لوگو طاقچه
کتابخوان تحت وب طاقچه

خواندن کتاب آنلاین با کتابخوان تحت وب طاقچه

در 5 دقیقه بخوانید
30,139 بازدید

آیا تا به حال تجربه خواندن کتاب الکترونیکی روی سیستم لینوکس را داشته‌اید؟ روی سیستم عامل مک چطور؟ آیا تا به حال هوس کرده‌اید روی تلویزیون هوشمند کتاب را با اندازه‌ی بزرگ بخوانید؟ با کمک کتابخوان تحت‌وب می‌‌توانید روی هر دستگاهی که به اینترنت وصل می‌شود کتاب الکترونیکی بخوانید.

برای اینکه نگاه دقیق‌تری به کتابخوان تحت‌وب داشته باشیم، در این یادداشت مصاحبه‌ای کردیم با ابوذر نوری (مدیر تیم فنی طاقچه) و مهدی دهقانی (توسعه دهنده ارشد تیم فنی طاقچه) که یک سال روی این پروژه وقت گذاشتند.

اگر به دنبال نصب نسخه ویندوز طاقچه هستید، پیشنهاد می‌کنیم یادداشت «معرفی نسخه ویندوز طاقچه به همراه راهنمای نصب» را هم بخوانید. 

کتابخوان تحت وب چیست؟

مهدی: به زبان ساده یک کتابخوان است که روی مرورگرهای اینترنتی اجرا می‌شود. در این شکل از کتابخوان کاربر می‌تواند بدون اینکه اپلیکیشن را نصب کند با رفتن به سایت طاقچه کتابی را که می‌خواهد همانجا بخواند، بدون اینکه نیاز باشد چیزی را نصب یا دانلود کند.

ماجرای درست کردن کتابخوان تحت وب از کجا شروع شد؟

مهدی: سوال این بود که کاربرهایی که می‌خواهند روی کامپیوتر کتاب الکترونیکی بخوانند چه طور می‌توانند به این امکان دسترسی پیدا کنند. یکی از راه‌حل‌ها این بود که مثل بقیه اپلیکیشن‌هایی که در ایران کار می‌کنند نسخه ویندوز بدهیم. یکی از مشکلاتش این بود که کاربرانی که با سیستم‌های عاملی غیر از ویندوز کار می‌کنند مثل لینوکس، مک و… همچنان مشکلشان حل نمی‌شد. در این حالت باید برنامه‌های مختلف برای سیستم‌ عامل‌های مختلف می‌دادیم.

ابوذر: دلیل دیگرش این است که وقتی می‌خواهید یک نرم‌افزار برای ویندوز نصب کنید، ابتدا باید فایل آن را که ممکن است حجم نسبتا زیادی داشته باشد دانلود کنید و بعد بدانید که چگونه آن را نصب کنید و سپس آن را اجرا کنید، در حالی که شما وقتی از کتابخوان وب استفاده می‌کنید لازم نیست هیچ‌کدام از این کارها را انجام دهید، فقط کافیست کتاب مورد نظرتان را پیدا کنید و بعد از خرید آن را روی سایت بخوانید. دیگر نیاز به دانلود و نصب اجرای هیچ‌چیز ندارید و درهر جایی که اینترنت داشته باشید به کتاب‌هایتان دسترسی دارید و نیاز نیست روی هر کامپیوتری یک نرم‌افزار کتابخوان نصب کنید.

با کتابخوان تحت‌وب تنها به یک مرورگر و اینترنت نیاز دارید و حتی روی تلویزیون‌ هوشمند نیز می‌توانید کتاب الکترونیکی بخوانید.

با توجه به اینکه بیشتر ناشرهای کتاب دغدغه کپی شدن متن‌ها را دارند، امنیت کتابخوانِ تحت وب چگونه است؟

مهدی: در تمام کتابخوان‌های تحت وب در دنیا امکان کپی کردن متن وجود دارد، ولی به دلیل اینکه قوانین کپی‌رایت به صورت سفت و سخت در آن کشورها اجرا می‌شود نگرانی زیادی برای کپی کردن متن‌ها وجود ندارد. در ایران به دلیل اینکه قانون کپی‌رایت هنوز نوپاست و ضامن اجرایی سفت و سختی ندارد، از تکنیک دیگری استفاده کردیم تا متن روی وب قابل کپی کردن نباشد.

