با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب گلچین واقعه عاشورا اثر انصاری اراکی محمدعلیoff

کتاب گلچین واقعه عاشورا

نویسنده:انصاری اراکی محمدعلیانتشارات:اندیشه معاصرسال انتشار:۱۳۹۰تعداد صفحه‌ها:۹۶ صفحهدسته‌بندی:امتیاز:
۴.۵از ۴ رأیخواندن نظرات
انتشاراتاندیشه معاصر

سال انتشار۱۳۹۰

تعداد صفحه‌ها۹۶ صفحه

دسته‌بندی

معرفی کتاب گلچین واقعه عاشورا

کتاب گلچین واقعه عاشورا نوشتهٔ محمدعلی انصاری اراکی است. نشر اندیشه معاصر این کتاب را روانهٔ بازار کرده است. این اثر خلاصه‌ای از حادثهٔ نینوا و فاجعهٔ عاشوراست که به‌طور مختصر و با اسلوبی تازه نوشته شده است.

درباره کتاب گلچین واقعه عاشورا

مطالب تاریخی کتاب گلچین واقعه عاشورا نوشتهٔ محمدعلی انصاری اراکی از کتاب‌های بسیار و مقاتل معتبر اقتباس و بهم پیوسته شده است. نتیجهٔ مطالعهٔ این کتاب و نیز توجه به نکته‌ها و علل اجتماعی، دینی و سیاسی واقعهٔ کربلا می‌تواند باور به این موضوع باشد که امام حسین علیه‌السلام مرد حق و رمز فضیلت و نمونهٔ اعلای ایمان، اراده، درستی، راستی، عفت، کمال و ازخودگذشتگی در راه حق است.

کتاب حاضر با وجود حجم اندک دانستنی‌هایی زیاد و مفیدی از زندگانی حضرت سیدالشهدا در بر دارد.

در مقدمهٔ این کتاب آمده است که امام حسین علیه‌السلام در دل‌ها جای دارد و میلیون‌ها کتاب و مقاله به زبان‌های مختلف دربارهٔ او نوشته شده و می‌شود، ولی این تکرار از تازگی آن نمی‌کاهد و هر چند مکرر شود، باز هم شنیدنی است.

واقعهٔ کربلا جنگی بود که در تاریخ ۱۰ محرم سال ۶۱ هجری قمری (برابر با ۱۳ اکتبر ۶۸۰ میلادی) اتفاق افتاد. روز نبرد به روز عاشورا معروف شده است. این جنگ میان سپاه کم‌تعداد «حسین بن علی»، نوهٔ پیامبر اسلام و سپاه اعزامی از سوی «یزید»، خلیفهٔ اموی و در نزدیکی محلی به نام «کربلا» رخ داد. دلیل «یزید بن معاویه» برای جنگ، بیعت‌نکردن حسین بن علی با او بود. در مقابل حسین بن علی حکومت و زمام‌داری یزید بن معاویه را غیرشرعی و غیرقانونی می‌دانست؛ حکومتی که برخلاف پیمان صلح «امام حسن مجتبی» و «معاویه بن ابی‌سفیان» بود و به‌شکلی مورثی به یزید رسیده بود. امام حسین (ع) حکومت اموی را ظالم و گمراه می‌دانست و برای تغییر جهت جامعهٔ اسلامی به‌سوی مسیری دیگر قیام کرد.

این واقعه سرشار از حاشیه‌ها و خرده‌روایت‌هایی دردناک است که طی قرن‌ها به شیوه‌های گوناگون روایت و بازتعریف شده است. از این واقعه بارها و بارها برای تولید آثار ادبی (داستان، رمان و شعر)، نمایشی (فیلم سینمایی، سریال‌های تلویزیونی، نمایش و تئاتر) و هنرهای تجسمی در ایران و کشورهای دیگر برداشت و اقتباس شده است.

خواندن کتاب گلچین واقعه عاشورا را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

خواندن این کتاب را به دوستداران مطالعه پیرامون واقعهٔ عاشورا پیشنهاد می‌کنیم.

