لوگو طاقچه
خانواده‌ی خود را عاشق کتاب خواندن کنیم

چگونه خانواده‌ی خود را عاشق کتاب خواندن کنیم؟

در 4 دقیقه بخوانید
1,848 بازدید

ایجاد عادت‌های خوب در خانواده، نیاز به آموزش دارد. کتابخوانی یکی از این عادت‌‌های خوبی است که علاوه بر لذت بردن از خواندن، می‌تواند اعضای خانواده‌ را به هم نزدیک کند. برای یافتن راه‌های تشویق فرزندان‌ به مطالعه، اول باید در مورد فایده‌ی کتاب با آن‌ها صحبت کنیم. لازم است به فرزندان‌مان نشان دهیم کتاب و کتابخوانی می‌تواند حتی از بازی‌های ویدیویی سرگرم کننده‌تر باشد. در یادداشت «چگونه در ۵ گام عاشق کتاب خواندن شویم» راه‌هایی برای علاقه‌مند شدن به کتاب پیشنهاد دادایم. در این یادداشت روش‌هایی برای علاقه‌مند کردن خانواده و نزدیکان به کتاب پیشنهاد می‌دهیم.

خواندن را بخشی از زندگی کنید

بخوانید تا بخوابید

سعی کنید قبل از خواب کتاب بخوانید. این یک راه خوب برای پایان دادن به روز است و راهی موثر برای آرامش قبل از خواب. اگر به این کار ‌عادت کنید برای شما و خانواده‌ی‌تان لذت‌بخش خواهد بود.

بخوانید تا آرام شوید

برنامه‌ی روزانه‌ی منظمی برای کتاب خواندن تهیه کنید. هر روز یک ربع، نیم ساعت یا یک ساعت را به خواندن گروهی اختصاص دهید. تکرار و یکنواختی روزها، ارتباط افراد خانواده را سرد می‌کند. کتاب خواندن یکی از راه‌هایی است که می‌تواند ما را از این روزمرگی نجات ‌دهد و روابط‌مان را صمیمی‌تر کند.

در سفرها کتاب بخوانید

چه در هواپیما باشید، چه در قطار باشید، چه در اتوبوس در جاده باشید و چه در زمستانی سرد روی کاناپه‌های گرم و نرم درزا کشیده باشید، ‌جادوی کتاب‌ها شما را به سرزمین دیگری می‌برد. سفرها جان می‌دهند برای خواندن یک داستان یا روایت کوتاه و زیبا.

در به یادداشت «کتاب‌ها ما را به سفر می‌برند» درباره‌ی کتاب‌هایی نوشته‌ایم که می‌توانند شما را به سفر ببرند.

سفر به سرزمین میانه در ارباب حلقه‌ها

کتاب‌ها ما را به سفر می‌برند

همه‌جا همراهتان کتاب داشته باشید

علاوه بر اسباب‌بازی‌های سرگرم کننده، چند کتابِ جدید و هیجان‌انگیز در کیفِ بچه‌ها بگذارید. اگر حمل کتاب‌ها سخت و سنگین است می‌توانید از کتاب‌های الکترونیکی و کتاب‌های صوتی کمک بگیرید.

دانلود کتاب الکترونیکی مناسب کودک و نوجوان

دانلود کتاب صوتی مناسب کودک ونوجوان

محلی برای کتاب خواندن تعیین کنید

گوشه‌ای از خانه با تعدادی بالش و وسایل راحتی همراه با چند کتاب برای فرزندتان تدارک ببینید. کودکان عاشق چنین مکان‌هایی در خانه هستند. در این مکان با او به کتاب‌خوانی مشغول شوید. با کمک هم آن‌جا را به محلی تبدیل کنید که صرفاً برای مطالعه و کتابخوانی استفاده می‌شود. این‌گونه مکان‌ها به شما کمک می‌کنند تا کتابی را که در حال خواندن هستید بهتر درک کنید.

