کتابخوان چیست و چگونه کتاب الکترونیکی بخوانیم؟

کتابخوان چیست و چگونه کتاب الکترونیکی بخوانیم؟

۱۳۹۷-۰۵-۳۰ 14 نویسنده طاقچه
در ۳ دقیقه بخوانید

اگر می‌خواهید کتاب الکترونیکی بخوانید، نیاز به وسیله‌ای دارید که بتواند فرمت‌های کتاب الکترونیکی را بشناسد و نمایش دهد. کتابخوان‌ (e-book reader) دستگاه‌ه قابل حملی است که برای خواندن کتاب‌های‌ الکترونیکی طراحی شده‌‌‌ است.

هر دستگاهی که متن دیجیتال را روی صفحه‌اش نمایش دهد، می‌تواند مثل یک کتابخوان عمل کند، اما ویژگی‌‌ای که کتابخوان‌ها را از بقیه جدا می‌کند این است که به صورت تخصصی برای این کار بهینه‌سازی شده‌اند. کتابخوان‌ها را می‌شود به دو دسته اصلی تقسیم‌ کرد؛ دستگاه‌های کتابخوان و اپلیکیشن‌های کتابخوان. در این یادداشت این دو دسته را معرفی می‌کنیم و کمی هم در مورد مزایا و معایبشان می‌نویسیم.

پیشنهاد می‌کنیم یادداشت کتاب الکترونیکی چیست را نیز بخوانید.

 دستگاه کتابخوان

این کتابخوان‌ها به صورت یک دستگاه جدا و مستقل هستند. اندازه‌ و ظاهرشان تا حدودی شبیه تبلت‌ است اما با جوهر الکترونیک (E-Ink) کار می‌کنند. استفاده از جوهر الکترونیک در صفحه نمایش باعث می‌شود تا نوری از صفحه به چشم بازتاب نشود. به همین خاطر موقع خواندن در یک دستگاه کتابخوان چشم دیرتر خسته می‌شود و حسی شبیه خواندن کتاب‌‌های کاغذی دارد. Kindle و Kobo دو نمونه از معروف‌ترین دستگاه‌ها هستند.

 اپلیکیشن‌ کتابخوان

اپلیکیشن‌ها روی گوشی هوشمند، تبلت و کامپیوتر نصب می‌شوند. این اپلیکیشن‌ها نیز به شما امکان می‌‌دهند کتاب‌های الکترونیکی و نشریات را روی موبایل یا تبلت خود دانلود کنید و به راحتیِ یک دستگاه کتابخوان آن را بخوانید. اپلیکیشن‌های متنوعی در دنیا برای این کار وجود دارند؛ Nook، Bookari، Prestigio چند نمونه از اپلیکیشن‌ها هستند.

Kindle و Kobo علاوه‌بر‌ دستگاه کتابخوان، اپلیکیشن هم دارند. این اپلیکیشن‌ها طوری طراحی شده‌اند که بتوانند با تغییراتی در کتاب‌های الکترونیک آن‌ها را برای خواندن روی صفحه‌های مختلف مناسب کنند. «طاقچه» نیز نمونه‌ای از همین اپلیکیشن‌ها است که علاوه بر کتاب‌های الکترونیک، کتاب‌های صوتی را هم پوشش می‌دهد.
این اپلیکشین‌‌ها را می‌توانید به صورت رایگان از گوگل‌پلی یا هر فروشگاه اینترنتی دیگری دانلود و نصب کنید.

در هر دو شکلِ این کتابخوان‌ها، شما با اتصال به اینترنت می‌توانید اسم کتاب یا نویسنده را جستجو ‌کنید. پس از اینکه کتاب را پیدا کردید، فرآیند دانلود انجام می‌‌شود. سپس کتابخوان به صورت خودکار، جلد، متن، عکس‌ها و طرح‌های داخل کتاب را به سرعت نمایش می‌‍‍‌دهد. وقتی کتاب دانلود شد برای همیشه و بدون نیاز به اینترنت، در دسترس شما قرار می‌گیرد. برای حفظ کپی رایت، امکان کپی کردن متن یا انتقال فایل در این اپلیکیشن‌ها وجود ندارد.

فرق بین دستگاه کتابخوان و اپلیکیشن کتابخوان چیست؟

صفحه نمایش

دستگاه کتابخوان به خاطر استفاده از جوهر الکترونیک، نوری از صفحه بازتاب نمی‌دهد و حسی شبیه خواندن کتاب چاپی دارد. محدودیت جوهر الکترونیک این است که فقط می‌تواند متن‌ها را به صورت سیاه و سفید نمایش ‌دهد و برای کتاب‌هایی که تصویرهای رنگی دارند مناسب نیست. صفحه نمایش اپلیکیشن‌ها معمولا LCD است و به خاطر نورِ پس‌‌زمینه، چشم‌ها‌ زودتر خسته می‌شود. اپلیکیشن‌های معمولا امکان تغییر رنگ پس زمینه را دارند تا با کم کردن نور، خواندنِ متن راحت‌تر شود. در اپلیکیشن‌ها امکان دیدن تصاویر رنگی و متحرک نیز وجود دارد.

باتری

دستگاه‌های کتابخوان مصرف برق کمی دارند و می‌توانند تا هفته‌ها بدون شارژ کار کنند. اپلیکیشن‌ها معمولا روی گوشی همراه و تبلت نصب می‌شوند، به همین خاطر باتری‌شان زودتر خالی می‌شود و حداکثر چند روز می‌توانند بدون شارژ بمانند.
عملکرد کلی دستگاه‌های کتابخوان به‌طور تخصصی برای خواندن کتاب‌های الکترونیک طراحی شده‌اند. کارهای دیگری مثل مرور وب، یادداشت‌برداری و گوش دادن به موسیقی را هم به صورت محدود می‌توانند انجام دهند. اپلیکیشن‌ها معمولا روی گوشی‌های هوشمند و تبلت نصب می‌شوند. به همین خاطر شما علاوه بر داشتن کتابخوان، می‌توانید از سایر امکانات گوشی مثل بازی کردن، فیلم دیدن و… استفاده کنید.

فروشگاه‌های کتابخوان

دستگاه‌های کتابخوان و اپلیکیشن‌ها هر کدام فروشگاه کتاب الکترونیک خودشان را دارند. برای مثال اگر شما دستگاه Kindle داشته باشید، فقط می‌توانید از کتاب‌های الکترونیک آمازون استفاده کنید. اگر به دنبال خواندن کتاب‌های فارسی هستید، این گزینه چندان مناسب نیست و محدودیت‌های زیادی دارد. در مورد اپلیکیشن‌های کتا‌بخوان نیز همین‌طور است و هر اپلیکیشن فروشگاه کتاب‌های الکترونیک خودش را دارد. البته شما می‌توانید روی گوشی چند اپلیکیشن کتابخوان نصب کنید و از فروشگاه‌های مختلفی استفاده کنید. اپلیکیشن طاقچه یک کتابخوان کاملا ایرانی است که علاوه بر حمایت از زبان فارسی، بسیار سریع و روان کار می‌کند.

برای اینکه با اپلیکیشن‌های کتابخوان بیشتر آشنا شوید می‌توانید اپلیکیشن طاقچه را به صورت رایگان دانلود کنید و سری به فروشگاه کتاب‌های الکترونیکش بزنید. در طاقچه می‌توانید کتاب‌های رایگان، روزنامه، مجله و کتاب‌های صوتی نیز پیدا کنید.

 

(۲,۸۶۵ بازدید تا امروز)
اشتراک گذاری