کتاب صوتی رمان های معروف

کتاب صوتی رمان های معروف

2019-11-23 2 نویسنده مرجان ربیعیان
در ۸ دقیقه بخوانید

در جهان ادبیات آثاری هستند که هر چه از آن‌ها می‌گذرد نه تنها قدیمی نمی‌شوند و گرد زمان بر آن‌ها نمی‌نشیند، بلکه با گذشت سالیان دراز هنوز تازه و جذاب و خواندنی هستند و روز به روز ارزش آن‌ها بیشتر نمایان می‌شود. کتاب‌هایی که مرزهای جغرافیایی و فرهنگی و حتی زمانی را درنوردیده‌اند، زیرا از دغدغه‌های انسانی گفته‌اند و جهانی شده‌اند. اگر تا به امروز نداشتن وقت کافی، در دسترس نبودن کتاب در شرایط گوناگون، وزن زیاد کتاب کاغذی و بهانه‌های این چنینی باعث دوری شما از این آثار ارزشمند شده، بهانه‌ها را کنار بگذارید و با دانلود کتاب های صوتی از این رمان های معروف  لذت ببرید.

در این یادداشت به معرفی تعدادی از آثار ارزشمند ادبیات جهان پرداخته‌ایم که کتاب صوتی آن‌ها در طاقچه در دسترس است، با ما همراه باشید با معرفی کتاب صوتی رمان‌های معروف. شما می‌توانید این کتاب‌های صوتی معروف را در سایت طاقچه دانلود کنید. بخشی از این کتاب‌های صوتی را در یادداشت « معرفی ۲۰ کتاب صوتی پرفروش سال ۱۳۹۷ » معرفی کرده‌ایم.

پیشنهاد می‌کنیم یادداشت «معرفی ۵ کتاب صوتی رایگان» را هم بخوانید.

جنایت و مکافات

جنایت و مکافات اثری ماندگار از فئودور داستایوفسکی، نویسنده مشهور روس است که در تمام تقسیم‌ بندی‌های ادبی جزء یکی از ده شاهکار ادبیات جهان قرار می‌گیرد. این داستان که در سال ۱۸۶۶ در مجله‌ای به نام روسکی وستنیک منتشر شده، در ایران در سال ۱۳۷۹ به عنوان برنده نوزدهمین دوره کتاب سال و بهترین ترجمه در حوزه ادبیات داستانی انتخاب شده است.

داستایوفسکی در این رمان معروف داستان دانشجویی به نام راسکلینکف را روایت می‌کند که مجبور به ترک تحصیل می‌شود و به دلیل تنگدستی و به خاطر اصولی که خودش هم نمی‌تواند به درستی آن‌ها را توجیه کند، مرتکب قتل می‌شود. داستایوفسکی یک داستان نویس ساده نیست، بلکه مانند یک فیلسوف یا روانشناس به عمق روان و تفکرات شخصیت هایش نفوذ می‌کند. او در این کتاب به تحلیل انگیزه های قتل و تاثیر قتل بر قاتل می‌پردازد و رابطه انسان با خویشتن و جهان پیرامون را مورد بررسی قرار می‌دهد.

جنایت و مکافات مهم‌ترین اثر داستایوفسکی است و پرخواننده‌ترین کتاب او به حساب می‌آید. این کتاب قضاوت ما را در مقابل خوب و بد و خیر و شر سخت می‌کند. شاید کسی که قاتل است نفس پاکی داشته باشد و کسی که مرتکب قتل نشده لزوما خوب نباشد. در کتاب صوتی جنایت و مکافات ما با راسکلینکف قدم به قدم همراه می‌شویم، با او تبر به دست می‌گیریم و با او جنایت می‌کنیم، با او مکافات می‌شویم و در نهایت احساس درونی او را کشف می‌کنیم.

یک عاشقانه آرام

کتاب یک عاشقانه آرام، یکی از بهترین آثار نادر ابراهیمی، تلفیقی است از داستان و شعر. این کتاب که در سال ۱۳۷۳ نگارش شده تا امروز بیش از چهل بار تجدید چاپ شده و با گذشت ۲۵ سال هنور هم به عنوان یک عاشقانه پرطرفدار در قفسه کتاب‌فروشی‌ها خودنمایی می‌کند. کتاب صوتی یک عاشقانه آرام روایت زندگی عاشقانه زن و مردی انقلابی است که نمی‌گذارند عشقشان به عادت دوست‌داشتن تبدیل شود.

