لوگو طاقچه
چگونه در طاقچه کتاب منتشر کنیم انتشار و چاپ کتاب

چگونه در طاقچه کتاب منتشر کنیم؟

در 4 دقیقه بخوانید
20,686 بازدید

« خاطره‌ای دارم و می‌خواهم آن را در قالب یک کتاب بنویسم.»، « در زندگی تجربه‌هایی داشتم که خواندنش برای دیگران مفید است.»، «پژوهشی کرده‌ام و می‌خواهم دیگران را هم در دانسته‌هایم شریک کنم.» و…شاید با خواندن یکی از سه جمله‌ی اول چشمانتان برق زده، شاید هم سه‌نقطه‌ی  آخر را در ذهنتان ادامه داده‌اید. فرقی نمی‌کند، همه‌ی این جمله‌ها به یک نقطه می‌رسند؛ نویسندگی.

در یادداشت‌های قبلی درباره‌ی اینکه چگونه کتاب بنویسیم راهکارهایی گفتیم، کتاب‌هایی برای نویسنده شدن معرفی کردیم و اینفوگرافیکی تهیه کردیم که در آن درآمد نویسنده‌های بزرگ آمده بود. اما درباره‌ی اینکه چگونه کتاب منتشر کنیم، حرفی نزدیم. در این یادداشت درباره سازوکار انتشار کتاب به صورت «ناشر مولف» در طاقچه می‌گوییم.

ناشر مولف کیست؟

 پیش از اینکه فرایند انتشار کتاب به صورت ناشر مولف را بگوییم، باید اصطلاح «ناشر مولف» را تعریف کنیم. ناشر مولف کسی است که حق انتشار الکترونیکی کتاب با خودش است و صاحب آن اثر به صورت الکترونیکی است؛ فارغ از اینکه حق انتشار کتاب به صورت چاپی در اختیار چه کسی باشد.

به عنوان مثال، آقای X کتابی می‌نویسد و برای انتشار آن با نشر Y قرارداد می‌بندد. در قراردادش ذکر می‌کند که حق انتشار الکترونیکی کتاب را به ناشر نمی‌دهد. در این صورت اگر نشر Y بخواهد با طاقچه قرارداد ببندد، نمی‌تواند کتاب‌های آقای X را به ما دهد. از طرفی اگر آقای X  بخواهد کتابش را به صورت الکترونیکی منتشر کند، نیازی به اجازه‌ی ناشر ندارد و خودش به صورت مستقیم می‌تواند با طاقچه قرارداد ببندد. در اینصورت در قسمت مشخصات کتاب هم ناشر به صورت «ناشر مولف» قید می‌شود.

آیا می‌توانیم بدون اینکه با نشری قرارداد ببندیم، کتابمان را به صورت الکترونیکی منتشر کنیم؟

تا چند ماه پیش، پاسخ به این سوال مثبت بود اما در حال حاضر خیر. اما دلیلش چیست؟ وقتی کتابی به دست اعضای تیم تامین محتوای طاقچه می‌رسد، اولین موردی که چک می‌کنند، فیپا است.

فیپا چیست؟

فیپا اطلاعات کتابشناختی برای شناسایی و بازیابی یک کتاب بر مبنای ضوابط و استانداردهای بین‌المللی قبل از انتشار آن کتاب است. در فیپای کتاب موارد زیر نوشته می شود:

  • سرشناسه: در قسمت سرشناسه نام نویسنده اصلی کتاب همراه با سال تولد ایشان می‌آید.
  • عنوان و نام پدیدآور: در این قسمت نام کتاب و نام تمامی نویسندگان نوشته می‌شود.
  • مشخصات نشر: در این قسمت آدرس انتشارات کتاب، نام انتشارات کتاب و سال چاپ کتاب می‌آید.
  • مشخصات ظاهری: شامل تعداد صفحات کتاب و در صورت وجود جدول، تصویر، نمودار است.
  • شابک یا (ISBN): شماره شابک یا (ISBN) کتاب در این قسمت درج می‌شود.
  • موضوع: موضوع کتاب و کلمات کلیدی کتب را شامل می‌شود.
  • شناسه افزوده: در صورتی که کتاب بیش از یک نویسنده داشته باشد نام بقیه نویسندگان به صورت جداگانه در شناسه افزوده نوشته می‌شود.
  • رده‌بندی کنگره، رده‌بندی دیویی و شماره کتاب‌شناسی ملی: این مشخصات مربوط به کدهای ثبت کتاب در کتابخانه ملی و مرکز فیپا ست.

