لوگو طاقچه

با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید

معرفی کتاب برای افزایش اطلاعات عمومی

معرفی کتاب برای افزایش اطلاعات عمومی

در 6 دقیقه بخوانید
77,372 بازدید

میل انسان به دانستن تمامی ندارد و ما آدم‌ها برای دستیابی به اطلاعات بیشتر و آگاهی از اسرار و رموز دنیای پیرامون خود، همواره در تلاشیم؛ اما کدام‌یک از ما می‌توانیم در تمامی حوزه‌های موردعلاقه‌مان به حد کافی اطلاعات کسب کنیم و خبره باشیم؟ قطعا هیچ‌کدام. فرصت محدود آدمیزاد در این دنیای بزرگ که با شدت در حال عبور است چنین امکانی را به او نخواهد داد. بااین‌حال دانستن برخی موارد کمک‌حال ما در گذران زندگی، پاسخگویی به عطش دانستن و یا برطرف ساختن موقتی کنجکاوی‌مان خواهد بود. کتاب‌هایی که در این حوزه نگاشته شده و در پی پاسخ‌ گفتن به این میل ما هستند، گزینه‌هایی مناسب برای اهل مطالعه‌اند. شما که تا اینجای مطلب با ما آمده‌اید حتما یکی از همین آدم‌ها هستید؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم وقت کوتاهی گذاشته و این یادداشت درباره معرفی کتاب های علمی را بخوانید و با کتاب هایی که برای افزایش اطلاعات عمومی مفید هستند، آشنا شوید.

پیشنهاد می‌کنیم اگر به دنبال کتاب‌های علمی برای کودکان و نوجوانان هستید، سری به یادداشت «معرفی کتاب‌های علمی برای کودکان و نوجوانان» بزنید.

کتاب علمی برای نوجوانان

کتاب علمی برای کودکان و نوجوانان

شش نظریه‌ای که جهان را تغییر داد

«پل استراترن» که نه‌فقط نویسنده بلکه استاد فلسفه و ریاضیات دانشگاه کینگزتون نیز هست در این کتاب اطلاعات عمومی، در پی معرفی اتفاق‌هایی که نگرش انسان را به جهان تغییر داد به ۶ مورد برخورده و آنها را در این اثر خویش مدون کرده است. نویسنده با معرفی دوگانه‌ی «نوابغ» و «دستاوردها» در کنار هم تلاش کرده این ۶ اتفاق را به بهترین نحو به ما معرفی کند. «نیوتون و جاذبه»، «اینشتین و نسبیت»، «هاوکینگ و سیاه‌چاله»، «کوری و رادیواکتیویته»، «تورینگ و کامپیوتر» و «کریک، واتسون و DNA» همان ۶ مرحله‌ای هستند که بشر با گذر از هرکدام، جهان را به نوع دیگری شناخته است و از زاویه‌ای دیگر به دنیا نگاه کرده است.

چه کسی، چه وقت، چه چیزی را اختراع کرد؟

در این کتاب اطلاعات عمومی با اختراع‌ها، ابداع‌ها و فناوری‌های مهمی که زندگی مردم را از سال ۱۵۰۰ میلادی تا امروز تغییر داده، آشنا می شویم. این کتاب مکمل کتاب «چه کسی، چه وقت، چه چیزی را کشف کرد؟» است. با این تفاوت که کتاب «چه کسی، چه وقت، چه چیزی را کشف کرد؟» بیشتر درباره‌ی کشف مفاهیم علمی صحبت می‌کند، در حالی که این کتاب بیشتر درباره‌ی فناوری‌هاست. اگر بخواهیم از تفاوت علم و فناوری بگوییم، باید به این نکته اشاره کنیم که علم را کنجکاوی بشر و نیازش به دانستن و فهمیدن هدایت می‌کند. درحالی‌که انگیزه‌ی پیشبرد فناوری نیاز انسان به بقا و تکثیر، ضرورت دسترسی به غذا، سرپناه، گرما، حمل و نقل و در کل هر نیاز اولیه دیگری است.