ماجرای کتاب در سال ۵۷ و بحبوحه انقلاب ایران می‌گذرد، مردی گیلانی و اهل سیاست عاشق دختری آذری به نام عسل می‌شود که او نیز یک انقلابی پرشور است. گیله‌مرد و عسل زندگی پرالتهابی را آغاز می‌کنند اما زندگیشان در تمام سختی‌ها بر پایه عشق استوار می‌ماند. شحصیت‌های این کتاب به قدری باورپذیر هستند که به راحتی می‌توانیم خودمان را در آنها پیدا کنیم و از آن‌ها درس بگیریم و عاشقانه خود را زندگی کنیم. همراهی عشق و لطف قلم نادر ابراهیمی با صدای گرم و گوش‌نواز پیام دهکردی و موسیقی شنیدنی کریستف رضاعی ترکیبی دلنشین است که نمی‌توان به راحتی از آن گذشت.

هری پاتر و سنگ جادو

هری پاتر و سنگ جادو که با نام هری پاتر و سنگ فیلسوف هم شناخته می‌شود، نخستین جلد از مجموعه ۸ جلدی جی کی رولینگ است. در این جلد درباره فرایند کشته شدن پدر و مادر هری پاتر در ولدمورت و چگونگی زنده ماندن او صحبت شده است. ولدمورت جادگر سیاه است.

این کتاب در ۲۶ ژوئن ۱۹۹۷ در لندن منتشر شد. پس از آن در سال ۱۹۹۸ در آمریکا انتشار یافت و در آن سال‌ها به رکورد فوق‌العاده‌ای در فروش دست پیدا کرد. در سال ۲۰۰۱ فیلمی اقتباسی از آن ساخته شد و نسخه سینمایی هم مورد استقبال گسترده‌ای قرار گرفت.

کتاب صوتی هری پاتر را آرمان سلطانزاده براساس ترجمه مسعود کبریایی و ویراستاری ویدا اسلامیه خوانده است. این نسخه بهترین ترجمه موجود از کتاب هری پاتر و سنگ جادو است. پیشنهاد می‌کنیم اگر به دنیای جادو و خیال علاقه دارید، این کتاب را بخوانید.

ناطور دشت

کتاب ناطور دشت با عنوان اصلی The Catcher in the Rye اثر مشهور جروم دیوید سلینجر است. این کتاب که در سال ۱۹۵۱ منتشر شد، یکی از شاخص ترین کتاب‌های ادبیات آمریکاست که تا کنون بیش از ۶۵ میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفته است. مجله گاردین نیز این رمان را در رتبه ۷۲ از ۱۰۰ رمان برتر قرار داده است.

داستان کتاب از زبان هولدن کالفیلد، نوجوانی ۱۷ ساله روایت می‌شود که در جایی شبیه به مرکز درمانی است. او داستان خود را از زمانی شروع می‌کند که از مدرسه اخراج شده و این مساله را از خانواده‌اش مخفی نگه داشته است. او می‌خواهد تا زمانی که نامه مدرسه به پدر و مادرش می‌رسد چند روزی آزاد باشد. هولدن پس از دعوایی شدید با هم‌اتاقی‌اش از خوابگاه خارج می‌شود و ماجراهای اصلی از همین جا شروع می‌شود. خروج هولدن از خوابگاه و ورودش به جامعه نماد انتقال از دوران کودکی به بزرگسالی است که سلینجر در این کتاب به خوبی به آن پرداخته است.

شما هم شاید مثل من قبل از شنیدن عنوان این کتاب کلمه “ناطور” به گوشتان نخورده باشد. با نگاهی به لغت نامه دهخدا در می‌یابیم که ناطور به معنای حافظ و نگهدار باغ و دشت است. احمد کریمی که در سال ۱۳۴۵ برای اولین بار این کتاب را به فارسی ترجمه کرده عنوان کتاب را از این بیت سعدی وام گرفته است: جهاندیده پیری بر او گذشت / چنین گفت خندان به ناطور دشت.

ناطور دشت در واقع کاری است که هولدن دوست دارد انجام دهد، او نمی‌خواهد دانشمند شود یا مانند پدرش وکیل شود، او دوست ندارد معلم شود یا هر شغل دیگری که به نظر آدم‌بزرگ‌ها خوب است داشته باشد، او می‌خواهد ناطور دشت شود.