چگونه فیپا بگیریم؟

تا فروردین ۱۳۹۸ این امکان وجود داشت که هر فرد به صورت ناشر مولف با مراجعه به کتابخانه ملی برای کتابش فیپا بگیرد. اما پس از آن این امکان برداشته شد. ما برای اینکه چرایی این موضوع را بدانیم، با کتابخانه ملی تماس گرفتیم. آن‌ها دلیلش را عدم صدور شابک از سوی خانه‌ی کتاب گفتند. پس از آن با خانه‌ی کتاب تماس گرفتیم و گفتند ابلاغیه‌ای از سوی وزارت ارشاد آمده و مشخصا ذکر شده که افراد به صورت حقیقی نمی‌توانند اقدام به انتشار کتابشان کنند. پس از آن هم با اداره‌ی کتاب معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، بخش صدور مجوز تماس گرفتیم تا دلیل این موضوع را متوجه شویم. اما چیزی از چرایی این ابلاغیه دستگیرمان نشد.

بنابراین در حال حاضر هر فرد باید در گام اول با ناشر قرارداد ببندد و بعد از اینکه ناشر برای آن کتاب فیپا گرفت، با ارائه اسناد مربوط به حق نشر الکترونیکی با طاقچه وارد مذاکره شود.

پس از صدور فیپا چه کاری باید انجام دهیم؟

بعد از این مرحله وارد پنل ناشران طاقچه شوید. در صفحه اول همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، می‌توانید فایل پی‌دی‌اف ثبت نام ناشر مولف را دانلود کنید. در این فایل همه نکته‌هایی را که برای انتشار کتاب لازم است بدانید، نوشته‌ایم. همچنین در همین فایل آدرس صفحه‌ی ثبت نام به عنوان ناشر مولف را هم آورده‌ایم. در صفحه‌ی ثبت‌نام، اطلاعاتی مانند مشخصات فردی، شماره شبا و فایل pdf کتاب را وارد کتید. پس از آن اعضای تیم تامین محتوای طاقچه، کتاب را بررسی می‌کنند و حداکثر پس از یک ماه به صاحب اثر ایمیل می‌زنند و نتیجه را می‌گویند. لطفا پس از بارگذاری کتاب صبور باشید تا با شما تماس بگیریم.

پنل ناشران طاقچه

بعد از اینکه کتابی تایید شد، کتاب وارد مرحله انتشار الکترونیکی می شود و  برای صاحب اثر در پنل ناشران طاقچه حساب کاربری باز می شود.  نویسنده می‌تواند با کمک  این پنل، میزان فروش کتاب را مشاهده کند. در پایان هر ماه اگر میزان فروش کتاب به مبلغ مشخصی رسید، با نویسنده تسویه حساب می‌شود. اگر هم میزان فروش به حد نصاب نرسید، در پایان هر فصل، فارغ از اینکه چه میزان فروش داشته، تسویه حساب می‌شود.

قیمت کتاب چگونه تعیین می‌شود؟

به طور کلی قیمت کتاب‌ها را در طاقچه، ناشر تعیین می‌کند. معمولا این مقدار ۳۰ درصد قیمت نسخه چاپی است. اگر کتاب به صورت چاپی منتشر نشده باشد و ناشر مولف هم پیشنهادی برای تعیین قیمت نداشته باشد، ما در طاقچه بر اساس شاخص‌هایی مانند تعداد صفحات و موضوع کتاب پیشنهادهایی می‌دهیم. اما قیمت نهایی را ناشر تعیین می‌کند. نسبت سهم طاقچه و ناشر مولف هم متغیر است و در فرایند قرارداد بستن با صاحب اثر مشخص می شود.

