زندگینامه افراد تاثیرگذار را در این کتاب‌ها بخوانید

زندگینامه افراد تاثیرگذار را در این کتاب‌ها بخوانید

2019-09-25 0 نویسنده حانیه دُرّی
در 6 دقیقه بخوانید

زندگینامه که با عنوان‌هایی مثل: تذکره، احوال، سرگذشت، سیره، بیوگرافی و … نیز خوانده می‌شود بخشی از زندگی یک شخصیت است که با سبکی خاص نوشته شده است. نویسنده‌ها در  کتاب های زندگینامه تلاش می‌کنند جنبه‌های آموزنده یا انگیزه‌بخش زندگی خود را توصیف و تحلیل کنند. زندگی‌نامه‌ها  کتابدر کتاب‌های زندگی‌نامه معمولا با سختی‌ها، خوشی‌ها و فراز و نشیب‌های زندگی شخصی آشنا می‌شویم که حالا توانسته از آن‌ عبور کند.انگار که همان فرددر برابر شما نشسته و داستان زندگی‌‌اش را با تمام پیچ و خم‌هایش برایتان تعریف می‌کند.

در ادامه‌ی این یادداشت چند کتاب از بهترین کتاب‌های زندگی‌نامه‌را معرفی می‌کنیم.

تحصیل‌کرده

برای خیلی‌ها تحصیل کردن حقی طبیعی است که برای داشتنش هیچ زحمتی نکشیده‌اند. شاید حتی تصورش هم برایمان دور باشد که هنوز هم در دنیا کسانی هستند که از این حق محروم هستند. تحصیل‌کرده داستان زندگی دختری به اسم تارا وستور است. تارا در خانواده‌ای «مورمون» به دنیا آمده؛ خانواده‌ای که با تکیه بر اعتقادات مذهبی و متعصبانه‌شان، برای فرزندانشان نه شناسنامه می‌گیرند و نه استفاده از وسایل ارتباطات جمعی را مجاز می‌دانند. تارا با تلاش‌های بسیار سعی کرده از دل چنین جامعه‌ای خارج شود و حالا به عنوان نویسنده و تاریخ‌نگار آمریکایی شناخته می‌شود. این کتاب تا به حال به ۳۰ زبان دنیا ترجمه شده و پس از انتشار آن در سال ۲۰۱۸ به سرعت در لیست پرفروش‌ها قرار گرفت.

منم ملاله

این کتاب روایت خاطرات «ملاله یوسف زی»ستطالبان به ملاله تیراندازی کردند و بعد از مدتی به کمک دیگران، ملاله را به انگلستان منتقل می‌کنند. ملاله تجربیات زیاد و دید عمیقی دارد، کلیشه‌ها را کنار می‌زند و با شجاعت خود پیش می‌رود. او برای حق تحصیل زنان و دختران تلاش کرده است. کتاب «منم ملاله» را با همکاری کریستینا لمب روزنامه نگار بریتانیایی، درباره زندگی و فعالیت‌های خود نوشته است. ملاله یوسف زی جوان‌ترین فرد برنده‌ی جایزه نوبل است و کتاب زندگی‌نامه‌ اش پرفروش‌ترین اتوبیوگرافی در سال ۲۰۱۳ شد.

پیشنهاد می‌کنیم یادداشت «کتاب‌هایی که دنیای زنان را روایت می‌کنند» را بخوانید.

آب زیپو

«آب زیپو» داستان زندگی زنی روستایی به قلم خودش است که در سال‌های پایانی عمرش  نوشته است. آنا ویم شنایدر، نویسنده‌ی این کتاب، از سن کم شروع به کار کرده و تجربه‌های تلخ زندگی‌اش را در این کتاب نوشته است. این کتاب درباره‌ی سبک زندگی آنا همه‌ی عمر در آرزوی نوشتن زندگی‌اش بود و در اواخر عمرش موفق به انجام این کار شد. آناخاطراتش را طی دو هفته و در دو دفترچه برای فرزندانش نوشت. در سال ۱۹۸۵ فیلمی به کارگردانی یوزف فیلز مایر از کتاب «آب زیپو» ساخته  شد. شنایدر تنها پنج سال به مدرسه رفت و جز کتاب مقدس چیزی نخواند، با این‌حال در نوشتن زندگی‌نامه‌ی خود موفق بود.