بخش‌هایی از کتاب گلچین واقعه عاشورا

«اربعین حسینی

در لهوف است که چون حرم حسین(ع) و اهل بیت او از شام برگشتند و به عراق رسیدند، به راهنمای قافله خود گفتند ما را از راه کربلاببَر. و چون به قتلگاه شهدا رسیدند دیدند جابر بن عبدالله انصاری و جمعی از بنی‌هاشم و رجال آل رسول برای زیارت قبر حسین(ع) آمده‌اند با هم برخورد کردند و با گریه و اندوه، ماتمی جانسوز بپا گردید و در آنجا سه روز مراسم سوگواری بپا شد.

در وقت ورود اهلبیت مصیبت دیده در آن صحرا و کنار مرقد شهیدان اشعاری از زبان زینب کبری

هنا ذبح‌الحسین لسیف شهر هنا قدترّبوا منه‌الجبینا

اشعاری در مدحت امام حسین‌(ع)

جان بقربان حسین و فکر جاویدان اوست

مرد و زن را دست حاجت جمله بر دامان اوست

او بود شمع فروزان بساط زندگی

صحنه گیتی منور از رخ تابان اوست

زان فداکاری که اندر راه دین حق نمود

تا قیامت خلق عالم واله و شیدای اوست

سر نهاد اندر خط فرمان یزدان زین سبب

ما سوی الله را همه سر در خط فرمان اوست

در مدیحش نص قرآن آیه (ذبح عظیم)

هم (حسین منی) از قولی نبی درشان اوست

جان خود را در ره ابقای دین ایثار کرد

دین حق مرهون عزم و همت شایان اوست

شرح جانبازی او یکسر کتاب زندگی است

جان فدا کردن نخستین مطلع دیوان اوست

هر که در عالم دم از قانون و آزادی زند

در حقیقت خوشه چین خرمن احسان اوست

کشته شد اما نشد تسلیم نامردی و زور

چون سرافرازی و مردی ایده و ایمان اوست

جان خود را کرد اگر ایثار در احیای دین

جان فدا کردن پی احیاء دین پیمان اوست

درس رادی و جوانمردی بعالم داد و رفت

کاخ حریت بپا از درس جاویدان اوست

تشنه لب جان داد چون در راه یزدان زین سبب

جان عالم تشنه لعل لب عطشان اوست

راحت و آسوده است از وحشت روز قیام

آنکه چون سروی بعالم دست بر دامان اوست»