آیا برای انتشار کتاب باید هزینه‌ای پرداخت کنیم؟

خیر 🙂 تمام هزینه تبدیل، بارگذاری و انتشار کتاب به صورت الکترونیکی بر عهده طاقچه است.

آیا طاقچه برای کتاب ما تبلیغ  می‌کند؟

در طاقچه بیش از ۴۰ هزار عنوان کتاب، مجله و روزنامه وجود دارد. برای همین امکان معرفی و تبلیغ تک تک کتاب‌ها وجود ندارد. تلاش می‌کنیم که بر اساس معیارهایی که برای تبلیغ داریم، کتاب‌ها را معرفی کنیم. همه‌ی ناشرها می‌توانند پیشنهاد تخفیف یا معرفی کتاب بدهند، اما انتخاب کتاب‌ها برای معرفی در شبکه‌های اجتماعی، ویترین فروشگاه و وبلاگ به عهده‌ی تیم طاقچه است. بسیاری از ناشر مولف‌ها کتابشان را در شبکه‌های اجتماعی شخصیشان معرفی می‌کنند.

 

برچسب ها

Avatar

طاقچه


اشتراک گذاری یادداشت
2 4 رای
امتیاز مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
132 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش همه کامنت ها
تقوی
تقوی
1 سال قبل

سلام
ترجمه هم شامل این قوانین می شود؟

مجیدی
مجیدی
4 ماه قبل

درود بر شما. معمولا قراردادهای شما با ناشر مولف چند در صدی است؟ شما چند درصد؟ ناشرمولف چند درصد؟

رهگذر
2 ماه قبل

دوست ارجمند! ترجمه کن و کارهای چاپ الکترونیکش را هم یاد بگیر و بعد روی اینترنت بگذار! مگر در نهایت چقدر گیرت می‌آید؟ سه تا چهار میلیون تومان بی‌ارزش، آن هم پس از شش ماه که آن هم با این قانون عمرا به دست بیاوری…

محمد پرویز
محمد پرویز
1 سال قبل

سلام
ما یک خانواده کتابخوان هستیم
دخترهای من موسیقی کار می کنند با سلفژ آشنایی کامل دارند با کتابخوانی وصدای مناسب آشنا هستن
ما می خواهیم کتاب صوتی منتشر کنیم
اگر کتاب ها ی مودر علاقه را در استودیو ضبط کنیم و به شما بدهیم کفایت می کند؟
لطفا راهنمایی کنید چکار کنم؟

علی
علی
1 سال قبل

سلام
الان اگر من کتاب الکترونیکی بنویسم و به شما بدهم بدون ناشر و فیپا مورد قبول است

محدثه
محدثه
3 ماه قبل

مجلات و نشریات هم میتوانند با طاقچه قرارداد ببندند؟

معصوم ترکان
معصوم ترکان
1 سال قبل

اگر کتابمون به صورت فروشی در طاقچه قرار بگیره، حق قرار دادن اون به صورت فروشی، در سایت های دیگر رو نداریم؟

آرمین
آرمین
1 سال قبل

نشریه علمی رو چجوری میتونیم در طاقچه وارد کنیم?

Rose Asadzade
1 سال قبل

کاش به زبان ساده تری می گفتین

عباس
عباس
1 سال قبل

سلام
من ۲ کتاب به هزینه خودم چاپ کردم
برای معرفی و فروش آنها در طاقچه باید چیکار کنم؟

یزدان عامری
یزدان عامری
1 سال قبل

سلام خدمت شما .
خدمت شما عرض کنم بنده کتابی در حوزه طب سنتی دارم .سال 86 چاپ کردم. فیپا هم داره .آیا برای فروش فایل آن را می تونم برای شما بفرستم؟

سعید سلیمی
سعید سلیمی
1 سال قبل

با سلام
آیا وقتی خودتان کتابی را در طاقچه منتشر میکنید درصدی از عواید فروش آن نصیب مولف میشود یا این مبلغ صرفا به طاقچه و ناشر تعلق میگیرد؟