آموزش کتاب خواندن به کودکان

برای کتاب خوان کردن کودکان، خرید کتاب کودک کافی نیست

از زمان تولد، بچه‌ها را کتاب‌خوان کنید

کودکان‌تان را از زمان تولد با کتاب آشنا کنید. شاید فکر کنید که نوزاد در این سن از کتاب‌ها چیزی نمی‌فهمد اما تحقیقات نشان داده که این تصور درست نیست. در یادداشت «برای کتابخوان شدن کودکان، خرید کتاب کودک کافی نیست» چند راهکار پیشنهاد داده‌ایم که چطور می‌توانید کودکان را کتاب‌خوان کنید.

از کتابخانه‌ها بازدید کنید

خانواده‌ی خود را به بازدید از کتابخانه‌ها ببرید. کتابخانه‌ها جایی برای اکتشاف‌های بی‌پایان هستند و می‌توانید بی‌نهایت انتخاب هیجان‌انگیز داشته باشید! بیشنرِ کتابخانه‌ها قفسه‌هایی مخصوص کودکان دارند. وقتی همراه عزیزانتان در کتابخانه به سر می‌برید، بهترین زمان برای آموزش نحوه‌ی رفتار با کتاب‌هاست. کمک کنید یاد بگیرند خودشان کتاب موردعلاقه‌شان را پیدا کنند. گاهی تشویق کردن بچه‏‌ها به تهیه‌ی گزارشی از کتابخانه‌ی محله یا… می‏‌تواند اقدامی مفید برای مأنوس شدن با کتابخانه باشد.

کتاب هدیه دهید

برای تولدها، مناسبت‌ها و عیدی‌ها، کتاب هدیه بدهید. به راحتی می‌توانید برای هر رده‌ی سنی کتاب مناسب خودش را بخرید. برای پیدا کردن کتاب مناسب می‌توانید از قسمت پیشنهادهایی برای خواندن نیز کمک بگیرید.

شنیدن کتاب صوتی

آیا گوش دادن به کتاب صوتی تقلب است؟

کتاب‌های صوتی را امتحان کنید

در عصری که همه‌چیز به‌سرعت در حال حرکت است، وقتی به‌جای آن‌که منتظر رسیدن نامه باشید، می‌توانید پیام‌تان را در چند ثانیه به دوستان‌تان انتقال دهید، زمانی که همه‌چیز دست در دست هم داده است تا سریع‌تر تردد کنید، سریع‌تر برسید، سریع‌تر بخورید، سریع‌تر بخوابید و سریع‌تر بیدار شوید، شاید فرصت چندانی برای کتاب‌خواندن گروهی پدید نیاید. کتاب‌های صوتی می‌توانند انتخاب‌های خوبی باشند. می‌توانید در هنگام رانندگی، یا انجام فعالیت‌های روزانه کتاب گوش دهید. می‌توانید کتاب‌ها را با دستگاه صوتی در محیط خانه پخش کنید. بسیاری از کاربران کتاب‌های صوتی، معترف‌اند که گویندگان آن‌ها، جان تازه‌ای به کتاب می‌بخشند. درواقع می‌گویند که لحن و گویش گوینده، در جذابیت داستان بسیار تأثیرگذار است.

برای اطلاعات بیشتر در مورود کتاب‌های صوتی، پیشنهاد می‌کنیم سری بزنید به یادداشت‌های «کتاب‌ صوتی، روشی برای کتاب خواندن» و «آیا گوش دادن به کتاب صوتی تقلب است»

اول کتاب بخوانید، بعد فیلم ببینید

کتابی را انتخاب کنید که از روی آن فیلم ساخته شده باشد. بعد از خواندن کتاب، خانوادگی به تماشای اقتباس فیلم از روی کتاب بنشینید. برای یادگیری بیشتر می‌توانید بعد از خاتمه فیلم و روشن کردن لامپ‌های اتاق، درباره‌ی تفاوت‌های میان کتاب و فیلم صحبت کنید.

