با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کره‌ی جنوبی؛ ژنرال توسعه (پیشگامان نوسازی آسیا ۱)

دانلود و خرید کتاب کره‌ی جنوبی؛ ژنرال توسعه (پیشگامان نوسازی آسیا ۱)

۳٫۵ از ۴ نظر
۳٫۵ از ۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب کره‌ی جنوبی؛ ژنرال توسعه (پیشگامان نوسازی آسیا ۱)  نوشته  جواد قربانی آتانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب کره‌ی جنوبی؛ ژنرال توسعه (پیشگامان نوسازی آسیا ۱)

«کره ی جنوبی؛ ژنرال توسعه» اثر کیم هیونگ ای، جلد اول از مجموعه «پیشگامان نوسازی آسیا» است. این مجموعه پنج جلدی درباره تاثیر رهبری سیاسی بر اقتصاد کشورهای کره‌ جنوبی، سنگاپور، تایوان، چین و مالزی است. مهم‌ترین شاخص در نگارش این کتاب‌ها پرداختن مولفانشان به هردو سوی منفی و مثبت رهبری این پنج تن بوده، تا زشت و زیبای زمامداری آنها همزمان پیش چشم قضاوت‌گر خواننده قرارگیرد. ترتیب بخش‌ها نیز با توجه به زمان آغاز زمامداری آنها است. وجه مشترک رهبران این کشورها تاکیدشان بر عملگرایی و پرهیزشان از ایدئولوژی است که نتیجه این تاکید و پرهیز، میدان یافتن نخبه‌گان و متخصصانی بود که در سه دهه، این پنج کشور عقب‌مانده را در ردیف اقتصادهای پیشرفته دنیا قرار دادند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
وحید
۱۳۹۷/۱۲/۲۳

کتاب اصلی دچار یک آشفتگی در نگارش هست و خط سیر دقیقی ندارد و مرتب در زمان جابجا می‌شود. ترجمه هم چندان خوب نیست. لذا خواندن این کتاب فقط برای کسی خوب است که اطلاعات کلی‌ای در زمینه اقتصاد توسعه

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۲)
وی بلافاصله پاکسازی اساسی وزارتخانه را آغاز و بسیاری از مقامات ارشد را اخراج کرد. این تصفیه در راستای یکی از شش تعهد حکومت خونتا و با شعار «جارو کردن مفسدان پیر» صورت گرفت. نتیجه تجدیدساختار تمام و کمال وزارت بازرگانی و صنعت بود.
وحید
هیچ نظریه تثبیت‌شده‌ای برای توسعه اقتصادی در کشورهای توسعه‌نیافته وجود ندارد. با توجه به تجربه کشور ما در بیش از ده سال گذشته، هر زمان که حکومت مجموعه‌ای از طرح‌های دقیق برای احداث کارخانجات و برنامه‌ریزی برای مناطق صنعتی داشته است، کسب‌وکارهای خصوصی از آن پیروی کرده و نتایج مورد نظر حاصل شده است
وحید
تلاش نخست وی که به «نهضت اقتصاد دوم» شهرت یافت در ۱۹۶۸ کلید خورد و تلاشی جهت ایجاد اخلاقیات ملی با تاکید بر سنت‌های کره‌ای بود؛ خوداتکایی، همیاری و صرفه‌جویی. بر این اساس، او تاکید کرد که مردم باید «عادت ذهنی وابستگی را کنار بگذارند و با متحد کردن تمام قوت‌هایشان آینده روشن وطن را بسازند». به‌خصوص پارک مشتاق بود این نهضت را در اجتماعات روستایی ترویج کند تا با افزایش درآمد آنها، به برنامه چهارساله توسعه روستایی (۱۹۶۸-۷۱) موسوم به «پروژه ویژه افزایش درآمد کشاورزی و ماهی‌گیری» کمک شود.
esrafil aslani
روستاها در سه گروه دسته‌بندی شدند: روستاهای عقب‌مانده، روستاهای خودیاری‌گر و روستاهای خودبسنده. کمک‌های دولتی عمدتا به روستاهای «خودبسنده» و «خودیاری‌گر» تعلق می‌گرفت، در حالی‌که آنها که «کاهل» یا غیر «خوداتکا» تشخیص داده می‌شدند، از این کمک‌ها محروم بودند. این استراتژی شفاف «شنا کن یا غرق شو» مشابه همان استراتژی صادرات‌محور دولت بود که در وهله اول جهت تجدیدساختار اداره اجتماعات روستایی بر اساس سیستم متمرکز، تمهید شده بود. این استراتژی همچنین رقابت میان روستاها را موجب شد که تلاش داشتند در اجرای این برنامه از هم پیشی بگیرند.
وحید
این برنامه همچنین در پی بهره‌برداری از حس جمعی ضدآمریکایی بود تا با تکیه بر منافع ملی از مداخلات واشنگتن بکاهد. هرچند این حرکت ضدآمریکایی قرار نبود شامل چشم‌پوشی از کمک‌های امنیتی و تکنولوژیک یا سرمایه‌گذاری در کره شود.
وحید
اقتصاددانان وزارت برنامه‌ریزی در وهله اول متخصصانی تحصیل‌کرده آمریکا بودند و راهبرد بازار آزاد لیبرال را ترجیح می‌دادند. اما تکنوکرات‌های وزارت بازرگانی و صنعت، عمدتا عمل‌گرایانی اصلاح‌طلب بودند با علاقه وافر به توسعه سریع صنایع با محوریت اولویت‌های دفاعی به‌عنوان ابزاری برای ساخت دولت صنعتی مدرن.
وحید
اما نیمه دوم جمهوری سوم کره، از ۱۹۶۸ تا ۱۹۶۲، که پارک اصلاحات اقتدارگرایانه یوسین را اعلام کرد،
sagaliga
تکنوکراسی نوین پارک مشتمل بر «نسلی نو» از دو گروه نخبه شد: ۱) تکنوکرات‌ها و ۲) ترکیبی از ژنرال‌های بازنشسته، مدیران شرکت‌های خصوصی و کارمندان متخصص. چنانکه در مجموع این گروه‌ها سه شاخصه متمایز را به نمایش گذاشتند. اول، آنها واجد تخصص‌های عالی آمیخته با حس نیرومندی از انضباط شخصی و متمرکز بر بهره‌وری و نیل به اهداف بودند. دوم، آنها تمایز ذاتی میان قدرت مدیریتی بوروکراتیک خود و اقتدار زعمای سیاسی‌شان که قدرت نهایی حکمرانی را در اختیار داشتند، صریحا درک می‌کردند. سوم، آنها تردیدی نسبت به دستورکار پارک در زمینه توسعه ملی نداشتند.
وحید
او اعلام کرد که «وظیفه انقلابی» اش «از میان بردن فساد و ریشه‌کن کردن سایر پلیدی‌های اجتماعی ... [و] فرو کردن اخلاق تازه و سالم و طرز رفتار عقلانی در سر مردم [کره] است». چنانکه در پلنوم ششم خونتا اعلام شد، اهداف کودتا عبارت بودند از: مبارزه با کمونیسم، تقویت روابط خارجی، مبارزه با فساد، نوسازی اقتصادی، وحدت و بازگرداندن قدرت به حکومت غیرنظامی.
وحید
به باور پارک «هر کمپانی بزرگ آمریکایی که در کره سرمایه‌گذاری کند، با خود یک لشکر از ارتش ایالات‌متحده را نیز به کره خواهد آورد
وحید

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۲۰ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۹/۱۲
شابکundefined
تعداد صفحات۱۲۰صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۹/۱۲