لوگو طاقچه
چگونه کتاب صوتی تولید کنیم

چگونه کتاب صوتی تولید کنیم ؟

در 5 دقیقه بخوانید
43,474 بازدید

یکی از سوال‌های پر تکراری که در شبکه‌های اجتماعی با آن بر می‌خوریم این است که چگونه کتاب صوتی تولید کنیم ؟ به همین دلیل تصمیم گرفتیم یادداشت کوتاهی در مورد تولید کتاب صوتی بنویسیم. اگر تا به حال به کتاب صوتی گوش نداده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم سری به یادداشت «آیا گوش دادن به کتاب صوتی تقلب است؟» بزنید.

اگر بگوییم ما در عصر پادکست‌ها و کتاب صوتی زندگی می‌کنیم، بی راه نگفته‌ایم. آمار چندان دقیقی از وضعیت ایران نداریم. اما در آمریکا از بین سه دسته کتاب چاپی، کتاب الکترونیکی و کتاب صوتی، کتاب صوتی بیشترین میزان رشد را در سال ۲۰۱۶ داشته است. فقط در سال ۲۰۱۶ در آمریکا ۷۷ میلیون نفر به کتاب صوتی گوش داده‌اند و اغلب مشتری‌های کتاب صوتی به بیش از ۱۵ کتاب در سال گوش داده‌اند. حجم بازار کتاب صوتی در آمریکا از سال ۲۰۰۸ تا کنون به طور میانگین ۳۰ درصد رشد سالیانه  دارد که این یعنی ۴ برابر رشد سالیانه کتاب الکترونیکی.

آمار چندان عجیبی هم نیست. هنگام پیاده‌روی، رانندگی، در مترو و اتوبوس و تاکسی، هنگام آشپزی و انجام کارهای خانه و یا حتی در محل کار، می‌توان کتاب صوتی گوش داد.

حالا با وجود چنین تغییری در سبک مطالعه، این سوال که چگونه کتاب صوتی تولید کنیم هم معنادار می‌شود. در این یادداشت سعی می‌کنیم به سوالِ چگونه کتاب صوتی تولید کنیم، پاسخ دهیم.

کتاب‌های صوتی از کجا می‌آیند؟

 گاهی کاربران از ما می‌پرسند: «آیا به گوینده کتاب صوتی نیاز دارید؟» و جوابمان این است که ما در طاقچه کتاب صوتی تولید نمی‌کنیم. خب با این حساب کتاب‌های صوتی که در اپلیکیشن طاقچه وجود دارند، از کجا می‌آیند؟

طاقچه با ناشران کتاب صوتی مانند ناشران کتاب الکترونیکی همکاری می‌کند. ناشران کتاب صوتی با ناشران کتاب و گاهی با نویسنده‌های کتاب‌ها هماهنگ می‌کنند و در ازای پرداخت حق کپی رایت، کتاب را به صورت صوتی تولید می‌کنند. ناشرهای کتاب صوتی در بیشتر موارد از گوینده‌‌های حرفه‌ای استفاده می‌کنند و برای بخش‌های مختلف کتاب موسیقی متن می‌گذارند. دقیقا چیزی شبیه یک نمایش رادیویی. پیشنهاد می‌کنیم برای همکاری در تولید کتاب صوتی با ناشران صوتی در تماس باشید.

چگونه کتاب صوتی تولید کنیم ؟

بر اساس قانون کپی رایت می‌توان نهایتا تا ۱۰ درصد از محتوای یک کتاب را بدون پرداخت هزینه کپی رایت منتشر کرد. بنابراین اگر خودتان ناشر و یا نویسنده کتاب نیستید، باید در گام اول به قانون کپی رایت احترام بگذارید و با ناشر هماهنگ کنید.

مرحله بعد انتخاب کتاب مناسب است.

