جامعه‌شناسی تحریفات عاشورا: نگرشی انتقادی - آسیب‌شناسی به مقتل‌ها، روضه‌ها و ادبیات منظوم عاشورا

دانلود و خرید جامعه‌شناسی تحریفات عاشورا: نگرشی انتقادی - آسیب‌شناسی به مقتل‌ها، روضه‌ها و ادبیات منظوم عاشورا

۴٫۴ از ۵ نظر
۴٫۴ از ۵ نظر

برای خرید و دانلود   جامعه‌شناسی تحریفات عاشورا: نگرشی انتقادی - آسیب‌شناسی به مقتل‌ها، روضه‌ها و ادبیات منظوم عاشورا  نوشته  سیدعبدالحمید ضیایی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه
نگرش انتقادی به اعتقادات، منجر به تقدس‌زدایی از آن‌ها، شکاکیت و نسبیت نخواهد شد، بلکه پیله‌ها و تارهای سستِ خرافات و طامات و برخی قداست‌های موهوم و خودبافته را به یک سو خواهد افکند. از یاد نبریم که به تعبیر مایکل پیترسون، «اگر اعتقادات دینی به مواجهۀ عقلانی جدّی و عینی تن ندهند، در آن صورت آینده این مشغله انسانی، حقیقتاً تیره و تار خواهد بود.»
محب
چرا از از هیچ یک از شهرهای جهان اسلام، جز کوفه پاسخی به فریاد و دعوت امام بشنیده نشد؟
Ahmad
دکتر سیدجعفر شهیدی‌، مورخ‌ و اسلام‌شناس‌ معاصر نیز داستان‌ شهربانو را فاقد مبنای‌ صحیح‌ تاریخی‌ دانسته‌ و معتقد است‌ که‌ "داستان‌ شهربانو، مصداقی‌ درست‌ از این‌ مثل‌ تازی‌است‌ که‌ ربّ‌ مشهور لااصل‌ له‌ (چه‌ بسیار مشهوری‌ که‌ ریشه‌ ندارد) " .
Ahmad
ه) از توانایی شگفت‌انگیزی که انسان در انطباق دادن (Adaptation) خود با محیط دارد غافل نباید شد. درست است که اطلاع بر بسیاری از حقایق، بی‌درنگ و موقتاً، درد و رنج می‌زاید، اما انسان همواره می‌تواند، دیر یا زود و کم و بیش، خود را با وضع معرفتی جدید انطباق دهد. "
noir
بسیاری‌ از راویان‌ اصلی‌ حادثه‌ عاشورا در گزارش‌های‌ ابی‌ مخنف‌، شاهدان‌ عینی‌ و حاضران ‌در این‌ واقعه‌ بوده‌اند که‌ از آن‌ جمله‌ می‌توان‌ به‌ شریک‌ بن‌ اعور بن‌ حارث‌ همدانی‌، ضحاک‌مشرقی‌، شبث‌ ابن‌ ربعی‌ و از همه‌ مهم‌تر امام‌ سجاد، زین‌العابدین‌ (ع‌) ، اشاره‌ کرد. کتاب‌ مقتل‌ الحسین‌ از طریق‌ رواه‌ ثقه‌ای‌ نظیر هشام‌ ابن‌ محمد کلبی‌ (م‌ ۲۰۶ ه. ق‌) ، به‌ دست‌تاریخنگاران‌ متأخر از قبیل‌ مسعودی‌، طبری‌، واقدی‌، شیخ‌ مفید و... رسیده‌ است‌. مع‌الاسف‌، این‌ مقتل‌، امروزه‌ در دسترس‌ ما نیست‌. حتی‌ کتاب‌ مقتل‌ الحسین‌ کلبی‌ نیز که‌ با تکیه‌ بر کتاب‌ و گزارش‌های‌ ابی‌ مخنف‌ و عوانه‌ بن‌ الحکم‌ (م‌ ۱۵۸ ه. ق‌) ، تدوین‌ شده‌ بود به‌دست‌ ما نرسیده‌ است‌. بر همین‌ مبنا باید تاریخ‌ طبری‌ (تاریخ‌ الرسل‌ و الملوک‌) را قدیمی‌ترین‌ واحتمالا معتبرترین‌ مأخذ و منبع‌ حوادث‌ عاشورا دانست‌. جای‌ تأسف‌ دارد که‌ این‌ کتاب‌ نیز مانند سی‌ و سه‌ کتاب‌ منتسب‌ به‌ ابی‌ مخنف‌ از دست‌ رفته‌ است‌
Ahmad