ابوذر: در نسخه وب ما هیچ‌چیز را دانلود نمی‌کنیم و هیچ متنی به کاربر داده نمی‌شود. فقط یک پروتکل است که امکان خواندن کتاب الکترونیکی را به کاربر می‌دهد.

چرا اینقدر دیر نسخه تحت وب را اجرا کردید؟

ابوذر: تا همین چند سال پیش اینترنت انقدر سریع و آسان در دسترس همه قرار نداشت. به همین دلیل زیرساخت‌های لازم برای این کار به وجود نیامده بود. امروز اینترنت نسبتا ارزان و در اختیار همه قرار دارد، به همین دلیل به راحتی می‌شود از این امکان استفاده کرد. نوشتن خود برنامه نیز حدود یک سالی طول کشید.

تیم فنی طاقچه و مدیرعامل

تیم فنی طاقچه

اگر اینترنت قطع شود چه اتفاق می‌افتد؟

برای اینکه بتوانید کتاب الکترونیکی را در کتابخوان تحت‌وب بخوانید باید به اینترنت وصل باشید. برنامه طوری طراحی شده تا چیزی را دانلود نکند. اگر اینترنت قطع شود، تمام اطلاعات قبلی را خواهید داشت فقط صفحه جدید در حالت بارگذاری (loading) باقی می‌ماند.

چه امکاناتی در آینده به کتابخوان تحت وب اضافه می‌شود؟

مهدی: در نسخه فعلی امکان خواندن pdf وجود ندارد و هنوز نمی‌شود روی متن‌ها هایلایت کرد و یادداشت گذاشت. این محدودیت در به‌روزرسانی‌های آینده حل خواهد شد. قابلیت جستجو هم در آینده اضافه می‌شود.

ابوذر: در نسخه فعلی متنی که در حال خواندن هستید با نسخه موبایلی سینک نیست که در نسخه‌های بعدی این مورد نیز اصلاح می‌شود. وقتی که نسخه جدید می‌آید نیاز به به‌روزرسانی یا دانلود چیزی ندارید و به صورت خودکار این کار انجام می‌شود.

چطور از کتابخوان تحت وب استفاده کنیم؟

مهدی: خیلی ساده است. وارد سایت طاقچه می‌شوید. کتاب موردنظرتان را انتخاب می‌کنید. روی دکمه «نمونه» کلیک کنید تا چند صفحه اول کتاب را به صورت رایگان بخوانید. در بالای صفحه سمت چپ روی دکمه «خرید نسخه کامل» کلیک کنید و مراحل خرید را دنبال کنید. اگر نمی‌خواهید متن نمونه را بخوانید می‌توانید در همان صفحه‌ی اصلی کتاب روی «خرید» کلیک کند و مراحلش را کامل کنید.

بعد از تمام شدن مراحل خرید، کتاب به‌صورت خودکار به کتابخانه شما اضافه می‌شود. برای دسترسی به کتابخانه، بعد از ورود به سایت، در بالای صفحه سمت چپ، روی «پروفایل» کلیک کنید و از آنجا وارد کتابخانه شوید. همه‌ی کتاب‌های ای‌پاب و صوتی‌ که خریده‌اید در سیستم ابری طاقچه نگهداری می‌شود و همیشه و همه‌جا می‌توانید به آنها دسترسی داشته باشید.

کتاب الکترونیک مرشد و مارگاریتا در کتابخوان تحت وب

کتاب الکترونیکی مرشد و مارگاریتا

دانلود کتاب الکترونیکی مرشد و مارگاریتا

حرف پایانی

ابوذر: مهمترین اتفاقی که با اضافه شدن کتابخوان تحت‌وب می‌افتد این است که دیگر سیستم‌های عامل و دستگاه‌ها محدودیتی نخواهند داشت و شما هرجایی که به اینترنت دسترسی داشته باشید می‌‌توانید کتاب بخوانید. نکته مهم دیگرش این است که کتابخوانِ تحت‌وب فرآیند خواندن کتاب الکترونیک را بسیار ساده کرده و  با کلیک کردن روی هر کتابی در طاقچه می‌توانید آن را بخوانید و نیاز به نصب و دانلود چیزی ندارید.