چه کتاب‌هایی برای تولید کتاب صوتی مناسب نیستند؟

با وجود همه جذابیت‌هایی که کتاب‌های صوتی دارند، اما بعضی کتاب‌ها گزینه مناسبی برای گوش دادن نیستند. این کتاب‌ها عبارتند از:

 • کتاب‌های مرجع
 • کتاب‌هایی با محوریت گردآوری نقل قول
 • کتاب‌های طراحی داخلی و محوطه‌آرایی
 • هر گونه کتاب‌های تصویر محور
 • کتاب‌های آشپزی
 • راهنماهای سفر

چه کتاب‌هایی برای تولید کتاب صوتی بهترین گزینه هستند؟

در عوض بعضی از کتاب‌ها  برای تولید کتاب صوتی گزینه خوبی هستند. مانند :

 • کتاب‌های موفقیت و خودیاری
 • کتاب‌های بیوگرافی و تاریخی
 • کتاب‌های ژانر وحشت و معمایی
 • کتاب‌های ژانر فانتزی و علمی-تخیلی
 • کتاب‌های سلامت و تناسب اندام
 • کتاب‌های عاشقانه
 • کتاب‌های حوزه کسب و کار

فرمت‌های کتاب صوتی

درست مانند کتاب‌های الکترونیکی که در فرمت‌های epub، MOBI، PDF و غیره  تولید می‌شوند، کتاب‌های صوتی هم در فرمت‌های مختلفی تولید می‌شوند. فرمت‌هایی مانند WAV، M4B ،MP3، AIFF. بهتر است درباره تفاوت‌های هر کدام از این فرمت‌ها تحقیق کنید.

برای شروع چه امکاناتی نیاز است و هزینه تولید کتاب صوتی چقدر است؟

برای اینکه کتاب صوتی شما از کیفیت مناسب برخوردار باشد، بهتراست از تجهیزات مناسب برای این کار استفاده کنید. مهمترین تجهیزات برای این کار که بخش زیادی از هزینه تولید کتاب صوتی را شامل می‌شود، عبارتند از:

میکروفون مناسب

خرید میکروفونی که بتواند حداکثر میزان صدا را ضبط کند، مهم‌ترین کاری است که باید کرد. دو نوع میکروفون در بازار وجود دارد. میکروفون‌های داینامیک و کندانسور. میکروفون داینامیک برای کارهایی مانند آواز خواندن استفاده می‌شوند و میکروفون کندانسور برای کارهایی مانند ضبط صداهای آرام. بنابراین اگر می‌خواهید میکروفون پاسخ‌های حساس‌تری به صدا دهد، از میکروفون کندانسور استفاده کنید.قیمت میکروفون کندانسور از حدود ۲ میلیون تومان شروع می‌شود.

پاپ اسکرین

پاپ اسکرین یا پاپ فیلتر وسیله‌ای برای کم کردن نویز صداست که در مقابل میکروفون نصب می‌شود. قیمت پاپ فیلتر بین ۲۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان است.

پاپ فیلتر برای تولید و ضبط کتاب صوتی

نرم افزار GarageBand  یا Audacity برای تبدیل کتاب به کتاب صوتی

از این نرم‌افزارها برای اصلاح صدا استفاده می‌شود که نصب آن بر روی کامپیوتر امکان‌پذیر است.

استودیو

اگر بتوانید تجهیزات را بخرید و  قصد دارید گویندگی کتاب صوتی را در منزل انجام دهید، باید محلی آرام و ثابت انتخاب کنید. اما می‌توانید به جای همه این‌ کارها یک استودیو ضبط صدا اجاره کنید. مزیت اینکار این است که در شرایط حرفه‌ای‌تری می‌توانید کار کنید. البته نکته مهم این است که اکثر استودیوها برای ضبط موسیقی هستند و تجهیزات این کار را دارند. قبل از اجاره مطمئن شوید برای کار شما استودیو مناسبی است. اجاره استودیوها معمولا به صورت ساعتی است و هزینه آن متناسب با شرایط روز تعیین می‌شود و نمی‌توانیم مقدار مشخصی برای آن بگوییم.

هنگام خواندن کتاب صوتی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

اولین موضوع برای خواندن کتاب صوتی داشتن صدای خوب است. صدای خوب بیشتر نعمتی الهی است. اما فارغ از جنس صدا، گفتن بین ۸ تا ۹ هزار کلمه در ساعت  هم کار چندان راحتی نیست. مسلما فشار بسیاری به تارهای صوتی وارد می‌شود. باید مانند هر مهارتی،این مهارت را نیز با تمرین‌های مخصوص پرورش داد. قبل از شروع به ضبط صدا برای کتابهای صوتی، بهتر است کارهای زیر را انجام دهید:

 • چیپس سیب‌زمینی بخورید. این کار باعث می‌شود رطوبت لب شما برای مدت زمان طولانی باقی بماند.
 • از پمادهای لب استفاده کنید.
 • لیوان آب ولرمی در کنار دستتان بگذارید.
 • بسته به حجم کتاب ممکن است فرایند تولید چند روز و یا چند هفته طول بکشد. بهترین کار این است که با توجه به سرعتتان کتاب را بخش بخش کنید و هر بخش را در یک نشست بخوانید. اما اگر به هر دلیلی نتوانستید هر بخش را تمام کنید، حتما حواستان باشد قبل از شروع بخش دوم، بخش قبلی را به دقت گوش کنید و جنس و حس و حال صدایتان را در بخش اول دوباره تکرار کنید. در غیر این صورت شنونده به خوبی متوجه دو تکه شدن متن می‌شود.
 • بهتر است هر روز در ساعت مشخصی کار ضبط را انجام دهید. صدای آدم‌ها در ساعات مختلف روز فرق می‌کند.

بعد از ضبط صدا برای کتابهای صوتی هم بهتر است این دو کار را انجام دهید:

 • بعد از ضبط برای اصلاح فایل صوتی، آن را به دست یک ویرایشگر حرفه‌ای بسپارید.
 • برای کتاب صوتی، صفحه‌ی جلد طراحی کنید. می‌توانید این کار را به دست یک گرافیست بسپارید.

پیشنهاد می‌کنیم یادداشت « کتاب صوتی را با صدای چه کسی گوش کنیم؟» را هم بخوانید.

به کتاب‌های صوتی مختلف گوش دهید

تولید کتاب صوتی هم مانند هر کار دیگری نیاز به این دارد که بدانیم دیگران چگونه این کار را انجام می‌دهند. برای اینکار بهتر است مدام به کتاب‌های صوتی و پادکست گوش کنیم. دقت کنید که برای فضای هر کتابی از چه نوع صدایی انتخاب شده. موقع بیان جملات، گوینده از چه لحنی استفاده می‌کند. برای مثال می‌توانید به این قسمت از کتاب صوتی ناطوردشت با صدای آرمان سلطانزاده گوش دهید.

پیشنهاد می‌کنیم سری به صفحه «با کتاب‌های صوتی دنیا را بشنویم!» بزنید و در آنجا با دنیای کتاب‌های صوتی بیشتر آشنا شوید.

تولید بریده کتاب صوتی

چند باری در کانال‌های یوتیوب انگلیسی زبان آدم‌هایی را دیده‌ام که بریده کتاب صوتی تولید می‌کنند و آن را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. برای این کار همانطور که گفتیم نیاز به اجازه ناشر نیست. اگر به تولید کتاب صوتی به عنوان یک علاقه شخصی نگاه می‌کنید، این ایده می‌تواند شروع خوبی باشد. علاوه‌ براین پس از مدتی کانال یوتیوب و یا آپارات شما تبدیل به رزومه کاریتان می‌شود و می‌توانید آدرس آن را برای ناشران صوتی بفرستید تا اگر به گوینده نیاز داشتند، با شما تماس بگیرند.


Avatar

صبا محبی


اشتراک گذاری یادداشت
3.5 4 رای
امتیاز مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
51 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش همه کامنت ها
نادیا
نادیا
1 سال قبل

مطلب خیلی خوبی بود. مدتهاس بهش فکر میکردم ولی خب لذت دست گرفتن کتاب کاغذی منو منصرف میکرد. مرسی از مطلب خوبتون

طاقچه
ادمین
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
ممنون از لطفتون 🙂

محمد یاحا
محمد یاحا
9 ماه قبل

سلام خیلی زیاد به طاقچه امیدوارم حالت خیلی خوب باشه.
میخواستم بدونم حتما باید از ناشر اجازه گرفت؟ مثلا کتتب خانه ای روی گور ها از انتشارات پرتغال رو اگه بخوام صوتی کنم و به فروش برسونم باید از پرتغال و نویسنده اجازه این کار رو بگیرم؟
ممنون میشم بگین??

طاقچه
ادمین
9 ماه قبل

سلام محمد عزیز
بله. حتما به دلیل رعایت حقوق ناشر باید اجازه داشته باشید.

دنیا هاشمی
دنیا هاشمی
8 ماه قبل

سلام..ممکنه بفرمایین چطورمیشه با مجموعه شما در زمینه تولید کتاب صوتی همکاری کرد>؟
من گوینده هستم

طاقچه
ادمین
8 ماه قبل

سلام دنیا عزیز
همانطور که در یادداشت هم اشاره کردیم، طاقچه یک سایت فروش کتاب صوتی است و در زیمنه تولید کتاب صوتی فعالیتی ندارد.