مجموعه آچارها

شاید یکی از بزرگترین ضربه‌هایی که آموزش عمومی یا حتی شبکه‌های اجتماعی به دانش ما می‌زند این است که در ما توهم دانستن را ایجاد می‌کند. مثلا خیلی‌ها تصور می‌کنند نظریه‌ی تکامل داروین همان بقای اصلح است. بدون اینکه جزئیات بیشتری بدانند. قوانین پیچیده فیزیک در قالب چند فرمول ساده به ما آموزش داده شد، بی آنکه بدانیم از کجا آمده‌اند. هر چیزی را حفظ کردیم. این موضوع به حیطه علم محدود نمی‌شود. بلکه خیلی‌ها تصور می‌کنند اصطلاحات سیاسی را به خوبی می‌دانند. یا مثلا سر از فلسفه هم در می‌آورند.

در مجموعه‌ی آچارها بخشی از مهم‌ترین مفاهیم سیاست، علم، ریاضی و فلسفه با رویکردی میانه‌رو توضیح داده شده است. یعنی نه آنقدر ساده و سطحی که در منابع مختلف و دم دستی وجود دارد، و نه آنقدر کامل که در کتب مرجع نوشته شده است. به هر حال این کتاب ها برای شروع مطالعه یا افزایش اطلاعات عمومی گزینه‌های خوبی هستند. چرا که به صورت یک دایره‌المعارف مطالب پشت سر هم آورده شده است. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه در هر جمعی حرفی برای گفتن داشته باشید و یا اینکه بتوانید از پس سوالا‌های ریز و درشت جدول‌ها بر بیایید، این مجموعه کتاب را بخوانید.

پیشنهاد می‌کنیم مجموعه یادداشت‌های «معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی» را هم بخوانید.

انیشتین چه چیزی را نمی‌دانست؟

«رابرت ولک» در این کتاب علمی به بیان جواب‌هایی برای سوالات روزمره دنیای مدرن و افزایش اطلاعات عمومی افراد مختلف پرداخته است. این استاد بازنشسته‌ی شیمی دانشگاه پیتسبورگ، در این کتاب با زبان و بیانی ساده و روان به سوال‌هایی که در ذهن بسیاری از ما بوده و هست پاسخ می‌گوید. مواردی چون دلیل آبی بودن آسمان، علت رنگ زرد شعله شمع، نحوه کار آهنرباها، دلیل تاثیر صابون بر کثیفی‌ها و… انتخاب نامی جذاب برای کتاب سبب می‌شود تا به خواندن آن ترغیب شویم. انتخاب چنین اسمی برای کتاب از آنجا ناشی می‌شود که مواردی که در متن به آنها پرداخته‌شده و یا سوالاتی که جواب آنها بیان‌شده است همگی سوالات دنیای مدرن ما هستند. رمز و رازهایی که احتمالا انیشتین از آنها بی‌خبر بوده است.

انیشتین به آرایشگرش چه گفت؟!

همه ما تجربه اینکه در آرایشگاه بنشینیم و درباره‌ی زمین و زمان حرف بزنیم داریم. زمانی که آدم هیچ کار دیگری به جز حرف زدن نمی‌تواند انجام دهد! برای همین رابرت ولک تصمیم گرفته اسم کتابش را بگذارد: « انیشتین به آرایشگرش چه گفت؟» در این کتاب پرسش‌هایی ساده درباره‌ی وقایع روزمره زندگیمان مطرح می‌شود و سپس پاسخ به آن‌ها گفته می‌شود. این کتاب از همان نویسنده کتاب «اینشتین چه چیزی را نمی‌دانست؟» است. زبان و لحنش هم به همان‌اندازه ساده و روان است و برای کسانی که می‌خواهند اطلاعات عمومی خود را بالا ببرند یکی از بهترین گزینه‌هاست.

می‌دانیم که استیون هاوکینگ تئوری نسبیت انیشتین را رد کرد. پیشنهاد می‌کنیم اگر دوست دارید استیون هاوکینگ چه عقایدی داشت، یادداشت « درباره استیون هاوکینگ بیشتر بدانیم!» را هم بخوانید.

