معرفی کتاب برای افزایش اطلاعات عمومی

معرفی کتاب برای افزایش اطلاعات عمومی

۱۳۹۸-۱۱-۰۲ 2 نویسنده بنوشه فرهت
در ۵ دقیقه بخوانید

میل انسان به دانستن تمامی ندارد و ما آدم‌ها برای دستیابی به اطلاعات بیشتر و آگاهی از اسرار و رموز دنیای پیرامون خود، همواره در تلاشیم؛ اما کدام‌یک از ما می‌توانیم در تمامی حوزه‌های موردعلاقه‌مان به حد کافی اطلاعات کسب کنیم و خبره باشیم؟ قطعا هیچ‌کدام. فرصت محدود آدمیزاد در این دنیای بزرگ که با شدت در حال عبور است چنین امکانی را به او نخواهد داد. بااین‌حال دانستن برخی موارد کمک‌حال ما در گذران زندگی، پاسخگویی به عطش دانستن و یا برطرف ساختن موقتی کنجکاوی‌مان خواهد بود. کتاب‌هایی که در این حوزه نگاشته شده و در پی پاسخ‌ گفتن به این میل ما هستند، گزینه‌هایی مناسب برای اهل مطالعه‌اند. شما که تا اینجای مطلب با ما آمده‌اید حتما یکی از همین آدم‌ها هستید؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم وقت کوتاهی گذاشته و این یادداشت را بخوانید و با کتاب هایی که برای افزایش اطلاعات عمومی مفید هستند، آشنا شوید.

شش نظریه‌ای که جهان را تغییر داد

«پل استراترن» که نه‌فقط نویسنده بلکه استاد فلسفه و ریاضیات دانشگاه کینگزتون نیز هست در این کتاب خود، در پی معرفی اتفاق‌هایی که نگرش انسان را به جهان تغییر داد به ۶ مورد برخورده و آنها را در این اثر خویش مدون کرده است. نویسنده با معرفی دوگانه‌ی «نوابغ» و «دستاوردها» در کنار هم تلاش کرده این ۶ اتفاق را به بهترین نحو به ما معرفی کند. «نیوتون و جاذبه»، «اینشتین و نسبیت»، «هاوکینگ و سیاه‌چاله»، «کوری و رادیواکتیویته»، «تورینگ و کامپیوتر» و «کریک، واتسون و DNA» همان ۶ مرحله‌ای هستند که بشر با گذر از هرکدام، جهان را به نوع دیگری شناخته است و از زاویه‌ای دیگر به دنیا نگاه کرده است.

چه کسی، چه وقت، چه چیزی را اختراع کرد؟

در این کتاب با اختراع‌ها، ابداع‌ها و فناوری‌های مهمی که زندگی مردم را از سال ۱۵۰۰ میلادی تا امروز تغییر داده، آشنا می شویم. این کتاب مکمل کتاب «چه کسی، چه وقت، چه چیزی را کشف کرد؟» است. با این تفاوت که کتاب «چه کسی، چه وقت، چه چیزی را کشف کرد؟» بیشتر درباره‌ی کشف مفاهیم علمی صحبت می‌کند، در حالی که این کتاب بیشتر درباره‌ی فناوری‌هاست. اگر بخواهیم از تفاوت علم و فناوری بگوییم، باید به این نکته اشاره کنیم که علم را کنجکاوی بشر و نیازش به دانستن و فهمیدن هدایت می‌کند. درحالی‌که انگیزه‌ی پیشبرد فناوری نیاز انسان به بقا و تکثیر، ضرورت دسترسی به غذا، سرپناه، گرما، حمل و نقل و در کل هر نیاز اولیه دیگری است.

مجموعه آچارها

شاید یکی از بزرگترین ضربه‌هایی که آموزش عمومی یا حتی شبکه‌های اجتماعی به دانش ما می‌زند این است که در ما توهم دانستن را ایجاد می‌کند. مثلا خیلی‌ها تصور می‌کنند نظریه‌ی تکامل داروین همان بقای اصلح است. بدون اینکه جزئیات بیشتری بدانند. قوانین پیچیده فیزیک در قالب چند فرمول ساده به ما آموزش داده شد، بی آنکه بدانیم از کجا آمده‌اند. هر چیزی را حفظ کردیم. این موضوع به حیطه علم محدود نمی‌شود. بلکه خیلی‌ها تصور می‌کنند اصطلاحات سیاسی را به خوبی می‌دانند. یا مثلا سر از فلسفه هم در می‌آورند.

در مجموعه‌ی آچارها بخشی از مهم‌ترین مفاهیم سیاست، علم، ریاضی و فلسفه با رویکردی میانه‌رو توضیح داده شده است. یعنی نه آنقدر ساده و سطحی که در منابع مختلف و دم دستی وجود دارد، و نه آنقدر کامل که در کتب مرجع نوشته شده است. به هر حال این کتاب ها برای شروع مطالعه یا افزایش اطلاعات عمومی گزینه‌های خوبی هستند. چرا که به صورت یک دایره‌المعارف مطالب پشت سر هم آورده شده است.

پیشنهاد می‌کنیم مجموعه یادداشت‌های «معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی» را هم بخوانید.