متشکرم

نیلی
نیلی
1 سال قبل

سلام وقت بخیر .آیا برای قرار دادن نسخه الکترونیکی کتابی فقط داشتن فیپا کافیست یا حتما باید مجوز چاپ ارشاد رو هم داشته باشه ؟ و اینکه چه درصدی از قیمت تعیین شده رو طاقچه به عنوان حق الزحمه برمیداره؟ باتشکر

سارا بنیاس
سارا بنیاس
1 سال قبل

سلام
کتاب ترجمه شده ای دارم که در سال ۹۷ چاپ شده است و حال می خواهم ان را برای دانلود رایگان در طاقچه قراردهم ،لطفا راهنمایی بفرمایید..

محمد
محمد
1 سال قبل

با سلام 2 عنوان کتاب چاپ شده دارم. میخواهم آن را در طاقچه بارگذای نمایم. راهنامایی نمایید. با تشکر

شهباز
شهباز
1 سال قبل

سلام
چطور میشود مجوز نشر الکترونیکی گرفت؟ همه ناشران میتوانند؟
تشکر

حسین
حسین
1 سال قبل

سلام آیا خودم میتوانم هم مولف و هم ناشر باشم

عليرضا شهامت
عليرضا شهامت
1 سال قبل

با سلام و احترام ، به استحضار می رساند اینجانب مولف و مترجم کتاب الواتورهای کاسه ای( در زمینه آشنایی ، تاریخچه ،‌نصب ، نگهداری و تعمیرات ) می باشم که توسط نشر کتابداران در مشهد مقدس،‌ کتاب اینجانب چاپ اول (با تعداد محدود ۵۰۰ عدد در بهار ۱۳۹۹ ) صورت گرفته است . از مجموعه شما سئوالی داشتم در مورد نحوه فروش اینترنتی و ایجاد کتاب الکترونیک و نحوه همکاری با شما ،‌که امیدوارم زودتر جواب اینجانب را بدهید.
همچنین شماره شابک اینجانب ۹۷۸۶۲۲۶۲۸۰۴۵۷ می باشد
عنوان و نام پدید آورنده : الواتورهای کاسه ای : آشنایی ، تاریخچه ، نصب ، نگهداری و تعمیرات می باشد.
با تشکر از همکاری شما
ارادتمند علیرضا شهامت

لقمان امینی
لقمان امینی
1 سال قبل

سلام ببخشید چگونه میتوانم با انتشارات طاقچه ارتباط برقرار کنم
من میخواهم یک کتاب را به چاپ برسانم

علیرضا
علیرضا
11 ماه قبل

سلام
من در حال راه اندازی یک فروشگاه انلاین برای فروش محصولات دانلودی هستم
میخواستم بدونم ایا امکان همکاری با شما وجود داره تا بتونم بعضی از عناوین رو در سایتم برای فروش قرار بدم

شیرین
شیرین
11 ماه قبل

باسلام
من می خواستم کتابم را فقط به صورت الکترونیک چاپ کنم. برای گرفتن فیپا باید چکار کنم تا بعدش بتونم در طاقچه کتابم رو نشر بدم؟

سمیرا
سمیرا
11 ماه قبل

با سلام
من به همراه چند نفر دیگر از هم دانشگاهی هایمان، می خواهیم یک مجله درست کنیم که به صورت ماهانه منتشر شود. اما کارمان رفعلا سمی نیست. یعنی دفتر مجله و مجوز رسمی چاپ از ارشاد نداریم. میخواستم بدونم امکان اینکه ما نسخه ی الکترونیکی کارمون رو توی طاقچه منتشر کنیم، وجود داره؟ و یا اینکه چه مجوزهایی را لازم است تا حتما دریافت کنیم؟

با تشکر و سپاس

نعیم
نعیم
11 ماه قبل

سلام. با توجه به اینکه دیگر امکان اخذ فیپا توسط افراد حقیقی وجود ندارد آیا ناشران میتوانند از این موضوع سو استفاده کنند و حق انتشار الکترونیکی کتاب (ناشر مولف) را به نویسنده کتاب ندهند؟ منظورم این است اخذ فیپا را منوط به این کنند که نویسنده حق انتشار الکترونیکی کتاب را به آنها بدهد؟ آیا حق چنین کاری را دارند؟

