لوگو طاقچه
از کتاب خواندن لذت ببرید

کتاب خواندن برای لذت بردن

در 3 دقیقه بخوانید
3,057 بازدید

کتاب‌خواندن می‌تواند انواع متفاوتی داشته باشد. شما می‌توانید یک کتاب را به دلایل مختلف، با اهداف مختلف و به چندین شیوه‌ی مختلف بخوانید. هر کدام از این شیوه‌ها هم نتایج متفاوتی دارند. در این متن به مفهوم یکی از انواع کتاب‌خواندن، یعنی «خواندن برای لذت‌ بردن» می‌پردازیم.

کتاب خواندن برای لذت‌ بردن یعنی چه؟

«خواندن برای خواندن»، «خواندنِ داوطلبانه» و «خواندن به‌وقت فراغت» این‌ها عباراتی هستند که سازمان NLT۱ در معنای «خواندن برای لذت بردن» به‌کار برده است. طرفداران این رویکرد، معتقدند که کتاب خواندن باید به‌ قصدِ لذت‌ بردن و با انگیزه‌ی خود فرد انجام شود. آن‌ها معتقدند که تنها در این صورت است که تمامِ فواید کتاب خواندن، شامل حال خواننده می‌شود؛ البته می‌تواند به پیشنهاد شخصِ دیگری هم صورت بگیرد؛ اما باید با علاقه‌ی خود خواننده دنبال شود.

پژوهشگران «خواندن برای لذت‌ بردن» را فرآیندی خلاق و فعالانه می‌دانند. آن‌ها معتقدند که در قرن ۲۱، به‌خصوص نوجوانانی که در مرحله‌ی ورود به بزرگسالی هستند، بیش از هر زمانِ دیگری در تاریخِ زندگی انسان‌ها، نیاز دارند که بخوانند و بنویسند.

آن‌ها به این مهارت احتیاج دارند تا انبوهِ اطلاعاتی را که هر روز به آن‌ها وارد می‌شود، برای ثبت زندگی شخصیشان، ارائه‌ی شغلشان و به‌صورت کلی به‌عنوان یک شهروند به کار گیرند و این موضوع در صورتِ اینکه کتاب بخوانند و از آن لذت ببرند، با کیفیتِ بیشتری اتفاق می‌افتد.

در بسیاری از مدارسِ سراسر دنیا، زمان و مکانی از ساعاتِ درسی‌ را به این موضوع اختصاص می‌دهند و بستری فراهم می‌کنند که به دانش‌آموزان لذتِ کتاب خواندن را معرفی کنند. جلسات کتاب‌خوانی برگزار می‌کنند؛ نویسندگان را به کلاس‌های درسی دعوت می‌کنند؛ کلوب‌های کتاب‌خوانی برپا می‌کنند و زمانی را برای به اشتراک‌ گذاشتن نظرات بچه‌ها فراهم می‌کنند.

درمجموع، کتاب خواندن برای لذت بردن، جزء مباحث بسیار مهمی است که در مدارس به آن پرداخته می‌شود. این شیوه، مقابلِ رویکردهایی مانند «خواندن برای آموختن» قرار می‌گیرد که می‌گوید کتاب‌ها به‌وجود آمده‌اند تا مانند معلم به شما مباحثی را آموزش دهند.

در یادداشت چگونه از کتاب خواندن لذت ببریم؟ روش‌های عملی این شیوه از کتابخوانی را توضیح داده‌ایم

کتاب خواندن برای لذت‌ بردن چه اثراتی دارد؟

به گفته‌ی محققان، لذت بردن از کتاب خواندن، با افزایش سن کم می‌شود؛ می‌گویند که افراد، مهارت‌های کتاب‌خوانی را در کودکی بهتر فرامی‌گیرند. علاوه‌بر آن، در ذهنِ اکثرِ بزرگسالان، افراد کتاب‌خوان و فعالیتِ کتاب خواندن، کسل‌کننده است؛ بنابراین طبیعی است که برای پر کردن اوقات فراغتشان کمتر به سراغ کتاب خواندن بروند.

