لوگو طاقچه
بهترین اپلیکیشن‌ برای گوش دادن به کتاب صوتی

بهترین اپلیکیشن های کتاب صوتی برای اندروید

در 4 دقیقه بخوانید
10,791 بازدید

کتاب‌های صوتی این روزها بسیار محبوب شده‌اند. یکی از دلایلش این است که به راحتی و همه جا در دسترس ما هستند. برای گوش دادنِ کتاب صوتی دیگر نیازی به خرید سی‌دی و دی‌وی‌دی و استفاده از دستگاه‌های پخش جا گیر و پر هزینه نداریم. کافی است روی موبایل یا تبلتمان، یکی از چندین اپلیکیشن ارائه دهنده‌ی کتاب‌های صوتی را نصب کنیم و در کلمات غرق شویم. در یادداشت «کتاب صوتی روشی برای خواندن» در مورد مزایای استفاده از کتاب صوتی نوشتیم.

در این یادداشت ۹ اپلیکیشن برای گوش دادن به کتاب صوتی در سیستم عامل اندروید معرفی می‌کنیم.

۱. Google Play Books، سریع و کار درست مثل زبل خان!

این اپلیکیشن که متعلق به مجموعه اپلیکیشن‌های گوگل است، از سال ۲۰۱۸، کتاب‌های صوتی را نیز به محصولات خود اضافه کرده است. در این مجموعه می‌توانید انواع کتاب‌های الکترونیکی، کتاب‌های مصور و دیگر محتواهای دیجیتال را ببینید. جذاب‌ترین قابلیت این اپلیکیشن، هماهنگ شدن با سایر وسایل الکترونیکی شما، از طریق حساب کاربری گوگل است. به این ترتیب اگر روی گوشی‌تان یک کتاب صوتی دانلود کنید، می‌توانید از طریق لپ تاپ خود هم به آن گوش دهید. این کتاب‌ها به صورت کاملا رایگان، قابل دانلود کردن هستند و می‌توانید به صورت آف‌لاین نیز در اپلیکیشن به کتاب‌ها گوش دهید.

۲. Audible، بزرگ‌ترین کتاب خانه‌ی صوتی جهان

شاید همین تیتر، برای استفاده از این اپلیکیشن، به اندازه‌ی کافی وسوسه برانگیز باشد. Audible، اپلیکیشنی است که به صورت اختصاصی برای ارائه‌ی کتاب‌های صوتی طرحی شده و ضمنا بزرگ‌ترین مجموعه‌ی محتواهای شنیداری جهان را در خود جمع کرده است. از کتاب گرفته تا برنامه‌های رادیویی و نمایشنامه خوانی.

امکان جالب این اپلیکیشن، قابلیت کنترل سرعت خوانش است. شما می‌توانید تعیین کنید که کتاب، با چه سرعتی روایت شود. بخشی را به سرعت رد کنید و روی بخش دیگری، بیشتر مکث کنید.

۳. با Librivox، خودتان راوی باشید

این اپلیکیشن، بیش از ۲۴ هزار کتاب صوتی کلاسیک را در خود جا داده است. افرادی از سرتاسر دنیا، کتاب کلاسیک مورد علاقه‌ی خود را می‌خوانند، ضبط می‌کنند و در Librivox  بارگذاری می‌کنند. به این ترتیب، این مجموعه هر روز بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود. کتاب‌های صوتی ارائه شده در این اپلیکیشن کاملا رایگان است و حتی خود شما هم می‌توانید کتاب مورد نظرتان را بخوانید و در اختیار دیگران قرار دهید.

۴. بهترین‌ها در Audio Books

این اپلیکیشن، بیش از ۱۰۰ هزار کتاب صوتی در فروشگاهش دارد که بخشی از آن‌ها به صورت کاملا رایگان در دسترس است. این اپلیکیشن، علاوه بر کنترل سرعت روایت و کیفیت صدا، امکان ارتباط با پشتیبانی را هم فراهم کرده است. نکته‌ی جالب این که شما می‌توانید در Audio books، نقاطی را مشخص کنید و روی آن‌ها یادداشت بگذارید. درست مانند وقتی که کتاب می‌خوانید!

۵. کتاب‌های صوتی رایگان در Oodles

اگر دنبال کتاب‌های صوتی رایگان می‌گردید و عنوان خاصی مد نظرتان نیست، این اپلیکیشن، گزینه‌ی خوبی است. بیش از ۵۰ هزار کتاب الکترونیکی و ۱۵ هزار کتاب صوتی، در Oodles جمع شده‌اند. البته این کتاب‌ها، شامل آثار تازه از زیر چاپ درآمده نمی‌شوند. اما قطعا می‌توان کتاب‌هایی از جین آستن، مارک تواین و ویکتور هوگو در میان آن‌ها پیدا کرد. در واقع می‌توان گفت کتاب‌هایی در این مجموعه یافت می‌شوند که بتوان نسخه‌ی چاپی آن‌ها را در کتابخانه‌های محلی سطح شهر پیدا کرد.

۶. صدا و متن در Kobo

این اپلیکیشن، از سال ۲۰۱۷، کتاب‌های صوتی را نیز به مجموعه‌ی خود اضافه کرده است. حالا، هم کتاب‌های صوتی و هم کتاب‌های الکترونیکی را می‌توانید در Kodo پیدا کنید. نکته‌ی جالب این که دسترسی به کتاب‌های کتابخانه‌ای، در این اپلیکیشن رایگان است و امکان خرید کتاب‌های جدید نیز از همین طریق مهیا است. امکان کنترل سرعت و چک کردن زمان خوانش کتاب، در این اپلیکیشن امکان‌پذیر است.