مریم قاسمی
مریم قاسمی
11 ماه قبل

با سلام
آیا یک دانشگاه دولتی می تواند کتاب های درسی را بدون اجازه ناشر یا مولف به صورت الکترونیکی درآورد و بر روی سایت برای استفاده دانشجویان قرار دهد و فقط برای مطالعه بدون کپی و دانلود کردن.
ممنون

سجاد
سجاد
10 ماه قبل

سلام،اگه منه نویسنده بخوام از سر خیرخواهی کتابمو رایگان در طاقچه بذارم در اختیار عموم باید چکار کنم؟

رویا
رویا
10 ماه قبل

سلام من ۳ تا کتاب دارم ممنون میشم اونارو تو طاقچه معرفی کنید لطفا بهم ایمیل بدید

یارخدا
یارخدا
10 ماه قبل

سلام وقت بخیر… من نویسنده هستم که چهار اثر چاپی دارم و الان دو اثرم مجوز ارشاد گرفتم سرشناسه ، کامل دارم میخواستم بدونم چجوری میتونم دو کتاب رمانم رو بر طاقچه چاپ کنم و با کجا باید تماس بگیرم و چگونه قرارداد بنویسم ممنون میشم راهنمایی کنید

شیرین
شیرین
10 ماه قبل

با سلام
من حدود یه ماه پیش کتابم رو در قسمت پنل ناشران ارائه دادم و در نهایت نوشت که با شما تماس گرفته می شود ولی تاکنون هیچ تماسی باهام گرفته نشده.

فاطمه پاکدامن
فاطمه پاکدامن
9 ماه قبل

سلام
چطور میتونم کتابم رو که چاپ شده در طاقچه قرار بدهم؟

خدابخشی
خدابخشی
9 ماه قبل

با سلام و عرض ادب. کتابم چاپ شده ولی برای نشر اینترنتی شابک الکترونیک خواستند. برای ارائه در طاقچه هم این شابک لازمه؟

Shadi
Shadi
8 ماه قبل

با سلام و خسته نباشید. ببخشید به صورت کلی یک نویسنده در طول یکسال، میتونه بیش از یک کتاب به چاپ برسونه؟ از نظر قانونی مشکلی نداره که مثلا دو تا کتاب در یکسال بنویسه و چاپ کنه؟

امینی
امینی
8 ماه قبل

باسلام
وقت بخیر
ببخشید اگربخواهیم کتاب الکترونیک خودمان را بصورت رایگان ارائه کنیم
طاقچبه مبلغی را به خاطر نشر و معرفی کتاب از ما دریافت میکند؟

سینا
سینا
8 ماه قبل

سلام یک کتاب صوتی میشناسم می خوام اگه میشه داخل طاقچه آپلود بشه باید چیکار کنم

محمد مهدی گودرزی
محمد مهدی گودرزی
8 ماه قبل

با سلام من در سال ۱۳۸۰کتابی رو به چاپ رسوندم .برخی دوستان از من برای pdfیا مرجعی آدرس می‌پرسند آیا میتونم کتابم رو به شما برای چاپ برسونم ممنونم اگه راهنمایی کنید.

مینا مکی
مینا مکی
8 ماه قبل

من ناشر هستم لطفا من را راهنمایی بفرمایید چون موفق به تماس نشدم
چطور میتونم با شما قرارداد ببندم

صادق رضانیا
صادق رضانیا
8 ماه قبل

سلام اینجانب صادق رضانیا مدت ۲۰سال است که می نویسم و تا کنون یک مجموعه داستان به نام مرده ها پنجشنبه ها آزادند و رمان صبح شده اسمان پیدا نیست را توسط نشر نظری و نشر تالیا در تهران به چاپ رسانده ام میخواستم .کتابم را دراپلیکیشن طاقچه بگزارم لطفن راهنمائی کنید چگونه این کار را انجام دهم
صادق رضانیا
۰۹۱۷۳۵۱۷۸۰۸