گفته می‌شود کودکانی که از خواندن لذت می‌برند، بهتر از باقی دانش‌آموزان می‌توانند درس‌هایشان را بفهمند و آن‌ها را ارائه دهند. علاوه‌بر آن، کودکانِ بین ده تا شانزده سالی که کتاب خواندن را به‌عنوان فعالیتی برای لذت‌ بردن می‌دانند، از واژه‌ها بهتر استفاده می‌کنند و آن‌ها را بهتر ادا می‌کنند؛ و حتی در درسی مانند ریاضی هم پیشرفت چشمگیرتری دارند.

علاوه‌بر این‌ها، پژوهشگران می‌گویند زمانی که شما فصلی از کتابی مانند هری‌پاتر را می‌خوانید، همان بخشی از مغز شما درگیر می‌شود که در واقعیت شاهد آن شخصیت‌ها و وقایع باشید. بنابراین، شاید بتوان گفت که وقتی کتاب می‌خوانید، مانند این است که تمامِ وقایع کتاب را تجربه کرده باشید. بنابراین افرادی که کتاب‌های بیشتری را انتخاب می‌کنند و می‌خوانند، شرایط و احساساتِ خودشان را دقیق‌تر درک می‌کنند و آن‌ها را بهتر با دیگران به اشتراک می‌گذارند.

کتاب خواندن برای لذت بردن، فوایدِ دیگری هم دارد؛

پژوهش‌ها می‌گویند که کتاب خواندن اگر با لذت بردن همراه شود، اضطراب و تنش و تپش قلب را کمتر می‌کند. همچنین گفته‌اند که این فعالیت، سه برابر بیشتر از پیاده‌روی و هفت برابر بیشتر از بازی‌های کامپیوتری باعث کاهش استرس می‌شوند.

آیا راهکاری هم وجود دارد؟

در این شیوه، لازم است کتاب‌هایی را انتخاب کنید که دغدغۀ خواندنِ آن‌ها را دارید. موضوعِ کتاب‌ها را بپسندید و با آن ارتباط بگیرید. قرار نیست که کتاب، مانند معلم به شما موضوعی را آموزش دهد. این شیوه از کتاب خواندن، جدا از فوایدی که دارد، قرار است اوقات فراغتتان را پر کند. بنابراین لازم است کتابی را انتخاب کنید که از آن لذت می‌برید. به‌قولِ ملیسا مار، رمان‌نویس آمریکایی، زندگی کوتاه‌تر از آن است که کتاب‌هایی را بخوانید که از آن‌ها لذت نمی‌برید. در یادداشت‌های بعدی، به صورت مفصل‌تر به راهکارهای آن می‌پردازیم.

کتاب خواندن و شنیدن تفریحِ لذت‌بخش ماست و طاقچه تلاش می‌کند این تفریح را آسان‌تر کند. اگر طاقچه را نمی‌شناسید آن را به صورت رایگان دانلود کنید و سری به فروشگاه کتاب‌هایش بزنید. در طاقچه می‌توانید کتاب‌های الکترونیک، روزنامه، مجله و کتاب‌های صوتی نیز پیدا کنید.


۱. سازمان یا خیریۀ NLT، یا به‌طور مفصل National Literacy Trust، به گفتۀ خودشان سازمانی خودانگیخته و مستقل است که با مدارس و اجتماعات مختلف فعالیت‌هایی در رابطه با افزایش مهارت‌های سوادآموزی و کتاب‌خوانی انجام می‌دهد.


Avatar

گلاره مرادی


اشتراک گذاری یادداشت
5 1 رای
امتیاز مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش همه کامنت ها
یادداشت های مشابه

دانلود کتاب از اپلیکیشن طاقچه

نصب طاقچه