلسفه را یاد بگیرند. اما بر عکس بسیاری از کتاب‌ها که اندیشه فلیسوف‌های بزرگ را به صورت خلاصه و تقلیل یافته بیان می‌کنند، این کتاب بر پرسش‌ها و مفاهیم اصلی تمرکز می‌کند.

فصل اول این کتاب درباره معرفت‌شناسی است. در این فصل کسانی که نمی‌دانند معرفت‌شناسی چیست و یا آشنایی کمی با آن دارند، با این مفهوم آشنا می‌شوند. فصل دوم درباره فلسفه‌ی دین است. در این بخش به استدلال‌های رد یا قبول خدا اشاره می‌شود. فصل سوم درباره فلسفه ذهن است. نظریه‌هایی مانند هوش مصنوعی، ماتریالیسم و ایده‌الیسم در این فصل به صورت خلاصه آورده می‌شود. فصل چهارم این کتاب درباره فلسفه علم است. این فصل به مباحثی نظیر علم، مسائل علمی و دانشمندان می‌پردازد. فلسفه اخلاق موضوع فصل بعدی این کتاب است. سه بحث جدی در فلسفه اخلاق یعنی فایده‌گرایی، فضیلت‌گرایی و اخلاق کانتی در این فصل بررسی شده است. فصل ششم درباره فلسفه سیاسی است. مفاهیمی مانند قرارداد اجتماعی، اراده عمومی و عدالت در این فصل بررسی شده است. فصل آخر این کتاب درباره مفاهیم و نظریات روز فلسفه جهان است. موضوعاتی نظیر اگزیستانسیالیسم و پدیدارشناسی در این فصل بررسی می‌شوند.

۴۲ اندیشه ناب (تأمّلاتی درباره زندگی، جهان و هر آن چیزِ دیگر)

۴۲ اندیشه ناب (تأمّلاتی درباره زندگی، جهان و هر آن چیزِ دیگر)

نویسنده: مارک ورنون

مترجم: پژمان طهرانیان

نشر نو

اطلاعات بیشتر و دانلود

مارک ورنون یکی از همکاران آلن دوباتن در مدرسه‌ی زندگی است. کسی که سال‌ها درباره موضوعاتی مانند دوستی، خداوند، معنویت و زندگی روزمره در مجله‌ها و روزنامه‌های مختلفی از جمله گاردین مطلب نوشته است. مارک ورنون در مقدمه این کتاب گفته:« در کتاب ۴۲ اندیشه ناب، چهل و دو جمله‌ی قصار می‌آوردم از افرادی که زندگی را عمیق زیسته‌اند، جملاتی که نقطه‌ی آغازی خواهند بود برای کسانی که در تکاپوی زیستی غنی‌ترند.» او منبع الهامش برای نوشتن این کتاب را فلسفه می‌داند و از همان ابتدا راهش را از کتاب‌های خودیاری جدا کرده است.

این کتاب به طور کلی در ۷ فصل و ۴۲ بخش نوشته شده است. زندگی شادمانه، زندگی روزمره، زندگی کاری، زندگی اجتماعی، زندگی سبزتر، زندگی بازنگری‌شده، پایان زندگی نام فصل‌های این کتاب است. در هر فصل مفاهیم اصلی در قالب بخش‌ها مورد بحث قرار گرفته است و در این بخش‌ها از آرا فیلسوف‌های مختلف استفاده کرده است.

پیشنهاد می‌کنیم یادداشت «چطور فلسفه کمک می‌کند بهتر تصمیم بگیریم؟» را هم بخوانید.

به این قفسه‌ها هم نگاهی بیاندازید

فلسفه همگانی یا کاربردی موضوع جذابی است. این روزها نویسندگان زیادی در این حوزه کتاب می‌نویسند. چند نشر نیز با ترجمه آثار این حوزه و راه انداختن مجموعه‌هایی توانسته‌اند آرشیو نسبتا کاملی برای این حوزه ایجاد کنند. اگربه فلسفه علاقه دارید اما از دشواری‌های آن می‌ترسید، توصیه می‌کنیم برای شروع فلسفه به این سه مجموعه نگاهی بیاندازید.

مجموعه تجربه و هنر زندگی نشر گمان

مجموعه راهنمای اندیشه‌ورزان نشر نو

فلسفه کاربردی، راهی برای ندانستن

مطالعه کتاب‌هایی درباره فلسفه بیش از اینکه به ما کنند از دانسته‌هایمان لذت ببریم، باید به ما نشان دهند که چه چیزهایی را در دنیا نمی‌دانیم. ندانستن و دانستنِ ندانستن راهی است برای آگاه شدن است. اگر شما هم دوست دارید بدانید که نمی دانید بهتر است فلسفه خواندن و فلسفه ورزیدن را شروع کنید.

شما چه کتاب‌هایی برای شروع فلسفه پیشنهاد می‌دهید؟


Avatar

صبا محبی


اشتراک گذاری یادداشت
2.4 5 رای
امتیاز مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
17 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش همه کامنت ها
محمد کاملان
محمد کاملان
2 سال قبل

پیشنهاد به دوستانی که به‌دنبال زندگی غنی‌تری هستند: مجموعه کتابهای تجربه و هنر زندگی از نشر گمان را از دست دهید.

