با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
وزن موسیقی و شعر؛ بررسی مقایسه‌ای ایقاع و عروض

دانلود و خرید کتاب وزن موسیقی و شعر؛ بررسی مقایسه‌ای ایقاع و عروض

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب وزن موسیقی و شعر؛ بررسی مقایسه‌ای ایقاع و عروض  نوشته  احمد رضایی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب وزن موسیقی و شعر؛ بررسی مقایسه‌ای ایقاع و عروض

از دیرباز وزن از مهم‌ترین موضوعات درخور بحث در زبان و ادبیات ایران و جهان بوده است. در زبان و ادبیات فارسی و به‌خصوص در نوع کلاسیک یا به اصطلاح سنتی آن، مقولهٔ وزن را با عنوان عروض می‌شناسیم. از طرف دیگر، عاملِ وزن، که حاکی از نظم و ترتیبی در زمان است، در تمامی هنرهای ایران و جهان، به‌خصوص هنر موسیقی نیز نقشی اساسی دارد. وزن در موسیقی با عنوان ایقاع و ادوار ایقاعی شناخته شده است. ادوار، جمع دور است، و آن، اصطلاحی است برای وزن‌های گوناگون و با نام‌های مختلف، که موسیقی ضربی را به وجود می‌آورند.‌ با توجه به اینکه اوزان عروضی نیز در ادبیات، همان کاربرد ادوار ایقاعی در موسیقی را دارند، در کتاب «وزن موسیقی وشعر» علم عروض در برابر علم ایقاع قرار می‌گیرد و در پایان، اوزان عروضی، که معادل ادوار در ایقاع هستند، با یکدیگر مقایسه خواهند شد. احمد رضایی در این پژوهش کوشیده است تا حد امکان شباهت‌ها، اختلاف‌ها و مرزها و نقاط مشترک این دو علم را بیابد و گامی برای شناخت و معرفی بیشتر علم ایقاع بردارد.
نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲)
افاعیل اصلی به‌دست‌آمده از ترکیب ارکان ده تا است، که عبارت‌اند از: فعولن (تَنَنْ تَنْ)، فاعلن (تَنْ تَنَنْ)، مفاعیلن (تَنَنْ تَنْ تَنْ)، مستفعلن (تَنْ تَنْ تَنَنْ)، فاعلاتن (تَنْ تَنَنْ تَنْ)، مفاعلتن (تَنَنْ تَنَنَنْ)، متفاعلن (تَنَنَنْ تَنَنْ)، مفعولاتُ (تَنْ تَنْ تانَ)، فاع‌لاتن (تانَ تَنْ تَنْ)، مس‌تفع‌لن (تَنْ تانَ تَنْ). عروضیان از هشت افاعیل یادشده (دوتای آخر تکراری است) فاعلن، مفاعلتن، و متفاعلن را مخصوص زبان و ادب عربی می‌دانند.
راشین
هجا کوچک‌ترین واحد عروضی است. اوزان عروضی از افاعیل، و افاعیل نیز از ارکان تشکیل یافته‌اند. هجا نیز واحد تشکیل‌دهندهٔ ارکان است؛ بنابراین پس از هجاها ـ که به سه دستهٔ کوتاه، بلند و کشیده تقسیم می‌شود ـ ارکان کوچک‌ترین جزء تشکیل‌دهندهٔ اوزان عروضی است.
راشین

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۹۶ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۲/۱۳
تعداد صفحات۱۹۶صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۲/۱۳