سعید مهدوی
سعید مهدوی
1 سال قبل

من می خواهماز کتاب خودم مثنوی مونس سعید مهدوی نسخه کتاب صوتی تهیه کنم. دوست دارم در این زمینه پیشنهاداتی داشته باشم. سعید مهدوی

فاطیما
فاطیما
1 سال قبل

با سلام و وقت بخیر ، ببخشید من خیلی به این کتر علاقه مندم ولی شرایط استودیو را ندارم ، راه آسونتری نیست که بشه در منزل صدا ضبط کنم با کیفیت خوب و در این رشته تجربه کسب کنم ؟ چون همه میگن صدای خوبی هم دارم و دلم میخواد تو این حرفه مشغول شم ، لطفا راهنمایی کنید . باتشکر

طاهره شکیبا
طاهره شکیبا
10 ماه قبل

مطالب جالبی بود
چندتا کتاب خوانش کردم امیدوارم بتونم به دوستداران کتاب صوتی ارائه بدم
ممنون از مطالب خوبتون

Hadis
Hadis
1 سال قبل

سلام لطفا میشه بگین کتابتون در چه زمینه ای هستش؟

عبدالرضا
عبدالرضا
1 سال قبل

سلام.آمادم برای همکاری

علی
علی
11 ماه قبل

سلام جناب مهدوی
اگر امکانش باشه میخواستم با اجازه شما این کار را انجام بدم. البته من تجربه ندارم ولی خوشحال میشم اگر با کتاب شما شروع کنم.

فاطمه
فاطمه
2 ماه قبل

سلام. وقتتون بخیر. خوشحال میشم همکاری داشته باشیم

فاطمه
فاطمه
2 ماه قبل

سلام. وقتتون بخیر. خوشحال میشم همکاری داشته باشیم

مژگان چگینی
مژگان چگینی
1 سال قبل

با سلام اگر کسی بخواهد ضبط کتاب صوتی را شروع کند در شیراز به کجا می تواند برای راهنمایی گرفتن مراجعه کند لطفا راهنمایی بفرمایید.
,و آیا باید حتما اتاق ضبط صدا داشته باشیم؟
و باید از ناشر اجازه بگیریم ؟

طاقچه
ادمین
1 سال قبل

برای ضبط کتاب صوتی باید حتما از ناشر کتاب یا صاحب اثر (کسی که حق صوتی کردن کتاب به او واگذار شده باشد) اجازه بگیرید. برای شروع کار بهتر است با چند ناشر کتاب صوتی مانند آوانامه، نوین کتاب گویا و… مشورت کنید.

نرگس
نرگس
1 سال قبل

سلام روزبخیر ،
باعرض احترام وسپاس بخاطر مطالب عالیتون که با مابه اشتراک گذاشتید ،
من نرگس شایسته فردهستم ،۴۰ساله وپزشک ، به صداپیشگی وخواندن کتابهای صوتی بسیار علاقه مندهستم ، ممنون میشم اگر شرایطی برای فعالیت من وجودداره بهم پیشنهاد بدین ،
بااحترام وارزوی موفقیت روزافزون براتون ?✌️

طاقچه
ادمین
1 سال قبل

سلام نرگس عزیز
همونطور که در یادداشت هم گفتیم، ما بستری برای فروش کتاب‌های صوتی هستیم و در زمینه تولید آن‌ها فعالیتی نداریم.

فقط خدا
فقط خدا
8 ماه قبل

سلام ، یک سوال داشتم، اگر من بخوام کتابهای رایگان طاقچه رو به صورت کتاب صوتی در بیارم، باز هم باید با ناشر هماهنگ کنم؟

طاقچه
ادمین
8 ماه قبل

سلام دوست عزیز
خیر، در این صورت نیاز به هماهنگی وجود ندارد.

