معرفی ۷ کتاب برای افزایش خلاقیت

معرفی ۷ کتاب برای افزایش خلاقیت

2019-10-14 0 نویسنده مریم زراعتکار
در 5 دقیقه بخوانید

انتخاب ساده است! هر کدام از ما در مسیری از زندگی قرار داریم که در آن جایگاه شغلی، مهارت‌های ارتباطی، روابط خصوصی و اجتماعی پراهمیتند. یکی از انتخاب‌های ما می‌تواند حفظ سکون و حیطه‌ی امن همیشگی‌مان باشد اما راه چالش برانگیز دیگری نیز وجود دارد؛ تغییر و فراهم کردن امکان رشد در تمام زمینه‌ها. اگر بخواهیم ماجراجویی کنیم و روش دوم را برگزینیم، به خلاقیت و دیدگاهی منتقد نیازمندیم. شاید باور به نداشتن ذهن خلاق، مسئله‌ای باشد که ما را وادار می‌کند تا در محدوده‌ی خودمان باقی بمانیم و دست به انتخاب نزنیم؛ اما لازم است بدانیم خلاقیت امری ذاتی نیست و قابلیت پرورش یافتن دارد. ذهن فعالیتی پویا دارد و با کسب مهارت‌هایی مشخص و انجام تمرین‌هایی چالش برانگیز می‌توانیم قدرت خلاقیت را در کنار نگاه منتقد کسب کنیم و تحولی شگفت در بخش‌های مختلف زندگی شخصی و اجتماعی خود مشاهده کنیم. این کتاب ها ما را با اهمیت ضرورت خلاقیت و پرورش ذهن آشنا کرده و تمرین‌هایی برای افزایش خلاقیت ارائه می‌کنند.

دوپامین

گاهی رفتار ما ناشی از یک کنش شناختی نیست. مولکول دوپامین، ماده‌ای متشکل از هیدروژن، اکسیژن، کربن و نیتروژن، بخش مهمی از عملکرد مغز ما را کنترل می‌کند. این پیام‌رسان عصبی به روش‌های متنوعی ذهن را مجبور می‌کند تا تنها به لذت بردن اکتفا نکند، بلکه مشتاقانه به دنبال فرصت‌ها و احتمالاتی برود که تخیل‌مان می‌پرورد. زمانی‌که به این امکانات به شکل دسترسی‌پذیر بیندیشیم، بالاترین سطح هیجان را تجربه می‌کنیم و کارایی ما افزایش پیدا خواهد کرد.

دوپامین ماده‌ای است که این مسیر ذهنی را ممکن می‌سازد. در این کتاب با نگاه جدی به مطالعات علمی، درباره‌ی تأثیر دوپامین بر جنبه‌های مختلف زندگی مثل افزایش خلاقیت ، عشق و پیشرفت می‌خوانیم.

 خلاقیت و حل مسئله

خلاقیت مسئله‌ای آموختنی است. برایان تریسی در فصل‌های مختلف کتاب ابتدا ما را با منابع اصلی خلاقیت و عوامل مؤثر بر افزایش آن آشنا می‌کند، سپس راه‌کارهایی ارائه می‌دهد که با به کارگیری آن‌ها می‌توانیم به پرورش خلاقیت بپردازیم.

رویکرد مدیریتی این کتاب بر اهمیت خلاقیت در زندگی و کار تأکید می‌گذارد. امروزه اگر فعالیت‌های خود را به شکل خلاقانه‌ای مدیریت نکنیم و ذهن خود را آماده نگه نداریم، مجبور می‌شویم تا مثل یک ماشین برای افرادی با کنترل ذهنی بالاتر عمل کنیم؛ اما خوش‌بختانه خلاقیت آموختنی است و کافی است آماده شویم با بهبود کیفیت تفکرمان، بر کیفیت و رشد زندگی و شغل‌مان نیز اثرگذار باشیم.

ما مطالعه‌ی این کتاب را پیشنهاد می‌کنیم تا با به کارگیری روش‌ها و راه‌کارهای عملی آن به ایده‌های شگفت‌انگیزی برای ایجاد دگرگونی در مسیر خود دست پیدا کنید.

 تفاوت: چرا برخی برندها دلنشین‌ترند؟

نوآوری در تمام کارها به صورت مستقیم با مشاهده‌ی تفاوت‌ها ارتباط دارد. اگر بخواهیم در هیاهوی جهان امروز پیشرفت کنیم و ایده‌های‌مان دیده شوند، لازم است به نیازهای متفاوت توجه کنیم.

در این کتاب به خلاقیت با نگاهی فراتر از مدل‌های مرسوم پرداخته شده است. توجه به خواسته‌ها و کمبودهای افراد در ابعاد مختلف و اهمیت دادن به واقعیت موجود، باعث می‌شود بتوانیم فرصت‌های پرداخته نشده در این واقعیت را شناسایی کنیم و بر اساس کمبودهای آن دست به خلاقیت و پردازش ایده بزنیم.

پیشنهاد می‌کنیم یادداشت «معرفی ۱۰ کتاب برای شروع کسب و کار» را هم بخوانید.