در بخشی از کتاب صوتی ناطور دشت می‌شنویم:


همه‌ش مجسم می‌کنم چن‌تا بچه‌ی کوچیک دارن تو یه دشت بزرگ بازی می‌کنن. هزار هزار بچه‌ی کوچیک؛ و هیشکی هم اونجا نیس، منظورم آدم‌بزرگه، غیر من. منم لبه یه پرتگاه خطرناک وایستاده‌م و باید هر کسی رو که می‌آد طرف پرتگاه بگیرم. یعنی اگه یکی داره می‌دوئه و نمی‌دونه داره کجا می‌ره من یه‌دفه پیدام می‌شه و می‌گیرمش. تمام روز کارم همینه. ناطور دشتم.

کیمیاگر

کتاب کیمیاگر نوشته پائولو کوئیلو برزیلی، یکی از پرفروش‌ترین کتاب های جهان به شمار می‌رود. این رمان معروف در سال ۱۹۸۸ منتشر شده و در بیش از ۱۵۰ کشور و به بیش از ۵۰ زبان ترجمه شده است. کتاب صوتی کیمیاگر روایت روحی بی‌قرار و به دنبال سلوک است، داستان چوپانی اسپانیایی که بعد از دیدن رویایی تکراری درباره گنجی در کنار اهرام مصر، شهر و کشور و تمام دارایی خود یعنی گوسفندانش را رها می‌کند و برای یافتن گنج راهی شمال آفریقا می‌شود.

او در این مسیر پستی و بلندی‌هایی را تجربه می‌کند، اموالش را از دست می‌دهد، خسته می‌شود، عاشق می‌شود، اما افسانه شخصی‌اش را فراموش نمی‌کند و به مسیرش ادامه می‌دهد تا گنجش را پیدا کند. کتاب صوتی کیمیاگر را با صدای محسن نامجو، خواننده جنجالی می‌توانید دانلود کنید.

در قسمتی از پشت جلد کتاب کیمیاگر آمده است: این گنج فقط برای شماست و به غیر از شما هیچ کس دیگری نمی‌تواند به آن دست پیدا کند.

پیشنهاد می‌کنیم سری به صفحه «با کتاب‌های صوتی دنیا را بشنویم!» بزنید و در آنجا با دنیای کتاب‌های صوتی بیشتر آشنا شوید.

ملت عشق

کتاب ملت عشق نوشت الیف شافاک، نویسنده ترکیه تبار، کتابی فلسفی، عاشقانه و عرفانی برگرفته از زندگی مولانا و شمس تبریزی است که در سال ۲۰۱۰ به دو زبان ترکی و انگلیسی منتشر شد. این کتاب محبوب‌ترین رمان ترکیه و یکی از پرخواننده‌ترین کتاب‌های جهان به شمار می‌رود.

در کتاب ملت عشق دو داستان به صورت موازی پیش می‌رود، داستان زنی به نام اللا روبینشتاین در آمریکا در عصر حاضر و داستان شمس و مولانا در قرن هفتم هجری. اللا که زندگی آرام و یکنواختی دارد با اندیشه و عرفان شرقی آشنا می‌شود و زندگی‌اش که چون برکه‌ای آرام و راکد بود با افتادن سنگی دچار تلاطم می‌شود. او کتابی درباره ماجرای ملاقات مولانا با شمس تبریزی می‌خواند، مردی که در کمال بزرگی و فقاهت به درویشی غریب و ساده‌پوش بر می‌خورد و بعد از این آشنایی زندگی‌اش زیر و رو می‌شود.هر آنچه تا پیش از این اصل می‌شمرده به کناری می‌رود، «قیل و قال» را به فراموشی می‌سپرد و همه «عشق و حال» می‌شود.

در این دو داستان به عشق و نقش آن در دنیای امروز با نگاهی به گذشته پرداخته شده است. الیف شافاک عشق را به زیبایی از شرق به غرب گسترش داده و به زندگی رنگ و بویی عاشقانه و عارفانه می‌دهد.

تا به حال دو نسخه‌ی صوتی از این کتاب تهیه شده است. نسخه‌ی اول را پروین محمدیان به تنهایی خوانده است. اما نسخه‌ی دیگر را جمعی از گوینده های کتاب صوتی خوانده‌اند و بسته به سلیقه‌ی خود می‌توانید یکی از این دو شیوه را انتخاب کنید.