طاقچه
ادمین
2 سال قبل

سلام محمد عزیز
بله کتاب‌های خوبی در این مجموعه وجود دارد. ممنون از پیشنهادتان:)

نازي
نازي
1 سال قبل

به نظرم من بهترين روش براي شروع كردن فلسفه خواندن تاريخ فلسفه و اشنايي با نظريه ها در بستر فرهنگي اجتماعيه
كتاب تاريخ فلسفه غرب راسل
و پادكست بوم/ boom podcast
مي تونه خيلي عالي باشه براي شروع

طاقچه
ادمین
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
ممنون از پیشنهادی که دادید.

Ali Saghi
Ali Saghi
10 ماه قبل

و پادکست philosophize this که به زبان انگلیسی هست و هر هفته داره جلو میره. پادکست بوم اثرراستین کاوندیش روی دکارت متوقف شده متاسفانه

علی محمد یغمایی
علی محمد یغمایی
1 سال قبل

سلام
کتاب‌هایی که معرفی کرده‌اید برای مقدمات فلسفه و اشخاصی که هیچ آشنایی با آن ندارند خوب است ولی به هیچ کدام به طور نه حرفه‌ای بلکه حتی جامع روی مباحث فلسفی مباحثه نمی‌کنند
به این معنا که اگر فلسفه را خانه‌ای در نظر بگیریم هیچ کدام از این کتاب‌ها درون آن خانه را باز نمی‌کنند بلکه تنها گرد آن در چرخشند

ع.بشیر
ع.بشیر
1 سال قبل

فلسفه ماهیتی عقلی و نظری دارد لذا برای فردی که خواهان ورود حرفه ای به آن است قبل از هر چیزی مطالعه و درک منطق اهمیت دارد.فلسفه با تمام زیبایی هایی که دارد نیازمند زیرساختی نگرشیست و منطق شرط لازم برای ورود به آن محسوب می شود.

رضا
8 ماه قبل

سلام وقت بخیر.
در نقض متن جناب ع.بشیر صلاح می دانم که تاکید کنم، درک منطق از طریق مطالعه کاری اشتباه است. ابتدا باید باور های خود را در هر موردی نقض و یا به طریقی به واسطه برهان خلف طبقه بندی کرده و سپس نظریه خود را با نظریه دیگر فیلسوفان مقایسه کنیم و ریز به ریز ذهن خود را با خشت های محکم حکمت و منطق بسازیم.
با تشکر.
چنانچه متن بنده مورد پسند شما نبود از طریق تویتر به نشانی @Reza__1381 با من در میان بگذارید.
چه زیباست که در یک مناظره زیبا نظرات خود را با یکدیگر در میان بگذاریم.
چون انسانه همه مانند اعداد اول هستند و ذهن یا درگاه مجزایی دارند.

هانی
هانی
1 سال قبل

پس پیشنهاد شما چیه؟؟

طلبه احمد
طلبه احمد
11 ماه قبل

برای شروع فلسفه نیاز اصلی شناختن الفاظ ومفاهیم فسفه وآنچه که مرتبط به فلسفه است برای کسی که چشمش نمی بیند وکور است اگر چراغ هم روشن کنی نمی بیند.

علی
6 ماه قبل

به نظرم برای همه این کتابا شخص باید کتاب فلسفه پایه یازدهم رو بخونه تا یه آشنایی سطحی با لغات و اصطلاحات خاص داشته باشه بعد بره سراغ این کتب

یوسف
یوسف
6 ماه قبل

با عرض سلام. ممنونم از سایت خوبتون. به عنوان پیشنهاد؛ کتاب چنین گفت زرتشت برای شروع فلسفه اصلا مناسب و از شما تقاضا دارم جای این کتاب؛ کتاب کافه ای بنام چرا را معرفی کنید. یوسف سکالش

طاقچه
ادمین
6 ماه قبل

سلام یوسف عزیز
ممنون از پیشنهادی که دادید.

یوسف
یوسف
6 ماه قبل

اصلا مناسب نیست

Bahar
5 ماه قبل

من کلی سوال تو ذهنم درباره این دنیا درباره خدا و خلقتش درباره روح
دنبال ی چیزیم یکم بتونم جواب سوالای که توذهنمه تا حدودی بدست بیارم اصلا شناختی از فلسفه ندارم نمیدونم دقیقا درباره چیه اصلا ربطی به سوالای تو ذهنم داره
ولی یجا خوندم که بوعلی سینا گفته که فلسفه شفای روحه و شفای روح لازمه شفای جسم
ولی اصلا نمیدونم چه کتابای باید بخونم از کجا باید شروع کنم
میشه یکی منو کمک کنه چی بخونم که برام راحت باشه تا بتونم تجزیه و تحلیل کنم خیلی کلمات گلمبه سلمبه نباشه که مغزم ارور بده

محمد
محمد
3 ماه قبل

کتاب یقت انسان نوشته دکتر محمد سعید رمضان بوطی

جواد اله وردی
جواد اله وردی
17 روز قبل

واقعا خوشحالم که که همچین اپ و سایتی وجود داره که به فکر آگاه کردن مردم جامعه است.
ای کاش بیشتر بخونیم تا بیشتر آگاه باشیم تا این که با رسانی پوچ خودمونو مشغول کنیم .
مطمعنا اگر عوام هم تا حدی آگاه شوند هیچ وقت فقر در جامعه وجود نخواهد داشت

یادداشت های مشابه