آداب روزانه

این کتاب  درباره احوال روزمره و عادات کار کردن ۱۶۱ انسان مشهور-از نویسنده و دانشمند گرفته تا فیلسوف و نقاش و موسیقی‌دان- است. همه‌ی این ۱۶۱ نفر در طول زندگی کارهای بزرگی کرده‌اند. نویسنده‌ی کتاب؛ «میسون کاری» با مطالعه و کنکاش در زندگی‌نامه‌ها، مصاحبه‌ها و شرح حال آن‌ها فهرستی از عادت‌ها و خلق و خویشان را در این کتاب جمع کرده است.

«آداب روزانه»پنجره‌ای رو به روزمرگی آدم‌ها است که با لحنی ساده و صمیمی، مخاطب را همراه خود می‌سازد.

آنچه پرنده‌ی کوچک به من آموخت

این کتاب، تجربه‌ای واقعی درباره‌ی خلاقیت، فکر و ایده است. روایتی از زندگی بنیان‌گذار توییتر که در آن به نقش اساسی این رسانه در موقعیت‌های سیاسی-اجتماعی نیز اشاره‌هایی شده است. بیز استون، نویسنده‌ی کتاب، از لحظه‌‌ی خرید بلاگ توسط گوگل تا شکل‌گیری توییتر را تمام و کمال تعریف می‌کند. این  کتاب زندگینامه برای کسانی که به فضای مجازی و نحوه‌ی به وجود آمدن آن علاقه دارند،جالب است. استون آدمی سخت کوش و خلاق است که با ایده‌ای به ظاهر ساده جامعه جهانی را تحت تاثیر قرار داد.

استالین جوان

«استالین جوان» کتابی جذاب و خوش‌خوان با جزئیات فراوان است. این زندگینامه حاصل یک دهه پژوهش درباره‌ی استالین در بیست و نه کشور است. زندگی‌نامه مردی که تاریخ معاصر او را به عنوان یکی از رهبران مخوف به یاد دارد. «استالین جوان» روایت زندگی استالین از کودکی تا نوجوانی و بعد جوانی و تبدیل شدن استالین به یکی از بی‌رحم‌ترین رهبران سرخ دنیاست  استالین جوانی شاعر، آوازه خوان، طلبه‌ی کلیسا و دانش‌آموخته‌ی تفلیس بود اما تبدیل به رئیس گنگسترهای تفلیس و باکو در دوران تزاری شد. «استالین جوان» برای علاقه‌مندان به کتاب‌های تاریخی معاصر، کتاب مناسبی‌ست.

آخرین دختر

آخرین دختر، روایت تلخ و دردناک سرگذشت نادیا مراد، دختری ایزدی‌ست که با مادر و برادران و خواهرانش زندگی می‌کرد. اما اکثر افراد خانواده‌اش به دست داعش کشته می‌شوند و خودش به عنوان برده‌ای جنسی در بازار موصل فروخته می‌شود. نادیا بارها مورد تجاوز و ضرب و شتم قرار می‌گیرد اما سرانجام موفق به فرار می‌شود و در خانه‌ی خانواده‌ای مسلمان پناه می‌گیرد و سپس در آلمان پناهنده می‌شود. نادیا مراد در سال ۲۰۱۸ موفق به کسب جایزه‌ی نوبل شد. «آخرین دختر» در واقع روایت مستندی است از حمله‌ی داعش به شمال کشور عراق و کشتار مردان و بردگی دختران ایزدی‌.

دختری با هفت اسم

کتاب «دختری با هفت اسم»، اثر هیئون سئو لی است که اولین بار در سال ۲۰۱۵ به چاپ رسید. هیئون یکی از میلیون‌ها نفری به حساب می‌آمد که در کره‌ی شمالی بزرگ شد و در دنیای تحت حکومت رژیمی تمامیت طلب‌گیر افتاده بود. خانه‌ی آن‌ها در نزدیکی مرز چین واقع شده بود.

همزمان با قحطی بزرگ دهه ی ۱۹۹۰، هیئون شروع به فکر کردن و سوال پرسیدن کرد و درنهایت به این نتیجه رسید که در تمام عمر، او و امثال او را شستشوی مغزی داده بوده‌اند.

هیئون با نگاه به سرکوب، فقر و گرسنگی مردم فهمید که کشورش مطمئنا نمی‌تواند همان‌طور که حکومت ادعا می‌کند، بهترین کشور بر روی زمین باشد. هیئون در هفده سالگی تصمیم گرفت که از کره‌ی شمالی بگریزد اما هیچ‌وقت تصور هم نمی‌کرد که دوازده سال طول می‌کشد تا دوباره در کنار خانواده‌اش زندگی کند.