عقاید یک دلقک

کتاب عقاید یک دلقک نوشته هایریش بل، نویسنده آلمانی، یکی از رمان های تاثیرگذار و پرمخاطب قرن بیستم است. در این داستان بل تصویری طنزآمیز از آلمان بعد از جنگ جهانی دوم را عرضه می‌کند و به شرایط جامعه آلمان پس از اقدامات هیتلر، آثار مخرب جنگ، اختلافات میان کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها با نگاهی انتقادآمیز می‌نگرد.

داستان از زبان دلقکی به نام هانس شنیر روایت می‌شود. او که فرزند خانواده‌ای ثروتمند است، خانواده‌اش را به دلیل تفاوت در نوع نگرش به زندگی و مذهب ترک کرده و حالا به عنوان دلقک  در یک سیرک کار می‌کند. داستان از جایی شروع می‌شود که هانس در یکی از اجراهایش زمین می‌خورد و زانویش به شدت آسیب می‌بیند. در همان زمان ماری، دختری کاتولیک و بسیار مذهبی، پس از شش سال زندگی با هانس و احساس گناه ناشی از آن، بدون هیچ گفتگویی او را ترک می‌کند و به طور رسمی با فردی مذهبی ازدواج می‌کند. در این شرایط است که هانس شروع به درددل می‌کند و قصه زندگی‌اش را می‌گوید.

کتاب عقاید یک دلقک بعد از انتشارش در سال ۱۹۶۳ به دلیل محتوای انتقادی و نگاه آزاداندیش نویسنده به مذهب و مسائل اجتماعی خشم محافظه‌کار های را در آلمان برانگیخت و بحث و جدل‌های بسیاری را به همراه داشت. خوانش صوتی این رمان معروف را آرمان سلطان‌زاده اجرا کرده است و شما می‌توانید با صدای او دانلود کنید.

سمفونی مردگان

کتاب سمفونی مردگان اثر ستوده شده عباس معروفی است که در سال ۲۰۰۱ برنده جایزه بنیاد ادبی فلسفی سورکامپ شده است. عباس معروفی، نویسنده و روزنامه‌نگار برجسته ایرانی، رمان سمفونی مردگان را در کدت چهار سال و هفت ماه نوشته و داستانی زیبا، تراژیک و غم‌انگیز را خلق کرده که هر چقدر در آن جلوتر بروید جذاب‌تر می‌شود. در پشت جلد می‌خوانیم: این رمان حکایت شوربختی مردمانی است که مرگی مدام را بر دوش می‌کشند و در جنون ادامه می‌یابند.

شخصیت اصلی داستان سمفونی مردگان آیدین است، پسری روشنفکر، شاعر و بسیار فعال که در خانواده‌ای کاملا سنتی و پدرسالار زندگی می‌کند. آیدین در مقابل پدر سنتی خود قرار می‌گیرد و می‌خواهد مهار زندگی خود را در دست بگیرد. نوع روایت داستان در این کتاب به گونه‌ای است که راوی چندین بار عوض می‌شود و هر بار ماجرا از زبان شخص دیگری بیان می‌شود. در بخش‌هایی از داستان یک واقعه از زاویه دید دو نفر روایت می‌شود و همین امر باعث می‌شود خواننده احساس و افکار دو شخصیت و تفاوت‌های آن‌ها را به خوبی درک کند.

داستان از چهار موومان تشکیل شده و سوالی که پیش می‌آید این است که چرا نویسنده به جای بخش یا فصل از کلمه موومان استفاده کرده است؟

موومان یک کلمه فرانسوی است و به معنای بخش کاملی از یک مویسقی بزرگ‌تر استفاده می‌شود. کلمه موومان برای سمفونی‌ها یا موسیقی‌های چند بخشی به کار می‌رود. استفاده از این کلمه برای بخش‌های کتابی که نام آن با سمفونی شروع می‌شود از انتخاب‌های زیرکانه عباس معروفی است و نشان‌دهنده میزان توجه او به جزئیات است. همین توجه به جزئیات کوچک و به ظاهر بی‌اهمیت است که رمان سمفونی مردگان را به اثری تبدیل کرده که برای همیشه در ذهن مخاطب می‌ماند.

یکی از نکته‌هایی که باید هنگام خرید و دانلود کتاب صوتی رمان های معروف به آن دقت کنیم، گوینده کتاب صوتی است. پیشنهاد می‌کنیم یادداشت « کتاب‌های صوتی را با صدای چه کسی گوش کنیم؟ » را هم بخوانید. در این یادداشت چند گوینده معروف و محبوب کتاب صوتی را معرفی کرده‌ایم.

(۹,۸۵۲ بازدید تا امروز)
اشتراک گذاری