عجیب ولی واقعی

«فرانک ادواردز» به همراه چندین محقق دیگر در این کتاب به روایت ۱۱ داستان واقعی اما باورنکردنی پرداخته است. او در بخش‌های تحت عناوین «تصاویری با اشک و خون»، «تابوت شناور»، «معمای نیمه‌شب»، «بلند شدن از زمین و پرواز خودبه‌خود»، «دختری در قطار»، «کودکان پرورش‌یافته توسط حیوانات»، «سرنخی در شن»، «حمل‌کننده نفرین»، «در جستجوی کشتی نوح»، «شیطان در آسانسور» و «بازماندگان جنگ جهانی دوم»، تلاش کرده ماجراهایی را شرح دهد که بیشتر شبیه داستان هستند. داستان‌هایی که اغلب باورنکردنی هستند. ماجراهایی که در زمان‌های مختلف رخ‌داده و دیگران را در حیرت فروبرده‌اند. این کتاب را انتشارات شیرین در سال ۱۳۷۳ چاپ کرده است.

انیشتین چه چیزی را نمی‌دانست؟

«رابرت ولک» در این کتاب به بیان جواب‌هایی برای سوالات روزمره دنیای مدرن و افزایش اطلاعات عمومی افراد مختلف پرداخته است. این استاد بازنشسته‌ی شیمی دانشگاه پیتسبورگ، در این کتاب با زبان و بیانی ساده و روان به سوال‌هایی که در ذهن بسیاری از ما بوده و هست پاسخ می‌گوید. مواردی چون دلیل آبی بودن آسمان، علت رنگ زرد شعله شمع، نحوه کار آهنرباها، دلیل تاثیر صابون بر کثیفی‌ها و… انتخاب نامی جذاب برای کتاب سبب می‌شود تا به خواندن آن ترغیب شویم. انتخاب چنین اسمی برای کتاب از آنجا ناشی می‌شود که مواردی که در متن به آنها پرداخته‌شده و یا سوالاتی که جواب آنها بیان‌شده است همگی سوالات دنیای مدرن ما هستند. رمز و رازهایی که احتمالا انیشتین از آنها بی‌خبر بوده است.

مجله‌ی دانستنی‌ها

این مجله‌ی علمی ترویجی تلاش دارد با بیانی ساده مطالب عملی و گاه دشوار در حوزه‌های «علم و فناوری»، «طبیعت» و «تاریخ» را بازگو کند. تلاش اعضای تحریریه بر آن بوده و هست که مطالب این مجله برای عموم مردم فارغ از جنسیت، دانش، تحصیلات و… قابل‌فهم باشد. آنها در این مسیر موفق عمل کرده و توانستند نظر بسیاری از مخاطبان آن هم از تمام رده‌های سنی را به خود جلب کنند. این مجله را که از سال ۱۳۵۸ منتشر می‌شود می‌توان جزو خواندنی‌ترین مجلات برای افزایش اطلاعات عمومی دانست. استمرار در انتشار مجله، علی‌رغم توقفی که در میانه‌ی راه داشته، گواه همین مطلب است. مجله دانستنی‌ها را می‌توان «اقدامی درست» در «زمان درست» دانست. این مجله درزمانی که دسترسی به اطلاعات به شکل امروزی نبود، وارد حوزه‌های تخصصی شد و با به‌کارگیری زبانی ساده و بیان اتفاقات به‌گونه‌ای جذاب و دل‌نشین توانست جای خود را در میان خوانندگان باز کند. اگر فرصت خواندن کتاب ها را نارید، خواندن این مجله می‌تواند به شما کمک کند.

عناصر: افسانه، تاریخ، علم

سوال اصلی این است که دنیا از چه ساخته‌شده؟ فیلیپ بال در این کتاب فراتر از علم شیمی و جدول مندلیف و عناصری که این جدول و درواقع همه‌چیز را می‌سازند، به پاسخ برآمده است. او تلاش خود را در قالب ۷ فصل و با عناوینی چون «چهارتایی ارسطو: عناصر در دوران باستان»، «انقلاب: اکسیژن چگونه دنیا را دگرگون کرد؟»، «طلا؛ عنصر ستایش‌شده، عنصر نفرین‌شده»، «راه هشت‌گانه: نظم دادن به عناصر»، «کارخانه‌های اتم سازی: ساختن عناصر جدید»، «برادران شیمیایی: ایزوتوپ‌ها به چه درد می‌خورند» و «برای اهدافی کاربردی: فناوری‌های مربوط به عناصر» نگاشته و در قالب این کتاب به دست ما رسانیده است. به نظر می‌رسد نویسنده تلاش داشته به معنایی فراتر از عناصر تشکیل‌دهنده مواد بپردازد و ازاین‌رو سه عنصر «افسانه»، «تاریخ» و «علم» را محور اصلی روایتش قرار می‌دهد.

۱۰۰ دانشمندی که جهان را تغییر دادند

جهان ما در طول گذار خود، پیشرفتش را مدیون افراد بی‌شماری است. کسانی که تمام‌قد تلاش کرده و دستاوردهای خرد و کلان آنها، نگرش متفاوتشان و گاه حتی کارهایی که انجام دادند و به نتیجه نرسید بر روند روبه‌جلوی این جهان تاثیرگذار بود. «جان بالچین» در این کتاب در حقیقت به بیان و بررسی اندیشه‌های افرادی چون داوینچی، گالیله، گراهام بل، ادیسون، فروید، مورگان و … می‌پردازد. اندیشه‌هایی که جهان امروز ما بر پایه آنها بناشده و روزگار آینده نیز بر مبنای ساختار شکل‌گرفته بر اساس همان اندیشه‌ها، به‌پیش خواهد رفت.

(۵۲۱ بازدید تا امروز)
اشتراک گذاری