هادی کاظمی
هادی کاظمی
1 سال قبل

سلام حدود هفت سال میشه کار گویندگی و نریتوری میکنم . بخش کتاب صوتی رو خوندم خیلی علاقمند شدم برا اینکار … در تهیه میکروفن و استودیوو بهترین کتابها لطفا راهنمایی ام کنید پیج اینستاگرام من
_ Kazemi.h@
ممنون میشم اگه دوستی در این حرفه راهنمایی ام بکنه

مائده
مائده
10 ماه قبل

سلام
من یک خواننده حرفه ای کتاب هستم. متاسفانه باید بگویم که خواننده های کتابهای صوتی فوق العاده بی سواد هستند!!! تاکنون به چندین کتاب صوتی گوش کردم، اما همه آنها پر از غلطهای ویرایشی بودند به حدی که قادر به درک جمله ها نبودم. امیدوارم حداقل ناشران عزیز کتابهای صوتی، از خوانندگان حرفه ای برای این کار استفاده کنند.
روز شما به خیر

فرح
فرح
2 ماه قبل

درود .برای حرفه ای شدن چه کارگاههایی بایدشرکت کرد؟

Mari
Mari
9 ماه قبل

سلام .
شما میدونید کلاس های آموزش گویندگی در تهران کجا برگذار میشود؟

مریم نورمحمدی
مریم نورمحمدی
9 ماه قبل

سلام وقت بخیر علاقه مند به همکاری میباشم?

ساجده
ساجده
8 ماه قبل

سلام من تجربه ای ندارم ولی صدای نسبتا ملایمی دارم
و خیلی هم علاقه دارم ،خواستید برای همکاری در خدمتم

احسان رهبر
احسان رهبر
7 ماه قبل

با سلام ، احترامآ جهت تهیه فایل صوتی و کتاب مجازی و دیجیتالی از کتاب شعر و داستان نوشته خودم نیاز به آشنایی با موسسه ای دارم که در این رابطه صفر تا صد کار را انجام دهد و من فقط هزینه آنرا پرداخت نمایم و هدفم اینست که همگان در داخل و خارج از کشور با گوش دادن به کتاب صوتی و یا خواندن کتاب مجازی با اشعار و داستان های کوتاهی که بنده نوشته ام آشنا شده و بهره مند شوند و برای کارهای بعدی خودم از جمله ترانه سرایی ، مشهور بشوم . لطفآ در صورتی که موسسه ای میشناسید بفرمائید تماس بگیرند تا مذاکره کنیم . با سپاس . تلفن تماس ۰۹۱۲۳۸۷۹۹۸۷

طاقچه
ادمین
7 ماه قبل

سلام دوست عزیز
لطفا با همکاران ما در بخش تامین محتوا تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

منین
منین
7 ماه قبل

سلام و روز بخیر . اگر من بخوام یه کتاب قدیمی یا جدید رو که تو کتابخونم دارم رو به شکل صوتی در بیارم و تو یوتیوب بزارم ، باید از ناشر اجازه بگیرم ؟ و اگه نیازه اجازه بگیرم چجوری؟ و آیا نیازه مبلغی پرداخت کنم برای اجازه؟

طاقچه
ادمین
7 ماه قبل

سلام متین عزیز
بر اساس قانون کپی رایت، بله نیاز است که اجازه بگیرید.
متاسفانه اطلاعی نداریم که فرایند گرفتن اجازه از ناشر همراه با پرداخت وجه است یا نه.

مبینا
مبینا
7 ماه قبل

بنده مشتاق و علاقه مند در کار گویندگی هستم و مایلم با شما همکاری داشته باشم

مبینا
مبینا
7 ماه قبل

بنده مشتاق و علاقه مند در کار گویندگی هستم و مایلم با شما همکاری داشته باشم.

مبینا
مبینا
7 ماه قبل

بنده مشتاق و علاقه مند در کار گویندگی هستم و مایلم با شما همکاری داشته باشم.
روز خوش

ایراندخت اکبری
ایراندخت اکبری
3 ماه قبل

با سلام..
با توجه به تجربه خوانش کتاب، صدای خوب و تسلط بر ادبیات، تمایل دارم برای خوانش کتاب اعلام همکاری نمایم..

محمد
محمد
6 ماه قبل

سلام چطور میتونم باشما همکاری کنم

طاقچه
ادمین
6 ماه قبل

سلام دوست عزیز
طاقچه یک فروشگاه کتاب الکترونیکی و صوتی است و در زمینه تهیه کتاب‌های صوتی فعالیتی ندارد.

zeinab
zeinab
6 ماه قبل

من خیلی دوست دارم تو این زمینه فعالیت کنم..واینکه اگه پادکستامو گوش کنید شاید علاقه مند بشید..من میخوام یه گوینده ی کتاب خیلی معروف بشم?