امیدواریم این تغییرها باعث شود دسترسی کاربرها به کتاب راحت‌تر و سریع‌تر شود و هر روز آدم‌های بیشتری به جمع کتاب‌خوان‌ها اضافه شوند. کتاب خواندن و شنیدن تفریحِ لذت‌بخش ماست و طاقچه تلاش می‌کند این تفریح را آسان‌تر کند.

اگر طاقچه را نمی‌شناسید آن را به صورت رایگان دانلود کنید و سری به فروشگاه کتاب‌هایش بزنید. در طاقچه می‌توانید کتاب‌های الکترونیکی، روزنامه، مجله و کتاب‌های صوتی نیز پیدا کنید.

پی نوشت: چند روز بعد از این مصاحبه، نسخه موبایلی با نسخه کتابخوان تحت وب سینک شد. وقتی که نسخه جدید می‌آید نیاز به به‌روزرسانی یا دانلود چیزی ندارید و به صورت خودکار این کار انجام می‌شود.

پی پی‌نوشت: اگر می‌خواهید کتابخوان تحت وب را از روی موبایل استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم یک آیکون میان‌بر در صفحه‌ی موبایلتان بسازید. 

اگر از آیفون استفاده می‌کنید: 
۱. ابتدا مرورگر سافاری (Safari) را باز کنید و به آدرس سایت طاقچه بروید.
۲. در پایینِ صفحه آیکون «share» راپیدا کنید (مربعی که داخلش یک فلش رو به بالا دارد) روی آن کلیک کنید.
۳. در منوی جدیدی که پایینِ صفحه باز می‌شود گزینه‌ی «Add to Home Screen» را انتخاب کنید. اگر این گزینه را پیدا نکردید، More‌ را بزنید.
۴. روی گزینه‌ی Add بزنید تا آیکونِ طاقچه روی صفحه‌ی موبایلتان اضافه شود.

اگر از سیستم عامل اندرویید استفاده می‌کنید:
۱. به آدرس سایت طاقچه بروید.
۲. روی منوی سه نقطه‌ای که در بالای مرورگر قرار دارد، کلیک کنید. در منوی باز شده گزینه Add to Home Screen را انتخاب کنید.
۳. برای آیکونِ ساخته شده یک اسم انتخاب کنید.
اسم مورد نظرتان را برای آیکون انتخاب کنید.

۴. روی گزینه‌ی Add بزنید تا آیکونِ طاقچه روی صفحه‌ی موبایلتان اضافه شود.
با هر بار کلیک روی آیکونی که ساخته‌اید، به کتابخانه‌تان در طاقچه وصل می‌شوید و دیگر نیازی به باز کردن مرورگر نیست.

هر جا مشکلی داشتید، در ساعت‌های اداری با پشتیبانی تماس بگیرید:
۰۲۱-۸۸۱۴۹۸۰۸

برچسب ها

Avatar

طاقچه


اشتراک گذاری یادداشت
4 1 رای
امتیاز مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
169 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش همه کامنت ها
احسان
احسان
2 سال قبل

با سلام. متاسفانه در مرورگر Microsoft edge طاقچه وب دارای مشکل است و متن کتاب را نمایش نمی دهد. ممنون

حسین
حسین
1 سال قبل

سلام
خیلی خوشحال شدم این خبر رو خوندم
پریدم با کتابخون هام تو اکانت طاقچه لاگین کنم
دیدم حتی تو مرورگرش صفحه لاگین طاقچه هم باز نمیشه
هم کیندل آمازون رو امتحان کردم
هم کتابخون فیدیبو رو

سعید
سعید
1 سال قبل

سلام
بالاخره چه وقت مشکل هایلایت کردن و یادداشت گذاشتن بر روی متن در نسخه تحت وب حل می شود. عدم وجود این ویژگی ها، کتابخوانی را بیش از حد مکانیکی کرده است. این در حالیست که تکنیک هایی مانند هایلایت کردن و … ضمن تعاملی کردن امر مطالعه، باعث یادگیری بهتر و عمیق تر می شود.
لطفاً این امکانات را سریع تر اضافه کنید. نقش شما فقط فروش نیست بلکه در قبال فراهم کردن زمینه یادگیری هم مسئولیت دارید.