باشگاه کتابخوانی برپا کنید

برای باشگاه کتابخوانی دو نفر هم کافی است. از فرزندتان بخواهید دوستانش را دعوت کند یا فقط خودتان و او کار را آغاز کنید. وقت و محلی برای کتابخوانی تعیین کنید. برای به جریان انداختن بحث، تعدادی سوال آماده کنید. مثلا از فرزندتان یا دوستانش بپرسید کدام قسمت داستان از همه بهتر بود؟ کدام قسمت را دوست داشتید؟ برای مشکل شخصیت داستان چه راه‌حلی پیشنهاد می‌دهید؟ از آن‌ها سوالاتی بپرسید تا قوه خلاقیت‌شان برانگیخته شود.

آیا موفق شدید خانواده را عاشق کتاب کنید؟!

نگاهی به اعضای خانواده‌ و قفسه‌ی کتاب‌هایتان بیندازید. آیا مادر شما به همان میزان که شما از خواندن فلسفه لذت می‌برید، لذت می‌برد؟ آیا پدرتان هم به اندازه‌ی شما رمان دوست دارد؟ آیا همسرتان تمایلی برای فهمیدن مسایل روان‌شناسی نشان می‌دهد؟ پس باید چه‌کار کنید؟ شما به‌عنوان یکی از اعضای خانواده، از علایق دیگران خبر دارید. دست به‌کار شوید و برای هریک، کتابی مطابق میل‌شان تهیه کنید. یک داستان عاشقانه برای مادرتان، یک کتاب درباره‌‌ی علم و سیاست برای پدرتان، کتابی درباره‌ی تاریخ فوتبال برای همسرتان و داستانی ساده و جذاب برای فرزندتان می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند.

این یادداشت، ترجمه‌ی آزادی است از سایت chroniclebooks

شما چه راه‌هایی برای اینکه خانواده را عاشق کتاب کنید، پیشنهاد می‌دهید؟


Avatar

احمد راهداری


اشتراک گذاری یادداشت
0 0 رای
امتیاز مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
7 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش همه کامنت ها
کتابخوان درجه یک
کتابخوان درجه یک
2 سال قبل

راهکار من اینه که انقدر کتکشون بزنی با پشه کش پدر و دمپایی مادر تا کتابخوان بشن.

طاقچه
ادمین
2 سال قبل

امیدوارم دمپاییش ابری باشه و پشه‌کشش روزنامه‌ی لوله شده 🙂

پارسا
پارسا
1 سال قبل

سلام. از سه سالگی خواندن یاد گرفتم و علاقه شدیدی به کتاب خواندن دارم و الان هشت سال دارم و کاملا روانخوانی خوبی دارم. آیا میتوانم کتاب کودک را بصورت صوتی برای طاقچه بخوانم؟

طاقچه
ادمین
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
طاقچه بستری برای فروش کتاب های صوتی و الکترونیکی است و در زمینه تولید کتاب های صوتی فعالیتی ندارد.

مسلم
مسلم
1 سال قبل

خوب راهنمایی کنید کجا بره دوست عزیز

مسلم
مسلم
1 سال قبل

خوب راهنمایی کنید که کجا برن برای کتاب کودک

طاقچه
ادمین
1 سال قبل

سلام مسلم عزیز
پیشنهاد می‌کنیم سری به سایت طاقچه بزنید و در قسمت جستجو عبارت «کودک و نوجوان» را بنویسید. کتاب‌های زیادی را می‌توانید پیدا کنید.
همچنین کتاب‌های انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گزینه خوبی برای بچه‌هاست.
https://b2n.ir/554559
اگر نیاز دارید راهکارهایی درباره قصه‌گویی برای بچه‌ها را بدانید، پیشنهاد می‌کنیم یادداشت زیر را بخوانید:
https://b2n.ir/030227

یادداشت های مشابه