شادی زارعی آذر
شادی زارعی آذر
5 ماه قبل

سلام وعرض ادب حضورشما بزرگواران؛
من متنی روکه درمنزل وباگوشی موبایلم ضبط کردم رو برای «واوبوک»فرستادم،چه مدت طول میکشه که ناشر یا موسسه ای که به دنبال گوینده‌ ای تازه میگرده،به صدای من ازبین حدود۵۰۰۰صدا،گوش داده ودرصورت قبولی وانتخاب ،به بنده اطلاع دهند واین اطلاع رسانی به چه طریق صورت میگیره؟؟؟
باسپاس فراوان ازشما…

طاقچه
ادمین
5 ماه قبل

سلام دوست عزیز
متاسفانه درباره روند کار موسسه «واو بوک» اطلاعی نداریم.

فاطمه
فاطمه
3 ماه قبل

سلام من معلمی هستم که فوق العاده صدای خوبی دارم و علاقه دارم کتاب صوتی تولید کنم.نویسندگان محترم هر کس تمایل داشت به پیج من پیام بده. fateme.s73

محمود
محمود
1 ماه قبل

سلام فعالیتتون رو شروع کردین؟

تابان
تابان
1 ماه قبل

سلام و درود فراوان
من یک دانش آموز دبستانی هستم و تن صدای خوبی دارم
آیا میتونم در این زمینه از این سن شروع به کار کنم؟
و بتونم با شما همکاری داشته باشم؟

عاشق
عاشق
1 ماه قبل

سلام
من کتاب داستانی که نوشتم و ناشر حق انتشار صوتی رو بهم داده، من می تونم بعد تولید کتاب صوتی اون رو ذر فیدیبو بزارم؟
واینکه اون فیپا و اینایی که دارم واسه چاپ کتاب گرفتم کفایت می کنه؟
ابزار صوتی تو خونه دارم و می خواستم خودم انجام بدم
ممنون می شم راهنماییم کنین

حدیث
حدیث
1 ماه قبل

صدای فوقالعاده ای داشت منظورم از فوق‌العاده این نبود که تن صدایی با حالت خاص داشته باشه نه:!اتفاقا تن صدایشون طوری بود که مارو به گوش دادن وادار میکرد متن هارو خیلی خوب با صداش دنبال میکرد واینطوری،گوش های مارو هم ب،دنبال خودش برد ممنونم ازنویسنده و گوینده و ی، نکته دیگه اینکه جنس صدا با متن هم خوانی خیلی خوبی داشت اما اگه شخصییت داستان پسری جوان باشه باید یک پسر جوان تقریبا ۱۸ساله اینو بخونه واگه تو این کتاب شخصییت های دیگه هم باشند ، خیلی خیلی
بهتره که ی ،نفر ب جای همه حرف نزنه

حدیث
حدیث
1 ماه قبل

من صدای خوبی دارم تقریبا میشه گفت استعداد دوبلری دارم دوستدارم با شما هم کاری کنم چ،طور میتونم این کارو کنم میشه راهنماییم کنید لطفا؟؟

بهی
بهی
1 ماه قبل

هم تو متن اشاره کردن و هم بارها و بارها در پاسخ دوستان اعلام کردن که ما تولید کتاب صوتی نداریم.
حالا باز بگید من صدای فوق العاده ای دارم و تمایل به همکاری دارم !

amir
amir
28 روز قبل

سلام و با تشکر از مطالب جالبتون
اگه نتونیم به ناشر به هر دلیلی دسترسی پیدا کنیم باید چه کنیم؟؟

الله محمد
الله محمد
24 روز قبل

لطفا اگر امکان دارد کتاب مبانی مدیریت داکتر علی رضایان را صوتی بسازین فقط ارتباط برنامه ریزی کنترل تصمیم گیری و راهبردی

گوینده
گوینده
22 روز قبل

ممنون از مطالب خوبی که گذاشتین.
طاقچه استخدام گوینده کتاب صوتی هم دارد؟

زینب
زینب
22 روز قبل

سلام من دوست دارم کتاب صوتی توی طاقچه بزارم

نجمه حسونی
نجمه حسونی
3 روز قبل

سلام ممنون از انتقال تجربه تون من خیلی دوست دارم کتاب صوتی تولید کنم ولی می خوام رایگان و برای افراد نابینا اینکار رو کنم و بیشتر کتاب هایی که احتیاج دارند می تونید من رو راهنمایی کنید ؟

یادداشت های مشابه