بسیاری‌ از روضه‌خوانان‌ با این ‌توجیه‌ که‌ روضه‌هایشان‌ زبان‌ حال‌ امام‌ (ع‌) است‌ نه‌ زبان‌ قال‌ و به‌ تعبیر دقیق‌تر، زبان‌ ناظر به‌ واقع‌ نیست‌ بلکه‌ بر اساس‌ اقتضائات‌ احوال‌ حدسیه‌ شهدای‌ کربلا، بافته‌ شده‌ است‌! خود را تبرئه‌می‌کنند در حالی‌ که‌ از این‌ امر غافلند که‌ باید نسبتی‌ بین‌ زبان‌ حال‌ با زبان‌ قال‌ موجود باشد. نمی‌گوییم‌ این‌ نسبت‌ از حیث‌ منطقی‌ تساوی‌ باشد، اما حداقل‌، تباین‌ نباشد و منجر به‌ زوال‌ و انهدام‌ عزت‌ و غیرت‌ حسینی‌ نشود. عزتی‌ که‌ با حروفی‌ خونبار در کالبد کلمات‌، متجسد شده‌ است‌: این‌ فرومایه‌ فرزند فرومایه‌ (عبیدالله‌ بن‌ زیاد) ، مرا در میانۀ دوراهی‌ شمشیر و خواری‌، قرار داده‌است‌. هیهات‌ که‌ ما خواری‌ و ذلت‌ را پذیره‌ شویم‌، چرا که‌ خدا، پیغامبرش‌ و باورمندان‌ به‌ خداوند وفرستاده‌اش‌ و جان‌های‌ غیور و شریف‌ و روح‌های‌ عزتمند، همگان‌ از این‌ کار، تن‌ زده‌ و خودداری ‌می‌کنند و قتلگاه‌ کریمان‌ و جوانمردان‌ را بر خواری‌ و تسلیم‌ شدن‌ در برابر سفلگان‌ و فرومایگان‌، ترجیح‌ می‌دهند. جای‌ دریغ‌ است‌ که‌ چنین‌ مرام‌ و مذهبی‌ که‌ بهشت‌ را در سایه‌ شمشیرها، شیرین‌تر از عسل‌ وگردنبندی‌ زیبا بر گردن‌ دختری‌ جوان‌ می‌داند، اسیر و گرفتار سوءاستفاده‌ نااهلان‌ و ناآگاهان‌گردد
Ahmad
درنگرش شریعتی، فلسفه شهادت آن هم از نوع شهادتی که شهید فقط به خاطر کشته شدن می‌رود، جهاد و مخاصمه نیست، این است: شهید به خاطر آشکار شدن آنچه انکار و کتمان شده است، کشته می‌شود. از دیدگاه وی آنچه انکار شده است و در واقع اولین انحراف به حساب می‌آید، جدا کردن اسلام به عنوان یک دین از پایگاه اجتماعی آن است. اسلام علاوه بر رستگاری فردی، دارای رسالت دیگری است و آن ایجاد یک امت است؛ جامعه‌ای با زیربنای قسط و نفی اشرافیت، تضاد طبقاتی، استثمار نیروی کار به وسیله پول، و با یک روبنای امامت، نفی استبداد و حاکمیت فردی است. از نظر شریعتی، این انحراف نخست با طرح کردن اصل اجماع آرای مردم و پیش آوردن جریان سقیفه آغاز شد و به‌تدریج خلافت به جای امامت قرار گرفت و بعد از مرگ معاویه تبدیل به وراثت گردید. در این پنجاه سال، اسلام پله پله به صورت مجموعه‌ای از شعائر عبادی، احساسات فردی، عقاید ذهنی و ظواهر و قوالب درآمده است. دین برای مردم یک عامل تخدیر، برای طبقه برخوردار یک عامل توجیه و برای حکومت یک پایگاه قدرت و غارت شده بود.
Ahmad
یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های روشنفکران (و به‌طور خاص روشنفکران دینی) در برخورد با تحریفات دینی و به ویژه تحریفات عاشورا این بوده است که بیان تحریفات، ‌اگرچه کاری درست است اما به شوراندن ایمان عوام و تشکیک در مبادی دینی آنها منجر شده و حتی‌الامکان باید از این کار پرهیز نمود.
noir
تحریف، ‌نوعی آگاهی است اما دورترین فاصله را از حقیقت دارد و وظیفه روشنفکر افشای این فاصله و رهایی مخاطبان از زندان پراندوه جهل و پذیرش بی‌چون و چرا است.
noir
در باب معنی‌شناسی کلمه خرافات نیز در لغت‌نامه دهخدا آمده است که این کلمه جمع خرافه به معنی چیده شدن میوه و نام مردی پریزاد از قبیله عذره بود که مردم سخنان او را باور نداشتند و معتقد بودند که دائماً هذیان می‌گوید. چنانکه گفته شد، خرافه از ریشه خرف به معنای چیدن میوه و یا پاییز فرتوت است. شاید از این رو پاییز در عربی، خریف نامگذاری شده است.
noir