مجله‌ی دانستنی‌ها

این مجله‌ی علمی ترویجی تلاش دارد با بیانی ساده مطالب عملی و گاه دشوار در حوزه‌های «علم و فناوری»، «طبیعت» و «تاریخ» را بازگو کند. تلاش اعضای تحریریه بر آن بوده و هست که مطالب این مجله برای عموم مردم فارغ از جنسیت، دانش، تحصیلات و… قابل‌فهم باشد. آنها در این مسیر موفق عمل کرده و توانستند نظر بسیاری از مخاطبان آن هم از تمام رده‌های سنی را به خود جلب کنند. این مجله را که از سال ۱۳۵۸ منتشر می‌شود می‌توان جزو خواندنی‌ترین مجلات برای افزایش اطلاعات عمومی دانست. استمرار در انتشار مجله، علی‌رغم توقفی که در میانه‌ی راه داشته، گواه همین مطلب است. مجله دانستنی‌ها را می‌توان «اقدامی درست» در «زمان درست» دانست. این مجله درزمانی که دسترسی به اطلاعات به شکل امروزی نبود، وارد حوزه‌های تخصصی شد و با به‌کارگیری زبانی ساده و بیان اتفاقات به‌گونه‌ای جذاب و دل‌نشین توانست جای خود را در میان خوانندگان باز کند. اگر فرصت خواندن کتاب علمی را نارید، خواندن این مجله می‌تواند به شما کمک کند.

عناصر: افسانه، تاریخ، علم

سوال اصلی این است که دنیا از چه ساخته‌شده؟ فیلیپ بال در این کتاب فراتر از علم شیمی و جدول مندلیف و عناصری که این جدول و درواقع همه‌چیز را می‌سازند، به پاسخ برآمده است. او تلاش خود را در قالب ۷ فصل و با عناوینی چون «چهارتایی ارسطو: عناصر در دوران باستان»، «انقلاب: اکسیژن چگونه دنیا را دگرگون کرد؟»، «طلا؛ عنصر ستایش‌شده، عنصر نفرین‌شده»، «راه هشت‌گانه: نظم دادن به عناصر»، «کارخانه‌های اتم سازی: ساختن عناصر جدید»، «برادران شیمیایی: ایزوتوپ‌ها به چه درد می‌خورند» و «برای اهدافی کاربردی: فناوری‌های مربوط به عناصر» نگاشته و در قالب این کتاب به دست ما رسانیده است. به نظر می‌رسد نویسنده تلاش داشته به معنایی فراتر از عناصر تشکیل‌دهنده مواد بپردازد و ازاین‌رو سه عنصر «افسانه»، «تاریخ» و «علم» را محور اصلی روایتش قرار می‌دهد.

۱۰۰ دانشمندی که جهان را تغییر دادند

جهان ما در طول گذار خود، پیشرفتش را مدیون افراد بی‌شماری است. کسانی که تمام‌قد تلاش کرده و دستاوردهای خرد و کلان آنها، نگرش متفاوتشان و گاه حتی کارهایی که انجام دادند و به نتیجه نرسید بر روند روبه‌جلوی این جهان تاثیرگذار بود. «جان بالچین» در این کتاب علمی در حقیقت به بیان و بررسی اندیشه‌های افرادی چون داوینچی، گالیله، گراهام بل، ادیسون، فروید، مورگان و … می‌پردازد. اندیشه‌هایی که جهان امروز ما بر پایه آنها بناشده و روزگار آینده نیز بر مبنای ساختار شکل‌گرفته بر اساس همان اندیشه‌ها، به‌پیش خواهد رفت.

عجیب ولی واقعی

«فرانک ادواردز» به همراه چندین محقق دیگر در این کتاب به روایت ۱۱ داستان واقعی اما باورنکردنی پرداخته است. او در بخش‌های تحت عناوین «تصاویری با اشک و خون»، «تابوت شناور»، «معمای نیمه‌شب»، «بلند شدن از زمین و پرواز خودبه‌خود»، «دختری در قطار»، «کودکان پرورش‌یافته توسط حیوانات»، «سرنخی در شن»، «حمل‌کننده نفرین»، «در جستجوی کشتی نوح»، «شیطان در آسانسور» و «بازماندگان جنگ جهانی دوم»، تلاش کرده ماجراهایی را شرح دهد که بیشتر شبیه داستان هستند. داستان‌هایی که اغلب باورنکردنی هستند. ماجراهایی که در زمان‌های مختلف رخ‌داده و دیگران را در حیرت فروبرده‌اند. این کتاب را انتشارات شیرین در سال ۱۳۷۳ چاپ کرده است.