داریوش مظفریان
8 ماه قبل

با سلام واحترام
اینجانب کتاب در رشته پزشکی حوزه داروی توسط انتشارات ارشدان در تهران به چاپ رسانده ام
درخصوص انتشار کتاب دراپلیکیشن طاقچه راهنمائی بفرمایید . باتشکر

رضا منصوری
رضا منصوری
8 ماه قبل

سلام و عرض ادب
من در سال ۹۱ دو کتاب در زمینه کنترل آلودگی و اتاق های تمیز در داروسازی به چاپ رسانده ام. حال دوست دارم آن ها را به صورت الکترونیکی هم به فروش برسانم.
هم چنین یک کتاب به نام طراحی اتاق های تمیز را به پایان رسانده ام که لازم است برای آن شابک و فیپا اخذ کنم.
ممنون می شوم اگر راهنماییم کنید.
با احترام

حسین
حسین
8 ماه قبل

سلام. آیا امکان تبلیغ در طاقچه وجود دارد. در این صورت به چه نحو و هزینه است

مهران ابوذری
مهران ابوذری
8 ماه قبل

سلام
من در زمینه دامپزشکی کتاب دارم آیا شما مایل به همکاری در این زمینه هستید؟

کمال هادی
کمال هادی
8 ماه قبل

با سلام من مولف مجموعه ۱۰جلدی حلقه های گمشده در نظام خانواده هستم
میخواستم در مورد الکترونیکی و صوتی کردن کتابها همکاری داشته باشیم

کمال هادی
کمال هادی
8 ماه قبل

اگر شمارشونو لطف کنید ممنون میشم

احمد
احمد
7 ماه قبل

سلام
من یک کتاب الکترونی رو به طور فیزیکی میخوام و ماله خودم نیست
میخواستم بدونم چطور فیزیکیش کنم چون به طور چاپی در هیچ فروشگاهی موجود نیست
یا حداقل من ندیدم

بابک احمدپور
بابک احمدپور
7 ماه قبل

سلام، در جایی خوندم که ۳۰ درصد از فروش کتاب به سایت میرسه! اما در قرار ۵۰ درصد ذکر شده…کدام عدد درست می باشد؟

آیت قدیری
آیت قدیری
6 ماه قبل

سلام من نویسنده ۸ جلد کتاب هستم چطور کتابهامو توی طاقچه بزارم
۰۹۱۳۳۱۸۰۰۷۱

رشیدیان
رشیدیان
6 ماه قبل

با سلام و وقت بخیر
من مولف یک کتاب هستم که چاپ و منتشر شده است و مطابق قرارداد فی مابین من و ناشر حق چاپ دیجیتال متعلق به خود بنده است
امکان دارد من بتوانم کتابم را در طاقچه برای فروش بگذارم؟
با تشکر

جواد دانشیار
جواد دانشیار
6 ماه قبل

درود و سلام ، چند کتاب تقریباً آماده ی چاپ دارم ، انتظار درآمدی از چاپ و نشر آنها ندارم ولی می خواهم در دسترس علاقمندان کتاب قرار گیرند وهزینه ی قابل توجهی هم برای من نداشته باشند؛شاید راهش پخش الکترونیک باشد. آیا شما آمادگی این همکاری را دارید تا فایل برخی از آنها را برای بررسی خدمتتان بفرستم؟

فریدی
فریدی
6 ماه قبل

تفاهم نامه میان ناشر و طاقچه را در سایت شما ندیدم

شروین کوهساری
شروین کوهساری
6 ماه قبل

سلام وقت بخیر
من کتاب آموزش گیتار مناشر کرده ام که مجوز ارشاد شابک و فیپا همگی دریافت شده است
علاقمند هستم تا در سایت شما به صورت ای -بوک منتشر کنم
لطفا راهنمایی کنید ممنون

بهزاد
بهزاد
5 ماه قبل

سلام خسته نباشید من یک هفته هست درخواست انتشار کتاب را در فرم شما ثبت کردم ولی جواب ایمیل نشده ممنون میشم پیگیری کنید