نظرات کاربران

سیّد جواد
۱۳۹۷/۰۶/۰۶

کتاب صد و هفدهم برنامه مطالعه از طرح کتابخانه همگانی ، خوب بود ولی نیاز به یک ویرایش کلی داره کتاب.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۱۴)
یزید بن معاویه مادرش میسون کلابیه در سال ۲۵ هجری بدنیا آمد شخصی آبله‌رو تنومند و بلند آوازه بود. بر بینی قرحه‌ای داشت و رنگش سیاه چرده بود دماغ و بینی و ابرو چنان زشت که پنداری وزغ چسبیده بر خشت و در قمار و باختن نرد علاقمند و شکار پلنگ را بسی دوست داشت شوق و عشق زیادی به شرابخواری و انواع کارهای زشت نشان می‌داد و از انجام هر کار قبیحی امتناع نداشت
سیّد جواد
حسین علیه‌السلام ببالین علی آمده گفت: ای پسرم خدا بکشد مردمی که ترا کشتند، بعد از تو خاک بر سر دنیا،
سیّد جواد
گفت ای گروه هر که ندارد هوای ما سر گیرد و برون رود از کربلای مـا ناداده تن بخواری و ناکرده ترک سر نتوان نهاد پای بخلوت سرای ما تا دست و رو نشست بخون می‌نیافت کس راه طواف بر حرم کبریای ما برگردد آنکه با هوس کشور آمده سر ناورد بافسر شاهی گدای ما ما را هوای سلطنت ملک دیگر است کاین عرصه نیست در خور فرِّهمای ما
سیّد جواد
کربلا محلی است که در دو طرف خشکی کوفه واقع شده چون رود دجله و رود فرات از آن میگذرد و خاک آن حاصلخیز و خوش آب و هواست تا ۱۴۰۰ سال پیش مورد توجه نبوده ولی حادثه مهم عاشورا عظمت و اهمیت آن را بحدی رساندی که نه تنها عموم مسلمین بلکه توجه میلیونها نفر دانشمندان و بزرگان عالم را بخود جلب نمود. تاکنون درباره آن صدها کتاب بزبان‌های مختلف نوشته و بذکر علل و فلسفه واقعه عظیم آن پرداخته‌اند. در اثر خونهای مقدسی که در آن وادی ریخته شد خاکش مورد تبرک قرار گرفته و خانه‌ای از فرقه شیعه نیست که تربت حسین علیه‌السلام در آن نباشد و این امتیاز تنها برای خاک کربلا است. آری آن درد که نبود بجهانش درمان ذره خاک شفایش ز شفاخانه اوست
سیّد جواد
هانی خواست قریحه مسلم را بدست آورد لهذا باو تکلیف کرد که ابن زیاد را اغفال و بنا بظاهرسازی از در الفت و دوستی با او درآید و طرح محبتی افکند ولی مسلم جز این عبارات جواب هانی را نداد: «ما خاندانی هستیم که از دوروئی و مکر گریزانیم». آری آل علی علیه‌السلام جز براستی و درستی تمسکی نداشتند و ظفر و نصرت بعدی را که به نیروی حقیقت و صداقت بدست آید بر موفقیت فوری که با خدعه و مکر میسر شود ترجیح می‌دادند و از همین حقیقت است که محبت آنها در قلوب مردم ریشه‌ای بس محکم نموده است.
سیّد جواد
گفت با لشكر كفار حسین ابن علی یاور دین خداوند توانا باشید گر شما را بجهان دینی و آئین نیست لااقل مردم آزاده بدنیا باشید
سیّد جواد
تاریخ جهان گروهی را باستقبال مرگ و در راه مسابقه به پیش گرفتن برای بهشت بسوی نیزه و پیکان مانند یاران حسین علیه‌السلام بخاطر نداشته است زیرا حسین علیه‌السلام به محک ولایت آنها را امتحان و صدق و صفای آنانرا آزمایش فرموده. و بهمین جهت در آن کلام که فرمود «فانی لااعلم اصحاباً خیراً من اصحابی.» من یارانی بهتر از یاران خود ندانم و اهل بیتی خوبتر و باوفاتر از اهل بیت خویش نمی‌شناسم.
سیّد جواد
دخترک مسلم را بخواست و او را بر زانو نشانید و بر سرش دست محبت کشید می‌خواست بآن دخترک نگوید چه خبر شده ولی کودک با فراست سر بلند کرد و نگاهی بصورت حضرت حسین علیه‌السلام نمود و گفت: آقا. مگر روزگار خاک یتیمی بر سر من ریخته است؟ بلی از آنچه بر سر مسلم آمد منتهای شکسته دلی بر حسین و یاران او دست داد.
سیّد جواد
چون مسلم را، بر پسر این زیاد وارد ساختند بنام فرمانداری بر او سلام نکرد و مأمورین باو گفتند چرا بر امیر سلام ندادی گفت هرگاه بخواهد مرا بکشد چه سلامی بر او دارم، ابن زیاد گفت بجان خود قطعاً ترا خواهم کشت و مسلم و حسین و علی و عقیل را دشنام داد. سپس دستور داد او را بر بالای قصر برده گردنش را بزنند و بدنش را از بالا بزیر افکنند. مسلم را بالای بام بردند و او همچنان تکبیر می‌گفت و استغفار می‌نمود و برسول خدا درود می‌فرستاد و آیاتی از قرآن می‌خواند. پس سر نازنینش ببریدند و جسد گرامیش را از بالای قصر به زیر افکندند. روز قتل مسلم نهم ذیحجه (روز عرفه) سال ۶۰ هجری و خروج او در کوفه روز سه‌شنبه هشتم ذیحجه بود که در همان روز، هانی کشته شد و حضرت حسین علیه‌السلام نیز در همانروز باجابت دعوت مردم کوفه، از مکه بطرف آن شهرستان رهسپار گردید.
سیّد جواد
دشمنت کشت ولی نور تو خاموش نگشت آری آن جلوه که فانی نشود نور خدا است پرچم سلطنت افتاد کیان راز کیان سلطنت، سلطنت تست که پاینده لواست نه وفا کرد ستمگر نه بجا ماند ستم ظالم از دست شد و پایه مظلوم بجاست زنده را زنده نخوانند که مرگ از پی اوست بلکه زنده است شهیدی که حیاتش ز قفا است دولت آن یافت که در پای تو سر داد ولی این قبا راست نه بر قامت هر بی‌سر و پا است تو در اول سر و جان باختی اندر ره دوست تا بدانند خلایق که فنا شرط بقا است
سیّد جواد