Avatar

بنوشه فرهت


اشتراک گذاری یادداشت
2.3 3 رای
امتیاز مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
11 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش همه کامنت ها
مصطفی حسینی
مصطفی حسینی
1 سال قبل

یک سوال.این کتابهایی که پیشنهاد کردین رو مثل منی که کم سواد هستم اگر بخونه چیزی متوجه میشه؟

طاقچه
ادمین
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
بیشتر این کتاب‌ها به زبانی ساده و روان نوشته شده است، اما برای اینکه مطمئن شوید که کتاب برایتان مناسب است یا نه، چند صفحه از نمونه‌ی کتاب را به رایگان بخوانید.

Fatemeh
Fatemeh
5 ماه قبل

ممنون از معرفی کتاب ها حال کردم باهاشون حین مطالعه اونها یاد ایام کودکی افتادم چقدرعاشق کتاب های علمی بودم فراموش کردم

Sara
10 ماه قبل

سلام
بسیار متشکرم از معرفی کتاب های خوبتون
امیدوارم کتاب های بیشتری که مربوط به علم ریاضی میشه در لیستتون قرار بدید

طاقچه
ادمین
10 ماه قبل

سلام سارا عزیز
ممنون از پیشنهادی که دادید. مجموعه‌ی آچارها که یکی از آن ها را در این یادداشت معرفی کردیم، کتابی به اسم آچار ریاضی دارد. پیشنهاد می‌کنیم آن کتاب را حتما بخوانید.

زهرا
زهرا
5 ماه قبل

سلام
خیلی ممنون از سایت عالیتون
میخواستم اگر امکانش هست کتاب هایی رو که در زمینه علم پزشکی هست رو معرفی کنید?

طاقچه
ادمین
5 ماه قبل

سلام زهرا عزیز
منظور شما چه حوزه‌ای از علم پزشکی است؟

میلاد
میلاد
4 ماه قبل

سلام بابت اطلاعات خیلی خوبی ک دادید
تا قبل مطالعه این مقاله اصلا فکرشو نمی‌کردم که کتاب های با این عناوین اینقدر روی افزایش اطلاعات افراد تاثیر بذارن!!!

مینا دانایی
مینا دانایی
2 ماه قبل

سلام خسته نباشید
ممنون از سایتتان
واقعا مطالبتان عالی هستند
من یه سوال دارم
آیم کتاب هایی رو که معرفی کردید رو از بیرون میتونیم تهیه کنیم ؟
به صورت چاپی ؟

طاقچه
ادمین
2 ماه قبل

سلام دوست عزیز
بله نسخه چاپی این کتابها در کتابفروشی‌ها هم پیدا می‌شود.

رامین
رامین
2 ماه قبل

باسلام.بقول اول تیترتون که گفتید مطالعه در فضای مجازی باعث میشه انسان توهم دونستن رو پیدا کنه.خواستم بگم این کتابها هم به نوعی همین حالت فضای مجازی رو داره.بنده در ۲۶ سال از عمر ۴۵ ساله ام رو روزی ۹ ساعت بصورت حرفه ای صرف خوندن ۱۴ هزار جلد کتاب در زمینه های فلسفی،روانشناسی،منطق،جامعه شناسی،تاریخ، ادبیات،پزشکی،جغرافیا،اساطیر و غیره کردم.خب وقتی منی که مثلا یه کتاب حدود ۳۰۰ صفحه ای در مورد مثلا نیوتن یا گالیله یا سارتر یا فروید و غیره میکنم خب باید فرقی با کسی که ۵ صفحه خلاصه راجع به نیوتن میخونه داشته باشم.توی ویکی پدیا شخصی مثلا ۳ صفحه خلاصه راجع به نیوتن میخونه و فکر میکنه کامل نیوتن رو شناخته و خوندن این کتابهایی که در بالا ذکر شده در واقع یه کمی از ویکی پدیا بهتره و شخص مثلا ۵ صفحه راجع به نیوتن یاد میگیره.سوالم اینه ۳ صفحه و ۵ صفحه کجا و ۳۰۰ صفحه من کجا؟؟؟

یادداشت های مشابه