۷. با Kindle هیچ وقت متوقف نمی‌شوید

حتما برایتان پیش آمده که غرق خواندن یک کتاب باشید و بعد برایتان کاری پیش بیاید که مجبور شوید خواندن را متوقف کنید. در این صورت با خود می‌گویید که ای کاش می‌شد بقیه‌اش را شنید! Kindle، این کار را برایمان آسان کرده است. تفاوت این اپلیکیشن، با موارد پیشین این است که شما می‌توانید هم نسخه‌ی الکترونیک و هم نسخه‌ی صوتی یک کتاب را دریافت کنید و هر لحظه تصمیم بگیرید که می‌خواهید از کدام یک استفاده کنید. بنابراین وقتی در میانه‌ی کتاب خواندن، مجبور می‌شوید خانه را ترک کرده و با مترو یا تاکسی جایی بروید، مجبور نیستید خواندن را متوقف کنید.

۸. کتاب‌ صوتی و کتاب الکترونیکی را از روی طاقچه بردارید

یکی از مشکلات مهم اپلیکیشن‌های خارجی این است که به سختی می‌توان کتابی به زبان فارسی در آن‌ها پیدا کرد. با حضور اپلیکیشن‌های ایرانی در این حوزه، می‌توانید کتاب‌های صوتی فارسی را به آسانی دریافت کنید. طاقچه در ابتدا اپلیکیشنی برای کتاب‌های الکترونیکی بود و از زمستان ۱۳۹۵ بخش کتاب‌های صوتی را نیز اضافه کرد. تمام کتاب‌های موجود در فروشگاه طاقچه به صورت قانونی و با رعایت حق مولف، منتشر می‌شوند. کتاب‌های صوتی بسیاری در دسته‌های ادبیات، تاریخ، فلسفه و منطق، کودک و نوجوان و…، در این اپ وجود دارد و هر روز کتاب‌های جدیدی به آن اضافه می‌شود. همچنین می‌توانید کتاب‌های صوتی رایگان خوبی در طاقچه پیدا کنید. امکان تنظیم سرعت و برنامه‌ریزی برای زمان متوقف شدن نیز در اپ طاقچه وجود دارد. یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از اپلیکیشن‌های ایرانی نسبت به نسخه‌های خارجی، پرداخت آسان و مطمئن است.

در یادداشت «کتاب صوتی از نگاه کاربران طاقچه» در مورد مزایای کتاب صوتی از نگاه کاربران نوشتیم.

۹. گویا، نسخه‌ی ایرانی اپلیکیشن کتاب صوتی

این اپلیکیشن ایرانی مجموعه‌ی خوب و متنوعی از کتاب‌های صوتی ایرانی و خارجی را در فروشگاهش دارد. در این اپلیکیشن، امکان شنیدن بخشی از هر کتاب به صورت رایگان وجود دارد. می‌توانید سرعت خوانش را تنظیم کنید. همچنین شما می‌توانید تمام کتاب را دانلود کنید و به صورت آف‌لاین گوش دهید و یا هر گاه که آن‌لاین بودید، بدون نیاز به دانلود کامل، با کتاب پیش بروید. امکان تنظیم زمان متوقف شدن و قیمت منصفانه هم از دیگر ویژگی‌های این اپلیکیشن است.

کتاب‌های صوتی، در ابتدای راهی طولانی قرار دارند. زمینه‌های گسترد‌ه‌ی بسیاری وجود دارد که در آن‌ها کتاب‌های صوتی می‌توانند کاربردهای منحصربه‌فرد خود را داشته باشند. پس اگر تا به حال تجربه‌ی شنیدن کتاب صوتی را نداشته‌اید، پیشنهاد می‌کنیم این کار را با شنیدن کتاب صوتی رایگان شروع کنید. اگر خوشتان آمد سری به بقیه کتاب‌های صوتی هم بزنید.

پیشنهاد می‌کنیم یادداشت « معرفی کتاب صوتی رمان های معروف » را هم بخوانید.

این یادداشت ترجمه‌ی آزادی است از مقاله‌ای در سایت ebookfriendly

Avatar

پردیس جلالی


اشتراک گذاری یادداشت
0 0 رای
امتیاز مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
4 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش همه کامنت ها
John Smith
2 سال قبل

با سلام
نوار اپلیکیشن خیلی خوبیه و مدت زمان زیادی هم هست که در این زمینه فعالیت میکنه ولی اشاره‌ای نکردید.

طاقچه
ادمین
2 سال قبل

سلام
ممنون از نظر و پیشنهادتون 🙂

مهدی
مهدی
11 ماه قبل

اپ های ایرانی آیا تحریف و سانسور میکنن؟ از این یایت که ینی حکومت مجبورشون میکنه ک اینکارو بکنن میگم.

طاقچه
ادمین
11 ماه قبل

سلام مهدی عزیز
در طاقچه ما فقط کتاب‌هایی که مجوز انتشار داشته باشند، منتشر می‌کنیم و دقیقا همان فایلی که در نسخه چاپی در بازار قانونی ایران وجود دارد، در طاقچه هم به صورت الکترونیکی و صوتی وجود دارد.

یادداشت های مشابه