فواد
فواد
3 ماه قبل

سلام لطفا قابلیت جست و جو را قوی کنید که بتونیم جملرو جست و جو کنیم و جمله پیدا بشه ممنون

بهزاد
بهزاد
2 سال قبل

سلام
سایت داره هر روز کامل تر میشه. فقط دستگاههای فعال رو هم بذارین نشون بده ببینیم چه دستگاه هایی به حساب کاربریمون وصل هستن. و اینکه فایل پی دی اف رو نمیشه با سایت باز کرد. اونم پشتیبانی کنه عالی میشه

بهزاد
بهزاد
2 سال قبل

طبق قوانین خودتون ما فقط با 3 دستگاه میتونیم به صورت همزمان به حساب کاربری وصل بشیم. حالا اگه بخوایم ببینیم چه دستگاههایی به حساب کاربریمون وصل هستن نمیتونیم اونا رو ببینیم. و باید با پشتیبانی تماس بگیریم. ضمنا اگه مثلا بخوایم از سه تا دستگاهمون یکی رو حذف کنیم یکی دیگه رو جایگزین کنیم هم راهکاری نداریم

امیرحسین آرام فر
امیرحسین آرام فر
2 سال قبل

سلام وقت بخیر
ممنون از این که کتابخانه تحت وب رو راه اندازی کردیم
ولی هنوز جای خالی نرم افزار برای ویندوز خالیه.
آخه گاهی نت دسترسی نداریم یا می خوایم در حالت آفلاین مطالعه کنیم.
امیدوارم این اتفاق هم بیفته

احسان
احسان
2 سال قبل

سلام. این قابلیت تراز کردن متن (justify) که تو نسخه تحت وبتون هست رو چرا تو اپلیکیشن استفاده نمی کنید؟

فاروق
فاروق
7 ماه قبل

با سلام
به نظرم تراز‌کردن متن از دو طرف ارزش کمی کند‌شدن ورق‌زدن را دارد. این‌طور اصلاً حس کتاب را ندارد. من واقعاً با این نوع از چیدمان شلخته رغبتی به خواندن پیدا نمی‌کنم.

ریحانه صارمی
ریحانه صارمی
2 سال قبل

سلام
خسته نباشید میگم به تیم فنی طاقچه. خبر مسرت‌بخشی بود. ممنون.
امیدوارم طاقچه هرروز بهتر و توانمندتر از قبل فعالیتش رو ادامه بده.
پیشنهاد میکنم در خصوص کتابخانه همگانی هم تبلیغاتی بیشتری کنید.

عماد
عماد
2 سال قبل

سلام
خیلی ممنون برای عملی کردن این قابلیت مفید
مشکلی که هست اینه که کتابخوان تحت وب توی مرورگر کتابخوان های الکترونیکی(منظورم فیدیبوک هستش) اجرا نمیشه
کاشکی این مشکل رفع بشه تا بتونیم از کتاب های طاقچه هم توی فیدیبوک استفاده کنیم

عماد
عماد
2 سال قبل

ما هم به اندازه بقیه حق داریم توی کامنت ها جواب بگیریم…

احسان
احسان
2 سال قبل

سلام
من با فیدیبوک طاقچه را باز کردم. نسخه تحت وب برای نسخه نمونه کتاب خوب کار میکنه فقط مشکل منوی ورود به سایت هست که عمل نمیکنه. اگر یک منوی ساده‌تر یا یک صفحه ورود برای این کار طراحی میکردید به راحتی میشد روی فیدیبوک هم از کتابهای طاقچه استفاده کرد. ممنون میشم این موضوع را مد نظر قرار بدهید.