این کتاب در سال ۲۰۱۵ به انتخاب گودریدز به عنوان بهترین اتوبیوگرافی شناخته شد و داستانی خواندنی دارد.

روح یک پروانه

این کتاب زندگینامه «محمدعلی کلی»، بهترین ورزشکار قرن است.کلی بوکسور سنگین وزن آمریکا بود و «روح یک پروانه» قصه‌ی پرفراز و نشیب زندگی اوست. محمدعلی بعد از آنکه دنیای بوکس را رها کرد، از فعالیت‌های بشردوستانه دست نکشید و بنابه گزارش مجله سنسس می‌توان نام علی را در کنار بزرگانی چون ماندلا،‌مارتین لوترکینگ و مالکوم ایکس قرار داد که همه گاه در مبارزه با تبعیض نژادی پیشگام بود. این کتاب، زندگی‌نامه‌ی کلی به زبان خودش با تنظیم و دخترش «هانا یاسمین علی»ست که به کمک «هواردال بینگاهم» چاپ شده است. داستان «روح یک پروانه» بزرگی و شکوه روح با عظمت محمدعلی را به ما نشان می‌دهد و مخاطب را به دنبال خود می‌کشاند.

رهبری

رهبری نتیجه‌ی گفت‌و‌گوهای متعددی بین مایکل مورتیز و سرالکس فرگوسن است.درس‌هایی که از زندگی و سال‌ها کار فرگوسن، یکی از بزگترین مردان تاریخ فوتبال، در منچستر یونایتد روایت می‌شود. فرگوسن در مقدمه‌ی کتاب «رهبری» می‌گوید: «این کتاب نوعی جمع‌بندی درباره‌ی اطلاعاتی‌ست که از زندگی شخصی‌ام و همچنین مدیریت تیم‌های مختلف به دست آورده‌ام. «رهبری» تلاشی‌ست در جهت توضیح این‌که چگونه ساختار کلی تیم منچستر را شکل دادم و با موفقیت پیش بردم.» فرگوسن معلمی بزرگ است که حرف‌های آموزنده و انگیزه‌دهنده‌اش می‌تواند برای هر کسی چه علاقه‌مند به فوتبال و چه غیرعلاقه‌مند مفید باشد.

دست نیافتنی

«دست نیافتنی» زندگینامه قهرمان کشتی ایران، علیرضا حیدری‌ست که به همت طاها صفری نوشته شده است. این کتاب حاصل شصت ساعت مصاحبه با حیدری‌ است. طاها صفری بعد از مصاحبه‌ها به شیوه‌ای داستان گونه زندگی این قهرمان کشتی ایران را روایت کرده است. این زندگی‌نامه یکی از بهترین مستند نگاری‌های ورزشی است و برای علاقه‌مندان به حوزه ورزش می‌تواند کتاب خوبی باشد.

سه روز برای دیدن

این کتاب روایتی خیالی اما تکان‌دهنده از آرزوی کلر برای داشتن سه روز بینایی است. «سه روز برای دیدن» نوشته‌ی هلن کلر نویسنده‌ی نابینا و ناشنوای آمریکایی‌ست. کتابی کوچک و کم‌حجم برای تلنگر زدن به خود. کلر در این کتاب گفته است که اگر قدرت دیدن، تنها برای سه روز به او داده می‌شد دوست داشت چه چیزهایی را ببیند. نگاه او به عنوان کسی که بدون داشتن قدرت بینایی، زیبایی‌های جهان را درک کرده است بسیار متفاوت است.

کتاب های زندگینامه مبنایی برای آشنایی با تحول فرهنگ‌ها هستند و خواننده را نسبت به رسوم و فرهنگ‌های مناطق مختلف نیز آشنا می‌سازند. اهمیت دیگر زندگی‌‌نامه‌ها به حقیقی بودن آن‌هاست، از این جهت است که این‌گونه کتاب‌ها بسیار الهام‌بخش و انگیزه دهنده نامیده می‌شوند. زندگی‌نامه‌ها نه مانند تاریخ، مستند و نه مانند داستان، سراسر خیال هستند، آن‌ها را می‌توان قابی از زندگی حقیقی دانست که لذت خواندن را برای مخاطبان خود فراهم می‌دارند.

(1,660 بازدید تا امروز)
اشتراک گذاری