نیمه‌ی تاریک وجود

بسیار پیش می‌آید که به دیگران با ویژگی‌های شخصیتی مثبت یا منفی نگاه کنیم. آن‌ها را با صفات مشخص اخلاقی بشناسیم و دسته بندی کنیم. از دیدگاه دبی فورد، این رفتار نوعی فرافکنی در قبال وجوه شخصیتی خودمان است. ما به عنوان یک انسان کامل، ویژگی‌های مختلفی درون خود داریم و آن دسته از خصوصیات را که نمی‌خواهیم از دیگران و خودمان پنهان می‌کنیم. «کارل یونگ این بخش را سایه می‌نامد. سایه شامل همه‌ی آن ویژگی‌های شخصیتی ماست که سعی می‌کنیم پنهان و یا نفی کنیم». «کتاب نیمه‌ی تاریک وجود از آن بخشی از شخصیت ما پرده بر می‌دارد که روابط ما را به بن بست می‌کشاند، روح ما را می‌کشد و مانع از تحقق رویاهایمان می‌شود».

دبی فورد در این کتاب ابتدا سایه‌های شخصیتی را معرفی می‌کند، سپس به مسئله‌ی فرافکنی به عنوان پدیده‌ی اصلی ناشی از سایه می‌پردازد. با پذیرش نمونه‌ی کل نگرانه‌ای که فورد ارائه می‌کند، می‌توانیم به درک جدیدی از زندگی درونی و بیرونی‌مان برسیم، سایه‌ی خود را بشناسیم و به تدریج با پذیرش آن به عشق ورزی دست پیدا کنیم. «هنگامی که با سایه‌ی خود آشتی کنید، زندگی شما همچون کرم ابریشمی که به پروانه‌ای بسیار زیبا تبدیل شده است، دگرگون می‌گردد. دیگر نیازی نیست وانمود کنید کس دیگری هستید و یا ثابت کنید وجود شایسته‌ای می‌باشید. آن هنگام که سایه‌ی خود را در آغوش بگیرید، دیگر لازم نیست در ترس به سر ببرید».

این کتاب با ارائه‌ی تمرین‌ها، به ما ابزاری می‌دهد تا خلاقیت، استعداد و توانمندی‌هایمان را دوباره به دست آوریم و حتی آن‌ها را نسبت به قبل افزایش دهیم.


«هریک از ما همه‌ی ویژگی‌های انسانی را داریم. چیزی وجود ندارد که ما ببینیم و یا درک کنیم و خود، آن نباشیم. هدف نهایی سفر ما این است که به این یکپارچگی بازگردیم».

شرکت خلاقیت

این کتاب را اد کتمول بنیان‌گذار شرکت پیکسار نوشته است و در آن به شرح جزئیات رویایی می‌پردازد که او در کنار همکارانش، از جمله استیو جابز و جان لستر، ساخته و سال‌هاست گروه خلاق آن‌ها، انقلابی در جهان انیمیشن ایجاد کرده است.

اد کتمول در این کتاب به اتفاق‌هایی که در پیکسار افتاده، اصول خلاقیت، موانع بروز خلاقیت، توانایی حل مسئله و روش‌های مدیریتی خلاق پرداخته است. به نظر می‌رسد مهم‌ترین عاملی که این گروه را در کنار هم قرار داده و موفقیت آن‌ها را در پی داشته، اهمیت دادن به قدرت خلاقیت و محافظت از آن بوده است. کتمول در شرکت خلاقیت به ۷ اصل اساسی اشاره می‌کند که موجب ایجاد فرهنگ خلاق در سازمان می‌شوند.

این کتاب از پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز و بهترین کتاب سال هافینگتن پست است.

خلاقیت و نوآوری

علی شمیسا در این کتاب پایه‌ای‌ترین مفاهیم خلاقیت را بر می‌شمرد. او در ابتدا به ضرورت و اهمیت خلاقیت و عوامل مؤثر بر آن اشاره می‌کند و به معرفی بسترهایی می‌پردازد که ذهن در آن‌ها به سمت خلاق بودن پرورش می‌یابد؛ منابعی را مشخص می‌کند که فرد با قرار گرفتن در آن‌ها می‌تواند انرژی دهنی خود را فعالانه گسترش دهد، او را نظریه پرور کرده و درونش شور و انگیزه ایجاد می‌کند. چنین فرآیندی به انسان رهایی می‌بخشد و موجب می‌شود با تمام وجودش در ارتباط با جهان قرار گیرد.

با مطالعه‌ی این کتاب به زبان ساده با مفهوم خلاقیت آشنا می‌شویم و تمرین‌هایی عملی برای افزایش خلاقیت ، بهبود تفکر و تصور می‌آموزیم.

ماهیت و کارکردهای تفکر نقادانه و خلاقانه

ارتباط بین این دو جنبه‌ی تفکر، بسیار جداگانه از هم شناخته می‌شود. عموما افراد خلاق را انسان‌هایی با هوش هیجانی بالا می‌شناسیم و کسانی را که تفکر منتقد دارند به صورت افرادی منفی‌نگر و عیب‌جو می‌بینیم؛ اما در حقیقت هر دوی این ویژگی‌ها می‌توانند در کنار یکدیگر به صورت مکمل قرار بگیرند و پرورش یابند.

حقیقت این است که راهکاری برای ایجاد نبوغ در افراد وجود ندارد. اما در این کتاب که توسط نشر نو چاپ شده، ارتباط بین وجه نقادانه و وجه خلاقانه‌ی ذهن بررسی می‌شود و الزام کنار هم قرار گرفتن آن‌ها به‌منظور دستیابی به ذهنی بزرگ و پویا بیان می‌گردد.

 

(2,832 بازدید تا امروز)
اشتراک گذاری