احسان
احسان
2 سال قبل

سلام
آیا با کیندل میشه از این گزینه استفاده کرد؟

نیما
نیما
1 سال قبل

سلام خدمت عزیزان، بابت شنیدن(خوندن یا دیدن) این خبر خیلی خوشحال شدم. من با لینوکس کار میکنم و خیلی وقتا برای خوندن کتاباتون مجبور میشدم برم رو ویندوز یا گوشی موبایل. ولی با این ابزار جدیدتون رو همون لینوکس کارم راه میافته. فقط کم کم شروع کنید امکاناتشو زیاد کنید، از قبیل امکان جستجو.

غفاری
غفاری
2 سال قبل

سلام لطفا یک کاری بکنید بشه کتاب روی کیندل امازون خواند با تشکر و اگه راهی هست راهنمایی کنید

Omid
Omid
2 سال قبل

خیلی ممنون اتفاقا من همین چند هفته پیش راجب همین موضوع بهتون پیام داده بودم واقعا ممنون. 🙂

محسن
محسن
2 سال قبل

سلتم چرا برای ارائ طاقچه تو فیدیبوک مذاکره نمیشه قطعا شما اگه پیش قدم.بشید عالی میشه حتی میتونید یه پروژ مشترکم.کار کنید ممنون میشم لطفا پیگیری کنید

sury
sury
2 سال قبل

سلام
من تازگی ها به جمع طاقچه پیوستم
ممنون از طاقچه که برای افراد پر مشغله مثل من اینقدر کتاب خوندن رو راحت کرده
چند تا سوال داشتم
اول اینکه اگه از گوشی ای که طاقچه رو نصب کردم نتونم دیگه کتابهام رو بخونم آیا می تونم با نام کاربری قبلیم روی گوشی دیگه از کتابهام استفاده کنم
دوم اینکه امکان ذخیره کتابهایی که از طاقچه خریدم توی گوشی دیگه ام هست؟
و آخر لطفا بفرمائید کتابخوان تحت وب چطور امکان ذخیره متن کتابهای خریداری شده رو داره؟یا برای هر بار خواندن باید به اینترنت وصل شد؟

محمدعلی لطیفی
محمدعلی لطیفی
2 سال قبل

خبر مایوس کننده ای بود .من با نرم افزار فیدبوی روی ویندوز یک ارشیو کامل از مجلات و کتابهام دارم و فکر میکردم یک روز این ارشیو رو توی طاقچه هم داشته باشم. شمام که اب پاکی رو روی دستمون ریختین! فعلا چاره ای نداریم جز خریدن مجلاتمون از فیدیبو

بهار
بهار
1 سال قبل

حدودا دو سال پیش این حرف رو زدید ها… :((

عقاید یک دلقک
عقاید یک دلقک
11 ماه قبل

دقیقا اصلا به حرف هایی که میزنن متاحد نیستن و این همه کاربران رو ازار میده

محمود
محمود
2 سال قبل

هوووووررررراااااا
دمتون گرم.
سپاسگزارم.
لطفا امکان دسته بندی کتاب ها رو با نام دلخواه و خارج از دسته بندی های پیش فرض ایجاد کنید.
ممنونم طاقچه ی عزیز

morteza_ja97
morteza_ja97
2 سال قبل

سلام ی مشکل اصلی که خوندن با گوشی داره چشم شدیدا اذیت میشه من ی مدت میخوندم اما به خاطر چشم هام رفته رفته بیخیال شدم اگه امکانی بتونین ایجاد کنین که صفحه گوشی خود به خود علاوه بر حذف کامل نور آبی ضرر رسوندن به چشم رو کمتر کنه یا اپی کنار طاقچه برای این موضوع درست کنین خیلی عالی میشه.

مرتضی
مرتضی
2 سال قبل

طاقچه جان چیزی که پروفایلت کم داره تو پروفایل قسمت بیو هست که قرار داده بشه قسمتی که هر شخص ی بیو از خودش بزنه همینطور کمبود محیطی به نام بخش چت شخصی مثل گودریدر به شدت توش احساس میشه.

مصیب
مصیب
2 سال قبل

سلام?
به نظر من هیچ نویسنده ایی هدف اولش درآمد نیست، هدف اولش انتشار دانش، دوست داره مردم مطالعه کنن، ای کاش جایه اینکه بودجه برا طرح هایه مسخره کنار میذاشتن برا کتاب خوانی تبلیغ میکردن،و چیزی که واقعا درگیرم کرده سانسور کتاب هست، خدا تو قرآن کتاب رو سانسور نکرد تا به همه بفهمونه و همه رو تشویق کنه که کتاب بهترین سرگرمیه
کتاب هایه بذارید که بعد خوندنش دلت بخواد بازم کتاب بخونی

اشکان
اشکان
2 سال قبل

سلام
ممنون قبلاً هم با این امکان طاقچه برای مطالعه در وب آشنا بودم و استفاده کردم اما واقعا جای نسخه ویندوز رو پر نمیکنه.دلیل اینکه گفتید تعدادی از کاربران از نسخه های دیگه مانند لینوکس و … استفاده میکنن چندان موجه نیست چراکه اکثریت در ایران از نسخه ویندوز استفاده میکنن.ضمن اینکه رقابت پذیریتون رو آورده پایین.قبلا هم به بخش فنی در قسمت پیشنهادات گفته بودم که یکی از قوی ترین رقیبانتون که اینجا اسم نمیارم خیلی وقته نسخه ویندوز داره که خیلی هم کارکردن باهاش راحته.بازم میگم به فکر باشید برای نسخه ویندوز.
ممنون

Malivix
Malivix
2 سال قبل

سلام
اما هنوز هم امکان برداشتن متن ها وجود داره و ممکنه کپی رایت رعایت نشه….

Arash
Arash
2 سال قبل

سلام من امتحان کردم اما به نظرم یک ایراد بزرگ داره و اون هم اینکه در لپ تاپ به صورت تمام صفحه نمیشه مطالعه کرد و یک صفحه کوچک وسط کادر قرار داره که به همون صورت و در ابعاد یک موبایل پنج اینچ ( مثلا) باید استفاده کرد. حالا شاید امکان تمام صفحه شدن وجود داره و من بلد نبودم چون یک بار بیشتر امتحان نکردم. اگر امکان تمام صفحه شدن داره بهم بگید و اگه نداره واقعا بدرد نمیخوره.

سهیل
سهیل
2 سال قبل

با سلام و خدا قوت
ی پیشنهاد داشتم و اونم اینکه با کاربری خودمون که در گوشی همراه داریم وارد میشدیم و کتابهایی که قبلا دانلود یا خریده ایم هم به این صورت مطالعه میکردیم

شادمند
شادمند
2 سال قبل

از طاقچه خیلی متشکرم، تا به حال چندین کتابخانه روی گوشی داشتم ولی به مرتبی و دقت طاقچه نبودند و دیلیت کردم، امکان جدید برای فرزندانم که با ویندوز کار می کنند عالی است

محمدرضا
محمدرضا
2 سال قبل

چرا اینقدر تعداد کتاب هاتون کمه لطفا کتاب هاتون رو بیشتر کنید

سپیده
سپیده
2 سال قبل

سلام و خدا قوت

۱. چرا در کتاب‌خوان تحت وب نه امکان انتخاب کردن متن وجود دارد و نه انتخاب کردن پسندیده؟

۲. چرا در نرم‌افزار تحت نسخه ios هم همین اتفاق بالا مشاهده می‌شود و حتی قسمت بریده‌های شخصی هم وجود ندارد و نه انتخاب متن.

۳. چرا در نسخه اندروید قسمت پسندیده‌ها فقط تا چند انتخاب را نشان می‌دهد و بقیه را در صورت حذف علامت قلب از قبلی‌ها ذره‌ذره نشان می‌دهد؟

متشکرم.

سپیده
سپیده
2 سال قبل

سلام و تشکر فراوان

سه تا پرسش فرستادم اما هیچ‌کدام ثبت و پاسخ داده نشد 🙁

مهران
مهران
2 سال قبل